Connect with us

Politika

EVROPSKA UNIJA PRAVO VOJNI ŠENGEN! Balkan ostaje van njega

EU želi da u narednom periodu uspostavi vojni Šengen, koji bi se, po uzoru na Šengen koji se odnosi na menadžment granice, između ostalog, odnosio na olakšavanje kretanja vojne opreme i vojnih jedinica u zemljama članicama.

EU je, naime, prvi put ideju pokrenula još 2018. godine, ali tek nakon početka ruske invazije na Ukrajinu došlo je do značajnog ubrzanja rada na njenoj realizaciji, pa je ovih dana došlo i do prvih konkretnih koraka jer su ove sedmice Poljska, Njemačka i Nizozemska potpisale deklaraciju o otvaranju vojnih koridora.

Kasja Olongren, ministarka odbrane Nizozemske, rekla je da EU treba jaki vojni Šengen za kretanje vojnog personala i materijala brže i efikasnije, te je naglasila da bi takav napor ojačao odbranu Evrope.

Prijedlog Evropske komisije poziva na identifikaciju željezničkih i cestovnih ruta pogodnih za vojni transport i nadogradnju postojeće infrastrukture, na primjer osiguravanjem visine ili težine mostova koji mogu podnijeti tenkove i tešku vojnu opremu.

Drugi dio plana izvršne vlasti EU želi procijeniti opcije za pojednostavljenje graničnih provjera kako bi se ubrzao transport vojne opreme, opasnog tereta i osoblja preko granica.

Iako je dio zemalja zapadnog Balkana u NATO-u, postavlja se pitanje kako će se ovaj novi vojni sporazum odraziti na region, imajući u vidu da nisu sve zemlje dio NATO-a.

Aleksandar Radić, vojni analitičar iz Beograda, kaže da je ideja o vojnom Šengenu ponovo oživljena nakon početka rata u Ukrajini jer su sve zemlje u Evropi zabrinute za vlastitu bezbjednost.

Iako je, kako tvrdi, Evropa veoma zainteresovana za bezbjednosnu situaciju na zapadnom Balkanu, on ne vidi mogućnost da BiH i Srbija, kao dvije zemlje koje nisu u NATO-u, postanu dio vojnog Šengena.

“Vodeće sile u Evropi procjenjuju zapadni Balkan kao riskantno područje i oni žele da se region ustabili, ali ne po cijenu kršenja propisa, a vojni Šengen bi bio striktno regulisan. Kada policajac na granici vidi vaš pasoš, vi spadate u jednu od dvije grupe zemalja – one koje su u Šengenu i one koje nisu. U tom kontekstu, svaki bezbjednosni projekat na području Evrope odnosi se na zemlje koje smatraju njihovim, a to su zemlje EU i NATO-a, jer te vrste aranžmana je nemoguće napraviti bez NATO-a, koji to koordinira. I to nije puka birokratija, NATO ima precizne mehanizme bezbjednosti, zaštite tajnih podataka, unutrašnje komunikacije, gdje se senzibilne informacije ne dijele s onima koji nisu dio Saveza”, kaže Radić.

On smatra da će NATO nastaviti saradnju sa zemljama zapadnog Balkana, a da će sa Srbijom, kako ističe, prvi put održati vojnu vježbu u formatu NATO – Srbija, ali da to neće promijeniti samu suštinu.

“Srbija nije članica NATO-a, i sve dok zemlje koje nisu u NATO-u ne budu dio njihovog kluba, one ne mogu da budu dio efektivnih zajedničkih akcija šta god da čine i kako god se ponašali”, kaže on.

S obzirom na to da je bezbjednost u Evropi nakon više decenija dovedena u pitanje, sve više zemalja nabavlja oružje, pa se može postaviti pitanje hoće li i na zapadnom Balkanu doći do trke u naoružavanju.

Radić smatra da naoružavanje zemalja u regionu treba posmatrati u kontekstu opšteg trenda u Evropi – modernizacije oružanih snaga, zanavljanja postojećih i nabavljanja novih oružanih sistema, što je, kako ističe, posebno postalo aktuelno nakon početka rata u Ukrajini.

Sead Turčalo, iz nevladine organizacije Atlantska inicijativa, kaže, pak, da naoružavanje zemalja u regionu susjedne zemlje mogu doživjeti kao prijetnju svojoj bezbjednosti, pa onda i same krenuti da se naoružavaju.

“Ovo nas može dovesti do regionalne utrke u naoružavanju. Međutim, izlazak iz tog kruga utrke u naoružavanju, iako se čini izazovnim, zapravo je prilično jednostavan. To zahtijeva da prihvatimo geografičnost vanjske politike i usmjerimo se ka političkim i vojno-političkim organizacijama poput EU i NATO-a, koje su nam geografski, a većini i vrijednosno bliske. Ove organizacije su pokazale sposobnost da kroz institucionalizaciju i socijalizaciju svojih članica mogu ublažiti čak i potencijalne unutrašnje konflikte”, rekao je on.

Politika

Cvijanovićeva u Dejtonu: Neprihvatljiv non-pejper o BiH, ima li kakvo rješenje?

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ocijenila je u razgovoru sa specijalnim izaslanikom Francuske za zapadni Balkan Reneom Trokazom da je neprihvatljiv non-pejper o BiH čiji je koautor Francuska, poručivši da nije zasnovan na realnim osnovama i da doprinosi daljoj destabilizaciji prilika u BiH.

Cvijanovićeva je tokom susreta sa Trokazom u Dejtonu istakla da budućnost BiH ne može biti zasnovana na dominaciji jednog, već na ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda, kako je predviđeno Ustavom i Dejtonskim sporazumom

U tom konekstu, Cvijanovićeva je ukazala na neustavne pokušaje privatizacije zajedničkih institucija od strane bošnjačkih predstavnika, posebno u domenu spoljne politike, kojima se teško narušava povjerenje između naroda, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

U pogledu evropskih integracija BiH, istakla je da je taj proces moguć samo ako su svi nivoi vlasti uključeni i vidljivi, bez uplitanja neizabranih stranaca koji svojim nelegalnim aktivnostima potkopavaju rad domaćih institucija i demokratski izabranih predstavnika.

Ukazala je da je neprihvatljivo da strani birokrata, mimo mandata koji mu je dao Dejtonski sporazum, nameće svoje unilateralne odluke u zemlji u kojoj ne predstavlja nijednog glasača.

Cvijanovićeva je istakla da od EU očekuje da, umjesto tolerisanja ovakvih anomalija i uzurpacija koje čini neizabrani stranac, a čije djelovanje je urušilo unutrašnji dijalog i pojačalo nepovjerenje između konstitutivnih naroda, ohrabri sve u BiH da jačaju demokratske kapacitete svih nivoa vlasti, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Politika

Dodik u panici, VUKOVIĆ GA RAZOTKRIO! “Nema NOVOG Dejtona, ova politika nas VODI U PROPAST!”

Delegat u Domu naroda PS naroda BiH Nenad Vuković, poručio je da svakodnevni pozivi Milorada Dodika na pregovore predstavljaju očajnički pokušaj prikrivanja posljedica višegodišnje pogrešne politike koju je vodio.

– Poziv za pregovore koji svakodnevno upućuje Dodik nije ništa drugo do njegov krik zbog promašene politike. Fotografija s propalog sastanka u Doboju ostaće upamćena kao simbol situacije u kojoj se danas nalazi vlast i na domaćoj i na međunarodnoj sceni- izjavio je Vuković.

On ističe da je vlast došla u poziciju da plaća cijenu svoje bahatosti, političkih igara i višegodišnjeg ponižavanja, kako domaćih partnera, tako i predstavnika međunarodne zajednice.

– Sada nema razloga za ljutnju i političko divljanje. Vrijeme je da preuzmu odgovornost za sve što su radili- poručio je Vuković.

Prema njegovim riječima, priča o nekakvom novom dogovoru je obmana, jer je pravi i jedini dogovor već postignut — zove se Dejtonski mirovni sporazum.

– Nema ’novog Dejtona’. Ovaj je najbolji i jedini mogući. Svaki drugi bio bi gori i rizičan po Republiku Srpsku. Svi ključni principi — dvoentitetsko uređenje, konstitutivnost naroda, entitetsko glasanje, nisu ugroženi, i nema potrebe za ovakvim dizanjem tenzija- rekao je on.

Кao povod za aktuelnu krizu, Vuković navodi rezultate pravosudno-političkog procesa, ali naglašava da inat i konfrontacija nisu rješenje.

– Vlast se poziva na „podršku naroda“, ali sve više građana, pa i nekadašnjih pristalica režima, otvoreno govori da ova politika ne vodi nigdje i da izaziva zabrinutost- kaže Vuković.

On ističe da, iako je uloga međunarodne zajednice u prošlosti često bila kontroverzna, nije u interesu Republike Srpske da danas bude u sukobu s najvažnijim evropskim zemljama.

– Normalno je da Srbija gradi najbolje odnose sa Francuskom, Njamačkom, Austrijom i drugim državama, a mi istovremeno u Republici Srpskoj upućujemo prijetnje tim istim partnerima. To je nonsens. Političko ludilo je dostiglo vrhunac i prijeti da nas izoluje- rekao je Vuković.

On je poručio da je antievropska retorika, koju sve češće čujemo od najviših zvaničnika Republike Srpske, duboko štetna i opasna po interese srpskog naroda.

– Evropska unija nije savršena, ali je najbolja i najsigurnija budućnost za nas. Sve druge alternative koje nam se nude nisu u interesu našeg naroda. Moramo biti dovoljno odgovorni da to prepoznamo- zaključio je Vuković.

Nastavi čitati

Politika

Drinić o PDP: “Nema prepreke koju ne možemo savladati!”

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP) I šef odborničkog Kluba ove partije, Nebojša Drinić objavio je video-poruku u kojoj ističe snagu i jedinstvo ove političke organizacije.

– Nema te prepreke koju ne možemo savladati – poručio je Drinić, naglasivši da PDP ostaje posvećen borbi za promjene, dosljednu politiku i interes građana.

U videu koji je objavio, Drinić prenosi snažne poruke o stabilnosti, organizovanosti i rastu stranke, uz jasan stav da PDP ima snagu, ljude i viziju.

Više pogledajte u videu koji je podijelio na svojim zvaničnim kanalima.

 

 

Nastavi čitati

Aktuelno