Connect with us

Društvo

“HLADAN TUŠ” ZA TRUDNICE! Prenatalni test ipak neće biti refundiran svim budućim mamama: EVO KOME FZO PRIZNAJE TROŠAK

Nakon obavještenja Fonda zdravstvenog osiguranja RS (FZO) da će se prenatalni testovi refundirati unazad godinu dana, mnoge trudnice ipak je dočekao “hladan tuš”.

Na stranici Fonda saopšteno je da iznos refundacije prenatalnog testa iznosi 700 KM i to samo za one trudnice koje imaju preporuku ginekologa iz zdravstvene ustanove koja ima ugovor sa Fondom.

U praksi to znači da mnoge trudnice koje su tokom trudnoće išle privatno ginekologu (koji nema ugovor sa Fondom) ni uz preporuku neće moći refundirati ove troškove.

Bitno je napomenuti, da trudnice bez problema mogu ostvariti ostala prava iz zdravstvene zaštite bez obzira da li ginekolog ima ugovor sa Fondom ili ne, pa tako bez problema na preporuku privatnog ginekologa rade brojne nalaze koje ne plaćaju.

Druga bitna stavka je iznos koji FZO refundira.

Prema Programu neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnica (NIPT) za 2024. godinu Fond će refundirati osnovni paket koji obuhvata određivanje rizika za sljedeće poremećaje hromozoma kod fetusa: trizomija 21 (sindrom Daun), trizomija 18 (sindrom Edvards) i trizomija 13 (sindrom Patau) u iznosu od 700 KM.

“FZO Srpske će osiguranim licima nadoknaditi cijenu troškova ovog testa koji košta 700 KM, a koji je definisan Cjenovnikom Fonda”, navedeno je u saopštenju iako ovi testovi koštaju 1000 KM pa čak i više.

Sve ovo izazvalo je veliku buru komentara na sruštvenim mrežama gdje su trudnice i porodilje izrazile veliko nezadovoljstvo zbog brojnih razloga.

Jedan od njih je da brojni doktori prije godinu dana nisu ni pisali preporuke za ovaj test jer tada nije postojala ni naznaka da će se moći refundirati, pa su tadašnjim trudnicama ovu preporuku davali usmeno.

“Malo koji ginekolog je dao preporuku napismeno. Zašto bi?! Niti su imali smjernice od nadležnih, niti propisanu proceduru upućivanja na test, niti se znalo kada će se isti moći raditi na UKC. Šta je, npr. prošle godine, trebalo ginekolog iz Doma zdravlja da uradi, da da preporuku (napismeno na nalazu) da radite prenatalni test u privatnoj ustanovi?!?!”, jedan je od komentara.

Komentare na vijest o refundiranju ostavljale su i trudnice koje su na preglede išle u privatne ustanove koje nemaju ugovor sa Fondom.

“Znači mi koji smo radili po preporuci ginekologa koji radi u privatnoj ambulanti nemamo pravo na refundaciju? Ja i dalje mislim da treba insistirati na tome da se priznaju preporuke svih ginekologa. Predati zahtjev bez obzira na taj uslov. Što više takvih zahtjeva (a sigurno više žena, i to baš trudnica, ide privatno), veća šansa da priznaju takve preporuke. Kao što su promijenili odluku da neće biti refundacije, tako mogu i ovaj uslov da izmijene”, jedan je od komentara.

Mnoge žene komentarisale su i iznos refundacije tvrdeći da ovaj test košta mnogo više kao i da bi Fond u tom slučaju trebao refundirati pun iznos ovog testa.

“Ne znam samo gdje misle da se taj test može uraditi za 700KM, kad ispod 550 evra ne postoji test”, upitala je jedna od trudnica.

Portparol Fonda Darija Filipović Ostojić dodala je da su u Fondu svjesni da je ova cijena dosta visoka, kao i da je ona u drugim zemljama znatno niža.

“Mi smo odlučili da podstaknemo da se snize cijene testova i da trudnicama omogućimo lakše ostvarivanje prava ove zdravstvene zaštite. Ali moram napomenuti da ove testove ne refundira ni jedana država u okruženju”, rekla je Filipović Ostojić gostujući u Jutarnjem program RTRS-a.

Ona je naglasila da je pravo na neinvazivno prenatalno testiranje jedno od novih prava za trudnice koje je uvedeno Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju.

