Društvo
Inspektori češljaju i mljekare
Kontrola poštovanja propisa pri formiranju cijena osnovnih životnih namirnica u Srpskoj, pored tržnih centara, proširena je i na mljekare u kojima su inspektori počeli da češljaju knjige kako bi utvrdili da li i kod njih ima određenih odstupanja pri krojenju cijena.
Glavni tržišni inspektor Radivoje Gavrić rekao je da su inspektori ušli u sve mljekare u Srpskoj polovinom prošle sedmice kako bi utvrdili šta se dešava kada je u pitanju formiranje njihovih cijena.
– Utvrdićemo šta se dešava u mljekarama, kakve su otkupne i veleprodajne cijene, odnosno na bazi čega su one formirane. Prekontrolisaćemo u njihovim knjigama sve stavke vezane za cijene, jer i oni moraju poštovati propise pri formiranju cijena, odnosno imaju određenu maržu koja je izražena u procentima – rekao je “Glasu Srpske” Gavrić.
Podvukao je da ima mnogo nelogičnosti u mljekarama, te da će na osnovu njihovih veleprodajnih cijena ustanoviti da li poštuju propise.
– Nelogično je i da otkupe litar mlijeka po 0,50 ili 0,60 maraka, a na kraju litar izađe 2,50 maraka. Vidjećemo kako to oni kalkulišu – rekao je Gavrić i podvukao da će prve rezultate tih kontrola imati ove sedmice.
U marketima u Srpskoj građani za litar mlijeka izdvajaju i do skoro tri marke, a česta je situacija i da je cijena mlijeka istog proizvođača različita u tržnim centrima. Inspektori objašnjavaju da su jedino logično objašnjenje te pojave različite nabavne cijene.
– Pojedini nabave danas, a neki za nekoliko dana. Cijena se stalno mijenja. Prilagođavaju se i cijenama goriva, pa povećaju za koji fening cijenu na rafu. To je jedna od osnovnih mogućnosti zašto po marketima imamo isti proizvod po različitim cijenama, kao što je u tom slučaju mlijeko – naglasio je Gavrić.
Dodao je da je Inspektorat RS po naredbi Vlade Srpske “podigao” sve gradske i opštinske tržišne inspektore koji su na terenu i kontrolišu cijene osnovnih životnih namirnica.
– Niko neće ostati pošteđen, sve ćemo kontrolisati – zaključio je Gavrić.
I zaštitnici prava potrošača već duže ukazuju da su cijene osnovnih životnih namirnica na koje je ograničena marža enormno visoke, te da je evidentno da trgovci ne poštuju propise.
– Svako se tu ugrađuje, kako mljekare, tako i trgovci. Ispaštaju jedino građani koji su primorani da svaki dan kupuju sve skuplje proizvode. Cijene mijenjaju na dnevnom nivou. Tome treba stati u kraj, a možemo samo kažnjavanjem svih koji krše propise – navode zaštitnici prava potrošača.
Izrečene kazne
U Inspektoratu RS naveli su da je na osnovu prekontrolisanih tržnih centara utvrđeno da većina njih krši propise pri formiranju cijena osnovnih životnih namirnica. Tako je samo u ovom mjesecu kontrolisan 21 tržni centar, a u 12 slučajeva su utvrđeni propusti. Zbog toga su im inspektori napisali 12 prekršajnih naloga u vrijednosti od 90.000 KM.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne sunčano i toplo
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se, nakon oblačnog jutra, očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz dnevnu temperaturu do 23 stepena Celzijusova.
Jutro će biti promjenljivo do pretežno oblačno, ponegdje u brdsko-planinskim predjelima uz moguću kratkotrajnu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U prijepodnevnim časovima biće pretežno sunčano, a poslije podne doći će do prolaznog naoblačenja sa Zapada ka istoku.
Jutarnja temperatura biće od devet do 16, u višim predjelima od pet stepeni, a dnevna od 17 do 23, u višim krajevima od 14 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab vjetar, sjevernog i sjeveroistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
NOVI PROBLEMI! Bivši radnici Una TV ponovo strahuju za platu
Otpušteni radnici televizije Una, koja je ugašena nakon što je stavljena na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država, nisu dobili obećane plate za septembar, a radnici su u strahu da ih neće ni dobiti s obzirom na to da su firmi „Invictus Technology Group“, koja im je isplatila platu za avgust, ugašeni računi.
Podsjećamo, Una TV je ugašena 31. jula, nakon što je u junu stavljena na crnu listu, zajedno sa drugim članicama Infinity grupacije.
Skoro 80 radnika tad je dobilo otkaz.
