Connect with us

Politika

“Držati se izvornog Dejtonskog sporazuma, SRPSKA NEMA DRUGI IZLAZ”

Nekadašnji predsjednik Republike Srpske Nikola Poplašen izjavio je da Republika Srpska nema drugi izlaz nego da se drži izvornog Dejtonskog mirovnog sporazuma, i to njegovog tumačenja prema tekstu, a ne duhu.

Nama bi bilo najbolje da izbrišemo granicu na Drini i da se ujedinimo sa Srbijom i da Srbija dođe do svojih socijalnih osnova koji podrazumijevaju i izlaz na more i jačanje Srbije u svakom pogledu. Udruživanje ili duboko partnerstvo sa Istokom i ravnopravan odnos sa drugim zemljama u svijetu, rekao je Poplašen povodom 27 godina od parafiranja Dejtonskog sporazuma.

On je naglasio da je Dejtonski sporazum ispisan i donesen u periodu apsolutne hegemonije neokolonijalnog tipa američke imperije i njenih zapadnih partnera.

– Danas možemo reći da Rusija više nije polupijana i onemoćala, da se promijenio svjetski kontekst koji je i povoljniji za srpske ambicije opstanka i ravnopravnog života na ovom prostoru – rekao je Poplašen.

On je istakao da opstanak Republike Srpske treba pažljivo gajiti i usaglašavati svoje političke poteze, prije svega sa Beogradom i Moskvom.

To treba činiti bez izazivanja skandala i krupnih sporova sa opadajućom moći zapadnih sila, prije svega SAD, da ne bi izazvali neke reakcije koje nas mogu odvesti u novi haos – smatra Poplašen.

U američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu 21. novembra 1995. godine parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.

Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.

Politika

NOVA KRIZA NA POMOLU: Kako će Konaković glasati u Strazburu?

Nakon što Predsjedništvo BiH nije postiglo saglasnost u vezi sa prijemom samoproglašenog Kosova u Savjet Evrope, ključno je pitanje kako će na sjednici Komiteta ministara Savjeta Evrope glasati Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, i kako god da glasa, izazvaće političku krizu u Bosni i Hercegovini.

Republika Srpska smatra da Konaković, u najmanju ruku, prilikom glasanja treba da iznese neutralan stav jer su i članovi Predsjedništva BiH različito glasali. Tačnije, kad je u pitanju članstvo Kosova u Savjetu Evrope, članovi Predsjedništva BiH glasali su tako da je Denis Bećirović bio za, Željko Komšić uzdržan, a Željka Cvijanović protiv.

“S obzirom na različito glasanje u Predsjedništvu BiH, ministar ne može sam da definiše stavove. Kada imamo šaroliko glasanje, ne može da bude drugi stav osim neutralnog”, rekla je Cvijanovićeva nakon sjednice Predsjedništva BiH.

Ipak, Predsjedništvo BiH, a ni nijedna druga institucija u Bosni i Hercegovini, nisu zauzeli stav ni prilikom glasanja u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, kada su članovi delegacije BiH glasali različito, što je, naravno, izazvalo politička prepucavanja u Bosni i Hercegovini. Od pet članova iz BiH dva su glasala za, dva protiv, a jedan član nije bio na glasanju i, ako se malo bolje pogledaju akti, tu nema ništa sporno, jer u Parlamentarnoj skupštini različite političke opcije imaju pravo za različite glasove, i u suštini glasaju po ličnoj savjesti, bez obzira na stav države iz koje dolaze.

Za razliku od Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, koja je praktično preporučila Kosovo za članstvo u ovoj organizaciji, Komitet ministara Savjeta Evrope donosi konačnu odluku, i tu bi već glas morao da bude glas zvanične politike države. U slučaju BiH, zvanično, i formalno-pravno, Kosovo nije priznato kao nezavisna država.

Sjednica Komiteta ministara Savjeta Evrope trebalo bi da bude održana 16. maja i ovo izvršno tijelo Savjeta Evrope odluke donosi dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja. S obzirom na to da se Savjet Evrope sastoji od 46 zemalja koje imaju pravo glasa, a da njih 12 ne priznaje nezavisnost Kosova (Azerbejdžan, BiH, Grčka, Gruzija, Jermenija, Kipar, Moldavija, Rumunija, Slovačka, Srbija, Španija i Ukrajina), pozitivan ishod za Kosovo je sve izvjesniji. Ako i Komitet ministara Savjeta Evrope većinom glasova podrži Kosovo, to bi bilo prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to uvijek bio slučaj u istoriji ove organizacije.

Takođe, bio bi to prvi put da se u ovu organizaciju primi neko ko nije član Ujedinjenih nacija i koga nisu priznale sve članice Savjeta Evrope. Trenutno, što se tiče međunarodnih organizacija, Kosovo je član MMF-a, Svjetske banke i FIFA, i ukoliko “prođe” u Savjet Evrope, to će im biti jedan od najvećih spoljnopolitičkih uspjeha.

“Dobro je da je održana sjednica Predsjedništva BiH i glasalo se onako kako se glasalo. Matematika kaže da je to glasanje signal Konakoviću da bude uzdržan i mislim da će on biti uzdržan”, rekao je Slobodan Šoja, diplomata.

Na pitanje kako će eventualnu Konakovićevu uzdržanost dočekati njegovi koalicioni partneri, prije svih SDP, koji je i u Predsjedništvu BiH i u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope glasao za prijem Kosova, Šoja kaže da je to sporedno pitanje i da rješenja treba tražiti u sredini, a to, kako je rekao, “nikada nismo naučili”.

Što se tiče same sjednice Predsjedništva BiH, glasanje za, protiv i uzdržano posebno je zanimljivo jer u tom slučaju nije zauzet stav, a zbog toga Cvijanovićeva nije mogla pokrenuti pitanje veta, što je bio cilj Republike Srpske. U slučaju da je, pored Bećirovića, i Komšić glasao za, Cvijanovićeva bi sa vetom išla pred Narodnu skupštinu Republike Srpske i onda bi bila čista situacija, odnosno smatralo bi se da Predsjedništvo nije glasalo za prijem Kosova u Savjet Evrope.

“Igranku koju su priredili bosanski muslimani po pitanju članstva samoproglašenog Kosova u Savjetu Evrope na kraju će se obiti o glavu samo BiH. Odmetnute strukture bosanskih muslimana davno su izašle iz ustavnih okvira i odstupaju od svega što dejtonska BiH predstavlja”, objavljeno je na X nalogu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske.

On kaže da možda Komšić misli da je uspio da napravi nešto jer je bio uzdržan, ali da to suštinski ništa ne mijenja, osim što je jasna poruka Republici Srpskoj i pokušaj njenog rušenja i zaobilaženja u procesu odlučivanja jednostranim djelovanjem.

Dodik je rekao i da se sistem spoljne politike u BiH raspao, jer ambasadori iz bošnjačkog naroda glasaju po zahtjevu svojih političkih partija, a ne institucija BiH, ocijenivši da i to pokazuje da je BiH nemoguća zemlja.

Nastavi čitati

Politika

DODIK OSTAJE PRI SVOM STAVU “Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod”

Usvajanjem rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, biće potpisana smrtna presuda Bosni i Hercegovini kao nekoj mogućoj zajednici, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik za RTRS.

– Mi u suštini ne trebamo ništa da činimo, do odbrane funkcionalne nadležnosti. Dakle, mi ne pripremamo nikakav rat, ali shvatamo da ima pojedinaca koji ne razmišljaju tako – ističe Dodik.

Istakao je da se „dešava ozbiljan udarac na srpski narod, koji mi moramo da dočekamo, ako se usvoji ta rezolucija, mi moramo da napravimo našu nacionalnu strategiju izlaska iz tog“.

-To podrazumijeva zajedničko djelovanje Srba iz Srpske, Srbije, ali i bilo gdje se nalazili. Prilagodićemo se novim okolnostima, jer mislimo da nakon tog ne vidimo način građenja zajedničkog života sa Bošnjacima – navodi Dodik za RTRS.

Dodaje, da je BiH u prethodnom ratu, bila “išarana”, ali da sada jasno postoji entiteska linija, koja je odbranjena u prethodnim okupljanjima.

– Imamo dovoljno snage da zadržimo naš subjektivitet, pa čak i samostalnost. Ono što mi radimo u političkom smislu, je osudna borba za ono što imamo, za naša prava, koja su sva napadnuta. Naša politika je odgovorna, nacionalna i državna politika za Srpsku. Naša politika nije bosansko-hercegovačka politika, mi nismo bosansko-hercegovačke patriote. Ja sam na primjer srpski patriota – navodi Dodik.

On je za ATV rekao „da još nismo sigurni da li će rezolucija o Srebrenici proći a ističe da će, ukoliko prođe, situacija biti potpuno nejasna“.

– Ako imate veći broj zemalja koje su protiv i uzdržane u Generalnoj skupštini od onih koji će glasati ZA to onda nije vjerodostojna priča – rekao je predsjednik Republike Srpske.

Komentarišući činjenicu da su Bošnjaci već izračunali da će rezolucija proći, Dodik kaže da oni od početka tako nastupaju.

-Oni nas optužuju za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma a njihov muslimanski ambasador, mimo Dejtona i Ustava, pokrene tu inicijativu mimo BiH. To nije rušenje Ustava i Dejtona, samo ono što uradi Republika Srpska i Milorad Dodik je apriori rušenje Dejtona, to je po njihovom tumačenju. Na kraju krajeva, muslimanska strana nikada nije ni pristala da se Dejtonski sporazum usvoji u Parlamentu a sada ga tako brani. Oni ga brane da bi ga srušili a ne da bi ga održali – to je ključno pitanje gotovo svih odnosa sve ovo vrijeme. Zato su imali koncept evropski put u kojem su mislili da će dobiti daleko više centralizacije a sada se vidi da to baš ne može tako – rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

DANAS POTPISIVANJE NOVOG SPORAZUMA! PDP i PUP najavili saradnju

Partija demokratskog progresa (PDP) i Partija ujedinjenih penzionera (PUP) potpisaće danas u Banjaluci sporazum o saradnji.

Sporazum će, osim zajedničkih političkih programskih opredjeljenja, podrazumijevati i saradnju za predstojeće lokalne i opšte izbore 2026. godine.

Potpisivanju sporazuma prethodiće sastanak delegacija ovih stranaka koje će predvoditi predsjednici PDP-a Branislav Borenović i PUP-a Slavko Pejić, najavljeno je iz PDP-a.

Snimanje kadrova i izjave za medije predviđeni su u 14.30 časova u prostorijama PDP-a.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno