Connect with us

Društvo

Jeftinije brašno, ali NE I HLJEB

Cijene pšenice i brašna na tržištu dosta su niže u odnosu na raniji period, pa poljoprivrednici, ali i mlinari kažu da je došlo vrijeme da cijene hljeba i pekarskih proizvoda budu niže, dok s druge strane pekarski sektor ističe da cijene ovih proizvoda trenutno ne mogu biti jeftinije.

Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara Republike Srpske i vlasnik pekarsko-slastičarskog društva “Krajina klas”, kazao je da će cijene hljeba i rasti ukoliko minimalna plata bude iznosila 1.050 KM.

– Ako ne bude značajnog rasta minimalne plate, za očekivati je da cijene hljeba i pekarskih proizvoda budu na ovom nivou – kazao je Trivić i istakao da se ne očekuje značajniji pad cijene brašna.

– Mi još trpimo prošlogodišnje minuse, a plate i dalje rastu, tako da niže cijene ne možemo očekivati – kazao je Trivić.

Da cijene hljeba i pekarskih proizvoda u narednom periodu neće biti niže kaže i Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina.

– Evidentno je da su cijene brašna niže, ali sva ta razlika je otišla u veće plate radnika, jer imamo velike probleme da pronađemo radnike za rad u pekarama – kazao je Pelemiš.

Dodao je da se cijena brašna po kilogramu trenutno kreće od 0,63 do 0,73 feninga, zavisno od tipa brašna, ali i kvaliteta. Prema njegovim riječima, trenutno nema osnova da dođe do nižih cijena pekarskih proizvoda.

Naime, kako je rekao Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske, cijena vreće brašna od 25 kilograma kreće se od 20 do 25 KM, te da cijena hljeba isključivo zavisi od pekara.

– Cijena pšenice se sada kreće od 170 do 250 evra za tonu, tako da su se cijene vratile na period prije pandemije – kazao je Kos i dodao da se cijene pšenice sigurno neće mijenjati u narednom periodu.

– Očekujemo da cijena pšenice, ali i brašna ostane na ovom nivou, sve do naredne žetve – rekao je Kos i istakao da su mlinari spustili cijenu ispod koje se više ne može ići.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je da je cijena pšenice u otkupu bila 0,30 feninga po kilogramu, te da ne postoji nikakvo opravdanje za to što su cijene hljeba visoke.

– Smatramo da hljeb nikako ne bi trebalo da bude na nivou ovih cijena, nego znatno jeftiniji, ali isto tako da bude znatno kvalitetniji – kazao je Marinković i istakao da je primjetno da su i cijene goriva dosta niže, jer, kako kaže, gorivo je glavni pokretač svega, pa treba očekivati da i pekarski proizvodi budu niži.

– Kad dođe do nižih cijena goriva, niko ne snižava cijene, ali ako su cijene veće, odmah dođe do poskupljenja svih proizvoda, pravdajući se da su cijene veće i to je hronični problem koji imamo – zaključio je Marinković.

Da bi niža cijena hljeba za pet, deset feninga bila jako značajna za potrošače, smatra Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” Bijeljina.

– Kad god je došlo do smanjenja cijena brašna, nikada nije došlo do nižih cijena pekarskih proizvoda, ali kada cijene porastu, oni odmah povise cijenu svojih proizvoda – smatra Vasilić.

Društvo

TRAGEDIJA! Katastrofalne poplave u BiH odnijele NAJMANJE 18 ŽIVOTA

U katastrofalnim poplavama koje su pogodile veći dio Bosne i Hercegovine, prema posljednjim informacijama, poginulo je najmanje 18 osoba.

Prema informacijama “Avaza”, najmanje 16 osoba poginulo je u Jablanici, dok su dva tijela pronađena u Fojnici – jedne žene i jednog muškarca.

Podsjetimo, obilne padavine zahvatile su veći dio Bosne i Hercegovine tokom noći i izazvale smrtonosne poplave u nekoliko gradova.

