Connect with us

Društvo

HRANA SKUPLJA I DO 50 ODSTO Upoređene cijene iz 2021. i 2022. godine

Od početka 2022. godine, nakon sukoba u Ukrajini, počinje vrtoglav rast cijena na globalnom tržištu, što se uveliko osjetilo i u BiH, a koji do danas ne jenjava.

Iako su brojna poskupljenja u BiH pravdana skokom cijena nafte, nakon što je gorivo pojeftinilo, cijene su u stagnaciji pojeftinjenja nema.

Građani se s pravom pitaju kako spojiti kraj s krajem. Istovremeno, odgovora države na inflaciju i globalnu ekonomsku krizu nema.

Potrošačka korpa

Ukidanje akciza na gorivo i PDV na osnovne životne namirnice ostala su samo predizborna obećanja.

Potrošačku korpu, koja je dostigla 3.000 KM, ne mogu popuniti dvije prosječne plate, a način na koji penzioneri preživljavaju odavno je u domenu naučne fantastike.

Polubijeli hljeb košta 1,80 KM, litar mlijeka ide i do 2,70 KM. Vreća brašna od 25 kilograma ne spušta se ispod 30 KM, dok se prije godinu mogla kupiti za 17 KM. U jednom periodu 2022. godine kilogram piletine koštao je do tada nezapamćenih 14 KM.

Za sedam KM
Zvrk pite u pekarama košta od dvije do tri marke, a pecivo ispod 1,50 KM skoro je pa nemoguće naći. Neki proizvodi su u rasponu od decembra 2021. do oktobra 2022. poskupjeli i za sedam KM.

Posljednji ažurirani podaci prosječnih cijena u Federaciji Bosne i Hercegovine, koji su dostupni na stranici Federalnog ministarstva trgovine, za 2021. i 2022. godinu govore sve o tim poskupljenjima. Gotovo svaki proizvod u trgovinama skuplji je, neki i dvostruko, s tim da je januar 2023. donio nova poskupljenja, prenosi Avaz.

Prosječne cijene u KM za 2021. i 2022. godinu: riža = 3,41 – 4,51, hljeb (1kg) = 2,50 – 3,66, brašno = 0,95 – 1,49, cijelo pile = 5,20 – 6,30, pastrmka (svježa) = 10,19 – 11,48, juneće meso = 14,46 – 18,57, mlijeko = 1,39 – 2,43, sir edamer = 12,02 – 18,82, 10 jaja = 2,70 – 3,50, ulje = 3,09 – 4,65, banane = 2,26 – 3,15, jabuke = 1,83 – 1,89, grah = 5,19 – 5,56, krompir = 1,23 – 1,48, šećer = 1,39 – 2,19, med = 18,92 – 20,84, mliječna čokolada (1 kg) = 16,01 – 18,60, kafa = 14,49 – 16,97, voda = 0,95 – 0,99, deterdžent za suđe = 2,52 – 2,34, srednja pica = 7,03 – 8,28, šampon = 4,20 – 5,39, toaletni papir (osam rolni) = 2,25 – 3,26, pelene = 19,48 – 23,61, higijenski ulošci = 2,76 – 3,08, zubna pasta (tuba od 70 grama) = 2,88 – 3,24, margarin = 5,04 – 6,81.

Društvo

VRTOGLAVA CIFRA Tuzlanski “Bingo” zaradio NEVJEROVATNIH 158 MILIONA KM

Najveći trgovački lanac u BiH, tuzlanski „Bingo“, zaradio je u prošloj godini rekordnih 158,3 miliona KM.
Uodnosu na 2022. godinu, kada je zaradio 117,1 milion KM, ovaj trgovački lanac je lani povećao dobit za čak 41,2 miliona maraka.

Ukupni prihodi „Binga“ lani su iznosili 1,95 milijardi maraka, dok su godinu ranije bili 300 miliona manji i iznosili su 1,64 milijardi maraka.
Ovako veliki rast prihoda i dobiti „Bingo“ je ostvario sa manjim brojem radnika nego 2022. godine, piše Capital.
Naime, prosječan broj radnika koje je ovaj lanac prošle godine zapošljavao bio je 8.108 radnika, dok je u 2022. godini bio 8.225, pokazuju zvnični podaci iz privrednih registara.
Srpska info

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano, u drugom dijelu dana porast oblačnosti

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra će biti pretežno sunčano vrijeme sa maksimalnom temperaturom vazduha do 26 stepeni Celzijusovih.

U prvom dijelu dana preovladavaće toplo i pretežno sunčano vrijeme, a na jugu i zapadu uz umjerenu oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Porast oblačnosti od juga i zapada očekuje se u drugom dijelu dana.

Duvaće slab do umjeren vjetar, u višim krajevima jak, južnih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od sedam do 11, a dnevna od 18 na jugu do 26 stepeni Celzijusovih na sjeveroistoku.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

“TRUDNICE SU OBMANUTE”: Advokat objasnio kako je bilo zamišljeno da BUDUĆE MAJKE URADE PRENATALNI TEST

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS refundira troškove trudnicama koje su uradile prenatalne troškove, ali to ne važi za sve trudnice, već samo za one kojima je to preporučio ljekar iz zdravstvenih ustanova sa kojima Fond ima zaključen ugovor, iako to nije bilo predviđeno prvobitnom procedurom.

Fond nadoknađuje troškove trudnicama koje su uradile prenatalne testove do iznosa koji je definisan cjenovnikom FZO RS, odnosno do 700 KM, a rok za predaju zahtjeva za refundaciju je godinu dana od urađene zdravstvene usluge. Inače, uz zahtjev se, pored ove preporuke, prilaže i račun sa specifikacijom i dokument o izvršenom plaćanju, koji glasi na ime osiguranika ili člana porodice, kao i kopija tekućeg računa.

Banjalučki advokat Vladimir Dragičević pojasnio je da izvorna procedura za ostvarivanje prava predviđena inicijalnim programom nije pominjala termin “zdravstvene ustanove sa kojom Fond ima zaključen ugovor”.

-Na osnovu Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, donesen je Program neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice kojim je propisana procedura za sprovođenje ovog dijagnostičkog zahvata. Propisano je da indikaciju za ovaj test imaju sve trudnice uz samo nekoliko izuzetaka, ali i način ostvarivanja ovog prava. Inicijalnim Programom način ostvarivanja je podrazumijevao dobijanje uputnice od nadležnog doktora medicine specijaliste ginekologije i akušerstva na primarnom nivou zdravstvene zaštite, a na osnovu nje procedura je trebalo da bude izvršena na UKC RS. Međutim, UKC RS nije ispoštovao ovu proceduru, odnosno nisu imali neophodnu opremu i sredstva za njeno sprovođenje, tako da je odredba o načinu ostvarivanja prava na ovaj test ostala mrtvo slovo na papiru. Zbog ovoga su sve trudnice tokom prošle godine ove testove i dalje radile u inostranstvu, jer iste nije bilo moguće uraditi u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi u RS – pojašnjava Dragičević.

Kako kaže, ove godine FZO RS je donio dopunu Programa neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice, kojom na drugačiji način uređuje ostvarivanje prava na ovaj test i to refundacijom troškova ove procedure.

-Novom procedurom sve trudnice dobijaju pravo da u roku od godinu dana od kada je izvršeno plaćanje te zdravstvene usluge, podnesu zahtjev za refundaciju troškova. Kada je dopuna programa objavljena, iz načina na koji su to mediji prenijeli, djelovalo je da će sve trudnice imati pravo na refundaciju ovih troškova. Međutim, Fond za sada priznaje pravo na refundaciju samo na osnovu preporuke doktora medicine iz zdravstvene ustanove u RS sa kojima imaju zaključen ugovor. Izvorna procedura za ostvarivanje prava predviđena inicijalnim programom nije pominjala termin ‘zdravstvene ustanove sa kojom Fond ima zaključen ugovor’, dakle, dopunom programa je retroaktivno izmijenjena procedura za ostvarivanje ovog prava, što svakako, smatram, nije zakonito – ističe Dragičević.

Dakle, kako navodi, sve trudnice koje su se pouzdale u pozitivne propise tokom 2023. godine nisu mogle da znaju da će procedura biti izmijenjena na način da se uvodi novi, gore navedeni termin kao uslov.

-Da su to znale, naravno da bi sve tražile uputnicu u takvim zdravstvenim ustanovama. Konačno, prošle godine procedura uopšte nije predviđala refundaciju, već isključivo obavljanje testa na UKC RS, a što nije bilo moguće. Zbog toga smatram da sve trudnice imaju pravo na refundaciju troškova ovog testa, po pomenutom programu. Ako ne po njemu, onda po Pravilniku o refundaciji troškova liječenja u inostranstvu, jer svi osiguranici Fonda RS imaju pravo na refundaciju troškova liječenja i dijagnostike u inostranstvu, ako se takva usluga ne može sprovesti u RS. Osim toga, nije prikladno ni pravično dijeliti i različito regulisati zdravstvene ustanove po osnivaču, na javne i privatne, jer je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ipak utvrđeno da se Zdravstvena djelatnost obavlja i u javnim i u privatnim zdravstvenim ustanovama – ističe Dragičević i dodaje da su na ovaj način trudnice obmanute.

-Smatram da su postupcima Fonda trudnice obmanute, jer je neko pompezno objavio da sve imaju pravo na refundaciju kada urade prenatalni test zarad nekih političkih bodova, da bi se kasnije krišom ispostavilo da to nije baš tako – rekao je on za Nezavisne novine.

Nastavi čitati

Aktuelno