Politika
HOĆE LI I ČOVIĆ POD SANKCIJE? Mogla bi ga koštati “Južna interkonekcija”

U Kongresu SAD-a, odnosno pred Komitetom za spoljnopolitička pitanja američkog Senata, održano je saslušanje osoba koje je predsjednik SAD Donald Tramp nominovao za ambasadorska mjesta u Vatikanu, Čileu i Hrvatskoj, a tema je bila i situacija u Bosni i Hercegovini.
BiH je spomenula senatorka iz Demokratske stranke Džin Šihin (Jeanne Shaheen), koja je iskoristila svoje uvodno izlaganje za govor o istorijskom kontekstu regiona Zapadnog Balkana.
“Važno je da Amerika ne ponovi greške u spoljnoj politici kao u prošlosti. Kada se nešto desi na Zapadnom Balkanu, moramo odmah da reagujemo. Hrvatska igra važnu ulogu u Bosni i Hercegovini, a cijela regija, uključujući i Hrvatsku, biće ključna za energetsko odvajanje Evrope od ruskog gasa”, navela je Šihin.
Dodala je i da se nada da će Nikol MekGrou (Nicole McGraw) “podržavati Dejtonski mirovni sporazum”, te “aktivno pratiti kako Hrvatska odgovara na situaciju u BiH.”
Nakon što su završena uvodna izlaganja osoba koje je Tramp predložio za ambasadore SAD-a u Čileu, Vatikanu i Hrvatskoj, Šihin je zatim postavila nekoliko pitanja MekGrou, kao potencijalnoj budućoj američkoj ambasadorki u Hrvatskoj.
Ono što je posebno interesantno jeste da je prvo pitanje bilo vezano za projekat “Južna interkonekcija”, te da je Šihin izdvojila jednog krivca zbog zastoja u izgradnji projekta.
Linker
“Hrvatska ima veliku ulogu u stabilizaciji cijelog regiona, a posebno u Bosni i Hercegovini. Prijašnje administracije su davale podršku bh. energetskom sektoru kako bi se završila Južna interkonekcija, kojom bi se spojila energetska infrastruktura Hrvatske i BiH, te bi se BiH odvojila od potpune zavisnosti od ruskog gasa, dok bi Hrvatska postala regionalni lider. Zastoj je nastao zbog lidera bosanskih Hrvata Dragana Čovića. On je blokirao ovaj projekat, tražeći načine da iskoristi izgradnju interkonekcije kako bi povećao svoju moć”, rekla je Šihin.
Zatim je pitala MekGrou da li će, ako bude potvrđena, kroz razgovore sa hrvatskim vlastima u Zagrebu izvršiti pritisak na Čovića da se projekat konačno završi. U svom odgovoru, osoba koju je nominovao Donald Tramp je rekla da će se “potruditi da u koordinaciji sa hrvatskim vlastima i ambasadom u Sarajevu konačno pokrene izgradnju Južne interkonekcije”, mada treba istaći da je pomenula kako je ambasador SAD-a u BiH i dalje Majkl Marfi (Michael Murphy), iako je on prije nekoliko mjeseci napustio zemlju.
“Projekat će povećati količinu američkog ukapljenog gasa koji možemo da prodajemo u ovom regionu, te će istaći Hrvatsku kao lidera na Balkanu i izvoznika prirodnog gasa”, rekla je, između ostalog, MekGrou, prenosi Klix.
Nakon njenog odgovora, ponovo se obratila Šihin, rekavši kako će “tražiti američke sankcije za Čovića ako nastavi da blokira projekat.” MekGrou nije direktno odgovorila na ovu izjavu Šihin, rekavši kako “nema dovoljno znanja o sankcijama.”
Politika
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE

Austrija, Rusija, Poljska, Francuska, Mađarska, Turska… brojne su destinacije koje su iz kabineta predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na račun građana posjetili tokom 2024. godine.
Od štanda sa kobasicama u Beču do smještaja u luksuznim hotelima u Parizu i Antaliji više od 400 hiljada KM potrošeno je u 2024. samo na troškove hotelskog smještaja i restorana za Kabinet predsjednika Republike Srpske.
Sada kada mu sve više zemalja uvodi sankcije – posljednje su Austrija i Njemačka zabranile ulazak u te zemlje – predsjednik Srpske silom prilika manje će trošiti u ovim državama.
U bečkom hotelu Sacher noćenje košta između hiljadu pa do čak 4.500 KM, u zavisnosti od perioda u godini. Trinaestog marta prošle godine datiran je ugovor za smještaj u ovom hotelu u iznosu višem od 13 hiljada KM.
Istog dana – drugi bečki hotel – La Meridian Beč – iznos skoro 10 hiljada KM. Tokom 2024. sa ovim hotelima sklopljeno je više ugovora na iznose od dvije do oko 10 hiljada KM.
Opet 13. maja – hotel Ritz Carlton – iznos skoro 13 hiljada KM.
U aprilu više puta – pariški L’Hotel du Collectionneur blizu Trijumfalne kapije. Račun od nekoliko stotina do šest hiljada KM.
Blizu Pariške opere nalazi se hotel Bowmann. Noćenje u ovom hotelu trenutno košta oko 1.200 KM.
Dva računa iz jula prošle godine iznose skoro 50 hiljada KM.
Kad ponese luksuz teško se kontrolisati, pa i najobičniju kobasicu platiti iz vlastitog džepa.
O tom svjedoči i račun iz januara prošle godine nešto viši od 80 KM sa štanda/catteringa J. Bitzinger Bmbh, na kojem se prodaju kobasice, te sitni troškovi za hamburgere i piće u lokalnim bečkim zalogajnicama.
Na listi su često i domaći ugostiteljski objekti i hoteli – Integra Banja Luka, restorani Kazamat, Mala stanica, Kod cige… sve do restorana Dionysos Zonars sa pogledom na atenski Akropolj, u kojem je u aprilu prošle godine potrošeno oko 2.300 KM.
Još jedna luksuzna destinacija bilo je odmaralište Calista Luxury.
Na ovo treba dodati i to da je početkom godine Milorad Dodik angažovao i firmu Megavision za vlastitu promociju za što planira potrošiti skoro 250 hiljada KM, prenosi Žurnal.
Služba predsjednika Republike Srpske, na čijem je čelu Milorad Dodik, ne planira stati s putovanjima – barem ako je suditi po najnovijem javnom pozivu.
Naime, ovih dana su raspisali tender za usluge rezervacije i prodaje avio karata. Vrijednost? Simboličnih 49.000 KM bez PDV, naravno.
Riječ je o jednogodišnjem ugovoru koji predviđa “okvirni sporazum”, što u prevodu znači: karte se kupuju po potrebi, ali neka para bude spremna – za svaki slučaj. Jer nikad ne znaš kada će zatrebati let do Budimpešte, Pariza, Antalije… ili svih destinacija redom.
Srpskainfo
Politika
MINISTARSTVO ZA EVROPSKE INTEGRACIJE: Četiri kantona u FBiH blokirali usvajanje Plana rasta

Niko više od Republike Srpske ne želi da se konačno odblokira evropski put, ali usvajanje Plana rasta za BiH blokirala su četiri kantona u Federaciji BiH, u kojima je na vlasti SDA, saopšteno je iz Kabineta ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.
U saopštenju se naglašava da niko više od Republike Srpske ne želi da se vrati fokus na pregovore o pristupanju i usvoji Plan rasta za BiH.
– Taj izuzetno važan dokument pomogao bi ekonomiji, približio bi nas EU i donio konkretne koristi građanima – ukazali su iz Kabineta ministra Zlatana Klokića.
U saopštenju se ističe da SDA blokira usvajanje Plana rasta jer trenutno nije na vlasti ni u FBiH, ni na nivou zajedničkih institucija BiH, pa im ne odgovara da aktuelna vlast postigne bilo kakav napredak.
– Drugim riječima, ne žele da njihovi politički protivnici dobiju poene, čak i ako to znači da građani ostanu bez koristi od ovog plana – naveli su iz Kabineta ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.
U saopštenju se dodaje da postoje i pokušaji da se ovaj proces iskoristi za centralizaciju BiH, odnosno da se nadležnosti koje imaju entiteti i kantoni prebace na nivo BiH, što je suprotno Ustavu.
– Umjesto da svi zajedno radimo na napretku, pojedini politički akteri komplikuju situaciju, dovode u pitanje stvari o kojima je već postignut dogovor i pokušavaju da predstave kao da samo nivo BiH može voditi evropske integracije, što nije tačno, jer u tom procesu učestvuju svi nivoi vlasti, uključujući i Republiku Srpsku – navodi se u saopštenju.
Iz Kabineta ministra su napomenuli da je BiH trenutno jedina zemlja na zapadnom Balkanu koja još nije usvojila taj važan dokument, uprkos trudu domaćih i evropskih partnera.
– Republika Srpska podržava put ka EU i radi sve što je potrebno da ispuni svoje obaveze. Ali taj put mora da bude u skladu sa Ustavom BiH i dogovorenim mehanizmom koordinacije – navodi se u saopštenju
Politika
Članovi Predsjedništva BiH se sastali s Erdoganom, OGLASILA SE CVIJANOVIĆEVA

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u razgovoru sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom u Antaliji ukazala je da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH.
“Dobar razgovor sa predsjednikom Erdoganom tokom radnog doručka koji je upriličio za članove Predsjedništva BiH. Ukazala sam da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH”, napisala je Cvijanovićeva na “Instagramu”, prenosi Srna.
Cvijanovićeva u Antaliji učestvuje na Diplomatskom forumu, koji je počeo juče, a tokom tri dana okupio je više od 4.800 učesnika iz više od 140 zemalja.
Forum se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Erdogana, a tema je “Povratak diplomatije u fragmentiranom svijetu”.
-
Hronika3 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika3 dana ago
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?
-
Banjaluka3 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove
-
Politika3 dana ago
CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu
-
Politika2 dana ago
STIGLO NE! Stranke “trojke” odbile Dodikov poziv za razgovor
-
Politika3 dana ago
PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ: SIPA hapsi po Srpskoj, a MI IZDAJNICI jer upozoravamo na besmislene zakone
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Republici Srpskoj ne treba trgovac, VEĆ DRŽAVNIK”