Connect with us

Politika

DIGLI BI PRIMANJA, ALI NE ZNAJU KAKO! Za isplatu većih plata u intiticijama BiH fali 121,6 miliona KM?

S obzirom na to da nije usvojen budžet institucija BiH za 2023. godinu, a ni dokument okvirnog budžeta 2023-2025, upitno je da li će Ministarstvo finansija i trezora BiH, odnosno Savjet ministara BiH uspjeti da obezbijedi oko 121,6 miliona KM za isplatu plata i naknada zaposlenim u institucijama BiH koje su povećane tokom prošle godine.

Ovo se, između ostalog, navodi u Informaciji o aktivnostima na usvajanju Zakona o budžetu institucija BiH te nemogućnosti primjene Zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH i odluka o ličnim primanjima koje je donio Savjet ministara BiH tokom 2022. godine.

Ovu informaciju na posljednjoj sjednici usvojio je Savjet ministara BiH, a u njoj se još navodi i to da je Ministarstvo finansija i trezora BiH uputilo čak pet urgencija za sazivanje Fiskalnog savjeta BiH na kojem bi se usvojio globalni okvir budžeta 2023- 2025. godina, ali da on još nije usvojen. Inače usvajanje globalnog okvira budžeta preduslov je za usvajanje budžeta institucija BiH za narednu godinu.

– Ukoliko se ne osiguraju sredstva za primjenu zakonskih i podzakonskih akata u 2023. godini, a posebno uzimajući u obzir da se radi o ličnim primanjima te da su obaveze stvorene, izvjesna je mogućnost pokretanja sudskih sporava, što može imati direktnu posljedicu dodatnog izdvajanja budžetskih sredstava – navodi se u inforamciji.

U suštini, odlukama Savjeta ministara BiH o povećanju osnovice za obračun plata, toplog obroka i prevoza, a i izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH koje je usvojila Parlamentarna skupština BIH, ove godine značajno su povećana primanja zaposlenih u institucijama BiH.

Primjena izmijenjenog Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH počela je 1. oktobra, a odluka Savjeta ministara BiH kojom je povećana osnovica za obračun plata počela je 1. jula, tako da je u ovoj godini na osnovu usvojenog budžeta za 2022. godinu od 1,073,6 milijardi Savjet ministara BiH uspijevao da obezbijedi ta sredstva za povećanje.

Međutim, za narednu godinu, da bi ispoštovali sva povećanja, fali im oko 121 milion KM, a s obzirom na to da budžet za 2023. godinu nije usvojen i da će institucije BiH ponovo na privremeno finansiranje, pitanje je da li će se uspjeti obezbijediti sva neophodna sredstva za veća primanja zaposlenih.

– Trenutno se u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine radi na budžetu za 2023. godinu i ne možemo precizirati koliko će biti povećanje rashoda – rekli su nam juče u Ministarstvu.

Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine, rekao je da ne očekuje da bude ugrožena isplata uvećanih plata i naknada u narednoj godini, ali da nema kompletne inforamcije o tome.

– Novca ima sigurno i to je bez daljeg, ali nemamo pravu informaciju šta se dešava, koga god pitamo, sliježe ramenima. Niko ništa ne zna, i oni su sada u promjeni vlasti i mi nemamo kompletne informacije. U svakom slučaju, ne očekujem da dođe do umanjenja bilo kakvih primanja. Koliko shvatam, problem je poravnavanje u budžetu, a ne nedostatak novca – rekao je Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine.

Prema nezvaničnim informacijama, Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine predložiće povećanje budžeta institucija BiH za narednu godinu za čak 200 miliona KM. Naime, postojeći budžet za 2022. godinu iznosi 1,073 milijarde KM, a Ministarstvo finansija i trezora još u julu je uputilo Nacrt dokumenta okvirnog budžeta institucija BiH za 2023. godinu na iznos od čak 1,275 milijardi KM.

