Connect with us

Svijet

Izrael rizikuje da postane ODMETNUTA DRŽAVA

Sjedinjene Države su izradile novu rezoluciju Savjetu bezbjednosti UN-a u kojoj se izražava zabrinutost zbog bilo kakve moguće izraelske kopnene ofanzive na Rafu u južnoj Gazi.

Prema ovoj rezoluciji, primirje bi trebalo postaviti temelj za prekid vatre koje bi trebalo da preraste u održivo primirje. Napomene radi, izraelski premijer Benjamin Netanjahu je nedavno izjavio da postoji “veliki pritisak” na Izrael da se sa napadom na Rafu stane, ali da on tim pritiscima neće podleći.

U nacrtu američke rezolucije, do kojeg je došao CNN, spominju se “intenzivirani diplomatski napori Egipta i Katara, usmjereni na oslobađanje talaca, povećanje dostave i distribucije humanitarne pomoći, te ublažavanje patnji civila u Gazi kroz sporazum o oslobađanju talaca i momentalni prekid vatre koji bi trajao oko šest sedmica”.

Predlaže se da Savjet bezbjednosti “nedvosmisleno podržava međunarodne diplomatske napore za uspostavljanje trenutnog i trajnog prekida vatre kao dio sporazuma koji oslobađa taoce i koji omogućava osnovu za trajniji mir za ublažavanje humanitarnih patnji”.

Na drugom mjestu u nacrtu rezolucije, SAD predlažu da Savjet bezbjednosti izrazi zabrinutost da bi kopnena ofanziva na Rafu mogla rezultirati dodatnom štetom po civile i njihovo daljnje raseljavanje, uključujući potencijalno u susjedne zemlje, kao i da bi imalo ozbiljne implikacije po regionalni mir i bezbjednost.

Kao što je predloženo, nacrt sugeriše da SAD naglašavaju insistiranje da se privremeni prekid neprijateljstava poveže s naporima da se postigne dugoročni prekid vatre.

Senator Čak Šumer, lider demokratske većine u američkom senatu, reagovao je na Netanjahuvljevu najavu rekavši da Izrael rizikuje da postane “odmetnuta država”. Šumerov ukor premijera Netanjahua u četvrtak je sadržavao izuzetno oštar rječnik za jednog visokog američkog političara koji je uputio kritike izraelskoj vladi. CNN piše da je to još nevjerovatnije imajući u vidu da kritika dolazi od strane njujorškog demokrate koji ima dugu tradiciju čvrste podrške jevrejskoj državi.

Govor u Senatu takođe je jasan znak rastuće frustracije među najvišim demokratama zbog Netanjahuvljevog vođenja rata u Gazi nakon terorističkih napada Hamasa 7. oktobra u kojima je ubijeno 1.200 ljudi i njegove nespremnosti da posluša savjete SAD-a.

“Smrt više od 30.000 Palestinaca u sukobu, prema Ministarstvu zdravlja u Gazi, razbjesnila je američke progresivne demokrate, muslimanske Amerikance i mlađe glasače u SAD-u, što su sve ključni dijelovi glasačkog tijela predsjednika Džoa Bajdena u trci za novi mandat za američkog predsjednika”, naglašeno je u članku CNN-a.

Da sve nije ostalo na retorici, američki Stejt department najavio je u četvrtak nove sankcije za tri izraelska naseljenika i dvije farme na okupiranoj Zapadnoj obali, što je dodatni oblik pritiska na izraelske desničare.

Met Miler, portparol Stejt departmenta je rekao da je nasilje od terorističkih napada Hamasa na Izrael 7. oktobra na Zapadnoj obali naglo poraslo.

“Danas preduzimamo daljnje mjere kako bismo promovisali odgovornost prema onima koji nastavljaju nasilje i izazivaju previranja na Zapadnoj obali”, pojašnjeno je.

Svijet

ŠIRE SE PROTESTI IZ SAD: Propalestinski studenti zauzeli zgradu univerziteta u Parizu

Grupa od oko 70 studenata, koji protestuju zbog sukoba u Gazi, ranije danas okupirala je zgradu Instituta za političke nauke u centru Pariza, nakon neuspjelih pregovora studenata s administracijom oko veza univerziteta s Izraelom.

Francuski mediji prenijeli su da je osoblju rečeno da danas rade od kuće jer su univerzitetske zgrade zatvorene, prenosi Rojters.

Direktor Instituta za političke nauke u četvrtak je odbio zahtjeve studenata da se preispitaju veze univerziteta s Tel Avivom, nakon čega je najmanje jedna osoba stupila u štrajk glađu.

Studenti na nekoliko francuskih univerziteta, uključujući Sians Po Pari, Sians Po Lil i Univerzitet za novinarstvo u Lilu, blokirali su ili zauzeli svoje fakultete nakon skupova koji su organizovani u kampusima širom SAD protiv sukoba u Gazi.

Francuska policija je u ponedjeljak rastjerala na desetine demonstranata koji su postavili šatore u dvorištu Univerziteta Sorbona u Parizu, prenose agencije.

Kako se navodi, protesti u Francuskoj i drugim evropskim državama nisu dostigli razmjere kao u SAD.

Nastavi čitati

Svijet

Amerika iz sopstvenog interesa NE DOZVOLJAVA KRAJ SUKOBA

Amerika pokušava da izvuče korist iz sukoba između Ukrajine i Rusije i iz tog razloga ne dozvoljava da se završi, rekao je danas Balaš Orban, zvaničnik iz kancelarije mađarskog premijera Viktora Orbana.

Na pitanje američkog novinara Takera Karlsona zbog čega državni sekretar Entoni Blinken toliko insistira na izbijanju Trećeg svjetskog rata, Balaš Orban je odgovorio da Amerika pokušava da izvuče korist iz situacije.

„Postoje određene taktičke prednosti, poput pokušaja da se oslabi Rusija, što je oduvijek prioritet za Ameriku. Pokušavate da zaustavite njemačko-rusku energetsku saradnju, što je takođe dio tog prioriteta. Isto tako tražite tržište za izvoz gasa, što je takođe prioritet za Ameriku“, naglasio je Orban.

Prema njegovim riječima, sve su to bile marginalne taktičke prednosti koje, u strateškom smislu, uništavaju Evropu kao privrednu silu.

On je istakao i da sukob nije u interesu Mađarske i da treba biti odmah zaustavljen.

Nastavi čitati

Svijet

Hrvatska, Bugarska i Poljska među kosponzorima REZOLUCIJE O SREBRENICI U UN

Pored Hrvatske koja je sinoć objavila da će kosponzorisati rezolucije o Srebrenici, pet drugih država se također pridružilo spisku.

Države koje su juče objavile da se pridružuju kosponzorstvu su Estonija, Bugarska, Luksemburg, Poljska te Bangladeš.

Sjednica Generalne skupštine na kojoj će se razmatrati ova rezolucija biće sredinom maja, a u tom periodu (15. maj) zakazana je i sjednica Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj će biti redovno razmatranje situacije u Bosni i Hercegovini.

Ove države su se svrstale među više zemalja koje su od ranije kosponzori rezolucije o Srebrenici kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice bude zvanično međunarodnog karaktera, kao što je to slučaj s Ruandom. Predlagači rezolucije su upravo Ruanda i Njemačka.

Kako saznaje portal Klix.ba, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo pomenutoj rezoluciji.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

S obzirom na prvomajske praznike i predstojeći vikend, to znači da bi rukovodstvo Generalne skupštine to moglo učiniti sljedeće sedmice. Nakon toga se sredinom maja očekuje i zasjedanje, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno