Politika
INSTITUCIJE BiH planiraju zapošljavanje više od 2.000 NOVIH RADNIKA?
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj hitnoj sjednici razmatraće budžet za ovu godinu, koji je predložen u iznosu od 1.355.400.000 KM, što je za 40 miliona KM više nego 2023. godine, i ukoliko prođe, pred delegate Doma naroda mogao bi doći već u petak.
Najveći dio budžeta, kao i svih prethodnih godina, otići će na plate, i to 806,3 miliona KM, za nabavku materijala 53,1 milion KM, za tekuće održavanje malo više od 31 milion KM itd.
Osim troškova institucija BiH, koji će iznositi 1,355 milijardi KM, budžetom je planirana i otplata spoljnog duga u ovoj godini u iznosu od 1.430.733.053 KM, što je za 184,7 miliona KM više nego što je bilo u 2023. godini. U ovoj godini Federacija BiH vratiće 939.098.885 miliona KM ili 132 miliona KM više nego godinu ranije, dok će Republika Srpska vratiti 470.536.478 KM ili 60,7 miliona KM više nego godinu ranije.
Kada je pojedinačno riječ o institucijama BiH, kao i prethodnih godina, najviše novca dobiće ubjedljivo Ministarstvo odbrane BiH i to 390,5 miliona KM, a poslije njega Uprava za indirektno oporezivanje BiH, koja će u ovoj godini potrošiti 178,4 miliona KM, dok će Graničnoj policiji pripasti 102,8 miliona KM.
Među “većim” potrošačima je i Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA), koja će u tekućoj godini potrošiti 49,4 miliona KM, ali i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH, koja će dobiti 46,1 milion KM.
Institucije BiH u ovoj godini zaposliće 118 osoba i za njih su odobrena sredstva u budžetu za ovu godinu. Međutim, kada je riječ o planovima, u 2024. godini planira se zapošljavanje više od 2.000 ljudi. Budžetom, zapošljavanje je odobreno Parlamentarnoj skupštini BiH i to za 11 radnika, zatim 14 u VSTS-u, deset u Regulatornoj agenciji za komunikacije, te 50 pripravnika u Upravi za indirektno oporezivanje BiH. Odobren je novac i za zapošljavanje deset osoba u Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine, tri kod Agencije za državnu službu i Kancelariji za reformu javne uprave.
Međutim, ako pogledamo tabelu “zaposlenih u BiH u 2023. godini sa planiranom dinamikom zapošljavanja u 2024. godini”, u ovoj godini biće zaposlena 2.091 osoba više nego što ih je bilo na kraju 2023. godine.
Recimo, na kraju 2023. godine bilo je zaposleno ukupno 21.505 ljudi, što je za 524 više nego što ih je bilo na polovini te godine, a prema planu broj zaposlenih zaključno sa 31.12.2024. godine biće 23.596 ljudi.
Kada je riječ o dinamici zapošljavanja, u budžetu za ovu godinu navodi se da najviše novih radnika planiraju primiti u 12. mjesecu ove godine i to 1.380, zatim u oktobru ove godine, njih 410, dok u ovom mjesecu planiraju primiti njih 150. Najviše novih radnika planira zaposliti Ministarstvo odbrane, i to njih 811, i to sa 9.202 na 10.013, zatim Granična policija, koja planira zaposliti dodatnih 377 službenika, pa Uprava za indirektno oporezivanje, koja broj zaposlenih planira povećati sa 2.335 na 2.641, dok Ministarstvo spoljnih poslova planira zaposliti 54 nova radnika, čime će broj zaposlenih povećati sa 466 na 520.
Značajnije novo zapošljavanje planiraju i u VSTS i to 22 nova radnika tako da će na kraju 2024. godine imati 106 radnika, umjesto 84, koliko ih je bilo na kraju 2023. godine.
Ministarstvo pravde u ovoj godini planira zapošljavanje čak 57 novih ljudi i u ovoj instituciji, ukoliko se realizuje taj plan, radilo bi njih 227, dok SIPA planira zapošljavanje 54 nova službenika, čime bi broj zaposlenih povećala sa 735 na 789 radnika.
Politika
STANIVUKOVIĆ SA BLANUŠOM U BISTRICI “Dok se narod bori da preživi, VLAST PLJAČKA” (FOTO)
Večeras u Bistrici, zajedno sa prof. dr Brankom Blanušom, bio sam među vrijednim i čestitim domaćinima, govorili smo o onome što je najvažnije: da svaki čovjek u Srpskoj konačno živi život dostojan čovjeka.
Rekao je ovo gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Pokreta Sigurna Srpska Draško Stanivuković i dodao da dok se narod bori da preživi, vlast pljačka gdje god stigne.
-Hotel koji vrijedi 3 miliona KM plaćaju 20 miliona KM, Komsaru daju stotine miliona KM, nabavljaju radare za 35 miliona KM… Afere se nižu, a javna preduzeća propadaju! Zato 23. novembra izađimo na izbore i podržimo prof. dr Branka Blanušu – kazao je on.
– Da Srpska ponovo bude ponosna – zaključio je Stanivuković.
Politika
DODIKOV BERMUDSKI TROUGAO: Mostar – Banjaluka – Zagreb
“Šta povezuje Boža Ljubića, ogranke HDZ-a u Mostaru, centralu HDZ-a u Zagrebu i današnju zvaničnu politiku Republike Srpske?”
Upitao je ovo srpski član Kolegijuma Predstavničkog doma PS BiH, Darko Babalj (SDS) na društvenoj mreži X.
“Borba za Treći entitet je nit koja povezuje bermudski trougao Mostar-Zagreb-Banjaluka u kome veoma lako može da se izgubi Republika Srpska. A posrednik u komunikaciji između ova tri grada je svakako djelovanje hrvatskih službi, finansijskih i obavještajnih, koja bi sad vezala zastave sa ljudima iz SNSD-a za interes Hrvata”, naveo je Babalj.
On je dodao da, kako je rekao, Republika Srpska nema šta da se miješa u ustavne odnose u Federaciji BiH jer je Federacija BiH, a nikakav treći entitet konstituent Dejtonskog sporazuma.
“Jedan od dva, zajedno sa Republikom Srpskom. Vašingtonski sporazum mogu raspakovati ali Dejtonski ne mogu jer to nećemo dozvoliti”, poručio je Babalj.
Шта повезује Божа Љубића, огранке ХДЗ-а у Мостару, централу ХДЗ-а у Загребу и данашњу званичну политику Републике Српске?
Борба за Трећи ентитет је нит која повезује бермудски троугао Мостар-Загреб-Бањалука у коме веома лако може да се изгуби Република Српска.
А посредник у… pic.twitter.com/ROJR4YFUxG
— Дарко Бабаљ (@Babalj74) November 15, 2025
Politika
SVI KOJI GLASAJU ZA KARANA, glasaju za hrvatske interese, za ulazak u NATO, nastavak pljačke…
Svi koji glasaju za Sinišu Karana, glasaju za hrvatske nacionalne interese, ulazak u NATO, prenose nadležnosti, nastavak pljačke javnih preduzeća i trgovinu prirodnim bogatstvima Republike Srpske.
Poručio je ovo šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga, na mreži “X”.
“Siniša Karan 07.02.2007. godine kao načelnik Finansijsko-obavještajnog odjeljenja SIPE je jasno rekao da će Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) vrlo brzo od Savjeta ministara BiH zatražiti da zamrzne imovinu porodicama haških bjegunaca i da će i članovi njihovih porodica takođe biti obuhvaćeni ovim zakonom”, istakao je Bodiroga i dodao:
“Ova njegova naredba je dokaz o kakvom čovjeku se radi.”
Srpska nacija, kako navodi, ima lak izbor pogotovo ako se na ovo doda i neodžavanje referenduma, povlačenja svih zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske kao što su zabrana djelovanja Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske, zabrana djelovanja SIPE i VSTS-a.
“Šlag na tortu je izlazak na izbore iako su im puna usta bila da će svi oni koji budu sproveli prijevremene izbore za predsjednika Republike Srpske krivično odgovarati i da tako izabranog predsjednika Republike Srpske Narodna skupština neće priznati.
Ne postoje definitivno veće nesreće za srpski narod od sadašnjih manipulatora i lažova, 23.11.2025. godine imamo referendum na kojem možemo da ozdravimo kao društvo i riješimo se ovog nakaradnog sistema, a to ćemo uraditi ako glasamo za Branka Blanušu”, naglasio je Bodiroga.
Наслов треба да гласи: СВИ КОЈИ ГЛАСАЈУ ЗА КАРАНА ГЛАСАЈУ ЗА ХРВАТСКЕ НАЦИОНАЛНЕ ИНТЕРЕСЕ, УЛАЗАК У НАТО, ПРЕНОСЕ НАДЛЕЖНОСТИ, НАСТАВАК ПЉАЧКЕ ЈАВНИХ ПРЕДУЗЕЋА И ТРГОВИНУ ПРИРОДНИМ БОГАТСВИМА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ.
Синиша Каран 07.02.2007. године као начелник… pic.twitter.com/lyjauLSOps
— Огњен Бодирога (@BodirogaOgnjen) November 15, 2025
-
Politika3 dana agoZBOGOM JEDNOM OD NAJVEĆIH RESURSA? Mađarska postaje većinski vlasnik “Elektroprivrede Srpske”?
-
Društvo2 dana agoDUGOGODIŠNJI NOVINAR TV K3: Tragično preminuo Kosta Đurđević
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ PODRŽAO BLANUŠU U PRIJEDORU: Vrijeme je da se Republika Srpska vrati poštenju, odgovornosti i ponosu
-
Politika3 dana agoMIHAJILICA: Predsjedništvo BiH već šest godina ignoriše Trgovsku goru – ZDRAVLJE GRAĐANA ne smije biti političko pitanje
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ “Stevanoviću ja nudim 15 000 ZA POKUŠAJ LAŽNOG STEČAJA, za koje se “stisnuo””
-
Politika3 dana agoDODIK SE PRAVDA “Muslimani su sve POGREŠNO RAZUMJELI”?
-
Hronika1 dan agoBANJALUČANIN (19) U PRITVORU! Prevario banku za više od 70.000 KM!
-
Region2 dana agoDJEČAK UBICA PLANIRAO JOŠ UBISTAVA: Otac ubijenog Andreja Simića (13) tvrdi da njegov sin nije bio jedini na SPISKU ZA KRVAVI PIR
