Connect with us

Društvo

BIĆE VESELO! Struja za privrednike SKUPLJA DO 30 ODSTO

Privrednici u Republici Srpskoj iduće godine će skuplje plaćati električnu energiju, a umjesto ovogodišnjih 53 evra, cijena će se kretati između 60 i 68 evra po megavatu, otkriva CAPITAL.

Prema tvrdnjama našeg izvora sa današnjeg sastanka privrednika sa ministrom energetike i rudarstva Petrom Đokićem i rukovodstvom Elektroprivrede RS, privrednici su jednoglasno prihvatili da se koriguje cijena struje za njihove potrebe, ali nije postignuta saglasnost o visini cijene.

„Privrednici pristaju na povećanje cijene sa 53 na 60 evra po megavatu, dok iz Elektroprivrede RS traže veće povećanje, odnosno cijenu od 68 evra po megavatu. To je za privrednike neprihvatljivo, jer bi predstavljalo povećanje od skoro 30 odsto, a kad je uporedi sa cijenom od 38 evra po megavatu iz 2020. godine, to bi onda značilo skoro duplo skuplju struju“, kaže naš izvor.

On ističe da je problem što iz ERS ne mogu da garantuju ni cijenu koja je privrednicima prihvatljiva.

S druge strane, iz resornog ministarstva danas je saopšteno da je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić održao konsultacije sa predstavnicima Elektroprivrede RS, Privredne komore RS i Unije udruženja poslodavaca na kojem je konstatovano da je došlo do povećanja troškova u poslovanju i proizvodnji električne energije koji bitno utiču na proizvodnu cijenu kilovat-sata i da stoga postoji potreba povećanja cijene električne energije za narednu godinu.

„Predstavnici privrednih asocijacija su pokazali razumijevanje i iznijeli jednoglasan stav da je cijenu električne energije za privredu potrebno korigovati, naglasivši da ovo pitanje, prije donošenja konačne odluke, treba biti predmet daljih razgovora“, navodi se u saopštenju.

Đokić je naglasio, navodi se dalje, da će Republika Srpska i sa povećanjem cijene električne energije imati i dalje najpovoljniju i najnižu cijenu od svih država u našem okruženju.

„Ključni interes Vlade Republike Srpske je i dalje da se održi i stalno unapređuje privredna aktivnost u Republici Srpskoj i zato će nastaviti pružati podršku mjerama koje stoje na raspolaganju“, navodi se u saopštenju i dodaje da je dogovoreno da se u narednom periodu nastave konsultacije na temu cijene električne energije, u cilju postizanja adekvatnog dogovora i zadovoljavajućeg rješenja za sve uključene strane.

CAPITAL

Društvo

KONAČNO! Padaju cijene nafte

Cijene nafte danas su u padu, pošto je pažnja investitora usmjerena na mogućnost da bi proširenje sukoba na Bliskom istoku moglo biti izbjegnuto, a time i zabrinutosti od mogućih prekida u isporuci.

U Londonu je cijena sirove nafte “brent” iz Sjevernog mora manja za 63 centi ili 0,72 odsto i sada je 86,66 dolara po barelu.

u Njujorku je cijena svijetle sirove nafte pala za 64 centa ili 0,77 odsto i iznosi 82,05 dolara po barelu.

Investitori smatraju da je geopolitički rizik umanjen i da će izraelski odgovor na iranski napad 13. aprila biti umjeren zbog reagovanja međunarodne zajednice.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i nešto toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje sunčano i malo toplije vrijeme uz umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti umjereno oblačno uz sunčane periode i hladnije, u višim predjelima slab mraz. Mjestimično uz riječne doline i po kotlinama može biti magle ili niske oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U prvom dijelu dana ponegdje na krajnjem istoku će postojati uslovi za slabe padavine.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a na planinama i na jugu povremeno jak.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minusa jedan do četiri, na jugu do sedam, u višim predelima od minus četiri, a dnevna od 12 do 18, u višim predjelima od sedam stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

SLUČAJ “GDJE JE SARA?”: Tužilaštvo zatražilo provjere o smrti dvije bebe

Nakon formiranja predmeta, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka zatražilo je i provjere o smrti ženskog novorođenčeta Aleksandre Blagojević i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak.

Podsjetimo, ovo tužilaštvo ranije je formiralo predmet u vezi sa svim tvrdnjama i radnjama koje su objavljene u dokumentarnom filmu “Gdje je Sara?”, a koji je uradio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).

“U pomenutom predmetu upućeni su zahtjevi za provjere nadležnim institucijama, a povodom smrti ženskog novorođenčeta majke Aleksandre Blagojević, ranije Đilas, i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak. Predmet se nalazi u radu i u fazi je provjera”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Dragan Tolimir, advokat Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina, Sarinih roditelja, pojašnjava da je u pitanju predistražna faza, tokom koje se prikupljaju informacije. Iz Tužilaštva se, prema riječima Tolimira, pretvaraju kao da nisu ranije vodili krivični postupak u kojem su već prikupili skoro sve te podatke.

“Od mene nisu tražili ništa. Tako se oni ponašaju, ignorišu, zato što hoće da kažu da ih zanima samo ono što im dostave ustanove. To pokazuje da oni opet idu sličnim putem kojim su išli i ranije”, rekao je Tolimir za “Nezavisne novine”.

A da su dokumentaciju zatražili od Tolimira, tvrdi on, već danas bi imali dovoljno materijala i mogli bi donijeti naredbu o pokretanju istrage.

“Dobili bi sve ono što je služilo kao dokumentaciona osnova za film. Film je rađen kao da ga ja radio tužilac – prikupljeni su i prezentovani dokazi. To je bila svrha tog filma. Sve što je navedeno tamo je tačno. Za sve što je tamo navedeno postoje dokazi”, naglasio je Tolimir.

A potom je iznio oštre kritike na račun Tužilaštva.

“U pitanju je pokušaj da javnost misli da to ‘rade’ državni organi, da je to ozbiljno. Ja ću najvjerovatnije ostaviti mjesec do dva vremena da vidim da li postoje rezultati. Za to vrijeme moraju postojati neki rezultati, tragovi, pravac djelovanja. Oni kažu da imaju premalo vremena, premale kapacitete. To nas ne zanima. To je njihova stvar, to ne može biti razlog za nesprovođenje istrage, za neprimjenjivanje prava”, poručio je Tolimir.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske rekli su ranije da se u toj zdravstvenoj ustanovi liječe pacijenti, te da u njihovoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije.

Potom se oglasilo i “Gradsko groblje” Banjaluka, koje tvrdi da je Sara sahranjena na lokaciji Pobrđe, ali u svom saopštenju nisu naveli da li je poznata tačna lokacija gdje je beba sahranjena.

Nastavi čitati

Aktuelno