Radnici u Sarajevu su u otkaznom roku bili do 31. avgusta, a oni koji su zaposleni duže od dvije godine trebali su dobiti i otpremnine, dok je za zaposlene u Banjaluci otkazni rok trebao završiti 30. septembra.
Julsku platu radnicima je isplatio „Prointer“, međutim nakon toga dolazi do problema jer i „Prointer“, koji je takođe sankcionisan, ostaje bez računa za redovno poslovanje.
Ipak, i plata za avgust je isplaćena polovinom prošlog mjeseca, i to preko novosnovanog „Invictusa“.
S obzirom na to da je u međuvremenu i „Invictus“ ostao bez računa u bankama, radnici strahuju da obećanu platu neće ni dobiti jer u ovom trenutku nema ko da je isplati.
Vlasnik i direktor „Invictusa“ Bojan Vujić krivca ponovo pronalazi u bankama koje su, kako kaže, bez ikakvog zakonskog osnova zatvorile račune kompanijama. Ipak, od duga ne bježi.
„Na to niko od nas nije mogao da utiče. Tražimo načine kako da izmirimo sva dugovanja prema radnicima. Opet smo u situaciji da zbog samovolje banaka radnici ne mogu da ostvare svoja prava“, rekao je Vujić za CAPITAL.
Dodao je i da je „situacija nezgodna“ i da u vezi sa isplatama ne može ništa da prognozira.
„Što se Une tiče ona bi sama trebalo da isplati plate, ali s obzirom na sve, sada tražimo šta je moguće u skladu sa zakonom“, kazao je on.
Podsjećamo, osim Une, na „crnoj listi“ SAD-a našle se su i ostale članice „Infinity grupe“, među kojima i „Prointer“ i „Kaldera“.
Nakon što su im ugašeni računi čelni ljudi ovih kompanija krenuli su u osnivanje novih firmi, ali su na samom početku zaustavljeni, jer su banke mahom odbijale da im otvore račune. One rijetke koje su počele saradnju sa njima vrlo brzo su je prekinule i ugasile im račune.
Zbog toga je „Invictus“ morao da otpusti veći broj radnika.
Vujić danas za CAPITAL nije htio da odgovori na pitanje da li su izmirene obaveze prema njima najavljujući za iduću sedmicu konferenciju za novinare.
CAPITAL
Društvo
KO SU NAJVEĆI PORESKI DUŽNICI U BIH: Dug dostigao 352 miliona
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), na spisku dužnika za porez na dodatu vrijednost (PDV) nalaze se 1.484 kompanije, koje su ukupno dužne 351.599.750 KM.
Naime, na prva dva mjesta nalaze se kompanije iz BiH čiji je ukupan dug oko 50 miliona KM, a ubjedljivo najveći dužnik je kompanija KJKP “GRAS” iz Sarajeva, čiji dug iznosi 27.270.968 KM.
Na drugom mjestu je “Sarajevska pivara”, koja je za PDV dužna 22.341.084 KM.
Na trećem mjestu je RU Kreka iz Tuzle, čiji dug iznosi 18.916.484 KM, na četvrtom “Bosmal” iz Sarajeva sa dugom od 13.489.687 KM, dok je peti “Monter & Co” iz Bijeljine, koji je dužan 7.651.810 KM.
Šesti dužnik na ovom spisku je brčanska kompanija “Hisar Trade”, koja je dužna nešto više od sedam miliona KM, a odmah nakon nje, na sedmom mjestu, nalazi se Javni servis RTV Bosne i Hercegovine sa dugom od 6.813.674 KM.
Na osmom mjestu je “Extrablatt” iz Gradačca sa dugom od 5.633.840 KM, dok je deveta “Fly Bosnia”, kompanija koja je trebalo da bude zvanični avio-prevoznik BiH, a za PDV je dužna 3.019.546 KM.
Na desetom mjestu se nalazi kompanija “Gulf Real Estate”, koja je izgradila “Prvi arapski grad u BiH”, a dužna je za PDV 2.756.126 KM.
Kako navode iz UIO BiH, prinudna naplata indirektnih poreza, ostalih prihoda i taksi u nadležnosti je organizacione jedinice Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a sprovodi se na način i pod uslovima propisanim zakonom.
“Grupe za prinudnu naplatu u regionalnim centrima UIO postupak prinudne naplate pokreću i vrše po službenoj dužnost (za dugovanja koja proizlaze iz razreza koji je izvršio UIO period prinudne naplate počinje narednog dana od dana isteka roka za dobrovoljno plaćanje, tj. do petnaestog u mjesecu nakon isteka mjeseca u kojem je izvršen razrez, a kad je u pitanju prijava samooporezivanja, početak perioda prinudne naplate počinje teći narednog dana od dana isteka roka za podnošenje poreske prijave). Postupak prinudne naplate počinje kada se dužniku uruči nalog za prinudnu naplatu, te ukoliko dužnik ne plati iznos koji je naveden u nalogu za prinudnu naplatu u ostavljenom roku, UIO nastavlja da plijeni dužnikovu imovinu”, navode iz UIO BiH.
