Region
HAOS NA KOSOVU! Specijalci upadaju u kuće, Kurti optužuje Srbiju i Rusiju
Kosovska policija od jutros vrši pretrese u selima Varage i Ugljare na teritoriji opštine Zubin Potok, nakon što su objavili da je sinoćna eksplozija u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac teroristički akt.
Kako prenosi Kosovo onlajn, najmanje dvije kuće su pretresene u ova dva sela, a u njih ulaze specijalci.
Preko kanala Ibar-Lepenac i jezera Gazivode, vodom za piće snabdijevaju se Južna i Sjeverna Mitrovica, ali se preko njega hladi i termoelektrana Obilić A i B.
Na vanrednoj sednici Savjeta za bezbjednost takozvanog Kosova koja je održana u ranim jutarnjim časovima, predsjedavao je Aljbin Kurti koji se prije toga sastao sa komandantom Kfora.
U saopštenju je navedeno da “prve indikacije sugerišu da je ovaj napad organizovan od strane srpske države, koja poseduje kapacitete za ovakve kriminalne i terorističke napade”.
“Elementi terorističkih organizacija ‘Civilna zaštita’ i ‘Severna brigada’, kao i Milan Radoičić, pod direktivom predsjednika i Vlade Srbije, planiraju i obučavaju se u Srbiji za ovakve profesionalne napade”; navodi se u saopštenju, a onda se u istom optužuje i Rusija.
“Moguća je povezanost sa napadima agresorske Rusije na Ukrajinu tokom ove sedmice, koji su ciljali energetske kapacitete i ostavili više od milion ukrajinskih domaćinstava bez struje, i to uoči zime”, dodaje se, prenosi RT Balkan.
Tokom sjednice, članovi Savjeta su razgovarali o hitnim mjerama koje su preduzete i koje se sprovode kako bi se ublažile posljedice napada i garantovala bezbjednost kritične infrastrukture na Kosovu.
“Konkretni koraci su već preduzeti kako bi se situacija vratila u normalu, uz uvjeravanje građana da će snabdijevanje vodom i električnom energijom biti što prije stabilizovano. Pored toga, Savjet bezbjednosti je odobrio dodatne mjere za jačanje bezbednosti objekata i kritičnih usluga poput mostova, trafostanica, antena, jezera, kanala i slično. Policija Kosova i Bezbjednosne snage Kosova će biti aktivirane na terenu za ove potrebe. Intenzivirana je i međuinstitucionalna i međunarodna saradnja u cilju sprečavanja sličnih napada u budućnosti”, piše u saopštenju vlade Kosova.
Napominje se da institucije ostaju maksimalno posvećene garantovanju bezbednosti i dobrobiti građana, kao i osiguravanju da počinioci ovih nezakonitih djela budu izvedeni pred lice pravde.
“Naša država je odlučna i spremna da zaštiti svoje građane i kritičnu infrastrukturu. Nećemo tolerisati ovakve akte koji imaju za cilj destabilizaciju Kosova i ugrožavanje mira i demokratskog funkcionisanja. Situacija se stavlja pod kontrolu, a normalizacija je u toku. Pozivamo sve međunarodne aktere da osude ovaj napad koji nam je naneo veliku štetu. Takođe apelujemo na građane da ne nasedaju na dezinformacije i pogrešna tumačenja hibridnog rata protiv naše države i naroda”, piše u saopštenju prištinske vlade.
Vijest o eksploziji kod Zubinog Potoka noćas je prenio i Rojters, decidno ističući da Rojters “nije našao neposredne dokaze o umješanosti Beograda”.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti održao je sinoć vanrednu konferenciju za novinare na kojoj je naveo da bi tzv. Kosovo danas moglo da ostane bez struje zbog oštećenja.
Kurti je posljednje eksplozije u opštinama na sjeveru Kosova nazvao “terorističkim aktima iz Srbije”, jer, kako je rekao, “nema druge adrese za ovakve napade osim zvaničnog Beograda i kriminalnih struktura na čijem je čelu Milan Radoičić”.
Prema njegovim riječima, razlog zbog kojeg se suočavaju sa ovim napadima je “uspjeh Kosova”.
“Razlog je uspjeh Kosova, koji ih izluđuje”, podvukao je Kurti.
Đurić: Optužbe Kurtija potencijalno ukazuju na umiješanost Prištine
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić poručio je da Srbija najoštrije osuđuje napad na Ibarsko-Lepenački kanal i pozvao relevantne međunarodne vlasti da sprovedu temeljnu i transparentnu istragu kako bi identifikovali i pozvali na odgovornost one koji su odgovorni za ovaj čin.
“Dok je Kurtijev etnonacionalistički režim požurio da upire prstom u Srbiju bez dokaza, vjerujemo da su takve preuranjene optužbe namjerna diverzija, koja potencijalno ukazuje na umješanost režima Aljbina Kurtija”, naglasio je Đurić u objavi na Iksu.
Ocijenio je da takve neosnovane optužbe potkopavaju napore za konstruktivnim dijalogom i služe samo za eskalaciju tenzija u ionako delikatnoj situaciji i istakao da Srbija nedvosmisleno traži odgovornost za izvršioce “ovog nepromišljenog napada”.
Đurić je naveo da je Srbija spremna da, ako je potrebno, finansijski i tehnički pomogne u saniranju štete na kanalu Ibar-Lepenac, “pokazujući posvećenost dobrobiti svih ljudi u regionu, bez obzira na etničku ili političku pripadnost”.
Srpska lista najoštrije je osudila uništenje kanala Ibar – Lepenac u selu Varage, u opštini Zubin Potok i zatražila od Kfora i Euleksa hitnu istragu povodom ovog slučaja.
“Želimo jasno da poručimo da je ovaj čin apsolutno protivan interesima srpskog naroda i zahtevamo od KFOR-a i Euleksa hitnu istragu povodom ovog slučaja”, navedeno je u saopštenju Srpske liste.
Region
MASOVNI PROTESTI U SKOPLJU! Hiljade građana traže pravdu za 63 poginula u požaru u diskoteci
Glavni grad Sjeverne Makedonije postao je juče epicentar velikih protesta nakon što su hiljade građana izašle na ulice u znak podrške porodicama 63 osobe koje su stradale u katastrofalnom požaru u noćnom klubu u Kočanima.
Okupljeni su se u subotu pridružili „Anđeoskom maršu“, koji rodbina žrtava organizuje već trideseti put, ali je ovoga puta marš prebačen u Skoplje kako bi se privukla šira pažnja javnosti i nadležnih institucija.
Kolonu su predvodile porodice postradalih, noseći veliki transparent sa fotografijama svoje djece i najbližih, na kojem je pisalo: „63 sjene će vas pratiti“. Učesnici protesta skandirali su „pravda za Kočane“, a na drugim transparentima bile su ispisane poruke poput „sistem ubija“ i „koliko djece treba da izgubimo da biste se probudili“, jasno pokazujući bijes i nepovjerenje prema državnim organima.
Tragedija koja se dogodila 16. marta, tokom hip-hop koncerata u prepunom klubu, dovela je do haosa i stampeda u kojem su poginule desetine mladih, većinom uzrasta od 16 do 26 godina, dok je oko 200 njih zadobilo povrede. Požar je, prema ranijim nalazima, izazvao pirotehnički efekat korišćen tokom nastupa, a tužilaštvo ističe da su u objektu grubo prekršeni bezbjednosni propisi.
Porodice poginulih ponovo su izrazile duboko nepovjerenje u dosadašnji tok istrage. Njihova predstavnica, Natalija Đorđijeska, supruga jednog od preminulih izvođača, poručila je:
„Istraga koja je sprovedena bila je nepotpuna, sa mnogo otvorenih pitanja. Mi, porodice, ostali smo u uvjerenju da je istina prikrivena.“
Istakla je da porodice traže formiranje posebnog istražnog odbora u parlamentu kako bi se konačno utvrdile sve okolnosti tragedije.
Suđenje za požar trebalo bi da počne u srijedu u Skoplju, a na optužnici se nalazi 34 lica i tri preduzeća – među njima aktuelni ministar, dvojica bivših ministara, vlasnik kluba, građevinski inspektori, kao i trojica bivših gradonačelnika Kočana. Oni se terete za „izazivanje teških djela protiv javne bezbjednosti“.
Pored toga, u zasebnoj istrazi koja se odnosi na korupciju i organizovani kriminal, desetine policajaca i državnih službenika dovode se u vezu sa propustima i nepravilnostima koje su doprinijele tragediji.
Region
VUČIĆ GRAĐANIMA “Po svaku cijenu IZBJEĆI OTIMANJE RUSKE IMOVINE u NIS-u”
37 dana se efektivno sprovode sankcije nad Srbijom. 37 dana niko u Srbiji ništa nije osetio! Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se konačna odluka za rešenje za NIS mora doneti u narednih sedam dana i dodao da, ukoliko Rusi ne uspeju da se dogovore sa svojim partnerima oko cene, Srbija će ponuditi bolju cenu za ruski deo NIS-a ukazujući da ne želi da dođe do konfiskacije i otimanja bilo čije imovine.
“Do naredne nedelje mi odluku moramo da donesemo konačno. Ukoliko se oni ne dogovore oko cene sa evropskim i azijskim partnerima, moj predlog je da razmotrite da mi ponudimo bolju cenu. Iako mi nismo njihov izbor, mi nismo bili ruski izbor, pretpostavljam da su mislili da mogu to da završe sa menadžmentom, mi moramo da ponudimo višu cenu”, istakao je Vučić na sednici Vlade Srbije na kojoj je učestvovao na poziv premijera Đure Macuta.
Predsednik je najavio da će sam razgovarati sa Rusima i dodao da pošto je uslov da se prihvate razgovori o vlasništvu, nadam se da će azijski i evropski partneri sa kojima Rusi razgovaraju, prihvatiti da pregovaraju o vlasništvu.
“To bi značilo da možemo OFAC da obavestimo zajedničkim pismom. Mi ćemo prihvatiti i pismo koje će Rusi zajedno sa svojim partnerima, azijskim i evropskim, da pošalju OFAC-u, mi ćemo da ga potpišemo i kao zemlje u kojoj se to odigrava i kao vlasnici 29,87 odsto, potpisaćemo to sve i čekati odluku Amerikanaca, hoće li to da prihvate ili ne i hoće li nam omogućiti dotok nafte ili ne i šta je uslov da bi se omogućio dotok nafte”, rekao je Vučić.
Kako je dodao, bez dotoka nafte, do 13. februara Srbija će biti u potpunom kolapsu.
“Time nam i Rafinerija ne radi, time nam ništa više ne radi. Ja ću da razgovaram sa Amerikancima. Ja ću da ih molim da nam pomognu po tom pitanju. Razgovaraću i moliću da nam pomognu po tom pitanju. Da nam je moguće kakav takav dotok nafte da rafinerija može da radi”, naglasio je predsednik.
Istakao je i da je neophodno da se ubrza svaka vrsta eventualne transakcije sa Rusima, odnosno da Rusi sa svojim partnerima ubrzaju tu transakciju.
“Ukoliko se oni ne dogovore oko kupoprodajne cene, moj vam je predlog da razmotrite da mi ponudimo bolju cenu”, rekao je Vučić i dodao da su za Srbiji potrebni i razgovori sa svim finansijerima.
Kako je naveo, ako ne bude drugog rešenja, ma koliko da košta, Srbija mora to da plati.
“Naći ćemo novac. Razgovaraćemo i sa Evropljanima i sa svim drugima”, naveo je predsednik i obraćajući se guvernerki Narodne banke Srbije Jorgovanki Tabaković kazao da će, ukoliko bude potrebno, morati da izvedu i specijalnu operaciju o kojoj se nedavno razgovaralo.
“Ako budemo sami morali da plaćamo, imaćemo novac, platićemo, samo ćemo morati da izvedemo tu operaciju. I obavestićemo građane, ukoliko to bude prihvaćeno, jer ja želim da izbegnemo po svaku cenu konfiskaciju, nacionalizaciju i otimanje imovine”, istakao je Vučić.
Predsednik je naveo da želi da svaki građanin u ovoj zemlji, kao i svaki čovek na svetu vidi da Srbija ne želi da otme bilo što bilo kome.
To je razlog, kako je rekao, što hoće do krajnjih granica da se iscrpe sve mogućnosti pre nego što se krene u proces da li preuzimanja uprave ili ili bilo čega drugog što su i svi drugi radili – Bugari, Rumuni i svi ostali.
“Oni su to radili prvog dana. Mi nismo i to jedini i to već deset meseci. Ali, odluka mora da bude doneta u narednih sedam dana. U sledeću nedelju mi moramo da imamo rešenje, jer mi više nemamo šta da čekamo. To što ćemo da lažemo narodu da nam se zatvara Rafinerija zbog remonta, ja u tome da učestvujem neću, neću da lažemo narod da nam je potreban remont koji smo imali u martu, aprilu ove godine”, naglasio je Vučić.
Sednici Vlade prisustvovali su svi direktori javnih preduzeća.
Prvo se obratila ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je rekla da moramo da preduzimamo mere i teške odluke.
– Treba da budemo svi zajedno spremni na to, jer treba da budemo svesni teške situacije u kojoj se nalazimo. Zato vas molim da Vlada zaseda na dnevnom nivou, i da na dnevnom nivou donosimo odluke. Vremena nemamo. Mislim da su stvari jasne, NIS je pod sankcijama SAD od 9. oktobra. Više puta smo dobijali produženje licence za rad zahvaljujući naporima i dijalog, ali od 9. oktobra sankcije su nastupile.
I juče smo dobili jasnu poruku iz SAD da mora doći do trajnog izlaska ruskih akcionara iz NIS-a. I da imamo tri meseca vremena da se ta transakcija završi, a da američka vlada to mora da odobri. Mi 37 dana nismo dobili kap nafte iz JANAF-a, a građani to nisu ni osetili zahvaljujući dobroj pripremljenosti, i naše rezerve su očuvane – istakla je ministarka.
