Connect with us

Region

I HRVATSKA UVODI OBAVEZAN VOJNI ROK? Sprema li se region za rat?

Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić danas je na konferenciji za medije, prilično jasno dao do znanja da se stvarno planira uvođenje obaveznog vojnog roka, prenose hrvatski mediji.
“Uskoro ćemo imati tri prijedloga, odnosno, tri scenarija dužine vojnog roka. Idući tjedan bismo to trebali imati. Nakon toga uputit ću to na uvid premijeru i predsjedniku pa s premijerom dogovarati daljnje korake, kako i na koji način, i od kada provoditi vojni rok”, rekao je on.

“U ovom trenutku nećemo o trajanju. Nevjerojatno je da javnost više zanima koliko će trajati umjesto kakav mu je smisao. Ove godine ga nećemo stići provoditi jer je potreban ozbiljan infrastrukturni zahvat. To je veliki logistički i financijski projekt. Nije to usputni posao, to je ozbiljan posao i treba ga dobro pripremiti. Kad krene, ne smije biti nikakvih zastoja”, dodao je i odgovorio je i na pitanje ko će sve morati služiti vojni rok.

“Svi vojni obveznici, a tamo će naučiti vojne vještine. O dužini nećemo licitirati. Iz moje perspektive, tri mjeseca su sasvim dovoljna za usvojiti osnovne vojne vještine. Kako i na koji način će oružane snage predstaviti model, ne mogu govoriti”, rekao je ministar.

“Postoji nešto što se zove baratanje ubojitim sredstvima. Nakon toga postoji i jedan dio koji se odnosi na znanje, taktiku, primjenjivanje taktike u određenim situacijama, bilo da se radi o obrani, napadu… Postoji i treći dio – fizička priprema. Za to je dovoljno tri mjeseca, čak i ako ste u potpunoj fizičkoj nepripremljenosti. Za taj se period može postići da od nekoga tko ne može pretrčati 50 metara, može otrčati 30 kilometara s opremom”, naveo je Anušić.

On je dodao da, “kad govorimo o onima koji bi išli u obuku, to je oko 17.000 mladića”.

“Zato kažem da to nije posao koji se može napraviti za mjesec dana, to je posao koji treba ozbiljne pripreme. Naravno, mogu se javiti i žene, no obaveza kao takva za njih ne postoji. Postoji i priziv savjesti, što znači da osoba koja se na njega pozove, ne mora služiti vojni rok. Zato, poraditi na motivaciji”, dodao je Anušić i istakao da je “za očekivati otpor ovoj ideji”.

“Bit će ga. Imali smo ankete i 73 posto bilo je za, 27 posto nije bilo. Moramo biti svjesni da nije vojni rok samo nešto što usmjerava čovjeka za eventualni budući sukob. Nije njegova svrha samo odlazak u rat, nego da se resocijalizira na specifičan i drugačiji način, da se navike koje su loše možda promijeni i prihvati neke druge. Od spavanja na vrijeme, neimanje laptopa uz sebe, puštanja loših navika i prihvaćanja dobrih navika. Ne bih rekao da će ih to odgojiti, ali ta iskustva i pristup će im svakako pomoći za život pred njima. Vojna izobrazba nema alternative, ili je imamo ili je nemamo, civilna zaštita to ne može zamijeniti. U slučaju vojne ugroze, svi muškarci od 18 do određenih godina su vojni obveznici, mogu biti mobilizirani, imali vojnu izobrazbu ili ne. S njom će biti svakako lakše”, rekao je Anušić.

Region

U KOM PRAVCU IDE HRVATSKA nakon dogovora HDZ-a i EKSTREMNIH DESNIČARA o formiranju vlade

Dogovor o formiranju saborske većine i nove vlade od strane HDZ-a i Domovinskog pokreta (DP) ugroziće već ionako težak položaj preostalih Srba u Hrvatskoj, čiji broj je već pao ispod tri odsto, dodatno će zaoštriti odnose u regionu, ali i sigurno otvoriti vrata ekstremizmu i nastavku istorijskog revizionizma.

Opšti je ovo stav političkih analitičara i predstavnika Srba u Hrvatskoj i Srbiji nakon što je saopšteno da je HDZ postigao dogovor sa Domovinskim pokretom, ekstremno desničarskom strankom, o formiranju nove vlasti u kojoj zbog protivljenja “Penavinih desničara” više neće biti predstavnika Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS).

Prema riječima lidera ove stranke Milorada Pupovca, ulaskom DP-a u novu vlast teško će narušiti ono što je godinama stvarano, da Hrvatska postane koliko-toliko civilizovana zemlja. Ukazao je da je DP dobio izbore na antisrpskoj kampanji, a oformio se na antićiriličnoj.

– Nakon sklapanja ovog koalicionog dogovora pozicija manjina, a pogotovo srpske, a koja je i do sada bila delikatna, sigurno će postati još gora i nepovoljnija, jer aždaja ekstremizma, oličena u Domovinskom pokretu, dolazi na velika vrata u Hrvatsku – istakao je Pupovac.

Slično mišljenje dijeli i predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta navodeći kako je i do sada, dok su u vlasti participirali i pojedini predstavnici SDSS-a, položaj srpskog naroda bio više nego nezahvalan i težak, a ulazak u vlast, kako ga je nazvao – proustaškog DP-a, može samo dodatno iskomplikovati postojeći položaj preostalih Srba u Hrvatskoj.

– Srbi danas nisu ni građani drugog reda. Širi se tolika mržnja, koja je prisutna u svim segmentima života. Objavljuju se čak i knjige koje na najmonstruozniji način pokušavaju izvršiti reviziju istorije. Nakon najavljenog ulaska u vlast Penavinih ekstremista, koji baštine ustaštvo, treba očekivati još veće pritiske na ono malo preostalih Srba u Hrvatskoj, a što će onda uticati i na još zaoštrenije odnose u samom regionu, posebno u odnosima Srbije i Hrvatske – kaže za “Glas Srpske” Linta.

Politički analitičar Cvijetin Milivojević smatra kako su u prethodnom periodu propuštene mnoge prilike, odnosno vozovi da se reaguje na buđenje ekstremizma i ustaštva u Hrvatskoj, a na čemu je Domovinski pokret izgradio svoju poziciju na političkom nebu Hrvatske.

– Propušteno je mnogo prilika da se sva sporna pitanja aktuelizuju, a pogotovo kada je Hrvatska primana u Savet Evrope. Ulaskom DP-a u vlast samo će se dodatno zakomplikovati već ionako težak život Srba u ovoj državi, u to ne treba sumnjati. Ne treba zaboraviti da je Hrvatska prvo Srbe proglasila nacionalnom manjinom, iako oni to nikada nisu bili. Oni danas nemaju čak ni ta Ustavom zagarantovana prava. Da bi se shvatilo šta se dešava, treba videti tu širu sliku, jer ništa nije od juče. Verujem da će biti još gore, te treba očekivati još žešće pokušaje istorijskog revizionizma, ali i revanšizma – navodi za “Glas Srpske” Milivojević.

Da Srbima može biti samo gore u Hrvatskoj nakon što je otvoren put za učešće u vlasti proustaškog Domovinskog pokreta Ivana Penave, poznatog po razbijanju dvojezičnih tabli u Vukovaru, ubijeđen je i direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac.

Kako kaže, u najmlađoj članici evropske “rajske bašte” predsjednici hrvatske države i Vlade učestvuju na komemorativnim marševima koje organizuje Ivan Penava iz Domovinskog pokreta u Vukovaru, a na čijem čelu su istaknuti proustaški amblemi i zastave. Podsjetio je da je prethodnih godina registrovano više od 500 napada na Srbe i njihovu imovinu, a što je samo trećina koja je medijski registrovana i prijavljena policiji.

A šta znači biti poželjan Srbin u Hrvatskoj, Štrbac kaže kako se to može vidjeti iz prijedloga Domovinskog pokreta da oni i na mjesto ministra za pitanja boraca postave “svog Srbina Predraga Mišića”. Radi se o osobi srpskog porijekla, a poznat je po tome što je osnovao “Zajednicu hrvatske pravoslavne crkve” koju hoće da registruje kao hrvatsku pravoslavnu crkvu, po uzoru na onu koja je bila u vrijeme NDH.

Štrbac se na kraju zapitao i šta će biti sa finansiranjem novina koje izdaje SDSS i Srpsko nacionalno vijeće – zagrebačkim “Srpskim novostima”, a koje je do sada dobijalo novčane doznake od Vlade. Te novine su, kako navodi, okupile mnogo poznatih novinara, posebno jednu grupu iz “Feral tribjuna”, koji su pisali sve najgore o Penavi i “njegovim ustašama”.

Penava, ćirilica i ustaše
HDZ i Domovinski pokret postigli su dogovor o formiranju nove većine i vlade. Ovo će Plenkoviću biti treći mandat u kontinuitetu na čelu vlade, a DP-u bi trebalo da pripadnu tri ministarstva, novoosnovano za demografiju te Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo privrede. Domovinski pokret, koji je postao novi koalicioni partner HDZ-a, osnovao je estradni pjevač Miroslav Škoro, koji se kasnije zbog nekih nesporazuma povukao iz visoke politike, a naslijedio ga je Ivan Penava, koji je uskraćivao srpskoj manjini službeni status srpskog jezika u Vukovaru uprkos tome što su Srbi činili više od 30 odsto ukupnog stanovništva ovog grada do 2021. Bio je i protiv upotrebe ustaškog slogana “Za dom spremni”.

Nastavi čitati

Region

SRBIJA ŠALJE HUMANITARNU POMOĆ GAZI! Prvi avion kreće danas

Srbija će danas i sutra uputiti Palestinskoj upravi humanitarnu pomoć u robi, kao vid pomoći ugroženom stanovništvu usljed kritične humanitarne situacije u Pojasu Gaze.

Ovakav zaključak donesen je na sjednici Vlade Srbije, a humanitarna pomoć se daje u hrani, vodi, medicinskoj opremi, kao i šatorima za smještaj porodica.

Ukupna vrijednost robe je blizu tri miliona evra, a teška je gotovo 900 tona, saopšteno je iz Vlade Srbije.

S obzirom na urgentnost situacije i opredijeljenost Srbije da se pomogne palestinskom stanoviništvu, pomoć se šalje u dva avionska leta, od kojih prvi avion leti danas, dok se drugi upućuje sutra.

Cijeneći značaj humanitarne pomoći, današnji avion sa robom, prema informacijama Ministarstva spoljnih poslova Srbije, dočekaće ambasador Srbije u Egiptu.

“Uvažavajući kompleksnost situacije, niko ne može da proceni period u kojem će ova roba stići do stanovnika Gaze”, navodi se u saopštenju.

Ostatak humanitarne pomoći prevoziće se brodskim putem u više navrata.

Plan je da pomoć, kada stigne u Egipat, preuzme Crveni polumjesec Egipta i dalje kamionima preveze u Pojas Gaze.

“To sve govori o složenosti procedure za vršenje isporuke humanitarne pomoći, kao i o neophodnosti ove pomoći”, ističe se u saopštenju.

Vlada se saglasila i sa prijedlogom Ministarstva spoljnih poslova da se Vlada Srbije odazove pozivu Agencije UN za obrazovanje, nauku i kulturu /UNESKO/ za pružanje finansijske podrške Programu za hitnu pomoć Gazi, uplatom 10.000 evra.

Nastavi čitati

Region

SLIKA SVE CRNJA! Gradonačelnik Leposavića ZABRANIO SRPSKE ZASTAVE na dan opštinske slave

Gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi odbio je zahtjev da se za praznik Svetog Vasilija Ostroškog, 12. maja, na javnim površinama postave srpske zastave povodom hramovne i opštinske slave.

Hetemi je negativno odgovorio na zahtjev grupe građana Leposavića, koji mu je upućen danas, iako Ustav samoproglašenog Kosova to pravo daje nevećinskim zajednicama, prenosi “Kosovo onlajn”.

Ta mogućnost navodi se u članu 59 ustava, u kojem piše da pripadnici zajednica imaju pravo, pojedinačno ili u okviru zajednice, da koriste i ističu simbole zajednice, u skladu sa zakonom i međunarodnim standardima.

Hetemi je u februaru ove godine spriječio radnike “MTS-a” da se popnu na krov opštinske zgrade i otklone kvar, zbog čega je oko 5.000 korisnika u tom dijelu Kosmeta ostalo bez signala mobilne telefonije.

Hetemi je jedan od četvorice gradonačelnika na sjeveru Kosova i Metohije, koji su postavljeni nakon lokalnih izbora u aprilu prošle godine, na koje je izašlo svega 13 birača srpske nacionalnosti.

Nastavi čitati

Aktuelno