Društvo
RIJETKO SE DEŠAVA! Evo koje godine će Vaskrs i Đurđevdan padati istog dana

Zanimljivo, 8. maja Vaskrs je posljedni put padao 1983. godine. Svečari koji slave Đurđevdan vjerovatno se sjećaju da im je te godine slava pala na Veliki petak., piše Nezavisne.
Iz tog razloga, Đurđevdan je pomjeren za ponedjeljak 9. maja, a sljedeći put takva situacija će biti 2078. godine.
Takođe, zanimljivo je i to da će se 2040. godine Vaskrs “podudarati” sa Đurđevdanom, jednom od najčešćih krsnih slava kod pravoslavnih Srba.
U nastavku pogledajte datume katoličkog Uskrsa i pravoslavnog Vaskrsa po godinama do 2050.
Godina Gregorijanski Julijanski kalendar
2025. 20. april 20.april
2026. 5. april 12. april
2027. 28. mart 2. maj
2028. 16. april 16. april
2029. 1. april 8. april
2030. 21. april 28. april
2031. 13. april 13. april
2032. 28. mart 2. maj
2033. 17. april 24. april
2034. 9. april 9. april
2035. 25. aprl 29. april
2036. 13. april 20. april
2037. 5. april 5. april
2038. 25. april 25. april
2039. 10. april 17. april
2040. 1. april 6. maj
2041. 21. april 21. april
2042. 6. april 13. april
2043. 29. mart 3. maj
2044. 17. april 24. april
2045. 9. april 9. april
2046. 25. mart 29. april
2047. 14. april 21. april
2048. 5. april 5. april
2049. 18. april 25. april
2050. 10. april 17. april
Društvo
IMATE MATURANTA? Trebaće vam JEDNA PLATA da ga spremite

Pripreme za proslavu mature uveliko traju, a da bi đaci zablistali na jednoj od najglamuroznijih večeri, roditelji su spremni izdvojiti gotovo cijelu platu.
Haljine ili odijela, cipele, šminka, frizura, manikir te drugi aksesoari i tretmani koje djevojke ne propuštaju kako bi zablistale u punom sjaju koštaju i do 1.000 maraka, koliko trenutno iznosi minimalac za one sa srednjom stručnom spremom.
Jedna od najskupljih stavki je haljina, a u radnji svečanih haljina “Studio Hera” istakli su za “Glas Srpske” da im djevojke svakodnevno dolaze sa željom da izaberu najljepšu odjevnu kombinaciju za sebe.
– U ponudi imamo haljine za velike i male mature. Raspon cijena je od 150, pa i do 4.000 KM, u zavisnosti od toga šta se kome dopada. U prosjeku djevojke kod nas potroše oko 400 KM – rekli su u ovoj radnji.
U butiku “Anastasija” naveli su da maturantkinje dolaze po haljine još od sredine februara.
– Trenutno je malo veća potražnja za haljinama za veliku maturu, ali samo iz razloga što je njihova proslava ranije. Očekujemo uskoro i veće interesovanje malih maturantkinja – rekli su u ovom butiku i dodali da je cijena najjeftinijeg modela haljine 150 KM.
Kako su kazali iz butika “Kuba”, momci se kod njih mogu obući od glave do pete za 500 KM u prosjeku.
– Već nam dolaze maturanti i najčešće traže sportske varijante odijela koja se nose na patike, a koja koštaju oko 250 maraka. Većinom kod nas kupe sve, od obuće, do košulje, odijela, kaiša i kravate i to u iznosu od 450 do 500 maraka – rekli su u ovoj radnji.
Kada je riječ o manikiru, koje djevojke smatraju veoma bitnim dijelom cjelokupnog izgleda, iz kozmetičkog salona “Laboratorijana” istakli su da maturantkinje zakazuju termine čim saznaju za datum proslave.
– Djevojke su jako željne da svaki detalj tog dana bude na svom mjestu i uvijek žele moderne nokte. Što se tiče cijena, iz prakse se zaključuje da djevojke ne štede za maturu, te tako traže i izlivanje noktiju koje je najskuplje i crtanje koje se doplaćuje – kazali su iz ovog salona.
Dodali su da je najjeftinija usluga koju pružaju trajni lak u iznosu od 25 do 30 maraka, dok izlivanje noktiju može ići i do 70 maraka.
Banjalučka šminkerka Tamara Stojanović izjavila je da su gotovo svi termini tokom predstojećih svečanih dana kod nje popunjeni.
– U mom studiju je šminkanje 100 KM i cijena je ista za sve prilike. Kod nekih kolega cijena je 50 maraka, a u prosjeku je to 70 KM – rekla je Stojanovićeva.
Iz frizerskog salona “Golden kat” naveli su da su im svi termini za maturske proslave već popunjeni.
– Djevojke najviše traže “talase”, jer je takva frizura sada moderna. Ima i onih koje žele jednostavne punđe ili nešto slično, mada to sve zavisi od toga šta oblače taj dan – naveli su u ovom salonu i dodali da se cijene frizura kreću od 40 KM.
Kada je u pitanju cijena večere, iz hotela “Bosna” su istakli da ona iznosi 50 KM.
– Cijena je ove godine viša za pet maraka u odnosu na prošlu, a obuhvata večeru dok se piće dodatno naplaćuje – poručili su oni.
Majka učenice koja završava osnovnu školu Vesna V. istakla je za “Glas Srpske” da su prije nekoliko dana kćerki kupili gotovo sve što je potrebno da taj dan zasija.
– Haljina, minđuše i torba su koštali oko 200 maraka. S obzirom na to da je ona još dijete, željela je da obuje patike umjesto štikli koje smo platili 260 KM. Preostaje još da platimo proslavu 50 KM, te šminku, nokte i frizuru koji mogu koštati i do 150 KM – navela je ona.
Mnogi maturanti se, pored svih navedenih stvari i troškova, dodatno opredjeljuju za fotografe kako bi imali vječnu uspomenu na ovaj svečani dan.
Jedan banjalučki fotograf naveo je za “Glas Srpske” da već ima ugovorenih pet matura, te da očekuje još poziva.
– Cijena fotografisanja varira od 150 do 300 KM u zavisnosti od vremena i lokacije. Ukoliko neko želi samo par fotografija prije okupljanja to košta 150 KM. S druge strane, fotografisanje sa prijateljima i porodicom na određenim lokacijama ili u studiju je skuplje pa cijena ide i do 300 maraka – pojasnio je on.
Glas Srpska
Društvo
HOĆE LI SE VOZAČI OBRADOVATI? Postoje svi uslovi za ozbiljnije POJEFTINJENJE GORIVA u Srpskoj

Cijena barela sirove nafte marke “brent” za samo nekoliko dana pala je za 11 dolara, odnosno 15 odsto, i trenutno se nalazi na najnižem nivou u posljednje četiri godine, što bi, ukoliko se ove vrijednosti održe i u narednim danima, trebalo da dovede do značajnog smanjenja vrijednosti goriva na domaćim benzinskim pumpama.
Ako bi domaći distributeri naftnih derivata, ali i same rafinerije, ispoštovali nova kretanja i trendove, gorivo u Republici Srpskoj bi moglo da pojeftini za petnaestak feninga po jednom litru, te da umjesto sadašnjih 2,35 košta oko 2,20 maraka.
Ukoliko nešto pojeftini za 15 odsto, valjda bi i krajnji produkt trebalo da bude za približan procenat korigovan naniže, a jedan litar sirove nafte je za samo par dana pojeftinio za oko 13 feninga. Ove nove, eventualne, korekcije trebalo bi onda lančano da utiču i na kretanje cijena ostale robe i usluga, piše Glas.
Poređenja radi, zadnji put kada je barel sirove nafte koštao oko 63 – 64 dolara (februar 2021), koliko je juče koštao na berzama, cijena goriva na domaćim pumpama kretala se od 1,95 do dvije marke. Ako znamo da je u međuvremenu došlo do rasta rafinerijske marže, ali i troškova prevoza, te to ukalkulišemo u računicu, može se doći do toga da je realna cijena goriva u trenutnim okolnostima 2,20 KM po jednom litru. Ovako govori prosta matematika, ali da li će i doći do ovolikog pojeftinjenja?
Prema riječima predsjednika Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Srpske Đorđa Savića, tako nešto ipak ne treba da očekujemo. Kaže da je moguće da u narednim danima, kod određenih naftnih distributera, dođe do određenog pojeftinjenja, ali u neznatnom iznosu od svega par feninga po jednom litru. Kako je istakao, do značajnijih korekcija će doći tek ukoliko vrijednost barela nastavi i dalje da pada i približi se granici od 60 dolara.
