Connect with us

Društvo

CIJENE GORIVA PONOVO U USPONU Nastavlja se skok ka 3 marke – Šta slijedi?

Cijena goriva će za nekoliko dana biti veća za pet do osam feninga po litru, pa će tako benzin i dizel na benzinskim pumpama širom Republike Srpske da košta 2,85 – 2,88 KM.

Ovo obeshrabrujuću informaciju za sve građane saopštio je Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.

– Imajući u vidu da su trenutne nabavne cijene benzina 95 oko 2,16, a dizela 2,18 maraka, u narednih nekoliko dana sigurno treba očekivati novi rast cijena goriva na domaćim pumpama. Kada domaći distributeri na ove nove rafinerijske cijene dodaju troškove transporta i PDV, te svoju maržu, prostom matematikom dolazi se do toga da bi gorivo kod nas trebalo da ponovo poskupi za pet do osam feninga, odnosno da bi cijena mogla ići na 2,85 maraka po jednom litru, pa možda i na 2,88 KM – navodi Savić.

Manjak benzina i dizela na tržištu

Do ovog poskupljenja će, kako kaže, gotovo sigurno doći, jer “domaći distributeri ne mogu ugroziti svoje poslovanje”. Kada su u pitanju neke dugoročnije prognoze, vrlo je teško, po riječima Savića, praviti bilo kakve procjene.

– Pokazalo se da globalno tržište energenata u posljednje vrijeme reaguje bukvalno na sve – ističe on.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na pitanje šta je razlog posljednjih poskupljenja naftnih derivata, nakon dužeg perioda stabilizacije cijena, Savić tvrdi kako su domaći distributeri “jednostavno bili prinuđeni da prate negativne globalne naftne trendove i usklađuju sa svojim cijenama, ugrađujući svoje marže, koja ne prelaze 25 feninga po jednom litru”.

– Osim toga, posljednjih nekoliko sedmica, pa i mjeseci, primjetan je manjak benzina i dizela na tržištu, do kojeg je došlo zbog deficita na Mediteranu i sezonskog efekta. Šta će biti u oktobru ili novembru teško je reći i predvidjeti – dodaje Đorđe Savić.

Inflacija bi opet mogla “podivljati”

Dakle, cijene goriva, koje su ionako visoke, opet se približavaju psihološkoj granici od tri KM, a upravo je od te cijene prošle godine u martu krenula da divlja inflacija. Najviše je poskupjela hrana, što je pogodilo svakog stanovnika, a naročito one s najmanjim primanjima.

Rekordne cijene goriva bile su prošlog ljeta kada je litar koštao čak oko 3,60 KM. Unazad nekoliko mjeseci gorivo je pojefitnilo, pa je bio jedan duži period kada je litar koštao oko 2,5 KM. Međutim, zbog pada cijena goriva nije došlo do pojeftinjenja ostalih proizvoda; čak su cijene hrane i dalje rasle, a trgovci se pravdaju rastom ostalih troškova proizvodnje.

U udruženjima za zaštitu potrošača se pribojavaju da će trgovci da love u mutnom, odnosno da iskoriste ovu situaciju i povećaju cijene ostalih proizvoda. Zato traže od inspekcije da budu ažurniji i da stanu u zaštitu potrošača kojima su, kako upozoravaju, ugrožena prava.

Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine, za Srpskainfo ocjenjuje da na tržištu Republike Srpske ima dosta posla za inspekcije zbog brojnih nelogičnosti i sumnji u cijene.

– To što je kod nas tržište slobodno ne znači da svako može da radi šta hoće. Mi zaista smatramo da inspekcije treba da iskontrolišu kako se to formiraju cijene, jer mi u udruženjima nemamo mandat za to – navodi Vasilić.

Jovan Vasilić, Udruženje Zvono
FOTO: BN/TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Jesen u novčanicima

Kaže da je nejasno zašto je cijena goriva u Semberiji šarolika, pa na jednoj pumpi litar košta 2,69 KM, a na drugoj 2,85 KM. Takođe pita zašto pekarskim proizvodima i dalje cijena ne pada ako se zna da je pala cijena pšenice i brašna.

– To treba sve iskontrolisati i vidjeti šta sve ulazi u troškove – kategoričan je Vasilić.

On smatra da će poskupljenje goriva ostali trgovci sigurno iskoristiti kao priliku da povećaju cijene, počev od hrane i prehrambenih proizvoda, iako nisu snizili cijene kada je cijena goriva pala.

– Nevolja je što ide septembar, odnosno jesen, kada su potrošači optrećeni svim i svačim. Djeca polaze u školu i treba ih spremiti, ide grejna sezona koja je poskupjela, metar drva se ne može naći ispod 140-150 KM. Dakle, možemo samo tražiti da se izmijeni zakon, da se uvedu neka ograničenja i da se kontrolišu ulazni troškovi kod trgovaca – ističe Vasilić.

Julska godišnja inflacija u Srpskoj iznosi 5,2 osto, a najviše je poskupjela električna energija, i to 19,9 odsto. Hrana je skuplja za više od devet odsto.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Još jedan “pakleno” vruć dan u BiH

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme sa temperaturom vazduha do 38 stepeni Celzijusovih.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 13 do 21, a dnevna od 32 do 38 stepeni Celzijusovih.

Tokom dana očekuje se umjeren razvoj oblačnosti u brdsko-planinskim predjelima od jugozapada ka istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, promjenljiv ili južnih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

IZDATO NARANDŽASTO UPOZORENJE! Biće i do 40 stepeni!

U Republici Srpskoj narednih dana očekuje se veoma toplo vrijeme i bez padavina, a najtoplije će biti u četvrtak, 26. juna, kada će temperatura ponegdje iznositi i do 40 stepeni Celzijusovih, naveli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha sutra će iznositi od 31 do 36, u višim predjelima od 26 stepeni Celzijusovih.

U srijedu i četvrtak, 25. i 26. juna, temperatura će biti od 32 do 38, a u višim predjelima od 27 stepeni Celzijusovih.

Temperatura vazduha u petak, 27. jula, će biti od 29 do 34, a u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih.

Toplo vrijeme očekuje se i za dane vikenda, ali uz blagi pad temperature.

Federalni hidrometeorološki zavod izdao je narandžasto upozorenje za naredna dva dana zbog visoke dnevne temperature. Iz Zavoda preporučuju građanima da preduzmu mjere opreza i prate prognozu vremena.

I iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske saopštilo je da građani treba da se pridržavaju mjera predostrožnosti i zaštite tokom vrućina, te se preporučuje kraći boravak na otvorenom, uzimanje tečnosti, a pogotovo zaštita djece kada su napolju.

Iz Ministarstva su istakli da visoka temperatura vazduha može da utiče na većinu populacije, zbog čega se svim građanima preporučuje da što manje vremena provode na otvorenom, na direktnom suncu, a posebno u najtoplijem periodu dana od 10.00 do 17.00 časova.

Nastavi čitati

Društvo

MAKLI GA SA CRNE LISTE! Najmoćniji trgovac oružjem Slobodan Tešić više nije pod sankcijama Velike Britanije!

Najmoćniji domaći trgovac oružjem Slobodan Tešić skinut je sa liste sankcija Velike Britanije na kojoj se nalazio tri godine, saznaje KRIK. On je i dalje na američkim sankcijama koje su mu uvedene 2017. Iako je godinama na ovim crnim listama, Tešić je ostao u poslu trgovine oružjem, između ostalog, i zahvaljujući poznatom članu Srpske napredne stranke (SNS) Miloradu Pušici, kako je ranije otkrio KRIK.

Tešić, jedan od najvećih trgovaca oružjem sa Balkana, u decembru 2022. godine našao se u nezavidnoj situaciji. Velika Britanija stavila ga je na podsankcije, jer je navodno podmitio funkcionere Bosne i Hercegovine – sada pokojnog Milorada Barašanina, glavnog tužioca, kao i Selma Cikotića, bivšeg ministra sigurnosti.

Tešić, koji se inače retko pojavljuje u javnosti, u ekskluzivnom intervjuu za KRIK prošle godine naveo je da su sankcije posledica prljave medijske kampanje koja je vođena protiv njega i da tvrdnje o korupciji i podmićivanju nemaju veze sa istinom. On je tada rekao i da njegov advokatski tim radi na tome da ga skine sa ove liste.

To se i dogodilo – od prošle nedelje Tešić nije više pod sankcijama Velike Britanije, saznaje KRIK. Na zvaničnom sajtu na kome je objavljena ova informacija, nema podataka o tome zbog čega je ova odluka doneta.

Velika Britanija, međutim, nije jedina zemlja koja je sankcionisala Tešića – još 2017. to su učinile Sjedinjene Američke Države i to zbog sumnje da je umešan u korupciju.

Tada je iz američkog Trezora saopšteno da je utvrđeno da je Tešić u više država potplaćivao političare kako bi dobio ugovore o prodaji naoružanja. Pod sankcije su tada stavljene i njegove kompanije preko kojih je navodno isplaćivao mito, među kojima i njegova glavna srpska kompanija „Partizan Tech“. U okviru međunarodnog novinarskog istraživanja „FinCEN dosijei” KRIK i OCCRP su otkrili da je pod sankcije stavljen verovatno zbog novca koji je isplatio osobi iz Saudijske Arabije.

Poznati biznismen u intervjuu za KRIK tvrdio je da je pod američkim sankcijama završio zbog lobiranja uticajnih osoba iz Bosne i Hercegovine, sa kojima nije bio u dobrim odnosima.

Tešić je i dalje na ovim sankcijama, a on je, između ostalog, bio razlog da na crnu listu američke administracije bude stavljen i Aleksandar Vulin 2023, u to vreme direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA).

„Vulin je održavao uzajamno koristan odnos sa takođe sankcionisanim srpskim trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem i pomagao da se Tešićeve ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granica Srbije“, navedeno je u saopštenju američke administracije.

Trgovcu oružjem je i jednom ranije pošlo za rukom da bude skinut sa crne liste.

Desilo se to 2013. godine kada je, posle duže od decenije, skinut sa ovakve liste Ujedinjenih nacija. Ovome je doprineo i dolazak SNS-a na vlast – novi ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić dao je zeleno svetlo za skidanje Tešića sa crne liste, a ubrzo mu je dao i diplomatski pasoš, što je privilegija uglavnom rezervisana za visokorangirane državne zvaničnike. Čak je i Tešićevu ćerku Danijelu zaposlio u ministarstvu.

Poslovanje uprkos sankcijama

Tešić je, uprkos sankcijama, ostao u poslu trgovine oružjem, ali je promenio način na koji je poslovao, kako su otkrili novinari.

Najpre je, kako je to utvrdio američki Trezor, iskoristio bliske saradnike da na njih prabaci posao i otvara firme. Zbog toga su 2019. protiv njega pooštrene sankcije – američka administracija je na crnu listu dodala njegove saradnike koji su mu navodno bili produžena ruka i omogućavali mu da posluje iz senke.

KRIK je otkrio da je već naredne godine Tešić našao novi model poslovanja – tajno je preuzeo firmu od Milorada Pušice, nekada visokopozicioniranog člana SNS-a i saradnika Tešićevog najvećeg poslovnog rivala Petra Crnogorca. Tajno preuzimanje značilo je da promena vlasnika nije zabeležena u zvaničnom poslovnom registru, ali su novinari prikupili brojne druge dokaze koji su potvrdili da se ono desilo.

Tešić je tada za KRIK rekao da od Pušice nije kupio nikakvu firmu, ali je potvrdio da je, uprkos sankcijama, ostao u poslu trgovine oružjem.

„Posle 40 godina, napravivši kontakte širom sveta, ja danas mogu da drugima otvaram vrata i pravim poslove, povezivanjem i pomaganjem mnogima… Nekad, ja od jedne male ili srednje firmi mogu jednim pozivom da napravim da bude velika, ako joj otvorim tržiste koje će joj to omogućiti”, naveo je, između ostalog.

BIRN je otkrio da su firme bliske Tešiću, iako je bio pod sankcijama Velike Britanije, prošle godine u ovu zemlju izvezle naoružanje u vrednosti od 31,5 miliona evra. Oružje je izvozio i u Ameriku.

Tešić je po svetu prodavao oružje koje je kupovao od domaćih državnih fabrika.

Od firme „Krušik“ kupovao je oružje po privilegovanim cenama, kako je ranije u javnosti otkrio uzbunjivač Aleksandar Obradović, bivši radnik ove kompanije.

Nastavi čitati

Aktuelno