Connect with us

Svijet

ČOVJEK KOJI IZLAZI NA CRTU PUTINU: Ko je Boris Nadeždin, novo ime opozicije?

Boris Nadeždin objavio je kandidaturu za predsjedničke izbore u Rusiji koji se održavaju u martu.

U Rusiji se u martu održavaju predsjednički izbori. Iako je Rusija, prema mišljenju mnogih političkih analitičara, više nego ikada zaglibila u autokratski režim (svaka kritika vlasti je u osnovi zanemarena), Rusija nije odbacila ovaj mehanizam demokratskog društva. Izbori za predsjednika Ruske Federacije održaće se 17. marta. Ukoliko nijedan kandidat ne dobije više od polovine glasova, drugi krug će se održati tačno tri nedjelje kasnije.

Vladimir Putin je objavio svoju kandidaturu, a to je učinila i opozicionarka Jekaterina Duncova, ruska političarka i novinarka, poreklom iz ruralnog dijela Rusije. Njene glavne ideje bile su demokratizacija društva, oslabađanje političkih neistomišljenika iz zatvora, ali i zaustavljanje ruske specijalne operacije u Ukrajini. Iako je svoju kandidaturu dostavila Ruskoj centralnoj izbornoj komisiji, bila je odbijena. Komisija je navela da je ustanovljeno da određena dokumentacija nije bila validna.

“Ekatarina Sergejevna, vi ste mlada žena, pred vama je vrijeme”, bile su riječi predsjedavajuće Komisije. Iako se u tom trenutku činilo da su sve nade za neistomišljenike aktuelnog režima pale u vodi, pojavilo se novo ime – Boris Nadeždin.

Boris Nadeždin, najnovije ime opozicije u Rusiji, koga je podržala i Ekatarina Duncova, pozvavši svoje birače da mu daju glas, mogao bi da se nađe u trci za predsjednika. Isto su uradili i drugi opozicioni kandidati, pozvali su svoje birače da daju potpis Nadeždinu, čak iako se ideološki ne slažu sa njegovom politikom. Kao glavni razlog podrške navode to što se jasno protivi specijalnoj operaciji u Ukrajini.

Ko je Boris Nadeždin?
Mnogi smatraju da je dovoljno hrabar da se suprotstavi Vladimiru Putinu. Član je Građanske inicijative, ruske političke partije desnog centra. Nadeždin je biznismen i lokalni političar iz Dolgoprudnija u Moskovskoj oblasti. Nadeždin nije bez političkog iskustva, bio je poslanik Dume početkom 2000-ih kao član Saveza desnih snaga, desničarske opozicione stranke, čiji je lider, između ostalih, bio Boris Nemcov, poznati opozicionionar koji je ubijen 2014. godine pod nerazjašnjenim okolnostima hicima iz vatrenog oružja dok je šetao nedaleko od Kremlja. Nadeždin je bio njegov važan saradnik i prijatelj.

Posljednjih nekoliko godina Nadeždin se fokusirao na lokalne političke probleme. Prilično često gost je emisija na ruskim TV stanicama u kojima nerijetko iznosi antiputinovske i antiratne stavove. “Možemo da vidimo da je specijalna operacija u Ukrajini jedna velika katastrofa”, rekao je gostujući u jednoj emisiji.

U septembru 2022. godine, kada se Rusija povlačila iz Harkova, Nadeždin je kritikovao ruske obavještajne službe i pozvao na pregovore o okončanju sukoba u emisiji o aktuelnim dešavanjima. On je kritikovao rusku ratnu strategiju, navodeći da je nemoguće pobijediti Ukrajinu koristeći njene sadašnje metode i materijale, nazivajući strategiju “metodama kolonijalnog rata”. Nekoliko dana kasnije, na kanalu Rusija-1, novinar Vladimir Solovjov pozvao je policiju da uhapsi Nadeždina.

Oktobra 2023. saopštio je da planira da se kandiduje za predsednika. Kao glavni razlog odluke da se kandiduje navodi sljedeće:

“Učestvujem u ovom izbornom procesu kao principijelni protivnik politike aktuelnog predsjednika. Putin vidi svijet prošlosti, on pokušava da Rusiju vrati u prošlost. Rusiji je potrebna budućnost. Budućnost u kojoj će Rusija postati primjer (drugima), Rusija treba da bude zemlja u kojoj će slobodni i edukovani ljudi željeti da se vrate ili da se presele u nju. Gotovo 25 godina Vladimir Putin uništava insititucije – parlament, nezavisnost sudstva, lokalne samouprave, slobodu govora, fer izbore, kao i zdravu ekonomsku konkurenciju. Vladimir Putin napravio je pogubnu grešku započevši specijalnu vojnu operaciju. Nijedan od saopštenih ciljeva specijalne vojne operacije nije ispunjen, a ako bude, neće proći bez velikih posljedica po ekonomiju i demografsku sliku Rusije. Umjesto da bude evropska nacija, što je bilo nastojanje stotinama godina, Rusija rizikuje da postane vazal Kine”.

Za kandidaturu je potrebno sakupiti 100.000 potpisa. U trenutku pisanja ovog teksta Nadeždin je prikupio 77.917 potpisa, što znači da mu do proglašenja kandidature ostaje da prikupi još 22.083 potpisa. Kako bi sakupio što veći broj, Nadeždin je organizovao sakupljanje potpisa van Rusije, odnosno u državama koje su Rusi nastanili u najvećem broju od početka specijalne vojne operacije. Kako je za MONDO rekao Andrej, Rus koji već neko vrijeme živi u Beogradu, prikupljanje potpisa organizovano je i u našoj prijestonici, ali ne u prostorijama ambasade, već na drugoj adresi.

Izborna komisija je već odobrila tri kandidata koje su predložile stranke zastupljene u parlamentu i zbog toga nisu bile obavezne da prikupljaju potpise: Nikolaj Haritonov iz Komunističke partije, Leonid Slucki iz nacionalističke Liberalno-demokratske partije i Vladislav Davankov iz političke partije “Novi ljudi”. Sve tri stranke u velikoj mjeri podržavaju politiku Kremlja. Shodno novim ustavnima reformama, Putin ima pravo na još dva šestogodišnja mandata nakon što mu sadašnji mandat istekne ove godine, što mu potencijalno omogućava da ostane na vlasti do 2036. godine.

(MONDO)

Svijet

Ovo je trenutak kad su AKTIVIRANI PEJDŽERI: Nevjerovatan SNIMAK NAPADA na Bejrut

Međunarodna novinska agencija Rojters snimala je u prenosu uživo panoramu Bejruta, glavnog libanskog grada kada su, tačno u 15:30 časova, aktivirani brojni pejdžeri s ugrađenom eksplozivnom napravom.

Dramatični, ubrzani video grada pokazuje velike oblake gustog, sivog dima koji se pojavljuju na nekoliko različitih lokacija

Pejdžeri su aktivirani u automobilima, stanovima, na tržnicama i u trgovinama.

Kako tvrde izvori Njujork Tajmsa, za ugradnju eksploziva u brojne pejdžere koje koristi teroristička organizacija Hezbolah navodno je odgovorna firma BAC Consulting, sa sjedištem u Budimpešti, a koja je služila kao paravan izraelske obavještajne agencije Mosad, piše Jutarnji list.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMATIČNO SAOPŠTENJE IZ NORVEŠKE! Povišen nivo radijacije zbog požara blizu Černobilja

Norveška je saopštila da je izmjeren povišen nivo radioaktivnog cezijuma u blizini arktičke granice sa Rusijom, što je vjerovatno posljedica šumskog požara u blizini Černobilja u Ukrajini.

Norveška uprava za radijacionu i nuklearnu bezbjednost /DSA/ saopštila je da je izmjerila “veoma niske” nivoe radioaktivnog cezijuma u Svanhovdu i Viksjoefjelu, blizu arktičke granice sa Rusijom.

Vlasti su otkrile povišene nivoe radijacije u periodu od 5. do 16. septembra, ali ti nivoi nisu predstavljali rizik za ljude ili životnu sredinu, dodaje se u saopštenju.
“DSA uvijek pronalazi cezijum na svim stanicama sa vazdušnim filterima u Norveškoj, a to često dolazi od uzburkane prašine od starih padavina poslije nesreće u Černobilju. Ovog puta to je najvjerovatnije izazvao šumski požar oko Černobilja”, objavila je ova služba.

Finska uprava za radijaciju i nuklearnu industriju takođe je saopštila da su nešto viši nivoi cezijuma izmjereni na svih osam njenih sabirnih stanica.

Najviši uočeni rezultat je 11 mikrobekerela po metru kubnom, dok su normalna očitavanja na stanicama manja od jednog mikrobekerela po metru kubnom, navodi se u saopštenju, ali i dodaje da su ta očitavanja i dalje veoma mala.
U njemu se navodi da prosječna radijacija u običnoj kući u Finskoj iznosi 90 bekerela po metru kubnom.

Reaktor broj četiri nuklearne elektrane u Černobilju, u tadašnjem Sovjetskom Savezu izmakao je kontroli, eksplodirao i izazvao požar 26. aprila 1986. godine. Tada je velika količina radijacije emitovana u atmosferu.

Nastavi čitati

Svijet

SIJARTO PONOVO UPOZORAVA “Dozvola za udar na Rusiju povećava rizik od eskalacije”

Budimpešta se zalaže za mir i izrazila je zabrinutost zbog moguće dozvole za udare dalekometnim oružjem duboko u Rusku Federaciju, rekao je šef mađarske diplomatije.

Mađarska je zabrinuta zbog moguće dozvole za raketne udare dugog dometa na rusku teritoriju, jer bi to bilo u suprotnosti s bezbjednosnim interesima Evrope i povećalo bi rizik od eskalacije, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto.

– Budimpešta je zainteresovana za mir. Ispunjeni smo anksioznošću na svakom koraku. Neosporna je činjenica da ako se rakete dugog dometa iskoriste protiv ciljeva duboko u Rusiji, to će povećati prijetnju od eskalacije, kazao je Sijarto na konferenciji za novinare.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je ranije izjavio da NATO zemlje ne razgovaraju više samo o mogućoj upotrebi zapadnog oružja dugog dometa, već i odlučuju da li će se direktno uključiti u ukrajinski sukob.

– Ako ta odluka bude donesena, to će značiti ništa drugo do direktno učešće zemalja NATO-a, SAD-a i evropskih država u ratu u Ukrajini. To bi suštinski promijenilo prirodu sukoba, jer bi značilo da NATO zemlje ratuju protiv Rusije. Ukoliko je to tako, onda ćemo mi usvojiti odgovarajuće odluke, polazeći od prijetnji sa kojima se suočavamo, upozorio je ruski predsjednik.

Nastavi čitati

Aktuelno