Dodaje da smo posvećeno povećavali rezerve, koje su povećane za oko 60 odsto.
– Spremali smo se za nepredvidive situacije, da bi mogli da reagujemo. Međutim, mi naše rezerve moramo da čuvamo. Ja vas kao ministar energetike obaveštavam da je voditi ovaj resor u situaciji kada je NIS pod sankcijama nemoguće. Ja sam spremna da podnesem ostavku, zato što bez rafinerije u Pančevu nama nema života. Ona je vitalna za građane i privredu – rekla je ona.
Mi možemo da čekamo tri ili četiri dana, ali ne više od toga, zato što nema dotoka sirove nafte.
– Mi se trudimo da budemo fer i korektni prema svima, i nadamo se da će naši partneri imati razumevanja za našu situaciju – rekla je ona.
Ministar Mali je istakao da mi nemamo izbora, i da šta god ko mislio i govorio o rezervama, i da ova situacija sa NIS-om ugrožava sve.
– Naš rast, stabilnost, kreditni rejting. Mi jedini imamo kreditni rejting jedini u regionu. Ova situacija ugrožava sve što možete da zamislite. Ja znam predsedniče da vi to znate. I bez obzira na vaše moralne obzire, ja mislim da moramo da razmišljamo o sebi, i da preduzmemo neke stvari. Ja znam da mnogi misle kao i ja, ali ne znam zašto to ne govore – rekao je Mali.
On je rekao da smo apsolutno sarađivali sa Rusima, i da smo podržali svaki njihov predlog.
– A zanimljivo je da oni nikakvo rešenje nisu tražili sa nama. Nisu nam ponudili ni to da rešenje pronađu zajedno sa nama. Tako da predsedniče, ja znam da je to teška moralna odluka, ali mi moramo da razmišljamo o sebi. Svima smo dali šanse, imali obzira prema svima. Ako dođe do toga da se prodaje, a ako neki Arapi neće to da prihvate, mi onda moramo da ponudimo veću cenu. Sve ćemo ugroziti ako ne uradimo to – rekao je ministar finansija.
Moramo da preuzmemo stvari u svoje ruke, rekao je ministar Mali.
(Tanjug/Kurir) Foto: Tanjug
Region
NOVI INCIDENT U HRVATSKOJ! Ekstremni desničari ispred Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu puštali Tompsona
Nekoliko ekstremnih desničara Hrvatske stranke prava okupilo se na protestu ispred prostorija Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu gdje su puštali muziku kontroverznog pjevača Marka Perkovića Tompsona, koji u svojim pjesmama i na nastupima glorifikuje ustaštvo.
Skup je predvodio lider stranke Dražen Keleminec, a okupljeni su odmah po dolasku istakli stranačke i hrvatske zastave. Prisutne su bile i jake policijske snage, prenijeli su hrvatski mediji.
Keleminec je najavio i “politički koncert” 28. decembra ispred stana zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, navodeći da je prethodni koncert Tompsonu zabranjen.
Među demonstrantima je bio i glumac Alin Kavur, poznat kao Dado iz dječije humoristično-dramske TV serije “Smogovci” iz perioda bivše SFR Jugoslavije.
Policija je nedavno zbog izložbe “Legat” spriječila 40-ak maskiranih muškaraca da tokom otvaranja uđu u prostorije Srpskog narodnog vijeća.
-
Društvo3 dana agoDUGOGODIŠNJI NOVINAR TV K3: Tragično preminuo Kosta Đurđević
-
Hronika2 dana agoBANJALUČANIN (19) U PRITVORU! Prevario banku za više od 70.000 KM!
-
Region3 dana agoDJEČAK UBICA PLANIRAO JOŠ UBISTAVA: Otac ubijenog Andreja Simića (13) tvrdi da njegov sin nije bio jedini na SPISKU ZA KRVAVI PIR
-
Politika15 sati agoVelika Britanija šalje vojsku u BiH, EVO ZBOG ČEGA!
-
Hronika14 sati ago“NIJE SAV SVOJ KAD POPIJE, SA SVIMA SE POSVAĐAO ZBOG OVACA” Predsjednik mjesne zajednice otkrio detalje o čovjeku koji je ubio oca i sina u Babušnici
-
Društvo2 dana agoMUP RS IMA NOVI CJENOVNIK! Evo koliko košta alkotest, zapisnik o saobraćajnoj nezgodi, premještanej vozila…
-
Svijet3 dana agoJEZIVO OTKRIĆE: Otkrili tri plava psa u Černobilu (VIDEO)
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ “Ako Tužilaštvo ne reaguje pozvaću građane pred MUP i Vladu Srpske”