Katastrofalne poplave pogodile su Kiseljak, Kreševo, Busovaču i Fojnicu, a najviše Jablanicu, zbog čega je u mnogim mjestima proglašeno stanje prirodne nesreće.

Nastavi čitati

Društvo

ZBOG SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU! Povećan broj letova iznad BiH

Evropska agencija za regulisanje vazdušnog prometa “Evrokontrol NM” obavijestila je Agenciju za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) da će eskalacija sukoba na Bliskom istoku dovesti do povećanja vazdušnog saobraćaja iznad BiH.

Direktor BHANSA Davorin Primorac rekao je da eskalacija sukoba na Bliskom istoku može uticati na vazdušni saobraćaj iznad BiH zbog preusmjeravanja letova, promjene potražnje putnika, ekonomskih posljedica, međunarodnih odnosa i bezbjednosnih pitanja koja utiču na povjerenje putnika u vazdušni saobraćaj.

Primorac je istakao da je eskalacija sukoba na Bliskom istoku dovela do povećanja vazdušnog saobraćaja iznad BiH za oko deset odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, saopšteno je iz BHANSA.

“Zbog geografskog položaja BiH, u skladu sa trenutnim scenarijom preusmjeravanja letova, očekujemo da se trend povećanja broja letova održi na istom nivou, naročito između zemalja Bliskog istoka kao što su Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i zemalja poput SAD, Švajcarske, Austrije i Španije”, rekao je Primorac.

On je naveo da će vazdušni saobraćaj u narednom periodu zavisiti od razvoja situacije na Bliskom istoku, navodeći da bi dodatna eskalacija sukoba mogla izazvati ozbiljne poremećaje u vazdušnom saobraćaju, što će prema njegovim riječima imati nepovoljan uticaj na razvoj vazdušnog saobraćaja kako globalno, tako i u BiH.

“Moguće su i promjene u rasporedima letenja avio-kompanija koje bi uključivale aerodrome u BiH, te očekujemo veći broj humanitarnih, poslovnih i diplomatskih letova kroz vazdušni prostor BiH”, dodao je Primorac.

Primorac je istakao i da postoje indicije o smanjenju broja letova prema Turskoj, kao i otkazivanje letova velikih kompanija prema Tel Avivu, Teheranu i Bejrutu.

Evropska agencija za bezbjednost vazdušnog saobraćaja objavila je preporuku avio-kompanijama da izbjegavaju vazdušne prostore Irana, Libana i Izraela, dok je vazdušni prostor Ukrajine zatvoren od početka sukoba sa Rusijom.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti oblačno sa kišom, a u Hercegovini se očekuju jači pljuskovi sa grmljavinom.

Tokom dana padavine slabe i postepeno prestaju, te se na jugu i istoku očekuju i sunčani periodi, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na zapadu i dalje ostaje oblačno i znatno hladnije, dok će na jugu i istoku biti malo toplije.

U noći na subotu javiće se nove padavine koje će se premještati od juga ka sjeveru i zapadu.

Vjetar će biti slab do umjeren, zapadnog i sjeverozapadnog smjera, na jugu južnih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 15, na jugu do 17, u višim predjelima od šest, a najviša dnevna od 13 na zapadu do 20 na istoku, na krajenjem jugu do 23, u višim predjelima na zapadu od 10 stepeni Celzijusovih.

Danas je u Srpskoj i FBiH oblačno sa mjestimičnom kišom, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Bjelašnica osam, Kneževo 10, Banjaluka, Mrkonjić Grad, Prijedor, Ribnik i Srbac 12, Novi Grad 13, Doboj i Čemerno 14, Bijeljina, Gacko i Han Pijesak 15, Zvornik i Sokolac 17, Kalinovik i Foča 18, Srebrenica 19, Višegrad, Rudo i Sarajevo 21, Bileća, Trebinje i Mostar 22 i Neum 23 stepena Celzijusova.

SRNA

Nastavi čitati

Aktuelno