Kako dodaju, zapljena imovine regulisana je odredbama Zakona o postupku prinudne naplate, gdje je propisan i redoslijed namirenja, te je po redu prvenstva određena pljenidba gotovine ili sredstava na računima otvorenim kod banaka ili drugih finansijskih institucija.
“Dalje mjere prinudne naplate nad glavnim dužnikom su pljenidba novca deponovanog u finansijskim institucijama, prenos sredstava sa blokiranih računa kod banaka ili drugih finansijskih institucija, pljenidba dužnikovih nenaplaćenih potraživanja i prava dužnika, pljenidba plata, naknada, zarada i penzija, pljenidba zakupnina, posebna šema dužnika – naplaćeni dug, prodaja oduzete imovine – aukcija, prodaja oduzete imovine – direktna prodaja, prodaja HOV putem ovlaštenog berzanskog posrednika, naplaćena potraživanja u postupku restrukturiranja, stečajnom postupku i likvidacionom postupku i naplaćeni iznos u sudskom izvršnom postupku”, navode iz UIO BiH.
Kako dodaju, nakon što se iscrpe sve mjere prinudne naplate, postupak prinudne naplate indirektnih poreza se pokreće i za odgovorna lica, odnosno osnivače u pravnom licu, donoseći prijedlog odgovornosti, pojedinačne i solidarne odgovornosti, te u konačnici i donošenje rješenja o proglašenju pojedinačne i solidarne odgovornosti kojim se odgovorna lica, odnosno osnivači u pravnom licu terete za dug glavnog dužnika.
Igor Gavran, ekonomista, za “Nezavisne novine” ističe da vlasti na svim nivoima nonšalantno dozvoljavaju nelegalno poslovanje.
“Vidjeli smo sada u slučaju kamenoloma u Jablanici kako vlasti na svim nivoima nonšalantno dozvoljavaju nelegalno poslovanje i kada to može ugroziti živote, pa me nimalo ne čudi da se toleriše i neplaćanje poreza. Primjer ‘vodeće’ kompanije na listi takođe pokazuje i kako su priče o preporodu gradskog prevoza u Sarajevu tek djelomično tačne, ali suštinske promjene još nema. Naime, zaista imamo sve više vrhunskih novih vozila, ali gradski prijevoz kao kompanija i sistem i dalje nisu reformirani i ustrojeni kako treba. S javnim preduzećima zaista ne bi smjelo biti nikakvog strpljenja, jer za njihovo poslovanje je direktno odgovorna politika i nedopustivo je da duguju i jednu marku”, kazao je Gavran.
Prema njegovim riječima, kada su u pitanju proizvodne firme poput “Sarajevske pivare”, potrebno je razmotriti opcije reprograma dugova i pokušati očuvati radna mjesta i proizvodnju, ali takođe ne beskonačno i ne smije se diskriminisati ostatak privrede.
“Ima sigurno i prostora za smanjenje poreza i drugih opterećenja, što bi pomoglo svima, ali na kraju se mora poslovati legalno i izmiriti sve obaveze. Sramotno je da vlasti ne tragaju posebno u slučajevima kada su u pitanju porezi koje grad, kao i potrošači uredno plaćaju i ne mogu izbjeći, a onda neko taj nas novac zadržava za sebe”, zaključuje Gavran.
-
Politika3 dana ago
VUKAN “RAZOČARAN” I “IZNENAĐEN”! Evo kako je prošao na IZBORIMA
-
Politika1 dan ago
SAMO NEK JE FUNKCIJA! Najpoznatiji PRELETAČ svaki put u Skupštini, ALI ISPRED DRUGE PARTIJE!
-
Svijet1 dan ago
NORVEŠKA RAZMATRA IZGRADNJU OGRADE na granici sa Rusijom po uzoru na Finsku
-
Politika1 dan ago
KO JE NEDRINA MUŠANOVIĆ? Najveći donator Narodnog fronta (FOTO)
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ OTKRIO DA LI ĆE preuzeti funkciju PREDSJEDNIKA PDP-a (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ugljevik ima kandidata koji ni sam za sebe nije glasao?
-
Politika2 dana ago
ODAKLE NOVAC? Prije ćete vidjeti kako zmija pokazuje noge nego JELENA TRIVIĆ izvore finansiranja
-
Politika2 dana ago
“PRIORITET BANJALUKA” Stanivuković otkrio da li će preuzeti funkciju PREDSJEDNIKA PDP-a (VIDEO)