– Ukoliko se sirova nafta zadrži na trenutnom nivou od 63 do 64 dolara, nisu realne veće korekcije cijena goriva na našim pumpama. Trenutne nabavne veleprodajne cijene goriva kreću se oko 1,72 marke. Ako ovome dodamo akcize, troškove i tarife, dolazimo do maloprodajne cijene goriva od 2,35, koliko ona i danas iznosi – objasnio je Savić.
Kaže i da je do ovog pada došlo zbog raznih strahova, ali i da, kada se zabilježe ovako strmoglavi sunovrati cijena neke robe na berzama i tržištima, u gotovo 80 odsto slučajeva već nakon nekoliko dana dođe do stabilizacije i vraćanja u normalu.
Pojedini analitičari, međutim, već godinama upozoravaju na jedan sveprisutni fenomen – brzo poskupljenje goriva kada cijene na svjetskom tržištu rastu i sporo opadanje u slučaju pojeftinjenja. I on nije vezan samo za naše krajeve. Toliko je, kako navode, čest u čitavom svijetu, uključujući i razvijene zemlje, da postoji čak i termin “raketa i perje”. Cijene rastu poput rakete, a padaju poput perja.
Inače, najnovija savršena oluja na berzama počela je da se na horizontima oblikuje 2. i 3. aprila, nakon što je američki predsjednik Donald Tramp pokrenuo sveobuhvatan globalni napad nametnuvši opšte carine svim američkim trgovinskim partnerima, a posebno Kini, koja je najveći svjetski uvoznik nafte. Iako je energija tehnički bila pošteđena, tržišta su brzo reagovala, jer su se kod velikih igrača pojavili strahovi od globalne recesije. Drugi razlog ovog strmoglavog pada – neočekivani porast proizvodnje sirove nafte od strane pojedinih zemalja članica naftnog kartela OPЕK. Ovaj dvostruki napad ostavio je tržišta energije u šoku. Analitičari američke banke “Goldman Saks” procijenili su da je šansa za pojavu recesije sa 35 povećana na čak 45 odsto u narednih 12 mjeseci.
Predah i problemi
Prema ocjenama pojedinih analitičara, evropske ekonomije pogođene inflacijom, a koja poprima oblike hronične, na ovaj način dobile su privremeni predah. Međutim, ovo olakšanje dolazi sa upozorenjima. Еvropska centralna banka upozorava da bi trajno niske cijene mogle da destimulišu ulaganja u obnovljive izvore energije. Za članice OPЕK-a, međutim, povećanje proizvodnje predstavlja gambit visokog rizika. Saudijskoj Arabiji su potrebne cijene nafte iznad 80 američkih dolara po barelu da bi uravnotežila svoj budžet za 2025. godinu. Ova kraljevina je, inače, suočena sa projektovanim deficitom od 19 milijardi dolara.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Vraća nam se proljeće

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano, toplije i uglavnom suvo vrijeme uz prolaznu oblačnost.
Tokom noći na istoku će biti oblačno vrijeme sa slabom kišom, koja će u višim predjelima preći u susnježicu i snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, uglavnom sjevernih smjerova.
Poslije podne se očekuje postepeno naoblačenje sa sjeverozapada koje će se do večeri širiti ka svim predjelima.
Jutarnja temperatura vazduha od minus jedan do četiri, u višim predjelima od minus četiri, a dnevna od 13 do 17, u višim predjelima od sedam stepeni Celzijusovih.
-
Politika2 dana ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Zdravlje3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Paracetamol može da izazove bizarne promjene ličnosti
-
Politika2 dana ago
EUFOR “Naši helikopteri spremni za misiju, NADLIJETAĆE BiH I NOĆU”
-
Društvo2 dana ago
SVE VIŠE GLADNIH! Javna kuhinja “Mozaik prijateljstva” ima na hiljade korisnika
-
Politika3 dana ago
DODIK I DALJE TVRDI ISTO “Sve više razumijevanja za političku borbu Srpske”
-
Hronika2 dana ago
HAOS U TREBINJU! Vlasnik lokala udario gošću
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Nije BiH u krizi, već protektorat”
-
Politika1 dan ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”