Connect with us

Svijet

KAKO JE DOŠLO DO PREOKRETA U BRISELU: Melonijeva s Orbanom satima bila u hotelu

Mađarski premijer Viktor Orban juče je podržao dogovor o ogromnom paketu pomoći Ukrajini. Iako se nagađalo da će Orban na jučerašnjem sastanku EU opet blokirati sporazum, sastanak je trajao svega sat vremena, nakon čega je objavljeno da su dogovor podržale sve države članice.

“Politico” sada piše da su za uvjeravanje Orbana zaslužni italijanska premijerka Đorđa Meloni i francuski premijer Emanuel Makron.

– Melonijeva je vodila razgovore s Orbanom zbog njihove dugogodišnje veze – rekla su dvojica diplomata za “Politico”.

Odluka, donesena juče na samitu u Briselu, bila je ključna za čelnike EU koji su željeli pokazati podršku Ukrajini, dok su istovremeno pokazali da su u stanju obuzdati mađarsku pobunu. Orban je opetovano prijetio da će upotrijebiti taktički veto na niz evropskih pitanja kako bi izvukao novac iz EU.

Ulazeći juče na sastanak čelnici su naglasili da bi, iako je dogovor bez Mađarske moguć, to Rusiji signalizirao nedostatak evropskog jedinstva.

Ljudi bliski Meloni rekli su da je ona započela svoj takozvani “diplomatski rad” prije nekoliko mjeseci, da je održavala razgovore i sastanke na kojima su učestvovali razni ministri i zvaničnici, čak i prije nego što 27 čelnika nije uspjelo postići dogovor o pomoći Ukrajini u decembru, jer Orban to ne bi podržao.

I u srijedu naveče izaslanstva su radila do kasno u noć kako bi osigurala da Orban ne minira sporazum.

Ove je sedmice Meloni pojačala svoje napore, piše “Politico”, razgovarajući s Orbanom preko telefona, sastavši se s njim u otmjenom briselskom hotelu “Amigo” na sat vremena razgovora, i ponovo u četvrtak ujutro prije početka sastanka.

Viktor Orban i italijanska premijerka
FOTO: FILIP SINGER/EPA

U srijedu naveče francuski predsjednik Emanuel Makron takođe se sastao s Orbanom, nakon što je sedmicama pokušao izgraditi mostove s njim. Ranije ovog mjeseca pokušao je pridobiti mađarskog čelnika tokom ručka u Eliseju. Tokom tog ručka Makron je zamolio Orbana da podijeli svoju viziju kako bolje integrisati istočne zemlje EU.

Makron je odigrao ključnu ulogu u ovim pregovorima, naglasile su diplomate.

– Nikada nije želio antagonizovati Orbana, već ga je želio pridobiti za sebe. To je pristup koji se danas isplatio”, rekao je izvor blizak francuskom predsjedniku. Ove ofanzive omogućile su predsjedniku Evropskog vijeća, Šarlu Mihelu da odmah započne samit objavom dugo očekivanog dogovora – rekao je jedan zvaničnik upoznat s raspravom u prostoriji.

Mihel je preskočio formalnosti, brzo izlažući detalje sporazuma s Orbanom, na koji se nijedan čelnik nije bunio, uključujući male ustupke Mađarskoj.

Godišnja rasprava o paketu pomoći i “ako je potrebno” revizija za dvije godine “omogućili bi Orbanu da spasi obraz kod kuće, rekao je jedan diplomata EU.

Mađarska je razvoj situacija predstavila kao pobjedu Budimpešte. Orbanov politički direktor Balaš Orban tvrdio je da je Budimpešta dobila šta je htjela od samita.

– Na kraju prve godine mora se ponovno pregovarati o pomoći Ukrajini, a na kraju druge godine cijelo će se pitanje ponovno razmotriti u kontekstu budžeta EU za sljedeći period – napisao je Balaš Orban na Twitteru.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen naglasila je da Orbanu nisu dani dodatni ustupci, a isto je učinio i njemački kancelar Olaf Šolc na pres konferenciji nakon samita.

Još važnije od pridobijanja Budimpešte bila je dodana rečenica u tekstu koja se referiše na ranije zaključke samita, koji garantuju da je način na koji Evropska komisija ocjenjuje vladavinu prava u Mađarskoj pošten i objektivan. To je učinjeno kako bi se obnovilo duboko nepovjerenje koje Budimpešta ima prema Komisiji u pogledu isplate novca Mađarskoj.

– Orban je dobio obavezu da se s njime postupa pravedno –  rekao je jedan diplomata EU.

Diplomate i zvaničnici rekli su da je Orban jednostavno morao popustiti kako bi izbjegao veliku političku krizu. A uoči objave u četvrtak, čelnici nisu bili stidljivi pokazati Mađarskoj ko je glavni. – Mađarska treba Evropu. Takođe bi trebao vidjeti što Mađarska dobija svojim pripadanjem Evropi – rekla je estonska premijerka Kaja

 

Svijet

SIJARTO “Sijarto: Istorijska posjeta kineskog predsjednika”

Mađarski šef diplomatije Peter Sijarto ocijenio je da je posjeta kineskog predsjednika Si Đinpinga Mađarskoj ove sedmice od istorijskog značaja i da će doprinijeti jačanju zemlje, razvoju bilateralnih ekonomskih i trgovinskih odnosa i uspjehu mirovnih napora u Ukrajini.

– Jedna od glavnih tema razgovora biće dalji razvoj bilateralne ekonomske saradnje – rekao je Sijarto novinarima i dodao da je Kina donijela najviše stranih direktnih investicija u Mađarsku 2020. i 2023. godine.

On je istakao da je Mađarska, djelimično zahvaljujući tim investicijama, sada rangirana među globalnim liderima tehnološke revolucije automobilske industrije.

Sijarto je rekao da su u toku razgovori sa vodećim kineskim kompanijama o daljim ulaganjima i dodao da je “lažna vijest” da je na dnevnom redu posjeta gradu Pečuju.

On je naveo da će tokom posjete kineskog predsjednika biti potpisano 16 sporazuma, dok se oko dva vode konsultacije, prenosi MTI.

Prema njegovim riječima, planirano je postizanje sporazuma o potencijalnoj nadogradnji infrastrukture u vezi sa kineskom inicijativom “Pojas i put”.

Sijarto je istakao značaj bilateralnog partnerstva koje pokriva čitav spektar nuklearne energije, te izrazio nadu da će dalji napredak biti postignut i u bilateralnim trgovinskim odnosima proširenjem mogućnosti izvoza mađarskih poljoprivrednih proizvoda u Kinu.

– Na dnevnom redu će biti i jačanje veza u turističkom sektoru, čemu bi mogla pomoći činjenica da je Mađarska apsolutni rekorder u regionu sa 19 direktnih letova koji će saobraćati nedjeljno za Kinu od jula – rekao je Sijarto.

On je naveo da će se rat u Ukrajini i mirovni plan, koji je pripremila Kina, naći visoko na dnevnom redu razgovora, dodajući da Mađarska pozdravlja mirovni plan prije svega zato što postoji, ali i zato što je riječ o miru.

Kineski predsjednik će boraviti u posjeti Mađarskoj od 8. do 10. maja.

Nastavi čitati

Svijet

PRIHOD OD ZAMRZNUTIH SREDSTAVA RUSIJE, poslati Kijevu za uspostavljanje vojne proizvodnje u Ukrajini

EU treba da pošalje prihod od zamrznutih ruskih sredstava direktno u Ukrajinu, kako bi se uspostavila vojna proizvodnja na ukrajinskoj teritoriji, izjavio je visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj.

“Kada se članice usaglase u vezi sa upotrebom prihoda od imobilizovanih ruskih sredstava, ti resursi će biti usmjereni ka Ukrajini, kako bi se ispunile goruće vojne potrebe, i direktno ukrajinskoj vojnoj industriji”, rekao je Borelj na otvaranju Foruma namjenske industrije EU i Ukrajine u Briselu.

On je dodao da bi ta sredstva trebalo poslati u Kijev kako bi Ukrajinci “mogli da na svojoj teritoriji proizvode ono što im je potrebno”.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAELSKI VOJNI RADIO: Počela evakuacija civila iz Rafe uoči ofanzive

Izraelska vojska (IDF) počela je evakuaciju palestinskih civila iz Rafe na jugu Pojasa Gaze prije otpočinjanja ofanzive na taj grad, javio je danas izraelski vojni radio.

Izraelska vojska nije zvanično potvrdila tu informaciju, prenosi Rojters.

Radio je javio da je evakuacija trenutno fokusirana na nekoliko perifernih okruga Rafe iz kojih će Palestinci biti upućeni u naselja sa šatorima u obližnjem Kan Junisu i Al Muvasiju.

Istovremeno, Tajms of Izrael piše da IDF poziva Palestince da se evakuišu iz istočnih naselja Rafe pred planiranu ofanzivu.

Kako se navodi, civili se pozivaju da se evakuišu u proširenu humanitarnu zonu u oblastima Al Mavasija i Kan Junisa, prenosi Tanjug.

Više od milion Palestinaca našlo je utočište u Rafi, gdje su se sklonili od sukoba u ostalim dijelovima Pojasa Gaze, a zapadne zemlje i Egipat izrazile su ozbiljnu zabrinutost da bi izraelska ofanziva na taj grad dovela do velikog broja civilnih žrtava.

Nastavi čitati

Aktuelno