Connect with us

Društvo

EVO KOJE VISOKOŠKOLSKE USTANOVE u Srpskoj su prestale da rade

Od 2015. godine pet visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj ostalo je bez akreditacije i prestale su s radom.

To je navedeno u odgovoru Agencije za visoko obrazovanje RS na pitanje narodnog poslanika Milanka Mihajilice.

On se interesovao za ishod poznate tužilačke istrage „Klaster“, a potom je pitao kojim visokoškolskim ustanovama je oduzeta akreditacija od 2015. godine do danas i šta je razlog oduzimanja.

Prva od njih je Visoka škola Primus Gradiška. Ona je brisana iz Registra visokoškolskih ustanova Rješenjem Ministarstva od 18.11.2020. godine. U obrazloženju se navodi da je Visoka škola Primus dopisom od 30.10.2018. godine obavijestila Ministarstvo da obustavlja nastavni proces i da je prestala sa obrazovanjem studenata na svim studijskim programima koje izvodi zaključno sa 01.10.2018. godine, da su studente prepisali na Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment Banjaluka, da škola i dalje egzistira zbog pripremanja dokumentacije neophodne za obavljanje likvidacionog postupka.

–Visoka škola Komunikološki koledž u Banjaluci je brisana iz registra visokoškolskih ustanova 04.08.2021. godine. Visoka škola je 25. avgusta 2020. godine donijela odluku da u školskoj 2020/2021. godini ne upisuje nove studente, odnosno da prestaje s akademskim radom po završetku postupka zatvaranja ustanove, a zbog dužeg perioda smanjenog interesovanja i nedovoljnog broja upisanih studenata koji bi omogućavao optimalan rad ustanove. Privredni sud u Banjaluci je donio odluku o prestanku rada Visoke škole 20. aprila 2021. godine – navodi se u odgovoru koga potpisuje direktorka Agencije Biljana Vojvodić.

–Visoka škola za ekonomiju i informatiku Prijedor je u postupku akreditacije dobila Rješenje o odbijanju akreditacije 17.3.2023. godine i Rješenje o odbijanju akreditacije studijskog programa Javna uprava 17.3.2023. godine.

Dana 05.4.2023. godine Visoka škola je uputila žalbu Upravnom odboru Agencije, kojom su obuhvaćena oba gore navedena rješenja Agencije. Rješavajući po žalbi Visoke škole, Upravni odbor Agencije je na sjednici održanoj 10.5.2023. godine donio jednoglasnu odluku o odbijanju žalbe, nakon čega je Visoka škola pokrenula upravni spor. Dopisom od 26.9.2023. godine Republička uprava za inspekcijske poslove, Sektor prosvjetne inspekcije – Odjeljenje Banjaluka, je obavijestila Agenciju da je 26.9.2023. godine izdala Rješenje kojim se Visokoj školi izriče mjera zabrane obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja u RS – piše u odgovoru Agencije.

Zatim, Visoka škola za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo, Trn Laktaši (ITEP) je dopisom od 25.2.2022. godine, obavijestila Agenciju da pokreću postupak zatvaranja visokoškolske ustanove te da nisu upisivali studente ni na jednom licenciranom studijskom programu u upisnim rokovima za akademsku 2021/22. Godinu. Kao i da Visoka škola ITEP neće izvoditi nastavu ni na jednom licenciranom studijskom programu za akademsku 2021/22. godinu.

–Visokoj školi „Koledž kozmetologije i estetike“ i studijskom programu Kozmetologija i estetika (240 ECTS) je od 1.12.2023. odbijen zahtjev za akreditaciju zbog neispunjavanja uslova za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja.

Naime, Ministarstvo je dopisom od 8.11.2023. godine obavijestilo Agenciju da je Visoka škola uputila Ministarstvu zahtjev za licenciranje novog poslovnog prostora, što se u skladu Zakonom o visokom obrazovanju tumači kao zahtjev za izdavanje dozvole za rad na novoj adresi/sjedištu, koji je Ministarstvo zaključkom odbacilo jer Visoka škola nije dostavila dokaz o vlasništvu poslovnog prostora.

U dopisu Ministarstva je takođe navedeno da je Prosvjetna inspekcija donijela Rješenje 27.9.2023. godine o zabrani obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja Visokoj školi koja je stupila na snagu danom donošenja i traje do pribavljanja dozvole za rad na novoj adresi – podaci su Agencije za visoko obrazovanje RS.

Kada je riječ o ishodu akcije Tužilaštvu BiH i SIPA pod nazivom „Klaster“, a koje se odnose na kupovinu i falsifikovanje diploma na više visokoškolskih ustanova u RS, Agencija je u martu 2023. bila prekinula postupke akreditacije do donošenja konačne odluke nadležnih pravosudnih organa, i to za privatne visokoškolske ustanove koje su u tom trenutku bile u postupku akreditacije: Panevropski univerzitet Apeiron, Visoku školu za primijenjene i pravne nauke „Prometej“ i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment, piše Srpska info.

(Srpskainfo) Foto:Arhiv

Društvo

Populistički potez ili JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI? Dodik predlaže povećanje plate u Srpskoj, evo šta kažu poslodavci

Priča o minimalcu u Srpskoj, ponovo je na meniju. Novi cjenovnik predlaže predsednik Srpske, Milorad Dodik.

Prema njegovoj računici, najbolje bi bilo da minimalna ostane 900 KM, dok bi ona, za srednju stručnu spremu, trebala da bude povećana na 1.000 KM, a za visoku na 1.200 KM. Populistični potez ili realna opcija?

I dok sindikalcima raste apetit, poslodavcima je odavno prisjelo. Prvi bi da minimalna plata bude bar 1.050 KM, drugi se nisu oporavili ni od onih 900 KM.

Činjenica je da trenutna minimalna plata ne može da pokrije potrošačku korpu, koja je za novembar prošle godine iznosila 2.650 KM. Činjenica je i da se za hranu treba odvojiti 1.203 KM. Ali, činjenica je i da je privreda već odavno na koljenima, jer su poreski pritisci, nemilosrdni.

– To još nije dogovoreno. Vidjećemo. Pozvaćemo poslodavce i sindikat. Smatramo da ta diferencijacija treba da se napravi. Trebalo bi da bude ukinut i porez na platu za garantovani dio – rekao je Dodik.

I golim okom, odavno je vidljivo, da je priča o minimalnoj plati, ogrnuta plaštom populizma. Da nije zasnovana na analizama. Da se, kao na lotu, i jedni i drugi “razbacuju” brojkama, pa ko dobije-dobije.

Analiza

Stav poslodavaca je jasan – dodatni troškovi bi ostavili nesagledive posljedice po privredu Srpske.

– Kada je riječ o Dodikovom prijedlogu, nešto slično je u prethodnim godinama najavljivao i premijer Srpske Radovan Višković, ali nikada do sada nismo dobili prijedlog koji bi to iznosi i pragovi bili. Ono što je sigurno, jeste da takav model nigdje ne postoji i ako bi kojim slučajem došlo do sprovođenja nekog takvog prijedloga, to se nikako ne smije raditi bez prethodno urađene analize, da vidimo da li će doći do dodatnog opterećenja privrede ili će to biti nešto što će biti u duhu borbe protiv sive ekonomije. Zaista smo protiv bilo kakvog dodatnog opterećenja privrede – kaže predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, Zoran Škrebić.

Naglašava da imamo pad izvoda i privredne aktivnosti,  a povećanje uvoza, pa bi, kako dodaje, bilo kakvo povećanje troškova značilo dalje povećanje nekonkurentnosti naše privrede. Podsjeća i da je povećanje minimalne plate na 900 KM ostavilo negativne posljedice.

– Upozoravali smo da će se kriza EU preneti na našu privredu, a da će, samim tim, dodatno opterećenje donijeti dalje negativne efekte. I kao što možete vidjeti, pogođeni su drvna industrija i izvoznici, dok u prerađivačkoj industriji imamo smanjenje 3.000 radnih mjesta – ističe on.

Unija poslodavaca, kaže Škrebić, nije protiv povećanja plata, ali ne minimalne, nego ukupne.

Nastavi čitati

Društvo

BDP PO GLAVI STANOVNIKA U BiH samo 36 odsto evropskog prosjeka

Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 51 odsto proseka EU, pokazuju konačni podaci Eurostata.

Od zemalja iz regiona, Hrvatska ima najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći koji iznosi 76 odsto proseka EU, dok se Crna Gora nalazi na drugom mjestu na nivou od 51 odsto prosjeka EU.

Srbija se nalazi na nivou od 49 odsto evropskog proseka, Sjeverna Makedonija 41 odsto, dok se Bosna i Hercegovina i Albanija nalaze na nivou od 36 odsto evropskog prosjeka.

Od zemalja članica EU, najveći BDP po stanovniku, prema standardu kupovne moći, zabilježen je u Luksemburgu, čiji je nivo više od dva puta iznad proseka EU, i iznosi 237 odsto evropskog proseka. Bugarska se nalazi na najnižem nivou sa 64 odsto prosjeka EU. Stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku prema standardu kupovne moći, prema konačnim podacima, među zemljama članicama EU se kretala u rasponu od 70 odsto prosjeka EU u Bugarskoj i Mađarskoj do 136 odsto prosjeka EU u Luksemburgu.

Najnoviji podaci Eurostata minimalno se razlikuju od onih prethodnih, objavljenih u junu 2024. godine. Tada je bruto domaći proizvod po stanovniku u Crnoj Gori bio na 52 odsto prosjeka EU. BDP po stanovniku je uglavnom pokazatelj nivoa ekonomske aktivnosti, dok je stvarna individualna potrošnja alternativni pokazatelj, bolje prilagođen da opiše materijalno blagostanje domaćinstva. Bankar.me

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i hladno, ponegdje se očekuje i slab snijeg

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti oblačno, hladno i pretežno suvo, a slab snijeg moguć je povremeno na zapadu i u višim predjelima na istoku.

Vjetar će biti umjeren, povremeno i jak, sjevernog smjera, u Hercegovini jaka i olujna bura, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od minus šest do minus jedan, na jugu do tri, a najviša dnevna od minus tri do tri, na jugu do osam stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno