Društvo
JELOVNIK ZA PRVU SEDMICU VASKRŠNJEG POSTA! Evo sedam brzih recepata za najukusnije obroke!

Sedam brzih recepata za posna jela će, sigurni smo, zapisati svaka dama koja ne voli da provodi mnogo vremena u kuhinji, ali voli da pojede kuvano.
Vaskršnji post počinje danas i traje do 4. maja, te predstavlja najduži u pravoslavlju. Osobe koje odluče da poste suzdržavaju se od alkoholnih pića i hrane životinjskog porijekla, ali i od loših misli.
Evo prijedlog jelovnik za 7 dana:
1. Ćufte u paradajz sosu
Sastojci:
220 gr mljevenih oraha
2 kriške hljeba
voda po potrebi
2 čena belog luka
so, biber, začini po ukusu
1 glavica crnog ili crvenog luka
500 ml pasiranog paradajza
Priprema:
Dve kriške hljeba, zajedno sa bijelim lukom, sameljite u električnoj seckalici. Mljevene orahe sjedinite sa samljevenim hljebom, dodajte začine po ukusu, pa sipajte po malo vode. Smjesa treba da bude vlažna da biste mogli da formirate ćuftice.
Oblikovane ćuftice poređajte na pleh obložen pek papirom, pa ih pecite oko 30 minuta na 180 stepeni.
Glavicu crnog ili crvenog luka sitno isjeckajte, pa na tihoj vatri prodinstajte uz dodavanje malo vode. Kada luk postane staklast, dodajte pasirani paradajz i začinite po ukusu. Sos kuvajte na tihoj vatri oko 15 minuta.
Pečene ćuftice stavite u paradajz sos i sve zajedno krčkajte oko 5 minuta.
2. Zapečene posne punjene paprike
Sastojci:
10 paprika (može i suvih)
200 gr kuvanog pirinča
1 praziluk
veza blitve
1 veća šargarepa
2 kašike ajvara
100 ml kuvanog paradajza
2 paradajza ili krompira
so i biber
4 čena bijelog luka
ulje
Priprema:
Na ulju propržiti sjeckan praziluk pa dodati rendanu šargarepu. Blitvu obariti pa isjeckati. Pirinač skuvati, ali ne sasvim. U pržen praziluk dodati obaren pirinač, isjeckanu blitvu, ajvar, seckan beli luk, biber i so pa sve izjednačiti. Paprike oprati izvaditi semenke pa napuniti. Paradajz ili krompir iseći na tanje kriške i zatvarati paprike. Pleh obložiti pek papirom malo pouljiti i poređati paprike. Sipati kuvan paradajz preko njih i ulje. Peći na 200 stepeni C 50-60 min. Služiti tople.
3. Posni podvarak
Manja glavica kiselog kupusa
50 ml maslinovog ulja
1 glavica crnog luka
malo suve slatke paprike
3 čena bijelog luka
mljeven biber
3 krompira
so
Priprema:
Kupus iseckanti sitno na rezance. Luk crni isjeckati propržiti pa dodati sjeckan kupus i pržiti. Vatru smanjiti i stalno mješati. Kad dobije zlatno žućkastu boju gotov je. Dodati malo aleve paprike po želji i sjeckan bijeli luk. Krompir skuvati, izgnječiti i izmiksati. Servirati ga uz podvarak, savjetuje Bakina kuhinja.
4. Rižoto sa povrćem
Sastojci:
200 g kukuruza šećerca
200 g pirinča, 200 g graška
1 glavica luka
2 šargarepe
susam po želji
ulje
so
biber
peršun
Priprema:
U dublju šerpu izdinstajte luk i šargarepu koje ste narendali a zatim dodajte ostalo povrće. Posolite i stavite malo bibera a onda nalijte vode (oko 1,5l) i pustite da se povrće skuva. Pirinač dobro operite i dodajte ga skoro kuvanom povrću. Pustite da sve vri 5 minuta, a onda poklopite šerpu i sklonite je sa ringle. Dodajte prepečeni susam.
5. Lignje sa krompirom
Sastojci:
600 grama lignji
3 krompira
peršun
maslinovo ulje
glavica bijelog luka
so i biber
Priprema:
Očistite lignje. Središnje tijelo izvadite i isjecite ispod očiju. Izvadite kost koja se nalazi sa strane lignji. Isecite krompir na komade. Isecite peršun i beli luk na sitno. Stavite sve u činiju, pa dodajte ulje so i biber. Promješajte sve i stavite u vatrostalnu činiju pa u rernu. Pecite 40 do 50 minuta na 200 stepeni Celzijusa. Servirajte uz dobro vino.
6. Gulaš sa pečurkama
Gulaš sa pečurkama
500g pečuraka
1 crni luk
500ml soka od paradajza
Začini
Iseckajte luk i propržite ga na vodi. Dodajte pečurke i zajedno dinstajte na vodi. Sačekajte da pečurke puste vodu i i dalje dinstajte dok ne ispari sva voda. Na kraju dodajte paradajz i kuvajte još 15tak minuti. Začinite po želji.
7. Pljeskavice od pahuljica
Sastojci:
1 crni luk
150 g ječmenih pahuljica
150 g raženih pahuljica
200 g ovsenih pahuljica
1 kocka za supu od povrća
3-4 čena bijelog luka
400 ml vode
1 kašičica mljevene paprike
Priprema:
U tiganju na vodi propržite sitno sjeckani crni luk, pa kada omekša dodajte mleveni beli i sve pahuljice. Sipajte još vode, pa dodajte i kocku za supu. Začinite po želji, so, biber i slatka paprika su obavezni, a ostale začine možete po želji. Kuvajte dok pahuljice ne omekšaju, a povremeno pogledajte da li treba još vode da se doda.
Sipajte sastojke u blender i dobro izblendirajte. Oblikujte pljeskavice i ređajte na pleh obložen pek papirom.
Pokrijte alu folijom i pecite u zagrejanoj rerni na 220°C oko 20 minuta. Zatim skinite foliju, prelijte šoljom vodom i pecite još 10 minuta, prenosi StilKurir.
Društvo
Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.
Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.
Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.
Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.
Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.
Fena
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.
Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.
Društvo
HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.
Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.
Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.
Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.
Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.
Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.
Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.
Avaz
-
Svijet3 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo1 dan ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika6 sati ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Politika2 dana ago
VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”
-
Društvo2 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Zdravlje1 dan ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”