Connect with us

Društvo

DJECA PREPUŠTENA SAMA SEBI: Šta kažu stručnjaci o porastu vršnjačkog nasilja

Vršnjačko nasilje u Srpskoj povećava se u kontinuitetu, a upućeni u ovu temu kažu da je to ozbiljan društveni problem, čije posljedice nisu uopšte bezazlene.

Stručnjaci kažu da je to veoma osjetljiva i kompleksna tema, koja zahtijeva analizu više aspekata i poseban tretman prema žrtvama i počiniocima.

S tim je saglasan i sociolog Drago Vuković, koji kaže da su posljedice vršnjačkog nasilja čak i tragične. On je podsjetio da će događaj u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu u istoriji ostati zapamćen kao nešto najgore što se ikada moglo dogoditi.

Problemi u nizu

Nakon te tragedije, kako kaže, problemi su nastavili samo da se nižu. Tome svjedoči i činjenica da je prije neki dan srednjoškolac iz Bileće napravio plan napada na školu, a potom je uhapšen.

– Vršnjačko nasilje je jedan od vrlo ozbiljnih indikatora stanja društva. Problem je što se ne bavimo suštinski društvenim problemima, tačnije stanjem društva u cjelini, u smislu stanja porodice, škole, vjere i uticaja globalnih trendova – kaže Vuković.

Istakao je da galopirajuća globalna ideologija melje sve pred sobom, sa ciljem da uništi tradicionalna društva i vrijednosti.

– Nama se uništavaju tradicionalne vrijednosti i institucije kao što su porodica, vjera i država. Sa druge strane, nameću nam se globalne rigidne ideologije, koje u prvi plan stavljaju neograničenu i lažnu slobodu i to je glavni uzrok nasilja – rekao je Vuković.

Izgubljeni u virtuelnom svijetu

Ta sloboda, priča, nikako nije apsolutna, nego za cilj ima to da uništi sve ono što jeste moralni i vrijednosni okvir jednog društva. Objasnio je da promovišu kvazi nove vrijednosti, koje su neprihvatljive za normalno shvatanje. Neke od njih su jednopolni brakovi i roditelj 1 i roditelj 2, kao i pravo da se dijete izjasni kojem polu pripada.

– Svašta se nudi i tolikom brzinom da nemamo mnogo vremena da se suočimo sa tim novim pojavama, da bi se njima suprotstavili i sačuvali neke osnovne vrijednosti – rekao je Vuković.

On je naglasio da je nedostatak komunikacije suštinski problem svega pa i vršnjačkog nasilja, te istakao da se sada živi u jednom novom obliku otuđenja.

– Čovjek je društveno biće, ali danas imamo otuđenje od samog sebe kroz sajber zajednicu. Virtuelno smo povezani, ali smo zapravo izgubljeni – rekao je Vuković i dodao da je porodica ključan faktor komunikacije i socijalizacije djeteta.

Sve kreće iz kuće

O ovoj temi smo razgovarali i sa školskim psihologom Sandrom Obrenović iz Janje, koja je potvrdila da je vršnjačko nasilje prisutno među učenicima u Srpskoj.

Istakla je da je najviše prisutno verbalno nasilje.

– Za problematično ponašanje glavni uzrok je porodica, jer djeca dobijaju maksimalnu podršku, a ponašanje djece u školi i kod kuće je drugačije. Djeca su više nego ikada postala svjesna svojih prava, ali nisu svojih obaveza – rekla je Obrenovićeva.

Kakav god problem da naprave djeca se, kako kaže, samo bune kako su njihova prava ugrožena, a vrlo često u problem ulaze jer žele da se pokažu u društvu.

– Djeca koja su sklona nasilju ne prihvataju svoje greške i smatraju da je njihovo ponašanje dobro i da ne griješe. Obično je riječ o klincima iz porodica nižeg staleža, kao i djeci iz razvedenih brakova i onda se ta nefunkcionalnost porodice održava i u školi – rekla je Obrenovićeva.

Ne plaše se nikog

Psiholog Boško Petrović kaže da u vršnjačko nasilje spada mnogo stvari, od nazivanja pogrdnim imenom pa sve do tuče.

– Do ovakvog stanja u društvu je došlo jer se roditelji ne bave djecom i ona su prepuštena sama sebi. Klinci misle da je u redu to raditi i da to tako treba, neki žele da privuku pažnju, a osim toga postoje i djeca koja su kod kuće gledala nasilje, pa to samo kopiraju – rekao je Petrović.

Djeca su danas, kako objašnjava, generalno bijesna i ne mogu nigdje da izbace tu svoju energiju, a uz to previše vremena provode na društvenim mrežama.

– Niko ne kontroliše sadržaj koji oni gledaju na internetu, a to mahom bude neko nasilje. Osim toga, djeca su dobila ideju da rade neke stvari i zbog velike medijske pažnje oko svih tih slučajeva vršnjačkog nasilja, a generalno su postala pametnija i shvatili su da se mogu izvući – objašnjava Petrović.

Dodao je da su djeca prije bila drugačija i zastrašena u školi, pa im sulude ideje i nisu padale na pamet, jer je nastavnik bio neka figura straha.

– Danas toga više nema, djeca se ne boje ni svojih roditelja. Nemaju straha da će nešto da im bude ako naprave bilo kakav problem, jer vide da će proći nekažnjeno – rekao je Petrović i dodao da je problem i to što se djeca od malena ne uče empatiji.

Na pitanje kako riješiti ovaj problem, Petrović kaže da nepohodna prvo edukacija roditelja i nastavnika, prenosi Srpskainfo.

– Nakon toga, roditelji to treba da prenesu na djecu. Ružno je reći, ali u posljednje vrijeme roditelji kao da izbjegavaju roditeljske obaveze. Kada imaju dovoljno vremena, neke druge stvari su prioritet. Mnogi formiraju porodice samo jer bi to tako trebalo da bude i vode se time „neko će ih othraniti“ – zaključio je Petrović.

Društvo

INTENZITET SAOBRAĆAJA POJAČAN! I dalje gužva na ovom graničnom prelazu

Intenzitet saobraćaja i dalje je pojačan na graničnom prelazu Gradiška na ulazu i izlazu u BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Frekvencija vozila pojačana je i na graničnom prelazu Karakaj na ulazu iz Srbije u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima saobraćaj je povremeno pojačan, ali zadržavanja za sada nisu duža do 30 minuta.

Nastavi čitati

Društvo

HODOČAŠĆE ZA POMOĆ MALENOM LUKI! Dejan Živić nakon 12 dana pješačenja stigao do OSTROGA

Manastir Ostrog i isposnica u kojoj se podvizavao Sveti Vasilije i u kojoj počivaju njegove mošti, decenijama važe za sveto mjesto u kojem bolesni traže i nalaze Božju milost i put do iscjeljenja duše ili tijela.

Na hodočašće od Kraljeva do Ostroga 10. aprila krenuo je Dejan Živić Žiži (51) sa željom da doprinese prikupljanju pomoći za liječenje šestogodišnjeg Luke Radovića iz Kraljeva. On je na svoje odredište stigao poslije pređenih 360 kilometara i 12 dana pješačenja.

Veteran Živić, potpredsjednik udruženja Pokret Srce heroja želi da dječaku Luki omogući liječenje i normalan život Živić je porijeklom iz Obilića na Kosovu i Metohiji, sa boravištem u Kraljevu.

Do penzionisanja bio je pripadnik Žandarmerije, a za ovo putovanje dobio je blagoslov iz Eparhije žičke. Na sebi je nosio garderobu sa obilježjima Pokreta Srce heroja i sa likom Luke kojem je, za transplantaciju matičnih ćelija u bolnici u Turskoj, potrebno tri i po miliona dinara.

Prije mjesec i po dana članovi Pokreta posjetili su porodicu Radović, koja živi u Ribnici i prije početka Živićevog pješačenja već uspjeli da prikupe skoro polovinu potrebne sume – 1.660.000 dinara, piše ATV.
– Nadam se da će nakon završetka ovog mog poduhvata na računu biti dovoljno novca da Luka nastavi liječenje – poručio je Dejan Živić.

Živić je pješačio preko Ušća, Raške, Novog Pazara, Ribarića, Mehovog Krša, Rožaja, Berana, Bijelog Polja, Mojkovca, Kolašina, a putovanje preko Podgorice i Danilovgrada završio je u Manastiru Ostrog. Njegova je želja bila da, putujući, što više ljudi upozna sa apelom za pomoć koja je Luki potrebna.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno sa kišom, moguća pojava grada

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje nestabilno vrijeme sa kišom u većini predjela, a ponegdje je moguć grad.

Ujutro i prije podne na jugu će biti oblačno uz povremenu kišu, a u ostalim predjelima suvo i sa sunčanim periodima. Od sredine dana kiša i pljuskovi sa grmljavinom premještaće se od juga ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i lokalnih nepogoda uz jače pljuskove i moguću pojavu grada.
Duvaće slab do umjeren južni i jugozapadni vjetar.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 15, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 17 na jugozapadu do 26 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda navode da danas preovladava umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz pojavu pljuskova i grmljavine.

Nastavi čitati

Aktuelno