Connect with us

Društvo

ALIMENTACIONI FOND NI NA VIDIKU: Zakon kupi prašinu godinu i po dana

Iako je Narodna skupština Republike Srpske još u junu 2022. godine usvojila Nacrt zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske, do danas nema prijedloga tog zakona, a samim tim ni alimentacionog fonda koji je vlast obećala i na koji se čeka već gotovo 20 godina.

Iz odgovora na jedno od poslaničkih pitanja iz Ministarstva porodice, omladine i sporta može se zaključiti da ovaj zakon koji je usvojen u nacrtu još neće ugledati svjetlo dana jer, kako su naveli, tome treba pristupiti “studioznije”.

Takođe, iz odgovora se može zaključiti da je u toku javne rasprave došlo do zaokreta jer je prvobitno bilo planirano osnivanje posebnog fonda (alimentacionog fonda), ali se od toga odustalo i, kako su naveli, zbog racionalizacije dopuniće se nadležnost JU Javni fond dječije zaštite.

Ipak, i od toga još neće biti ništa jer, kako stvari sada stoje, Prijedlog zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske neće uskoro ugledati svjetlost dana.

“Zauzet je stav da se ovo pitanje rješava putem JU Javni fond dječije zaštite. Tekst Prijedloga zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske je pripremljen od strane radne grupe i Ministarstva porodice, omladine i sporta kao obrađivača, s tim da još nije upućen u parlamentarnu proceduru prema Narodnoj skupštini Republike Srpske iz razloga utvrđenog u toku održane javne rasprave u kojoj je stručna i naučna javnost te predstavnici republičkih organa uprave koji će administrativno sprovoditi zakon stava da normiranju ove oblasti treba pristupiti studioznije u smislu kompatibilnosti ovog zakona s ukupnim pravnim sistemom Republike Srpske”, navodi se u odgovoru koji potpisuje Selma Čabrić, ministarka porodice, omladine i sporta.

Zanimljivo je da na određen način Ministarstvo porodice, omladine i sporta pere ruke od ovog zakona, navodeći u odgovoru da će “finalizaciju u normativnom smislu izvršiti Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u čijoj je nadležnosti JU Fond za dječiju zaštitu ili Ministarstvo porodice, omladine i sporta”.

Ko će biti predlagač ovog zakona zavisiće od toga koga Programom rada za isto zaduže Narodna skupština i Vlada Republike Srpske.

Podsjećanja radi, prilikom izrade Nacrta zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske kompletan proces vodilo je Ministarstvo porodice, omladine i sporta, a tadašnja ministarka Sonja Davidović čak je izašla sa kalkulacijom da za taj fond treba malo manje od milion maraka.

Inače, priča o alimentacionom fondu u Republici Srpskoj traje skoro 20 godina. Još 2006. godine pokrenuta je inicijativa za osnivanje jednog takvog fonda, ali do danas on nije zaživio. O potrebi da se zaštite djeca čiji roditelj ne plaća alimentaciju bilo je govora i na sjednici Odbora jednakih mogućnosti Narodne skupštine Republike Srpske u 2017. godini, ali ni to nije dalo rezultate i pored toga što samohrani roditelji već decenijama upozoravaju na činjenicu da se sudske presude ne poštuju i da mnoga djeca ne dobijaju redovno alimentaciju.

“Poražavajuće je da se ne radi ništa. Više od 70 odsto roditelja u cijeloj BiH, nije tu samo specifična Republika Srpska, ima problema. Nije problem alimentacija, problem je što je to krivično djelo koje jednako krše i majke i očevi. Mi imamo dobar Porodični zakon koji štiti porodicu i dijete, ali kompletan sistem je zakazao. Mi nemamo nikoga ko je otišao u zatvor što ne plaća alimentaciju”, rekla je Snežana Stojanović, predsjednica Udruženja jednoroditeljskih porodica “Iskra” iz Istočnog Sarajeva.

Ona kaže da svi roditelji koji su dobili starateljstvo manje-više imaju pravosnažne sudske presude, ali da se ništa ne dešava te da su prinuđeni da rade po dva posla kako bi obezbijedili egzistenciju svojoj djeci.

“Jednom se zajednica mora ozbiljno pozabaviti podmlatkom i budućnošću. Taj roditelj koji je dobio starateljstvo, on fizički ne može da se brine o djeci jer radi dva posla da bi nadoknadio ono što nedostaje toj djeci i da bi im omogućio samo solidan i pristojan život”, rekla je Stojanovićeva.

Loading...

Društvo

VRIJEDNOST JE NEVJEROVATNA! Centralna banka BiH kupila dvije tone zlata, EVO I ZAŠTO

Centralna banka BiH kupila je tokom prošle godine dodatne dvije tone zlata, a trenutna dobit po tom osnovu iznosi 21,4 miliona evra, saopšteno je iz ove banke.

U saopštenju je navedeno da je Banka u prošloj godini, u skladu sa novim strateškim opredjeljenjem, povećala učešće monetarnog zlata u ukupnom portfoliju deviznih rezervi kupovinom dodatne količine zlata.

Prema podacima na kraju februara, učešće monetarnog zlata u ukupnim deviznim rezervama Centralne banke iznosi oko 3,5 odsto.

Zlato, kao aktiva koja je preferirana za zaštitu od geopolitičkih i finansijskih rizika, ima pozitivan doprinos diverzifikaciji portfolija, koja za cilj ima zaštitu od finansijskog i kreditnog rizika, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI POSAO VRIJEDAN 5,6 MILIONA KM! Ministarstvo prosvjete i kulture izabralo firmu za održavanja jedinstvenog informacionog sistema

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske dodijelilo je kompaniji „Lanaco“ dva ugovora vrijedna 5,6 miliona KM.

Naime, Ministarstvo je odlukom, koja je donesena 14. marta, izabralo „Lanaco“ za najpovoljnijeg ponuđača za nabavku usluge održavanja jedinstvenog informacionog sistema u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja u Republile Srpske.

„Prihvata se preporuka Komisije za javnu nabavku o dodjeli ugovora najbolje ocijenjenom ponuđaču „Lanaco“ u pregovaračkom postupku bez objavljivanja obavještenja na ukupnu vrijednost od 2,099 miliona KM sa PDV-om“, navedeno je u odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača.

Isti ponuđač izabran je za najpovoljnijeg i pet dana kasnije kada mu je Ministarstvo dodijelio posao opremanja osnovnih škola IKT opremom i implementaciju bežične internet mreže u svim školama – faza 2.

Vrijednost ugovora je 3,5 miliona KM. Na ovaj tender je stigla samo ponuda „Lanaca“, dok je za prvi poziv išao samo „Lanacu“ jer ta kompanija ima ekskluzivna prava s obzirom na to da je od nje nabavljen i informacioni sistem čije je održavanje predmet nabavke.

(Capital)

Nastavi čitati

Društvo

DOBRI LJUDI POMOZOTE! Potrebna pomoć Tatjani Tešić koja se bori sa teškom bolešću

Tatjani Tešić, koja se već tri godine bori se sa teškom i veoma rijetkom bolešću, potrebna je pomoć dobrih ljudi.

Ova Banjalučanka, naime, ima bolest perifernog motornog neurona, a samo dva odsto oboljelih ima mutaciju bolesti i lijek postoji samo za te bolesnike kod kojih je bolest mutirala.

“Lijek se zove Teferson. Jedna doza košta 30 hiljada evra, a za njeno liječenje je potrebno 12 do 15 doza. Obzirom da su sredstva značajna i naša porodica to ne može sama da iznese bez pomoći prijatelja i dobrih ljudi, molim Vas da u skladu sa vašim mogućnostima pomognete”, navodi se u apelu.

Pomoć možete uplatiti na brojeve žiro računa:

Tešić Petar (Za Tatjanu) Miloša Dujića 57, Banjaluka, Bosna i Hercegovina, kod Atos banke.

Broj za KM 5672415001839298

Devizni račun broj BA395672415417921186 SWIFT Code: SABRBA2B, Atos banka A.D. Banjaluka.

Nastavi čitati

Aktuelno