Connect with us

Svijet

KAKAV JE NAŠ PLAN? NATO jača svoje vojne kapacitete, u fokusu i Balkan

Iako se nakon završetka hladnog rata činilo da su ratovi na zapadnom Balkanu devedesetih godina posljednji sukobi u Evropi i da će nakon uspostavljanja mira i u tom dijelu Evrope nastupiti period saradnje među bivšim neprijateljima, to se nije desilo.

Proširena invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine uklonila je posljednje iluzije da je moguć povratak na period nakon hladnog rata, a to je dovelo do čitavog niza posljedica koje će opredijeliti budućnost evropskog kontinenta u decenijama koje dolaze.

U novom bezbjednosnom kontekstu koji je nastao nakon početka rata u Ukrajini, NATO članice su odlučile da će značajno povećati izdvajanja za odbranu, ali i pojačati svoje snage. Jedna od najvažnijih odluka u tom kontekstu je povećanje prisutnosti na istočnim granicama Alijanse, posebno u zemljama Baltika, pa zatim i u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, ali i na hladnom sjeveru, koji zbog topljenja leda i otvaranja novih pomorskih ruta postaje sve važnije bezbjednosno područje. NATO je u protekle dvije godine uspostavio četiri nove multinacionalne borbene grupe i rasporedio ih u zemljama na svom krajnjem istoku. Na svojoj stranici NATO je naglasio da je time praktično udvostručio svoje snage.

Iako SAD u Evropi imaju gotovo sto hiljada vojnika, Vašington je donio nekoliko odluka s ciljem ne samo slanja dodatnih trupa, nego i dodatnih najmodernijih vojnih sposobnosti, poput aviona F-35 i protivvazdušnih sistema Patriot, posebno na istoku Evrope. SAD su u Evropu prebacile i strateške bombardere, pomorske borbene grupe i druge značajne odbrambene resurse. Čini se da je cilj Vašingtona završiti rat u Ukrajini, ohrabriti Evropljane da izdvajaju više za odbranu, ali i zadržati svoje vojne snage na kontinentu kao preventivu za novu nestabilnost, a onda fokusirati se na Bliski istok i Kinu.

U potezu bez istorijskog presedana, Njemačka će u Litvaniju do 2027. godine prebaciti oko pet hiljada vojnika koji će tamo imati trajno prisustvo, što je prvi put nakon Drugog svjetskog rata da se Berlin odlučio na ovakav potez. Njemačka je ponudila i vojnu pomoć Poljskoj u jačanju njenih vazdušnih i protivvazdušnih kapaciteta, što je Varšava prihvatila. Njemačka baza nalaziće se samo sto kilometara od granice s Rusijom, a NATO je ovaj potez obrazložio potrebom da se zaštiti uski pojas na poljsko-litvanskoj granici od potencijalne ruske invazije.

Kao nova NATO saveznica, Finska će sljedećeg mjeseca poslati svoje trupe na Island, kako bi tamo podržala NATO misiju vazdušnog patroliranja nad arktičkim područjem. Kako je saopšteno, finsko vazduhoplovstvo angažovaće četiri F-18 lovca i druge elemente finskih oružanih snaga. Primarna misija će biti kontrola vazdušnog prostora i sprečavanje eventualnih upada ruskih letjelica. Finska je slične resurse već raspodijelila u Rumuniji, kako bi zaštitila istočni dio NATO područja.

I britanske trupe pripremaju novi angažman na sjeveru Evrope. Kraljevska mornarička pješadija će, zajedno s britanskim specijalcima, biti angažovana na arktičkom krugu. Ove jedinice mjesecima se pripremaju za angažovanje na području vječitog snijega i leda, gdje temperature redovno padaju i na 35 stepeni Celzijusa ispod nule.

Kao što smo više puta pisali, NATO pridaje veliku pažnju i području zapadnog Balkana, ali bezbjednosni prioriteti su više političke nego vojne prirode, jer Alijansi ne prijeti vojna opasnost na ovom području, već su prijetnje prevashodno političke prirode. NATO, naime, smatra da Rusija koristi svoje resurse, poput industrijskih postrojenja kojima raspolaže na ovom području, za potkopavanje evropske bezbjednosti. Uprkos tome što je akcenat na suzbijanju ruskih političkih i ekonomskih aktivnosti u regionu, NATO ima i svoje vojno prisustvo. Misija KFOR-a na Kosovu jedna je od najvećih na svijetu, a NATO prisustvo u BiH pomaže vojnoj misiji EU EUFOR “Althea” da održi mir i bezbjednost.

U širem vojno-bezbjednosnom konceptu očigledno je da Zapad cijelo Balkansko poluostrvo vidi kao svoju zonu bezbjednosne odgovornosti, što u praksi znači da će NATO garantovati bezbjednost u našem dijelu Evrope.

Objavljivanje ovog teksta je dijelom finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

Svijet

EU UVELA NOVE SANKCIJE RUSIJI: Pogođene banke, firme i pojedinci

Osamnaesti paket sankcija EU Rusiji zvanično je danas stupio na snagu.

Odluka o uvođenju novih sancija Moskvi objavljena je danas u Službenom listu EU, čime je zvanično i stupila na snagu.

U dokumentu se navode 22 ruske banke koje podliježu sankcijama, uključujući Jandeks banku, Ozon banku i T-banku.

Na listi sankcionisanih je ukupno 14 osoba, uključujući ruskog filmskog reditelja Karena Šahnazarova.

Sankcije uključuju i 41 pravno lice, uključujući Moskovski mehanički zavod specijalne opreme.

Savjet EU odobrio je juče 18. paket sankcija Rusiji.

Nastavi čitati

Svijet

OGROMAN BROJ ŽRTAVA: Izrael i Sirija postigli dogovor o PREKIDU VATRE

Sirijsko predsjedništvo objavilo je danas trenutni i sveobuhvatni prekid vatre nakon višednevnih sukoba u pretežno druskoj oblasti, u kojima je, prema lokalnim izvorima, poginulo više od 300 ljudi.

Uzvaničnom saopštenju, predsjedništvo je pozvalo sve zaraćene strane da se odmah obavežu na prekid vatre u svim dijelovima zemlje, prenio je Rojters.

Izrael i Sirija postigli su dogovor o prekidu vatre, rekao je ranije danas američki ambasador u Turskoj i specijalni izaslanik SAD za Siriju, Tom Barak.

Sporazum, koji dolazi nakon posljednjih sukoba i izraelskih vazdušnih napada na Siriju, prihvatile su i Turska, Jordan i druge susjedne zemlje, saopštio je Barak u objavi na platformi Iks, preno je CNN.

– Pozivamo Druze, Beduine i Sunite da polože oružje i zajedno sa drugim manjinama izgrade novi i ujedinjeni sirijski identitet u miru i prosperitetu sa svojim susjedima – naveo je Barak.

Prekid vatre dolazi nakon izraelskih napada na Damask u srijedu, tokom kojih su pogođene vladine zgrade, uključujući i Ministarstvo odbrane. Sirijske vlasti su tada saopštile da su poginule najmanje tri osobe.

Sirijski privremeni predsjednik Ahmed el Šara saopštio je da se vojska povlači iz provincije Suvajda, gdje su prethodnih dana vođene borbe između druzijskih milicija i beduinskih plemena.

U sukobima u Sveidi poginula je najmanje 321 osoba, saopštila je u petak Sirijska mreža za ljudska prava. Međutim, prema podacima koje je objavila nevladina organizacija Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR) sa sjedištem u Velikoj Britaniji, najmanje 718 ljudi je ubijeno tokom posljednjih sukoba u sirijskoj provinciji Sveida koju pretežno nastanjuju Druzi.

Nastavi čitati

Svijet

Vatromet GREŠKOM završio u publici na vašaru u Dizeldorfu, POVRIJEĐENO 19 OSOBA

Najmanje 19 osoba je povrijeđeno, među njima i jedno dijete, kada je tokom tradicionalnog vatrometa na festivalu Rajnkirmes u Dizeldorfu to pirotehničko sredstvo eksplodiralo u publiku, saopštile su lokalne vlasti.

Prema navodima policije i vatrogasnih službi, među povrijeđenima je bilo najmanje jedno dijete, a četiri osobe su zadobile teške povrede, piše Bild.

Nesreća se dogodila sinoć kada je vatromet “skrenuo sa putanje” i eksplodirao nisko iznad zemlje.

Očevici tvrde da su čak dvije rakete završile u publici, a vatrogasna služba navodi da su povrijeđeni prebačeni u obližnje bolnice, najvjerovatnije sa opekotinama.

Jedan od organizatora festivala rekao je da je moguće da se lansirna rampa prevrnula, uzrokujući rikošet.

U trenutku eksplozije, na licu mjesta se već nalazio veliki broj pripadnika vatrogasne službe, hitne pomoći i policije, koji su odmah reagovali.

Svjedoci kažu da su i posjetioci pomagali, pružajući prvu pomoć.

Uprkos incidentu, vatromet je trajao nekoliko minuta, dok se gust dim nadvio iznad Rajne.

Sajam je ubrzo zatvoren, a organizatori su najavili da razmatraju da li će vatromet ostati dio programa narednih godina.

Policija vodi istragu o uzroku nesreće.

Nastavi čitati

Aktuelno