Region
DOSIJE “KOSOVO” Dan kada su gorjeli vijekovi!

Pogrom, odnosno nezapamćeno nasilje nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji, koji se desio 17. i 18. marta 2004. godine, nikada nije ni prestao i ono se i danas sprovodi, mnogo perfidnije i podmuklije.
Kaže ovo za “Glas Srpske” istoričar Aleksandar Raković povodom 20. godišnjice događaja u kojem je na prostorima KiM, od strane albanskih ekstremista izvršen pogrom u kojem je stradalo najmanje 19 srpskih civila koji su ubijeni na svojim kućnim pragovima, spaljeno 35 pravoslavnih svetinja, među kojima i 19 spomenika kulture prvog reda, protjerano i trajno raseljeno 4.000 Srba te etnički očišćeno šest gradova i devet sela. Prema riječima Rakovića, radi se o nekažnjenom zločinu, ali kasnije “nagrađenom” od strane zapadne međunarodne politike. Kako tada, tako i sada, kako kaže, cilj je da se čitav srpski narod natjera da se iseli sa KiM i svede na jedan folklorni element.
– To se i sada vidi na primeru proterivanja dinara iz platnog prometa sa KiM, menjanja ćiriličnih tabli, ali i otimanja srpske kulturne baštine. Koriste svaku priliku da isteraju srpski identitet sa KiM, a to rade tako što svakodnevni život Srba čine sve nepodnošljivijim i težim – kaže Raković, dodajući kako međunarodna zajednica to već toleriše punih 20 godina te sve ostaje na riječima, ali ne i ne djelima.
Profesor iz Kosovske Mitrovice Vladan Virijević smatra da se sve što se desilo tog marta 2004. godine, odnosno što je prethodilo i stvorilo jedno plodno tlo za stravični pogrom srpskog naroda sa KiM, u istorijskom smislu može upoređivati i može mjeriti sa Vartelomejskom noći iz 1572. godine, sa Noći dugih noževa u nacističkoj Njemačkoj 1938. ili sa daleko tragičnijom, po obimu razaranja i stradanja, Kristalnom noći. Navodi kako su ti crni dani za srpski narod bili posljedica klijanja jednog sjemena i realizaciji jednog procesa koji nije ad hok momenta ili trenutka.
Istina o stradanju
Na ovo ukazuje i pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Milena Parlić, ističući da je došlo vrijeme da predstavnici međunarodne zajednice izvrše pritisak na predstavnike privremenih institucija u Prištini i konačno pred lice pravde izvedu one koji su počinili zločine nad srpskim narodom. Smatra da oni bar toliko duguju srpskim žrtvama i njihovim porodicama te je istakla da je ovo prilika za podsjećanje “da u danima kada su gorjeli vijekovi”, niko od predstavnika međunarodnih snaga, onih koji su bili nadležni da osiguraju mir nije učinio ništa da se čuje o istini i stradanju srpskog naroda.
– Činili su sve da istina bude zataškana, ali zato smo svi mi živi svedoci ovog stradalništva i u obavezi smo da negujemo kulturu sećanja, kako zbog žrtava, tako i spaljenih domova koji nisu dočekali osmehe novih generacija, zbog spaljenih manastira i crkava, spaljenih vekova – poručila je Parlićeva.
Istoričar Marko Marković kaže da se radi o bolnoj temi, osjetljivoj za sve Srbe, a posebno za one koji su martovski pogrom brutalno doživjeli.
– Ako krenemo sa severa centralnog Kosova možemo uvideti da je u tom pogromu u Prištini nestalo i ono malo srpskog života u tom gradu. Stradala je crkva Svetog Nikole i stradala je zgrada Ju programa gde su živeli Srbi. Pored Prištine u velikoj meri stradalo je i susedno Kosovo Polje, gde je pored srpskih domova spaljena srpska škola, crkva, bolnica. U takvoj situaciji kada vam neko spali crkvu, bolnicu, školu, kakvu vam poruku šalje. Ne smemo zaboraviti ni centralno Kosovo, stradanje Lipljana i Lipljanaca, ali i stradanje ljudi u Bresju i pogotovo u Čaglavici, koja je bila epicentar nemilih dešavanja – kaže Marković.
Naglašava da je ovo bio napad na cjelokupnu srpsku zajednicu, jer je uništavano sve ono što ima bilo kakve veze sa Srbima: gorjele su crkve i manastiri, zapaljene su škole, bolnice, biblioteke, razarane su kuće i domovi, polomljeni su brojni grobovi, ubijane su domaće životinje i ono što je najstrašnije ubijeni su i pretučeni ljudi. Poruka je bila sasvim jasna. Pored želje da Srba više nama na KiM, Albanci su željeli da riješe i pitanje svoje nezavisnosti.
– I to je ono što je najtragičnije i najbolnije. Sve to razaranje, vandalizam, taj teror i zločin, umesto da donese kaznu, donio je nagradu. Samo četiri godine posle pojedine zemlje priznale su Kosovo. Posle toga više nije bilo razgovora o statusu Srba – dodaje Marković.
Inače ovim dešavanjima na KiM 17. marta 2004. prethodila je optužba, odnosno tvrdnja koja nikada nije dokazana, da su Srbi krivi za utapanje trojice albanskih dječaka u rijeci Ibar, koje se dogodilo dan ranije. I međunarodna istraga koju je pokrenuo UNMIK nije mogla to da dokaže. Lavina laži je pokrenuta, izmanipulisana masa izašla je na ulice i 17. marta “zapaljeno” je Kosovo. Po procjenama međunarodnih organizacija, između 50.000 i 70.000 Albanaca je toga dana bilo na ulicama Kosovske Mitrovice, Čaglavice, Prizrena, Kosova Polja, Uroševca, Peći, Gnjilana, Prištine… Gorjelo je cijelo Kosovo i Metohija. Neredi su nastavljeni i 18. marta, kada su gorjeli Obilić, selo Svinjare, manastir Devič… U Prizrenu je zapaljeno sve ono što je predstavljalo Srpsku pravoslavnu crkvu: zapaljena je zgrade Bogoslovije, zapaljena je crkva Svetog Đorđa, eparhijski dvor, gorio je toga dana i manastir Svetih arhangela, koji se nalazi u neposrednoj blizini Prizrena. Tada je u Prizrenu zapaljena i crkve Bogorodice Ljeviške iz 13. vijeka, crkva koju je UNESKO uvrstio na listu kulturne baštine.
Žrtve
Nekoliko hiljada Albanaca krenulo je iz Prištine ka Čaglavici, prvom većem srpskom selu. Riješeni su bili da Srbe iz toga sela protjeraju, strateški im je bila važna Čaglavica.
U Kosovskoj Mitrovici Albanci su probali da pređu most na Ibru i da dođu do sjevernog dijela grada. U svom stanu, koji se nalazio u blizini Ibra, od snajperske vatre stradala je Jana Tučev, a na ulici u blizini mosta od puščanog metka nastradao je Borivoje Spasojević. U Kosovu Polju pronađeno je ugljenisano tijelo Zlatibora Trajkovića, u Lipljanu je ispred svoje kuće ubijen Nenad Vesić, a u Gnjilanu je na smrt pretučen Slobodan Perić, njegova majka je od zadobijenih povreda ubrzo preminula. U zgradi Bogoslovije u Prizrenu ubijen je Dragan Nedeljković. Ispred kuće u selu Drajkovce u blizini Štrpca ubijeni su i otac i sin Dobri i Borko Stolić. Iako je forenzičkom analizom utvrđeno da su Stolići ubijeni iz puške koja je pripadala policajcu kosovske policije, niko nikada nije odgovarao za ovaj zločin. Sudske presude i pravda obesmišljene su pogrešnim optužnicama, zastarivanjem slučaja, odustajanjem svedoka ili mijenjanjem iskaza. U više od 60 odsto slučajeva – zatvorske kazne, koje su kosovski sudovi donijeli, bile su uslovne kazne.
Sveta zemlja
Švajcarski dnevnik “Veltvohe”, pišući o martovskom pogromu 2004. godine navodi da s pravom postoji živa kultura sjećanja, jer su tada Srbi nemilosrdno ubijani na KiM i to samo samo zato što su Srbi. Navodi kako tada ni groblja nisu pošteđena te da dvadeset godina kasnije, 200.000 raseljenih Srba živi van južne srpske pokrajine. Ovaj magazin dalje navodi da je posebno tragično što su se na udaru našle i crkve i manastiri, uz opasku da je Kosovo sveta zemlja za Srpsku pravoslavnu crkvu.
Region
Marko Đurić razgovarao sa Karen Pirs i o KiM

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Dejtonu sa specijalnom izaslanicom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske za Zapadni Balkan Karen Pirs, a značajan deo razgovora bio je posvećen situaciji na Kosovu i Metohiji.
Đurić je konstatovao da su bilateralni odnosi Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva dobri, kao i da postoji značajan prostor za njihov dalji razvoj, što je konstatovano i tokom nedavne posete britanskog šefa diplomatije Dejvida Lamija Beogradu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Šef srpske diplomatije izrazio je zadovoljstvo zbog zainteresovanosti britanske strane za proširenje formata bilateralnih konsultacija i inicijative da one obuhvate više segmenata saradnje.
Značajan prostor u razgovoru posvećen je situaciji na Kosovu i Metohiji, gde se, kako je konstatovao ministar, svakodnevno pred očima međunarodne javnosti odvija sistematsko kršenje ljudskih prava Srba i u opasnost dovodi stabilnost regiona.
Đurić je sagovornicu detaljno informisao o poslednjem talasu jednostranih akcija Prištine na severu Kosova i Metohije, naglasivši da bezbednost Srba u našoj južnoj pokrajini, kao najugroženije nacionalne zajednice u Evropi, mora biti apsolutni prioritet.
Na sastanku su razmenjena i mišljenja o političko-bezbednosnoj situaciji na Zapadnom Balkanu, a ministar Đurić je i ovom prilikom poručio da je Srbija stub stabilnosti i napretka regiona, te da dosledno sprovodi pozitivnu političku i ekonomsku agendu prema svojim susedima.
Region
VUČIĆ O BLOKADAMA! Studenti i profesori RUŠE ZNANJE – SRBIJA NA UDARU!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić smatra da je neko smišljeno radio na blokadi obrazovanja blokadom univerziteta i škola, a ceh će da plate i djeca svojim neznanjem kao i roditelji.
Vučić je ocijenio da je cilj blokda da se zaustavi rast znanja u Srbiji, da ima nesposobnu čitavu generaciju.
On je istakao da će odgovornost da snose oni koji su sprovodili obojenu revoluciju, a to su profesori i nastavnici, jer je strašan zločin počinjen protiv Srbije.
– Plaši me da je jedan od razloga blokada što njihove pristalice nisu htjele da dozvole promjenu u obrazovnom sistemu u Srbiji, da dođu strani fakulteti – istakao je Vučić za Televiziju Pink.
O namjerama blokadera da blokiraju Gradsko saobraćajno preduzeće i centar Beograda, Vučić je rekao da narod ne treba da brine i da će država da toleriše do posljednjeg trenutka, a kada dođe vrijeme, reagovaće.
Ukoliko neko bude ugrozio vitalne sisteme, Vučić je istakao da će biti priveden “k poznaniju prava” i odgovarati.
Ponovio je i da ga više ne zanimaju zahtjevi studenata u blokadi i opozicije, te da nije dobio zvanično nikakav zahtjev za vanrednim izborima, kojih će biti kada dođe vrijeme.
Vučić je rekao da je čisti nacizam i nepatvoreni fašizam to što je rekla aktivistkinja NVO Nataša Kandić o Srbima iz Republike Srpske koji borave u Srbiji.
Prema njegovim riječima, to je rasna teorija prema Srbima i Republici Srpskoj, da su oni niža bića koja nemaju šta da traže u Srbiji, čak ni da studiraju.
On je ponovo najavio da će 15. septembra u Srbiji biti održana najveća vojna parada u istoriji ove zemlje, te da će doći i strani gosti da pokažu svoje vojske.
Vučić je rekao da ga evropski zvaničnici poštuju i zato će Srbija da gura svoju evropsku agendu, ali da zna limite i teškoće sa kojima se suočava, te dodao da neće da prizna nezavisno Kosovo i da ne želi da ruši prijateljstvo sa Kinom i Rusijom.
Za 28. jun je najavio otvaranje auto-puta do Požege, te da će uskoro i u Nišu i Beogradu početi izgradnja novih porodilišta, a do sredine 1. jula očekuje se otvaranje pruge Beograd – Subotica.
Kada je riječ o platama, Vučić je rekao da je, uprkos blokadama koje su razorile ekonomiju zemlje, ideja da do 1. januara minimalna zarada bude povećana sa 457 evra na 550 evra, kao i da penzije rastu ne manje od osam odsto.
Plan je da prosječna plata u Srbiji sa 923 evra u decembru bude 1.000 evra, a 1.174 evra do decembra 2026. godine.
Region
STVARI IZMIČU KONTROLI! Svaki četvrti učenik u Sloveniji bio žrtva nasilja

Svaki četvrti učenik u Sloveniji barem jednom je bio žrtva nasilja, svaki šesti je bio nasilnik, a svaki treći posmatrač, pokazali su podaci o vršnjačkom nasilju u okviru projekta “Znanjem protiv nasilja u školama”.
Konačan uzorak studije obuhvatio je 1.652 učenika sedmog i devetog razreda, a istraživači su završili prikupljanje podataka u martu.
RTV Slovenija navodi da je ovo prvo istraživanje te vrste sprovedeno poslije više od 20 godina.
Prema ovoj studiji, 19 odsto učenika se sedmično susreće sa nasiljem, 16 odsto je nasilno, a 32 odsto su prolaznici.
Većina žrtava, tačnije 72 odsto, prijavljuje verbalno nasilje, dok najmanje žrtava, 21 odsto prijavljuje nasilje na internetu.
Polovina žrtava priznaje da i same djeluju kao nasilnici, što znači da igraju dvostruku ulogu.
Među prostorima gdje učenici najčešće doživljavaju nasilje su hodnici i predvorja, a u manjoj mjeri su to učionice.
Predsjednik Udruženja direktora i pomoćnika direktora Slovenije Milena Mihelič rekla je da su školska djeca veoma ograničena propisima i autonomna kada je u pitanju rješavanje vršnjačkog nasilja.
Ona smatra da se učestalost vršnjačkog nasilja može smanjiti samo uz saradnju svih zainteresovanih strana.
-
Politika2 dana ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
EVO ŠTA SE DEŠAVALO NA ZASJEDANJU NATO-a! Govor koji je uzburkao javnost u BiH i regionu
-
Politika2 dana ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika2 dana ago
DODIK ŽESTOKO O NON-PEJPERU “Nisu naučili ništa o BiH za 30 godina – produbljuju krizu!”
-
Politika2 dana ago
TVRDE IZVORI: Dodikovi pokušavaju novac prebaciti u KRIPTOVALUTE?
-
Region2 dana ago
POLICAJAC TKZ. KOSOVA DAVIO SRPSKOG MATURANTA: Spasili ga profesori i građani (VIDEO)
-
Svijet2 dana ago
UKRAJINSKI GENERAL ZALUŽNI: Kijev treba da odustane od granica iz 2022
-
Region1 dan ago
GRLIĆ RADMAN: Intervencionistički eksperimenti neće donijeti dobro za BiH