Connect with us

Region

Krstićeva uvjerena da Turkovićeva zloupotrebljava položaj: Narušeni odnosi u ministarstvu

Ambasador BiH u Grčkoj Milica Ristović Krstić izjavila je da su u mandatu ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Bisere Turković bespovratno narušeni odnosi među narodima u BiH generalno, a posebno u Ministarstvu inostranih poslova.
“Svojim instrukcijama koje šalje diplomatsko-konzularnoj mreži, a u vezi sa obilježavanjima datuma koji su važni samo jednom narodu, Turkovićeva zloupotrebljava svoj položaj, promovišući samo probošnjačku politiku, dajući sebi za pravo da iznosi lične stavove kao zvanične stavove BiH”, navela je Krstićeva u intervjuu Srni.

Krstićeva je istakla da je, osim toga, u nebrojeno slučajeva Turkovićeva prekršila Ustav i zakone BiH, uzurpirajući nadležnosti Predsjedništva BiH, jedinog organa koji je prema Ustavu zadužen za vođenje spoljne politike.

“Ambasadori iz reda srpskog naroda pisali su jednom prilikom otvoreno pismo Turkovićevoj, ukazujući joj na to da nismo i nećemo poštovati ove instrukcije. Međutim, ona svoju praksu nastavlja”, rekla je Krstićeva.

U GRČKOJ ŽIVI 10.000 SRBA

Krstićeva je rekla da, prema podacima sa kojima raspolaže, u Grčkoj živi 10.000 Srba, koji su najvećim dijelom porijeklom iz Srbije, dok je njih blizu 800 porijeklom iz BiH.

Prema njenim riječima, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije organizuje Srpsku dopunsku školu u pet većih gradova Grčke, gdje se uče jezik, istorija i kultura srpskog naroda.

Ona navodi da školu pohađa veliki broj djece srpskog porijekla iz svih dijelova bivše Jugoslavije, uključujući BiH, uzrasta od šest do 16 godina i njima se na ovaj način pruža prilika da se povežu sa maticom.

“Ambasada BiH u Atini, nažalost, nema registar svojih državljana koji žive na teritoriji Grčke, jer im, između ostalog, ne izdajemo dokumente, tako da imamo ostvaren kontakt samo sa onim državljanima koji su se obraćali Ambasadi, a to je uglavnom zbog konzularnih usluga koje im pružamo. Prije pandemije, Ambasada je okupljala naše državljane na tradicionalnom novogodišnjem prijemu. Međutim, prethodne dvije godine to nismo bili u mogućnosti, jer nisu bila dozvoljena okupljanja”, pojasnila je Krstićeva.

VISOK STEPEN RAZUMIJEVANJA IZMEĐU BiH I GRČKE

Prema njenim riječima, odnosi BiH i Grčke su izuzetno dobri, sa visokim stepenom razumijevanja, a ekonomska saradnja ima veliki potencijal za unapređenje.

Krstićeva je rekla da već duže vrijeme radi zajedno sa grčkom državnom agencijom za promociju stranih investicija i privrednim komorama u Grčkoj na pripremi posjete grčkih investitora BiH.

“Ova posjeta odgađana je nekoliko puta zbog pandemije virusa korona, ali se nadam da ćemo je realizovati do kraja godine. Benefiti ove posjete bile bi investicije u BiH iz Grčke i povećana robna razmjena sa Grčkom, što nam je osnovni cilj”, poručila je Krstićeva.

NIZ POSJETA ZVANIČNIKA GRČKOJ – DODIK, CVIJANOVIĆEVA, VIŠKOVIĆ, TEGELTIJA

Krstićeva napominje da funkciju ambasadora BiH u Grčkoj obavlja od maja 2019. godine, te smatra da je iza nje jedan dinamičan mandat ispunjen brojnim posjetama i događajima uprkos pojavi pandemije virusa korona kada su sve diplomatske aktivnosti bile svedene na minimum.

Krstićeva ističe da je evidentno da su kontakti sa političkim predstavnicima Grčke intenzivirani i da postoji izuzetno visok nivo razumijevanja između dvije zemlje, te da je obavljajući funkciju ambasadora tome doprinijela u velikoj mjeri.

“Organizovala sam posjetu srpskog člana Predsjedništva BiH, tada predsjedavajućeg Predsjedništva Milorada Dodika Atini, gdje se sastao sa najvišim državnicima u zemlji i učestvovao na Delfi ekonomskom forumu, zatim posjetu predsjedavajućeg Savjeta ministara Zorana Tegeltije, predsjednika Republike Srpske Željke Cvijanović, premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i brojnih drugih zvaničnika”, istakla je Krstićeva.

Prema njenim riječima, ministar inostranih poslova Grčke Nikos Dendijas je dva puta posjetio BiH.

“Ove posjete doprinose tome da Grčka bolje razumije sveukupne odnose i političke prilike u BiH, što je za nas jako važno, jer se na taj način naš glas čuje u Evropi i dalje”, smatra Krstićeva.

Ona dodaje da se, osim saradnje na političkom planu, trudila da unaprijedi i ekonomsku, kulturnu i naučnu saradnju.

IRB PREDSTAVIO POTENCIJALE SRPSKE

Krstićeva je podsjetila da je na nedavno održanom 86. Međunarodnom sajmu u Solunu, najvećem u regionu, učestvovala Investiciono razvojna banka /IRB/ Republike Srpske, predstavivši tom prilikom investicione potencijale Republike Srpske.

“Izdvajam ovaj događaj, jer je izuzetno važno unaprijediti ekonomsku saradnju dvije zemlje koja je na nezavidnom nivou. Turistička organizacija Republike Srpske učestvovala je 2019. godine na sajmu turizma Filoksenija, gdje je predstavila turističke potencijale Srpske, a u planu je njihovo učešće i ove godine”, navela je Krstićeva.

Krstićeva je dodala da je u proteklom periodu radila i na povezivanju lokalnih zajednica, univerziteta, javnih zdravstvenih ustanova dvije zemlje.

“Ono što je za mene posebno važno i za šta sam emotivno vezana je obilježavanje važnih datuma za srpski narod iz Prvog svjetskog rata, a koji su vezani za prostor Grčke u kojima učestvujemo zajedno sa Republikom Srbijom”, istakla je Krstićeva.

Mnoge od ovih aktivnosti organizovane su u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Solunu, istakla je Krstićeva i dodala da sa šefom Predstavništva Jovanom Jovanović ima uspješnu saradnju.
bl-portal

Region

ZAHAROVA ZABRINULA JAVNOST “NATO snabdijeva Prištinu oružjem”

NATO snabdijeva Prištinu oružjem i pomaže joj da stvori sopstvenu “vojsku”, što nije dozvoljeno Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 1244, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Prema riječima Zaharove, uz prećutnu saglasnost Zapada, samoproglašene kosovske vlasti gaze prava srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji, vode politiku protjerivanja Srba sa iskonski srpskih teritorija.
Ona je podsjetila da je prije 25 godina, 10. juna 1999. godine, Savjet bezbjednosti UN usvojio Rezoluciju 1244, kojom je osnovana Misija privremene uprave UN na Kosovu (UNMIK) i navela da je ta odluka omogućila da se sukob u bivšoj Jugoslaviji prenese u političke okvire.

Zaharova je na konferenciji za medije naglasila da su Rezolucijom 1244 postavljeni temelji međunarodnog pravnog okvira za rješenje pitanja Kosova kojim je konsolidovan suverenitet Srbije u odnosu na ovaj region, prenosi “Sputnjik”.
– Međutim, zapadne zemlje su izabrale put sabotiranja odredaba pomenute odluke Savjeta bezbjednosti UN i na svaki mogući način podstiču separatistički stav administracije kosovskih Albanaca – navela je Zaharova.

Ona je istakla da je u takvim uslovima više nego ikada potrebno punopravno prisustvo UN u srpskoj autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija, prije svega da bi se osigurali bezbjednost, stabilnost i poštovanje ljudskih prava u regionu.

– Rusija podržava aktivnosti Misije i zalaže se za očuvanje njenog kadrovskog i finansijskog potencijala. Samo Unmik, a ne “vlasti” u Prištini, ima pravo da predstavlja Kosovo u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti 1244 – naglasila je Zaharova.

Ona je rekla da Moskva polazi od toga da rješenje za Kosovo mora da bude prihvatljivo za Beograd, da se zasniva na Rezoluciji 1244 i da na kraju to rješenje odobri Savjet bezbjednosti UN.

Zaharova je podsjetila da je prošlo 25 godina od završetka operacije “Saveznička snaga”, varvarske agresije NATO-a na suverenu Jugoslaviju, tokom koje je ubijeno više od 2.000 civila, uključujući 89 djece.

– Zapad je ove žrtve cinično uvrstio u kategoriju “kolateralne štete”, čime je pokazao da se prema ljudskim životima odnosi kao prema potrošnom materijalu – rekla je Zaharova povodom 10. juna kada je NATO agresija, konačno, završena.

Ona je podsjetila da je tokom 78 dana intervencije NATO-a na Jugoslaviju bačeno 14.000 bombi i ispaljeno više od 2.000 hiljade raketa.

– Kasetne i visokoeksplozivne granate su bile široko korištene. Masovna upotreba municije sa osiromašenim uranijumom izložila je ogromna područja na Balkanu radioaktivnoj kontaminaciji. Teške posljedice ove ekološke katastrofe po zdravlje ljudi postoje i danas. Za njeno prevazilaženje potrebne su decenije, ako ne i vijekovi – rekla je Zaharova.

Ona je naglasila da je avijacija NATO-a pretežno gađala civilne objekte, među kojima su: desetine hiljada stambenih domova i stanova, više od 300 industrijskih i energetskih objekata, uključujući rafinerije nafte, elektrane, dalekovode, više od 350 saobraćajnih i komunikacionih objekata – aerodromi, mostovi, željeznička infrastruktura, benzinske pumpe, pošte, oko 50 zdravstvenih ustanova, oko 100 vrtića, škola i univerziteta, desetine istorijskih i arhitektonskih spomenika, crkava i manastira.

– Sve metode koje je Zapad koristio protiv Srba, danas koristi protiv Rusa u Ukrajini rukama kijevskog režima – upozorila je Zaharova.

Prema njenim riječima, ukupna šteta bombardovanja za jugoslovensku privredu iznosila je, prema različitim procjenama, od 30 do 100 milijardi dolara.

– Najstrašniji momenti napada iz 1999. godine bili su napadi na civile, a neki od njih su bombardovanje stambenih naselja u Aleksincu od 5. aprila, raketni napad na putnički voz Beograd–Solun od 12. aprila, napad na kinesku Ambasadu u Beogradu 7. maja, napad na zgradu Radio-televizije Srbije i njenih zaposlenih od 23. aprila, napad na beogradski Klinički centar “Dragiša Mišović” 20. maja, kao i napad na kolonu izbjeglica u području Đakovice od 14. aprila – ukazala je Zaharova.

Ona je naglasila da Srbi nisu dobili nijedno izvinjenje, jer je za Zapad to norma.

– SAD i njihovi saveznici, pod lažnim izgovorom zaštite kosovskih Albanaca, počinili su brojne ratne zločine. Oni u stvarnosti nisu bili motivisani brigom o ljudskim pravima, već željom da na iskonski srpskoj teritoriji stvore stalan izvor prijetnji za Beograd. A danas, Zapad primorava Srbe da se odreknu Kosova, podstičući prištinske “vlasti” da čiste pravoslavno stanovništvo, dovodeći na kraju region na ivicu oružanog sukoba – rekla je Zaharova.

Sputnjik

Nastavi čitati

Region

IZABRAN NOVI DIREKTOR! Vladimir Orlić na čelu BIA

Savjet za nacionalnu bezbjednost Srbije dao je danas saglasnost za imenovanje Vladimira Orlića za direktora Bezbednosno-informativne agencije /BIA/.

Na današnjoj sjednici Savjeta za nacionalnu bezbednost, kojoj je predsjedavao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, razmatrana je bezbjednosna situacija u regionu sa posebnim osvrtom na stanje u Srbiji, saopšteno je iz Službe predsjednika Srbije za saradnju sa medijima.

Vladimir Orlić je bivši predsjednik Skupštine Srbije,

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ PORUČIO: Situacija na Balkanu će se smiriti kad budemo SAMI RJEŠAVALI PROBLEME

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će se situacija na Balkanu smiriti kada balkanski narodi budu sami rješavali svoje probleme.

Problem je što nama stranci nikada nisu dozvolili da mi između sebe razgovaramo – istakao je Vučić.

Govoreći o reakciji Ambasade SAD u Sarajevu zbog održavanja Svesrpskog sabora, Vučić je ukazao da je dobro sa američkim partnerima imati formalnu i suštinske pravne diskusije zato što će se time mnoge stvari razgraničiti i razjasniti.

– Kada su Bošnjaci imali svoje okupljanje primetili ste da niko odavde ni na koji način nije reagovao, iako su bili ljudi koji su članovi Vlade Srbije. Nikakav problem s tim nismo imali – rekao je Vučić za “Dnevni avaz”.

On je naglasio da Srbi, kao narod i kao politički subjekat, imaju ista prava kao i svi drugi, te da moraju da se poštuju sporazumi koji su potpisani.

– Što se tiče Dejtonskog mirovnog sporazuma, strancima je zasmetalo to što smo mi insistirali na izvornom Dejtonu, jer oni znaju da su ga pregazili već 50 puta – ukazao je predsjednik Srbije.

O kritikama američke Ambasade u Sarajevu da se zbog izjava u vezi sa imovinom “miješa u tuđe stvari”, Vučić je rekao da se i oni svaki dan miješaju i pričaju da Rusija i predsjednik Vladimir Putin ovdje utiču na bilo šta, napominjući da dvije i po godine nije razgovarao sa Putinom.

Vučić je naglasio da nigdje ne piše da imovina pripada centralnim vlastima, a da se iz američke Ambasade u Sarajevu pozivaju na sporazum o sukcesiji.

On je pojasnio da se sukcesija odnosi na republike bivše Jugoslavije i upitao kakve to veze ima sa odnosima unutar BiH gdje se to pitanje rješava Dejtonskim mirovnim sporazumom u kome su jasno navedene nadležnosti koje pripadaju centralnim vlastima, a sve one koje nisu pripadaju entitetima.

– Što prije izađemo iz priče o ratovima i razgovaramo o nekim drugim temama, to ćemo prije uspjeti. Ali se plašim, kako je krenulo, da ćemo još bezbroj puta da se vraćamo – poručio je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno