Connect with us

Društvo

ULAZE LJUDIMA U DVORIŠTA! Sud zabranio “Drvo-eksportu“ približavanje parcelama mještanina Bistrice

Osnovni sud u Prijedoru odredio je mjeru obezbjeđenja kojom se teslićkoj firmi „Drvo-eksport“ nalaže da odmah preduzme neophodne radnje kako bi se zemljište mještanina Bistrice Radovana Zrnića osiguralo od daljeg odranjanja u cilju održavanja postojećeg stanja i sprečavanja uvećanja štete.

Sud zabranjuje „Drvo-eksportu“ izvođenje bilo kakvih radova na eksploataciji uglja u neposrednoj blizini Zrnićevog zemljišta odnosno na udaljenosti manjoj od deset metara, prenosi portal Prijedordanas.

„Izrečena mjera obezbjeđenja ostaje na snazi do naredne odluke suda o mjeri obezbjeđenja“, navodi se u rješenju sudije ovog suda Šejle Husić od 19. marta ove godine.
Agencija za geodetske poslove „GeoAgent Prijedor“ je izvršila geodetsko snimanje dviju Zrnićevih parcela /k.č. 3194 i k.č. 3195 k.o. Bistrica/ 1. decembra prošle godine i utvrdila da su se odronile u površini od 546 kvadratnih metara prema parceli k.č. 3191 na kojoj se nalazi površinski kop uglja.

Na priloženim četirima fotografijama vidljive su pukotine na zemljištu, kao i odronjeni dio parcela.

Ista agencija izvršila je geodetsko snimanje Zrnićevih parcela i 9. februara ove godine i utvrdila da je površina dijela parcela koji se odronio prema eksploatacionom polju za nešto više od dva mjeseca gotovo utrostručena i da iznosi 1.400 kvadratnih metara.
Ovim dokazima sud poklanja punu vjeru jer ih je izradilo stručno lice – Saša Dobrijević, diplomirani inženjer geodezije sa geodetskom licencom drugog reda koji geodetske poslove obavlja kao samostalni preduzetnik.

„Kako protivpredlagač nije osporavao navode da je u navedenom periodu izvodio rudarske radove unutar eksploatacionog polja koje graniči sa parcelama predlagača, sud zaključuje da je vrlo vjerovatno da su upravo takvi radovi prouzrokovali pojavu odrona zemljišta i pojavljivanje novih pukotina na zemljištu u preostalom dijelu k.č. 3194 i k.č. 3195“, navodi se u rješenju.

I poljoprivredni inspektor Odsjeka za inspekcijske poslove grada Prijedora je, prema službenoj zabilješci Policijske uprave /PU/ Prijedor, 23. novembra 2023. godine na licu mjesta identifikovao da je klizište nastalo usljed eksploatacije uglja i da predmet nije u nadležnosti poljoprivrede već rudarskog i geološkog inspektorata Republike Srpske.

„Iskazima svjedoka Zrnić Radmile i Zrnić Vaskrsije sud je poklonio punu vjeru jer su iskazi sadržajno bogati detaljima, cjeloviti, logični i nisu u suprotnosti sa materijalnim dokazima u ovoj pravnoj stvari.

Činjenica da su svjedoci u rodbinskim vezama sa predlagačem, prema ocjeni ovog, suda nema uticaja na istinitost njihovih iskaza jer su upravo članovima porodice najbolje poznata sva dešavanja vezana za događaje koji su predmet ovog spora“, stoji u rješenju suda.

Dalje se navodi da utvrđenje činjenice da je došlo do promjene oblika i površine parcela predlagača nastalih odronima, kao i pojave novih pukotina na preostalom zemljištu, dovode sud „do logičnog zaključka da će se desiti dalje odranjanje zemljišta predlagača prema površinskom kopu uglja koji se nalazi na susjednoj parceli, ukoliko se nastave radovi protivnika obezbjeđenja. Kako je zemljište predlagača bilo stabilno prije otpočinjanja rudarskih radova protivpredlagača na navedenoj lokaciji, sud zaključuje da izvjesno postoji uzročno-posljedična veza odnosno da su upravo radnje protivpredlagača vjerovatno dovele do opisanih posljedica na zemljištu predlagača“.

Prigovor „Drvo-eksporta“ da bi mu se zabranom izvođenja bilo kakvih radova na eksploataciji uglja na manje od deset metara udaljenosti od Zrnićevih parcela pričinila nesaglediva šteta, sud smatra neosnovanim jer ta firma posjeduje koncesiju na 9,5 hektara eksploatacionog polja.

„Stoga sud smatra da protivpredlagač ima mogućnost da nesmetano obavlja rudarsku djelatnost na velikoj površini na koju se ne odnose izrečene mjere obezbjeđenja“, zaključuje sud u rješenju.

Žalba je moguća u roku od osam dana Okružnom sudu u Prijedoru, ali ne odlaže izvršenje rješenja.

U Osnovnom sudu u Prijedoru danas je nastavljeno suđenje po tužbi mještanina Bistrice Radovana Zrnića protiv firme „Drvo eksport“ iz Teslića koju mještanin smatra odgovornom za smetanje njegovog posjeda, što je paralelan postupak u odnosu na postupak određivanje mjere zabrane.

Postupke vodi sudija Šejla Husić, mještanina zastupa advokatica Dragana Stanković, a firmu „Drvo eksport“ advokat Miroslav Minić.

Pripremno ročište počelo je 6. marta i nastavljeno je i zaključeno danas, a početak glavne rasprave zakazan je za 22. maja kada će se održati uviđaj na Zrnićevim parcelama u Bistrici kojem će prisustvovati i vještaci geodetske, građevinske i rudarske struke.

Potom će se nastavak glavne rasprave održati 14. juna kada će se izvoditi dokazi čitanjem isprava, saslušanjem parničnih stranaka i saslušanjem svjedoka – Vaskrsije Zrnića, Zorana Ninića i Radmile Zrnić.

Društvo

Cijene namirnica u BiH KONSTANTNO RASTU, a evo šta su poručili ekonomisti

Rast cijena hrane u BiH nije više galopirajući, ali konstantno i uporno, iz mjeseca u mjesec, zagorčava svakodnevicu građana naše zemlje.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju su u martu rasle za 0,3 % u odnosu na februar, te za 2% u odnosu na mart prošle godine.

Za godinu već visoke cijene hrane porasle su za dodatnih 1,2 %, a pratila su ih i poskupljenja stanovanja, zdravstva, obrazovanja i svih ostalih troškova.

O razmjerama nevolje s kojom su suočeni građani najbolje govore uporedne cijene osnovnih životnih namirnica iz marta ove i istog mjeseca 2020. godine.

Svjedočimo enormnim poskupljenjima praktično svih artikala, od brašna i hljeba, mesa, mlijeka i kafe, do voća i povrća, prenosi Avaz.
– Strateške robe, kao što su energenti i hrana, u posljednje vrijeme postaju preskupi ne samo nama nego i većini stanovnika na planeti. Uz klimatske promjene i geostrateška miješanja, oni koji kontrolišu proizvodnju i distribuciju tih proizvoda, u poziciji su da diktiraju cijene, a te cijene ne prate zarade zaposlenih – kaže ekonomski analitičar Aleksandar Ljuboja.
Dominantan uvoznički lobi
On dodaje da će cijene hrane i dalje rasti, a da za to vrijeme u BiH radimo protiv samih sebe.

– Imamo dominantan uvoznički lobi, neuređen sistem poticaja koji treba preformulisati, jer treba stimulisati obradu nezasijanih površina, mlade ljude da se vraćaju, te primjenjivati nauku i agrotehničke mjere, jer su prinosi koje imamo u odnosu na susjede i do pet puta manji – ističe Ljuboja

Nastavi čitati

Društvo

Mladi sve češće odgađaju brak, a skoro SVAKI PETI ZAVRŠI RAZVODOM

U Republici Srpskoj prošle godine sklopljen je 5.471 brak ili za 56 manje nego u 2022, a evidentno je da mladi sve kasnije stupaju u brak, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Uočava se sve veće približavanje zapadnoevropskom tipu bračnosti koji se odlikuje kasnijim ulaskom u brak i odgađanjem braka, što dovodi do smanjenog nataliteta i sve češćeg negativnog prirodnog priraštaja, te smanjenja broja stanovnika pojedinih područja.

U Srpskoj je u prošloj godini stopa nupcijaliteta iznosila 4,9 sklopljenih brakova na 1.000 stanovnika.

Prema posljednjim raspoloživim podacima Evrostata za 2022. godinu, stopa nupcijaliteta u EU iznosila je 4,2 sklopljena braka na 1.000 stanovnika.

U Srpskoj je najveći broj brakova prošle godine sklopljen između mladoženja i nevjesta sa državljanstvom BiH i iznosio je 5.035 ili 92 odsto.

Prosječna starost pri sklapanju braka u prošloj godini za mladoženju je iznosila 32,3 godine i u odnosu na 2022. povećana je za 0,2 godine, dok je prosječna starost pri sklapanju prvog braka bila 30,4 godine, što predstavlja povećanje od 0,2 godine u odnosu na 2022.

U periodu od 1998. do 2023. godine granica sklapanja prvog braka za mladoženju povećana je za 1,8 godina.

Prosječna starost nevjeste pri sklapanju braka u prošloj godini odnosu na 2022. povećana je za 0,2 godine i iznosila je 29,3 godina, dok je granica sklapanja prvog braka, takođe, povećana za 0,2 godine i iznosila 27,6 godina.

Prosječna starost sklapanja prvog braka za nevjestu u periodu 1998-2023. godine povećana je za 2,9 godina.

Nevjeste u Republici Srpskoj ranije sklapaju brak nego mladoženje.

U starosnom dobu od 15 do 19 godina brak je sklopila 221 nevjesta, dok su u istoj starosnoj grupi brak sklopile 24 mladoženje.

U Republici Srpskoj su u prošloj godini razvedena 974 braka, a prosječno trajanje braka prije razvoda bilo je 13 godina.

Prema posljednjem zajedničkom prebivalištu, najveći broj razvedenih brakova zabilježen je u Banjaluci 206, Bijeljini 125, Prijedoru 80, Zvorniku 45 i Kozarskoj Dubici 45.

U odnosu na posljednje raspoložive podatke Evrostata za stopu divorcijaliteta EU-27, Republika Srpska se nalazi ispod prosjeka. Stopa divorcijaliteta u EU-27, 2022. godine, iznosila je 1,6 razvedenih brakova na 1 000 stanovnika, a u Republici Srpskoj, u 2023. godini, stopa divorcijaliteta iznosla je 0,9 razvedenih brakova na 1 000 stanovnika. Na 1 000 sklopljenih brakova razvedeno je 178 brakova.

Od ukupnog broja razvedenih brakova, od prve do četvrte godina braka razvelo se 21,7 odsto parova, dok se 22 odsto parova razvelo između pete i devete godine braka. U toku prve godine braka razvelo se 2,0 odsto parova, a ukupan procenat brakova razvedenih nakon 25 i više godina iznosio je 14,9 odsto

Nastavi čitati

Društvo

DANAS LAZAREVA SUBOTA I VRBICA! Uspomena na posljednje Hristovo čudo pred Nedjelju stradanja

Srpska pravoslavna crkva (SPC) proslaviće sutra praznike Vaskrsenja Lazarevog ili Lazarevu subotu i Vrbicu.

Praznik Lazareva subota uspomena je na posljednje čudo Hristovo pred Nedjelju stradanja, smrt i Vaskrsenje.

Događaj Lazarevog vaskrsenja se, prema jevanđeljima, dogodio u Vitaniji i uvod je u novu vjeru u Vaskrsenje.

Prema jevanđeljskom predanju, Hristos je stigao u Vitaniju četiri dana poslije smrti Lazareve, oživio ga i digao ga iz groba, pa je taj praznik poznat i kao Vaskrsenje Lazara Četvorodnevnog.

U hrišćanstvu taj praznik ima značenje pobjede života nad smrću i na bogosluženjima se tog dana pominju voljna stradanja Hristova i vaskrsnuće Lazarevo kao jemstvo za vaskrsenje svih vjernika.

Vaskrsenje Lazarevo naljutilo je prvosveštenike i, kako kaže Jevanđelje, neposredan je povod za odluku judejske skupštine o pogubljenju Spasitelja.

Pravoslavni vjernici istovremeno proslavljaju i Vrbicu koja, prema kanonu Crkve, počinje službama bdenja u navečerje Cvjetne nedjelje, svečanog ulaska Hristovog u Svetu zemlju.

Vrbica je za pravoslavne hrišćane praznik dječije radosti, jer je Hristos polazeći u Jerusalim rekao: “Pustite djecu k meni, jer takvih je Carstvo nebesko”.

Na taj praznik se u pravoslavne hramove unose vrbove grane koje tu ostaju do nedjeljne liturgije, na Cvijeti, kada se obavlja blagosiljanje vrbe.

Vrbove grane, koje se potom dijele narodu, simbolizuju palmine grane kojima su hrišćani pozdravljali Spasitelja na ulasku u Jerusalim.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno