Connect with us

Politika

INDUSTRIJSKI “KISEONIK”, svi vide KIMINAL I KORUPCIJU osim pravosuđa! Nema zemlje sa VIŠE AFERA i više obustavljenih istraga

Obustavljeno preko 300 istraga, u većini poznata imena osumnjičenih.

Svi vide kriminal i korupciju u Republici Srpskoj osim pravosuđa. Кoliko i kojom brzinom štiti funkcionere dokaz je i obustavljanje istrage u aferi “Кiseonik”.

Rekla je ovo Tanja Vukomanović, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

– Pored priznanja Milorada Dodika da “ima problem, jer TGT nisu dali dozvolu”, toga što je BiH bila prva u Evropi po smrtnisti tokom pandemije, potvrde Agencije za lijekove BiH da se uvozio tehnički koseonik, potvrde Uprave za inspekcijske poslove da je bolnica u Trebinju koristila tehnički gas, nalaza glavnog zdravstvenog inspektora i ko zna čega još što ne znamo, niko, bar zasad, neće odgovarati – kaže Vukomanovićeva, saopšteno je iz PDP.

Ističe da su, iako se gotovo sve afere u kojima su akteri nosioci vlasti završe isto, brojni dokazi davali su nadu da će neko u ovom slučaju morati da odgovara.

– Međutim, kako se radi pokazuje i podatak VSTS da je Okružno javno tužilaštvo Banjaluka do 2020. godine šampion po obustavljenim istragama. Nema zemlje sa više afera i više obustavljenih istraga. Od 396 istraga koje su obustavljene čak su u 355 znali ko je osumnjičeni. Кoliko je među osumnjičenim bilo funkcionera? Oni znaju, ali mi vjerovatno nikada nećemo saznati – dodaje Vukomanovićeva.

Dodaje da na svoj neslavni rekord sada mogu dodati i obustavu istrage u jednoj od najvećih afera koja je potresla Republiku Srpsku, aferu “Кiseonik”, ali i protiv policajaca koji su nasrtali na ljude na Trgu Кrajine tokom protesta “Pravda za Davida” koja je obustavljena 2021. godine.

– Sjećate li se državljanina Švedske koji je oboren na zemlju i priveden? I ta je istraga obustavljena… i još mnoge druge – navodi Vukomanovićeva.

Ona kaže da, ako se pita pravosuđe, neki Nemanja Matijaš, bez titule, provešće tri godine u zatvori nevin, ali neki direktor ili ministar, kako god se zvao, neće ni dan, čak i da je kriv.

– Bez obzira radilo se o korupciji, pljačkama, kršenju ljudskih prava ili ataku na zdravlje ljudi. Poslije svega, ima li ko da vjeruje u pravdu u ovoj zemlji? Ako ima i jedna osoba, puno je. Da bi pravosuđe bilo nezavisno, a zakoni jednaki za sve, mora doći do kompletne promjene vlasti u Republici Srpskoj, a na čelo njenih institucija moraju doći ljudi kojima je slovo zakona važnije od slova koslicionog sporazuma – poručuje ona.

Politika

CIK IZBORE RASPISUJE DO 9. MAJA: Nove tehnologije na 10% biračkih mjesta

Kolegijum Centralne izborne komisije BiH danas bi trebalo da odluči kada će biti održana sjednica CIK-a na kojoj će biti donesena odluka o raspisivanju lokalnih izbora, koji će biti održani u oktobru ove godine.

Istovremeno, na sjednici Savjeta ministara BiH, koja je zakazana za danas, ministri bi trebalo da razmatraju izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje je predložilo Ministarstvo pravde BiH.

Kako nezvanično saznajemo, radi se o izmjenama Izbornog zakona BiH koji predlaže HDZ, ali koje nemaju podršku, posebno HDZ-ovih partnera iz Federacije BiH, tako da je vjerovatno da te izmjene neće biti usvojene.

Da bi ove izmjene i dopune bile usvojene potreban je glas najmanje jednog bošnjačkog ministra, što je ipak teško očekivati s obzirom na to da su u nekoliko navrata do sada isticali da nemaju ništa protiv onoga što je nametnuo Šmit.

Što se tiče raspisivanja izbora, takođe prema nezvaničnim informacijama, oni će biti raspisani najdalje do 9. maja, i od tada počinju da teku izborni rokovi za prijavljivanje političkih partija, dostavljanje kandidatskih lista itd.

“Imamo usvojene podzakonske akte za ove izbore, gotovo sve osim onih najbitnijih, a to je odluka o raspisivanju izbora, vremenski plan, odluka o broju birača i moramo zakletvu da damo prije nego što raspišemo izbore, a to planiramo na narednoj sjednici. A sve dogovore u vezi s tim ćemo imati na kolegijumu koji predlažem da bude u utorak”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, na posljednjoj sjednici koja je održana u petak.

Na toj sjednici CIK je izmijenio desetine pravilnika i uputstava, a sve s ciljem da ih uskladi s izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

Između ostalog donesene su odluke o formi i sadržaju glasačkog listića, broju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice, a usvojena je i odluka o visini naknada za rad članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u BiH.

Na sjednici CIK-a bilo je govora i o izboru administracije, tačnije predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora. Taj posao do sada je bio u nadležnosti lokalnih izbornih komisija, međutim nakon nametanja Izbornog zakona od strane Šmita, ta nadležnost prebačena je Centralnoj izbornoj komisiji BiH koja će polovinom maja raspisati konkurs za oko 5.000 takvih pozicija.

CIK je usvojio i Prijedlog uputstva o sprovođenju pilot-projekta na lokalnim izborima 2024. godine uz upotrebu izbornih tehnologija, kada je istaknuto da su u planu četiri pilot-projekta zahvaljujući donatorima te da je plan da se “pilotiraju projekti” na oko 10 odsto biračkih mjesta.

U planu su tri osnovna pilot-projekta te video-nadzor, u slučaju da se dobiju sredstva za to s obzirom na to da za taj dio projekta nije bilo donatora. Evropska unija finansiraće projekte autentifikacije birača i transmisiju rezultata, dok će optičke skenere i automatsko brojanje glasačkih listića finansirati USAID, dok će OSCE uz pomoć pojedinih ambasada finansirati projekat biometrijske identifikacije birača.

S obzirom na to da će CIK u naredni dan ili dva raspisati lokalne izbore, ključno je pitanje da li će partije, posebno one vladajuće u Republici Srpskoj, učestvovati na tim izborima jer je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Izborni zakon RS, a brojni zvaničnici iz RS tada su rekli da će Srpska sama sprovesti izbore na svojoj teritoriji.

Nastavi čitati

Politika

PRIJEM tzv. Kosova u SE nije na dnevnom redu SASTANKA KOMINTETA MINISTARA

Prijem samoproglašenog Kosova u članstvo Savjeta Evrope nije na dnevnom redu sastanka Komiteta ministara zakazanog za 16. i 17. maj.

To je vidljivo iz dnevnog reda koji je danas objavljen na sajtu Savjeta Evrope.

Na dnevnom redu biće mjere koje Savjeta Evrope preduzima u vezi sa sukobom Rusije i Ukrajine, sprovođenje Deklaracije iz Rejkjavika usvojene na Samitu šefova država i vlada prošle godine i usvajanje Okvirne konvencije o vještačkoj inteligenciji, ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava, navodi Srna.

Osim toga, ministri će razmatrati rad Savjeta Evrope u oblastima poput ljudskih prava, kao i o saradnji sa EU, dok će na kraju sjednice Lihtenštajn predati predsjedavanje Komitetom Litvaniji.

Ministri spoljnih poslova će 16. maja učestvovati na svečanosti povodom obilježavanja 75 godina od osnivanja Savjeta Evrope.

Parlamentarna Skupština Savjeta Evrope saopštila je 16. aprila da je usvojila preporuku da se Kosovu odobri da postane član Savjeta Evrope i odlučila da prati ispunjavanje obimne liste obaveza za pristupanje, od kojih bi pitanje formiranja Zajednice srpskih opština trebalo da bude uključeno u buduće razmatranje Komiteta ministara o zahtjevu za pristupanje Savjetu Evrope kao pristupna obaveza.

Prema proceduri, nakon usvajanja izvještaja Dore Bakojani, Parlamentarna skupština Savjeta Evrope treba da uputi preporuku za prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji donosi konačnu odluku dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora.

Agencije

Nastavi čitati

Politika

DODIK SLAVI ĐURĐEVDAN! Na slavi i PATRIJARH Porfirije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da mu je velika čast što je danas mogao da ugosti Njegovu svetost patrijarha srpskog Porfirija, koji je očitao molitvu i blagoslovio trpezu na njegovoj krsnoj slavi.

“Đurđevdan je veliki dan za moju porodicu i mene jer se okupljamo oko krsnog imena, naše vjere i tradicije. Svim domaćinima koji slave i njihovim gostima želim da proslave u dobrom raspoloženju”, napisao je Dodik na “Instagramu”.

Osim članova Dodikove porodice, na slavi u Aleksandrovcu, su i brojni gosti, uključujući i visoke zvaničnike iz političkog života, među kojima je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Svetog Velikomučenika Georgija – Đurđevdan, u spomen na dan kada je ovaj svetitelj postradao 290. godine nove ere.

Nastavi čitati

Aktuelno