Nezavisne

Politika

OEBS osudio usvajanje IZBORNOG ZAKONA RS

Predsjedavajući OEBS-a, ministar spoljnih i evropskih poslova i trgovine Malte Ian Borg i generalna sekretarka OEBS-a Helga Maria Šmid osudili su odluke Narodne skupštine Republike Srpske na jednostranom prenosu nadležnosti sa BiH na entitet sa ciljem stvaranja paralelnog izbornog sistema unutar entiteta.

“Ove radnje su protiv ustavnog poretka Bosne i Hercegovine uspostavljanjem paralelnih struktura koje narušavaju ukupnu sigurnost i stabilnost zemlje. OEBS ponovo potvrđuje svoju snažnu podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu Bosne i Hercegovine”, navodi se u njihovom saopštenju, prenosi Fena.

Kako naglašavaju, takvi koraci potkopavaju dostignuća postignuta u smislu ključnih reformi i ugrožavaju nedavni napredak u zemlji.

“Retorika i akcije koje izazivaju podjele ugrožavaju stabilnost i štete demokratskim pravima građana. Apelujemo na Narodnu skupštinu Republike Srpske da povuče usvojeni Izborni zakon RS usvojen i poziva sve političke lidere u Bosni i Hercegovini da rade konstruktivno na nivou državnih institucija uz fokusiranje na unapređenje neophodnih reformi u interesu svih građana”, navode oni.

Nastavi čitati

Politika

NSRS usvojila zakon kojim se pojedincima omogućava ISPLATA PLATA U GOTOVINI

Na posebnoj sjednici, dva sata iza ponoći, usvojen je i Zakon o imunitetu Republike Srpske, Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske i Zakon o dopunama Zakona o radu – po hitnom postupku, uz prihvaćen amandman Vlade Republike Srpske.

Prijedlogom zakona o dopunama Zakona o radu definisano je da poslodavac može u gotovom novcu isplatiti radnicima platu i druga lična primanja, rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Danijel Egić.

Ovakav zakon, po hitnom postupku, donesen je kako bi se riješio problem isplata plata pojedincima kojima su banke u RS blokirale račune zbog sankcija SAD.

Egić je napomenuo da je Vlada utvrdila i amandman kojim se Prijedlog dopunjava na način da se isplata plate u gotovom novcu vrši putem pošte.

Da li će poslodavci zloupotrebljavati zakon?
Tokom rasprave su iz opozicije ukazali na to da će poslodavci zloupotrebljavati ovakav zakon s obzirom na to da već sada veliki broj radnika prima dio plate u koverti.

Usvojen i Prijedlog zakona o imunitetu Republike Srpske zbog odluke Kristijana Šmita da u Krivični zakon BiH kao krivično djelo uvrsti nepoštovanje odluka visokog predstavnika. Prijedlog zakona o referendumu i građanskoj inicijativi RS također je dobio podršku poslanika, kao i Prijedlog izbornog zakona RS.

Nastavi čitati

Politika

Usvojen Prijedlog Izbornog zakona REPUBLIKE SRPSKE

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su kasno sinoć prijedlog Izborog zakona Republike Srpske na osnovu kojeg bi se trebali organizovati naredni lokalni izbori u RS.

Usvojen je sa 51 glasom za, 11 protiv i četiri suzdržana glasa.

Nacrt izbornog zakona je prethodno usvojen 29. marta i njime se uređuje da izbore za organe vlasti u Srpskoj sprovodi Republička izborna komisija, gradske, odnosno opštinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni organi Republike Srpske.

Nakon što je zakon usvojen u NSRS, biće potrebno da prođe i Vijeće naroda RS.

Narodni poslanik Nebojša Vukanović juče je objavio da da zakon neće stupiti na snagu, te da je to upravo namjera vlasti u Republici Srpskoj koja zakon koristi za kupovinu vremena. Navodeći da je u pitanju “izlazna strategija” vlasti, Vukanović kaže da će ovaj zakon naići na veto Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda, a nakon toga će se odužiti procedura prema Ustavnom sudu Republike Srpske.

U tom scenariju izbori u Srpskoj bili bi sprovedeni po Izbornom zakonu BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno