Connect with us

Politika

Cvijanovićeva tvrdi da opozicija zna da bi izgubila i na ponovljenim izborima

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da opozicija zna da bi izgubila i na nekim neopravdano ponovljenim izborima, za čije održavanje ne postoje uslovi, ali žele da se svete građanima, jer ih nisu izabrali, tako što bi se odgodila implementacija izbornih rezultata.

To bi imalo za posljedicu i da se kasni sa usvajanjem budžeta za narednu godinu u kojem bi bila prepoznata sva povećanja od penzija, plata i socijalnih davanja iz ove godine i ona planirana za narednu godinu jer bi se prešlo na režim privremenog finasiranja, ukazala je predsjednik Srpske.

Na pitanje šta je cilj takvog ponašanja opozicije u Republici Srpskoj i stranih faktora, Cvijanovićeva je odgovorila da opozicija zna da nije “pokradena” na izborima, ali njima i stranom faktoru treba nered i haos, te da “pokušavaju baciti mrlju na kompletan izborni proces u Republici Srpskoj da bi ispalo kako je kobajagi sve u redu u FBiH, a kobajagi ništa ne valja u Srpskoj”.

– Poznato je da u svim dosadašnjim izbornim procesima Republika Srpska pokazuje kapacitet da prva formira vlast i održi kontinuitet rada institucija, što je ‘trn u oku’ pojedinim stancima. S druge strane, u FBiH ni rezultati izbora iz 2018. nikad nisu implementirani, a i ranije se kasnilo, kao što je slučaj i sa formiranjem Savjeta ministra gdje se to dešava sa ozbiljnim kašnjenjem u odnosu na Republiku Srpsku – naglasila je Cvijanovićeva.

Opoziciji su puna usta priče o navodnim manipulacijama tokom izbornog dana, rekla je Cvijanovićeva u intervjuu Srni, a kad se malo bolje pogleda onda se vidi šta su oni radili.

Znajući kako se tokom nezakonitog kontrolnog prebrojavanja upisivala nula umjesto 157 glasova koje je osvojio Milorad Dodik na jednom biračkom mjestu, imamo razlog za sumnju da se organizovasno manipuliše tokom tog procesa. Kao jedan od mnogobrojnih primjera može poslužiti i onaj gdje je predsjednik Mjesnog odbora Motike i član Gradskog odbora SDS Banjaluka bio prijavljen kao član Biračkog odbora u ime SDA.

Inače, opozicija nastoji spriječiti da se izvrši kontrola glasova u opštinama poput Modriče, Broda, Lopara, zato CIK i manipuliše i nastoji da otezanjem procesa ionako nezakonitog prebrojavanja kupi dodatno vrijeme – ukazala je Cvijanovićeva, koja je bila kandidat SNSD za srpskog člana Predsjedništva BiH i, prema preliminarnim nepotvrđenim rezultatima izbora, ima ubjedljivu prednost, više od 102.000 glasova, od kandidata opozicije Mirka Šarovića.

Na konstataciju Srne da je nakon Opštih izbora u BiH CIK samo u funkciji izazivanja haosa, Cvijanovićeva je rekla da u prilog tome govori i nezakonita naredba o preuranjenom prebrojavanju, koja je sasvim suprotna tvrdnji članova te komisije koju su dali samo dva-tri dana ranije kad su rekli da zahtjev opozicije nije u skladu sa zakonom, a nakon toga, ipak, donose nezakonitu naredbu.

– Tokom nezakonitog i preuranjenog prebrojavanja lagali su da nedostaju materijali sa 61 biračkog mjesta u Doboju, onda su sami davali protivrječne izjave da je to možda 20 vreća, da bi se ispostavilo da je sve najobičnija laž, ali i jasan pokazatelj da je ovaj CIK apsolutno nesposoban i nedorastao zadatku, osim toga što je i nedopustivo i konačno nezakonito vezan za političke partije PDP i SDS – navela je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da nakon izbrojanih otprilike jedne trećine glasova pristiglih poštom iz inostranstva oni zaustavljaju ovaj proces i počinju nezakonito kontrolno ponovljeno prebrojavanje glasova sa redovnih biračkih mjesta.

– Kad su vidjeli da to prebrojavanje ne mijenja izborni rezultat jer potvrđuje da je kandidat SNSD za predsjednika Republike Srpske Milorad Dodik ubjedljivi pobjednik izbora, a njegov protivkandidat Jelena Trivić ubjedljivi gubitnik, onda zaustavljaju, pa potom usporavaju skoro do minimuma nezakonito kontrolno prebrojavanje, a vraćaju se redovnom brojanju pristiglih glasova putem pošte.

Potom su rekli da je cilj da se u okviru zakonskog roka proglase preliminarni rezultati, to je 22. oktobar, a onda kroz razna usporavanja i mahinacije tokom prebrojavanja nastoje da prolongiraju taj rok – istakla je Cvijanovićeva, dodavši da to sve ukazuje kakva je uloga CIK u ovom izbornom procesu.

Cvijanovićeva je ocijenila da je CIK nesposoban, nekredibilan i duboko zaglibljen u nezakonitost.

– Oni rade pod političkim pritiskom opozicije i u dosluhu sa njima, a po instrukciji stranog faktora koji želi da prekrajanjem izborne volje građana dođu do kandidata koji neće insistirati na očuvanju nadležnosti Republike Srpske, neće problematizovati nelegitimno postavljenje Kristijana Šmita, a i koji će odustati od saradnje sa Rusijom, Srbijom i Srpskom pravoslavnom crkvom – naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da u slučaju da se nastavi ovo manipulisanje izbornim procesom od CIK, a u dosluhu sa opozicijom i stranim faktorom, posljedično neće doći ni do implementacije izbornih rezultata na nivou zajedničkih institucija BiH, odnosno do konstituisanja vlasti, dodavši da je neophodno izborno zakonodavstvo vratiti u ustavne okvire.

Politika

SRPSKA DOBIJA POMOĆNI SASTAV POLICIJE, evo šta planira Federacija

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije, a i iz FBiH najavljuju – to ćemo uraditi i mi.

Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan rekao je da se iskazuje potreba za dodatnim brojem policijskih službenika u obavljanju svakodnevnih policijskih poslova, a posebno kada je riječ o elementarnim nepogodama. On je dodao da MUP-u Srpske u ovom času nedostaje 1.019 policajaca.

“U posljednjih nekoliko godina MUP zbog obima poslova ima preko dva miliona prekovremenih časova. Nismo fizički u stanju da to kompenzujemo našim pripadnicima i to je ogroman problem. Dolazi do zasićenja i umora kod policajaca”, naveo je Karan, prenosi Srna.

On je ukazao da postoje bezbjednosni izazovi koji su pred Republikom Srpskom i koji su, takođe, neki od razloga uvođenja pomoćnog sastava policije, kao što je migrantska kriza, navodeći da i mnoge evropske zemlje imaju sastave pomoćne policije.

Karan je istakao da će MUP Republike Srpske na bazi procjena odlučivati o korištenju pomoćnog sastava policije. On je napomenuo da su se u vezi sa ovim zakonskim rješenjem već pojavile spekulacije koje su isključivo u funkciji politikantstva, te istakao da smatra da federalni MUP, posebno kantonalni, mogu i treba da donesu slična rješenja kao Republika Srpska.

Karan je dodao da ovaj zakonski prijedlog predviđa i uvođenje zaštite od dronova i sličnih letjelica kako bi se efikasno djelovalo u antidron zaštiti po zakonu, kao i određena proširenja ovlaštenja kod privođenja. Vlada Srpske je, naveo je on, utvrdila i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o oružju i municiji po hitnom postupku, kojim je predviđena izmjena datuma za legalizaciju oružja koje građani mogu nabaviti.

On je precizirao da je po tom prijedlogu rok produžen na 31. decembra, a razlog njegovog donošenja je stvaranje mogućnosti da građani legalizuju oružje za koje mogu po zakonu dobiti dozvolu za držanje i nošenje, a u osnovi služi za njihovu ličnu bezbjednost i radi se o oružju bez porijekla.

“Posljednji put smo ovu vrstu legalizacije imali 2016. godine. MUP na bazi svojih procjena smatra to cjelishodnim i sa aspekta opšte bezbjednosti. Svaka kuća, porodica, koja ima nelegalno oružje stvara opštu nebezbjednost, a kada se posjeduje legalno oružje, onda se ono čuva po zakonu kako je definisano”, naveo je Karan.

Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak rekao je da će i FBiH krenuti u formiranje rezervnog sastava policije ukoliko to prvo uradi Republika Srpska.

“Federacija BiH će odgovoriti recipročno, dakle formiranjem rezervnog sastava policije u Federaciji BiH”, poručio je Isak za Klix.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković rekao je da Vlada Republike Srpske opet otvara priču iz 2019. godine te da se takvog rezervnog sastava policije najviše trebaju plašiti građani Srpske.

Funkcioner PDP-a i narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak je, na informaciju o formiranju pomoćnog sastava policije u Republici Srpskoj, upitao Vladu: “Da li ste normalni?”

“Vlada Republike Srpske je najavila pomoćni sastav policije, a mi koji imamo dovoljno godina dobro se sjećamo šta znači i čemu je prethodila pojava termina kao što su ‘teritorijalna odbrana’, ‘rezervni sastav policije’ i slično”, naveo je Crnadak.

Nastavi čitati

Politika

MILIĆEVIĆ UDARA DIREKTNO! “SDS mora da se trgne!”

-Aktuelna situacija u Srpskoj demokratskoj stranci je rezultat stranke koja dugi niz godina ima jednu demokratsku tradiciju različitog viđenja određenih stvari, a sve u cilju da u vremenu koje dolazi Srpska demokratska stranka bude jača, snažnija i bude predvodnik promjena u Republici Srpskoj – kazao je načelnik Šamca i član predsjedništva SDS-a Đorđe Milićević.

On ističe da značajan dio, ne samo funkcionera nego i članstva SDS-a, u ovom trenutku ne misli da je trenutno ta stranka sposobna da to istinski i bude.

-Nije riječ ni o kakvom uskom krugu pučista koji žele da prave nered u Srpskoj demokratskoj stranci. Naprotiv, riječ je o značajnom broju funkcionira i članova Srpske demokratske stranke koji zajedno sa svim ostalim članovima imaju namjeru da Srpska demokratska stranka bude što prepoznatljivija i sa aspekta svojih politika i sa aspekta svoje organizacije – kazao je Milićević i dodao:
-Smatramo da u ovom momentu stanje u SDS-u organizaciono apsolutno nije dobro i da ono traži promjene u smislu mnogo većeg prisustva na terenu, mnogo jasnijih politika Srpske demokratske stranke i mnogo jasnijih politika koje će biti usmjerene na običnog čovjeka.

Ako to, kaže on, jedan širi krug i načelnika i poslanika i funkcionera Srpske demokratske stranke traži, onda nije riječ o pučistima, nego ljudima koji apsolutno žele dobro SDS-u.

-Potrebna je nova svježina Srpskoj demokratskoj stranci u vremenu koje dolazi i potrebno je mnogo više rada na terenu – kazao je Milićević.

Prema njegovim riječima, ako imate situaciju da značajan broj članstva Srpske demokratske stranke ukazuje na ove probleme, onda je logično da aktuelno rukovodstvo mora da povede o tome računa.

-Ako imate veći dio načelnika, poslanika, funkcionera, koji ukazuju na to, onda je logično da u skladu sa statutom na organima stranke, koji su u prethodnom periodu izgubili svoj značaj, ukažemo na sve te probleme i pokušamo da iznađemo najbolje rješenje – kazao je Milićević..

Ako govorim o momentu kad se određene promjene dešavaju unutar stranke, on kaže, onda jedan dio ljudi će reći da nije pravo vrijeme.-

Nastavi čitati

Politika

VLADA USVOJILA REBALANS: Budžet Srpske veći za 420 miliona KM, evo i zbog čega

Vlada Republike Srpske usvojila je na današnjoj posebnoj sjednici rebalans republičkog budžeta koji je projektovan na 6,49 milijardi KM ili za 6,9 odsto više od sadašnjeg budžetskog okvira, rekla je savjetnik premijera Srpske za medije Danijela Pejić.

Pejićeva je na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon posebne sjednice Vlade Republike Srpske navela da se povećanje budžeta od 420 miliona KM najviše odnosi na novo povećanje plata.

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije.

Nastavi čitati

Aktuelno