Hronika
Aramanda sa sahrane otišao u smrt

U Prijedoru je završen uviđaj na mjestu stravične nesreće u kojoj su juče poginuli dugogodišnji pilot Ljubiša Aramanda i njegova kćerka Andrea. Uzrok pada aviona “Citabria” zasada nije poznat i biće utvrđen daljom istragom.
Uviđaju su prisustvovali članovi istražne komisije, koju je formiralo Ministarstvo komunikacija i transporta BiH. Obavili su razgovore sa očevicima, kao i članovima Aero kluba Prijedor, koji je vlasnik palog aviona.
U čast planinara organizovao prelet aviona
Avion je pao samo minut nakon polijetanja sa aerodroma Urije, a više očevidaca tvrdi da su prethodno čuli čudan zvuk motora. Navode i da je pilot pokušao da ispravi avion, ali da u tome nije uspio. Uljedio je kobni pad “na nos” u kojem su Ljubiša i Anrdea na mjestu ostali mrtvi.
U padu aviona stradali otac i kćerka!
Kako saznaje UNA Ljubiša Aramanda je samo sat vremena prije pogibije bio na sahrani najstarijeg planinara iz Prijedora Vladimira Grublješića (94). U njegovu čast Aero klub Prijedor, odnosno Aramanda, organizovali su da u vrijeme sahrane groblje prelete dva manja aviona. Ljubiša je govorio da je to najmanje što je mogao da učini za čovjeka koji je zadužio sve ljubitelje planinarenja. Preleti su prošli bez problema, a u tim preletima je bio upravo avion, koji se sat vremena kasnije srušio.
Nedugo nakon toga Ljubiša je u društvu kćerki došao na aerodrom Urije. Sa starijom Andreom sjeo je u avion da bi se provozali. Već minut nakon poletanja došlo je do tragedije, koja je potresla ne samo Prijedor, već cijelu Republiku Srpsku.
Prošle godine preživio pad jedrilice
Inače, Ljubiša Aramanda je u junu prošle godine preživio pad sportske jedrilice. Tokom informativnog leta u jedrilici, koju je prije pada vukao avion, su tada bili on i kandidat za obuku E.K. (53) koji je u padu zadobio lom nožnog palca. Veća tragedija je izbjegnuta upravo zahvaljujući prisebnosti i iskustvu Aramande. Naime, nakon što je avion izgubio snagu, pilot je bio primoran da otkači jedrilicu, što je i uradio. Aramanda je potom izabrao najpogodniji teren za prinudno sletanje jedrilice. Sve je izveo veoma profesionalno, izbjegao je kuće, prepreke i prinudno sletio u njivu i tako spasio život i sebi i kandidatu E.K.
Prijedor proglašava Dan žalosti
Grad Prijedor je već najavio da će na dan sahrane bti proglašen Dan žalosti, a tačan datum sahrane znaće se nakon obdukcije tijela.
Ljubiša Aramanda bio je predsjednik Planinarskog saveza Republike Srpske u kojem je ostavio neizbrisiv trag.
“Cijela planinarska zajednica izražava zahvalnost na ogromnom trudu i doprinosu u radu saveza. Ljubiša je bio izrazito svestrana ličnost, osim što je bio planinar njegova velika ljubav bilo je letenje i vazduhoplovstvo, bio je instruktor jedriličarstva i pilot. Krasila ga je i humanost, isticao se kao dugogodišnji dobrovoljni davalac krvi”, saopštio je ranije Planinarski savez RS, izražavajući saučešće porodici.
Dodaju da je Ljubiša bio član PD Klekovača iz Prijedora od 2002. godine. U više saziva je bio u Upravnom odboru društva, trenutno je bio član Nadzornog odbora društva. Početkom 2008.g. u Trnovu je izabran za vršioca dužnosti Planinarskog saveza Republike Srpske. Imenovanje je potvrđeno u maju na Skupštini PSRS i ovu dužnost obavljao je do 2012. godine. Reizabran je u novembru 2016., a 2021. u Prijedoru je po treći put izabran za predsjednika. Aramanda je više puta bio nagrađivan u planinarskom sportu od strane PS RS, Planinarskog saveza Srbije i Planinarskog saveza Crne Gore.
Telegrami saučešća
Telegram saučešća uputili su Predsjednik RS Milorad Dodik i premijer Radovan Višković.
“Ova velika tragedija potresla je sve naše građane i u ovim teškim trenucima duboko saosjećamo u bolu vaše porodice”, naveo je Višković.
Ministarstvo porodice, omladine i sporta takođe je izrazilo žaljenje zbog tragične smrti dugogodišnjeg predsjednika Planinarskog saveza RS i njegove kćerke.
“Ljubiša je bio iskusan instruktor letenja, planinar, vrhunski sportski radnik i njegova smrt je ogroman gubitak za sport Republike Srpske ali prvenstveno za porodicu. Sudbina je htjela da Ljubiša nastrada u visinama koje je toliko volio. Njegova posvećenost, entuzijazam i energija biće motiv njegovim sportskim kolegama, da nastave da ostvaruju njegove sportske snove, a porodica u ovim najtežim trenucima može biti ponosna na sve što je Ljubiša uradio kao čovjek i sportista”, navodi se u telegramu ministra porodice, omladine i sporta.
Prijatelji se opraštaju na društvenim mrežama
Od Ljubiše i njegove kćerke Andree poznanici su se tužnim porukama opraštali i na društvenim mrežama. Ožalošćenoj majci i suprugu Dijani Knežević Aramanda izražavali su saučešće i pokušavali joj dati snagu da izdrži tugu i bol koji su je zadesili.
“Ostaje tako da živi želja i vjera da će jednom doći sanjani raj, a s tom željom lakše se živi”, citat je Meše Selimović, na koji je podsjetio jedan od korisnika Facebooka.
una
Hronika
ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.
Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.
“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.
Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.
“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.
Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.
Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.
“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.
I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.
Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.
“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.
Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.
Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.
Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.
Hronika
PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.
– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.
Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.
– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.
Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.
Hronika
STRAHOTA NA OZRENU! Poznat identitet ubijene srpske povratnice

Srpska povratnica Jela Pejić ubijena je sinoć u naselju Rovine kod Lukavca, rekao je Srni predsjednik povratničke mjesne zajednice Panjik Miladin Nedić.
On je naveo da je starica žiivjela sama i da se Rovine nalaze neposredno uz međuentitetsku granicu.
Nedić je naveo da je o ovom incidentu obaviješten jutros i da za sada više informaca o ovom slučaju nema.
Predsjednik mjesne zajednice Tumare Ljubiša Mijatović rekao je Srni da je ovo loša poruka svim srpskim povratnicima.
On kaže da je neprijatno iznenađen i da je o incidentu saznao iz medija.
Ubistvo starice je jedno u nizu nad srpskim povratcima u Lukavcu.
Kantonalni sud u Tuzli je u januaru ove godine donio prvostepenu osuđujuću presudu protiv Samela Ćatića koji je 30. jula 2023. godine u Tumarana ubio devedesetogodišnju srpsku povratnici Jovanku Đurić.
Srna
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Svijet2 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Društvo1 dan ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Region3 dana ago
UHAPŠEN ZBOG PRIJETNJI VUČIĆU, pronađeno oružje
-
Region2 dana ago
NOĆ NEREDA! Sukobi u Beogradu – 48 policajaca ranjeno, 77 uhapšenih!
-
Banjaluka2 dana ago
VIDOVDANSKA PORUKA IZ KRAJINE! Srpski narod ne zaboravlja ni svoje korijene ni svoje svetinje!
-
Društvo2 dana ago
DANKA MILAKOVIĆ “Imam 91 godinu, a još sanjam krv, jauke i mitraljez”