“Ovim zakonom omogućeno i da se trudnicama koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći plata isplaćuje u punom iznosu. Isto tako, omogućeno je da se nakon dva neuspjela pokušaja vantjelesne oplodnje u Republici Srpskoj, treći postupak može obaviti u inostranstvu, ukoliko to parovi žele”, rekla je portparolka Fonda.

Fond je istakao da Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, kao i ranije usvojenim programom, nisu bile predviđene refundacije troškova prenatalnih testova, nego je bilo definisano da Univerzitetski-klinički centar (UKC) šalje uzorke krvi trudnica na testiranje u neku od zdravstvenih ustanova sa kojom je trebalo da potpišu ugovor.

Podsjećamo, inicijativu za donošenje ovog zakona pokrenula je tadašnja predsjednica RS Željka Cvijanović početkom septembra 2022. godine tvrdeći da će po donošenju Zakona (usvojen 15. septembra 2022) sve trudnice imati pravo na besplatan prenatalni test.

Na primjenu ovog prava trudnice su čekale više od godinu dana, a nakon što ni nakon tolikog vremena UKC RS nije omogućio ostvarivanje ovog prava, Fond zdravstvenog osiguranja odlučio je da trudnicama refundira iznos testa, ali sudeći po svemu ipak ne svim i ne u punom iznosu.

(Mondo)

Društvo

PRONAĐEN KRISTIJAN ĐUKELIĆ (15) iz Mrkonjić Grada koji je nestao u Budimpešti

U Budimpešti je pronađen Kristijan Đukelić (15) za kojim je porodica tragala nakon što je bio nestao u tom gradu, saznaju “Nezavisne novine”.

Kako nam je potvrđeno, dječak je pronađen nepovrijeđen i dobro je.

Inače, javnost je digla na noge informacija da je nestao dječak koji je sa bakom došao iz Bosne i Hercegovine u posjetu kod strica u Budimpešti.

On je u 13. kvartu naselja gdje su odsjeli nestao u utorak oko 11.30.

“Rekao je da ide do prodavnice i parka, ali se nije vratio. Od tada mu je telefon isključen. Na sebi je imao majicu crvene boje, bele Adidas patike, bijeli kačket i crni ruksak, crni sorc i tamne sunčane naočare”, navodilo se u objavi.

U potragu je odmah uključena policija, a na sreću on je danas pronađen živ i zdrav.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunce prži, ali stižu i pljuskovi

U petak, 4. jula 2025. godine, građane Bosne i Hercegovine očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme tokom većeg dijela dana. Ipak, u poslijepodnevnim i večernjim satima, naročito u Bosni, dolazi do pogoršanja vremenskih prilika.

S dolaskom oblaka u drugom dijelu dana, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom očekuju se u Krajini, kao i u centralnim i sjevernim dijelovima Bosne. Riječ je o kratkotrajnim, ali intenzivnim padavinama koje bi mogle donijeti kratkotrajne probleme u saobraćaju i svakodnevnim aktivnostima.

Vjetar će biti slab do umjerene jačine – u Bosni će preovladavati sjeverni smjer, dok će u Hercegovini duvati južni i jugozapadni vjetar.

Jutarnje temperature kretaće se uglavnom između 13 i 19 stepeni Celzijusa, dok će na jugu zemlje biti znatno toplije, i do 25 stepeni. Dnevne temperature biće izuzetno visoke – u većem dijelu zemlje između 33 i 38 stepeni, dok će Hercegovina i pojedini krajevi na jugu dostići čak i do 41 stepen.

Građanima se savjetuje oprez, posebno u najtoplijem dijelu dana, uz dovoljan unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbjegavanje fizičkih napora. Takođe, preporučuje se praćenje lokalnih vremenskih prognoza zbog mogućnosti iznenadnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

U ZNAK SJEĆANJA! Dan žalosti u Republici Srpskoj 5. jula

Vlada Republike Srpske donijela je Zaključak kojim se 5. jul 2025. godine proglašava Danom žalosti u Republici Srpskoj povodom obilježavanja godišnjice Muslimanskog zločina nad Srbima u Srednjem Podrinju i Birču 1992-1995, kao znak sjećanja i solidarnosti sa porodicama nastradalih.

Na dan 5. jula 2025. godine, na svim institucijama Republike Srpske zastave će biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti, navedeno je u saopštenju Vlade Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno