Connect with us

Politika

DODIK LAGAO DA PRISLUŠKUJE OPOZICIJU? Obustavljena istraga (VIDEO)

– Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donijelo je Naredbu o obustavi istrage protiv Milorada Dodika, iako je javno izjavio da prisluškuje opoziciju. Ova izjava izrečena je na 13. Posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) još 20.5.2020. godine. Devet dana kasnije, nakon prijave Transparency International u BiH te predstavnika opozicije, Tužilaštvo BiH je zatražilo da se izvrše prve provjere, ali je Naredba o sprovođenju istrage donesena tek u septembru 2022. godine, i to nakon što je Dodik izjavio da prisluškuje i ambasadora SAD-a u BiH.

Kako je naredba o sprovođenju istrage donesena prekasno, odnosno tek dvije godine nakon što je ovo krivično djelo prijavljeno, po mišljenju TI BIH, izgubljeno je značajno vrijeme za prikupljanje dokaza. Iz tužilačke odluke proizilazi da pojedini dokazi čak nisu ni mogli  biti prikupljeni, jer se čuvaju maksimalno godinu dana, zbog čega se otvara pitanje zašto se na donošenje naredbe o sprovođenju istrage čekalo pune dvije godine?

Tužilaštvo navodi da je uspostavilo saradnju sa Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH (OSA) kojoj je data mogućnost provjere ovih navoda bez detaljnog obrazloženja.

„Takođe, izvršene su provjere u cilju utvrđivanja mogućnosti vještačenja određenog servera preko kojeg se vrše zakonita presretanja telekomunikacija a kako bi se utvrdilo da li na istom postoje zabilježene komunikacije koje ukazuju na eventualno nezakonito presretanje. Navedenim provjerama utvrđeno je da se na serveru čuvaju podaci maksimalno godinu dana kao i da je izuzimanje servera radi pregleda ili vještačenja skoro nemoguće jer bi se na taj način ugrozile sve istrage u kojima je u toku provođenje posebnih istražnih radnji. Naime Zakonito presretanje komunikacija bi moralo biti prekinuto, a ne postoji drugi server“, navodi se u tužilačkoj odluci.

Iz odluke Tužilaštva BiH takođe proizilazi da su u ovom predmetu saslušani brojni svjedoci, ali ne i osumnjičeni Milorad Dodik. Treba naglasiti da je postupajući tužilac imao mogućnost da sprovede posebne istražne radnje prema osumnjičenom, imajući u vidu da mu se na teret stavljalo krivično djelo Neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, međutim, u odluci nije navedeno da su ove radnje preduzimane.

TI BiH je uputio pritužbu Glavnom tužiocu Tužilaštva BiH, te ukazao na nedostatke konkretnog postupka.

Treba napomenuti da su u ovom predmetu saslušani brojni svjedoci, prije svega tadašnji poslanici opozicije  Nebojša Vukanović, Draško Stanivuković, Ivanka Marković, Miladin Stanić, Nedeljko Glamočak, Davor Šešić, Milan Tubin, Zoran Vidić i Tomica Stojanović i Branislav Borenović.

Saslušan je i tadašnji ministar unutrašnjih poslova RS  Dragan Lukač kome se Dodik obraćao na spornoj sjednici kada je javno iznosio da prisluškuje opozicione poslanike, te čak prenosio detalje navodno snimljenih telefonskih razgovora.

U istrazi je po nalogu Tužilaštva BiH angažovana i SIPA koja je provjeravala, kako se navodi, aktivnosti MUP-a RS vezane za korištenje opreme koja se koristi za provođenje posebnih istražnih radnji “nadzor i snimanje tehničkih komunikacija”.

S obzirom da je Dodik konkretno tvrdio da posjeduje telefonski snimak  Nebojše Vukanovića i Draška Stanivukovića, Tužilaštvo BiH je u martu ove godine izdalo naloge Graničnoj policiji BiH, SIPA-i  i MUP-u RS, da se izvrše provjere da li su telefoni dvojice tadašnjih poslanika bili predmet posebnih istražnih radnji od novembra 2018. do sporne sjednice 2020. godine, međutim iz Odluke nije vidljivo da li je Tužilaštvo provjeravalo da li je sporni telefonski razgovor zvučno snimljen.

Ove tri institucije obavijestile su Tužilaštvo da njihovi telefoni nisu bili predmet posebnih istražnih radnji, a iz saslušanja dva poslanika Tužilaštvo nije moglo izvesti zaključak da li se Dodikove tvrdnje odnose na sadržaj telefonskih razgovora Stanivukovića i Vukanovića.

Iz svega je Tužilaštvo zaključilo da nema dovoljno dokaza da je Dodik počinio krivično djelo Neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, zbog čega je istraga i obustavljena.

Pogledajte Dodikovu izjavu kako prisluškuje opoziciju datu u NSRS 20. maja 2020. godine:

(BN) Foto: BN

Politika

Kresojević i Vukomanović predstavili zakonske izmjene: TRUDNICAMA VEĆA SIGURNOST NA POSLU

Tanja Vukomanović i Bojan Kresojević poručili da nijedna žena ne smije ostati bez posla zbog trudnoće te predstavili prijedlog izmjena Zakona o radu.

Klub poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske uputio je u proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu kojim se predviđa dodatna zaštita trudnica zaposlenih na određeno vrijeme.

Na konferenciji za novinare u Banjaluci šef Kluba poslanika PDP-a Tanja Vukomanović i narodni poslanik Bojan Kresojević istakli su da nijedna žena ne bi smjela ostati bez radnog mjesta zato što je ostala trudna.

Automatsko produženje ugovora do isteka porodiljskog odsustva

Vukomanović je pojasnila da predložene izmjene predviđaju da se zaposlenoj koja ostane u drugom stanju ugovor o radu na određeno vrijeme automatski produži do isteka trudničkog, odnosno porodiljskog odsustva.

Kako je navela, cilj prijedloga je da se spriječe situacije u kojima poslodavci ne produže ugovor radnicama nakon saznanja da su trudne.

– Danas su, nažalost, česti slučajevi da žene ostaju bez posla upravo zato što su ostale trudne. Želimo da im obezbijedimo sigurnost i zaštitu u periodu kada im je ona najpotrebnija – rekla je Vukomanović.

Dodala je da mnoge žene odgađaju majčinstvo zbog nesigurnog zaposlenja i straha od gubitka prihoda.

PDP: Mjera može pomoći i demografskoj obnovi

Narodni poslanik Bojan Kresojević ocijenio je da je riječ o konkretnoj i provodivoj mjeri koja može doprinijeti većoj sigurnosti porodica, ali i predstavljati jedan od odgovora na demografske izazove s kojima se suočava Republika Srpska.

– Očekujemo da će Vlada Republike Srpske i Narodna skupština imati razumijevanja za ovaj prijedlog. Ne vidimo razlog da bilo ko bude protiv dodatne zaštite trudnica na radnom mjestu – rekao je Kresojević.

Podrška sindikata i poslodavaca

Prema riječima Kresojevića, prije upućivanja zakonskih izmjena u proceduru obavljeni su razgovori sa predstavnicima sindikata i poslodavaca.

On tvrdi da su obje strane pozitivno ocijenile prijedlog i dale podršku izmjenama kojima bi trudnice zaposlene na određeno vrijeme dobile veću pravnu sigurnost tokom trudnoće i porodiljskog odsustva.

Nastavi čitati

Politika

VUKOVIĆ: SNSD podnosi amandmane na vlastiti zakon, POKUŠAVAJU SAKRITI POLITIČKI PROMAŠAJ

Neka smo i ovo doživjeli u politici, da se SNSD ‘ne slaže’ sa svojim prijedlogom izmjena Zakona o Sudu BiH. Pa zaista nevjerovatno, žele da ulože amandmane na svoj prijedlog?! Izjavio je ovo delegat PDP-a u Domu naroda PS BiH Nenad Vuković.

On je komentarišući da je SNSD pripremio amandmane na izmjene Zakona o Sudu BiH i VSTS-u BiH, rekao da je tragikomedija što delegat SNSD-a Sredoje Nović kaže da treba popraviti zakon koji je predložio Nikola Špirić.

“Teško je zdravoj logici i pameti prihvatiti ovaj pokušaj zavitlavanja koji je na sceni.

Jasno je da se SNSD pokušava oprati od izdaje interesa Republike Srpske jer su predložili da se Apelaciono odjeljenje suda BiH locira u FBiH, u Sarajevu. Sramotno je to što radi SNSD, pa kada ih uhvatimo u političkim lažima i licemjerstvu onda se pokušavaju opravdati javnosti misleći da narod ne razumije o čemu se radi. Za ovu priliku je narod osmislio sjajnu izreku “da nije majka sina klela što se kockao, nego što se ‘vadio’”, kaže Vuković i dodaje:

“Naš prijedlog je jasan i nedvosmislen, objelodanjen je u Predstavničkom domu PSBiH od strane naših kolega iz PDP, SDS i Liste za pravdu i red, a to je da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH treba mora da bude u Istočnom Sarajevu – opština Pale. Sve ostalo je igra i politička prljavština SNSD-a – jasan je Vuković.

Nastavi čitati

Politika

NEBOJŠA DRINIĆ NA SLAVI HRAMA SVETOG PROKOPIJA: “Ovo mjesto za mene ima poseban značaj”

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska prisustvovao je hramovnoj slavi u Verića Polju, ističući da ga za ovaj hram vežu posebne uspomene.

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Nebojša Drinić prisustvovao je obilježavanju hramovne slave Hrama Svetog velikomučenika Prokopija u Verića Polju, gdje je zajedno sa sveštenstvom i vjernicima učestvovao u proslavi ovog značajnog praznika.

Tom prilikom Drinić je istakao da za njega ovo mjesto ima posebnu emotivnu vrijednost.

“U Verića Polju se osjećam kao kod svoje kuće”

Drinić je podsjetio da je ranije bio kum u ovom hramu, zbog čega mu je svaki dolazak posebno drag.

– Ovo je mjesto koje za mene ima poseban značaj. Prije nekog vremena ovdje sam bio kum, a svaki dolazak budi isti osjećaj – kao da sam kod svoje kuće – poručio je Drinić.

Čestitka povodom hramovne slave

Uputio je čestitke sveštenstvu i vjernicima povodom praznika Svetog velikomučenika Prokopija, uz želju da hram i okupljeni narod nastave da njeguju vjeru, zajedništvo i tradiciju.

– Neka Sveti Prokopije čuva ovaj sveti hram, njegovo sveštenstvo i sav vjerni narod. Srećna hramovna slava – poručio je Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno