Društvo
LAKRDIJA U BANJALUČKOM OKRUŽNOM SUDU! Sudije se “na smrt” posvađale! Prisutni ostali u ŠOKU!

Sudsko vijeće kojim predsjedava Pane Gavrić ne samo da će ostati upamćeno po tome što je osudilo Prijedorčanina Nemanju Matijaša na osnovu pogrešnog DNK nalaza, već je njihovo današnje ponašanje bacilo dodatnu sjenu na kompletno pravosuđe.
Sudija Gavrić bio je bombardovan zahtjevima i tužilaštva i advokata optuženog da donese odluku o spajanju postupka Matijaša i Vanje Vukovića, jer im se i ranije sudilo po istoj optužnici.
U međuvremenu je prihvaćen zahtjev da se zbog pogrešno utvrđenog DNK nalaza ponovi suđenje Matijašu, a tužilaštvo i odbrana su identičnog stava da se novo suđenje treba voditi i protiv Vukovića.
Advokat Gordan Jovišević je objasnio da jednostavno nema logike da Vuković leži u zatvoru i to po presudi koja ga tereti da je bio saizvršilac. Kako je presuda Matijašu ukinuta, saizvršioca više nema i dogodio bi se opasan presedan, po mišljenju advokata, a što je ujedno i u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske.
Međutim, na današnjem ročištu na kojem je sudija Pane Gavrić trebao donijeti rješenje da spaja postupak Matijaša i Vukovića došlo je do svađe među sudijama.
Gavrić je odbio spajanje postupka i zatražio od tužilaštva da predloži dokaze.
Tužilac Siniša Marković je ostao kod svih ranije izvedenih dokaza, a kao novi dokaz predložio je saslušanje vještaka iz Zavoda za sudsku medicinu RS čiji nalaz je napravio svu zbrku i poslao nevinog Matijaša iza rešetaka na gotovo tri i po godine.
Saslušanje je traženo na okolnosti da vještak objasni zbog čega je došlo do zamjene DNK.
Kako je u pitanju novi dokaz, advokat Jovišević je zatražio tri dana da bi se odbrana mogla izjasniti o novom dokazu, što je takođe u skladu sa zakonom.
Međutim, sudija Gavrić je zahtijevao da advokat to učini danas, nakon kraće pauze.
Član vijeća Nevenka Mitrić tada se obratila kolegi Gavriću i rekla da bi trebalo prihvatiti zahtjev advokata.
No, odgovor i ton sudije Gavrića bili su dovoljni da sudija nekoliko trenutaka kasnije i prije svih, napusti sudnicu, što je neuobičajeno, jer vijeće iz sudnice izlazi zajedno.
Zatim je uslijedio žestok komentar sudije.
– Sada si se proderao na mene i nikad više. Tražiću da više ne budem s tobom. Kada pravimo lakrdiju, pravićemo je do kraja – izgovorila je ljutito sudija i napustila sudnicu, na opšte iznenađenje svih prisutnih.
Na kraju današnjeg sunovrata pravosuđa, Gavrić je prihvatio zahtjev odbrane i dao traženi rok od tri dana advokatu Gordanu Joviševiću.
Društvo
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.
Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.
“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 40 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i vruće, uz dnevnu temperaturu do 40 stepeni Celzijusovih.
Na zapadu se u poslijepodnevnim časovima očekuje umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 13 do 18, u višim predjelima od 10, a dnevna od 34 do 40 stepeni Celzijusovih. Duvaće slab vjetar, istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
MMF UPOZORIO BiH: Potrebne hitne reforme i fiskalna disciplina

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) upozorava da i pored određenog rasta, ekonomiju Bosne i Hercegovine prate brojni rizici – od unutrašnjih političkih tenzija do vanjskih ekonomskih šokova.
Na nedavno završenim redovnim konsultacijama sa predstavnicima BiH, misija MMF ocijenila je da je privredni rast BiH ubrzan sa dva odsto u 2023. na 2,5 posto u 2024. godini, podstaknut snažnom domaćom potražnjom, rastom kredita, privatnim investicijama i doznakama, piše Capital.
Nezaposlenost je pala na 11,7 odsto, a realne plate bilježe godišnji rast od osam odsto. Istovremeno, inflacija je nakon pada na 1,7 posto u 2024. ponovo počela da raste, dostižući 3,7 odsto u maju, prvenstveno zbog viših cijena hrane.
Ipak, MMF upozorava da su ekonomski izgledi i dalje neizvjesni. Predviđa se rast BDP-a od 2,4 posto u 2025, ali uz visoke rizike – od potencijalnog pogoršanja geopolitičke situacije, preko oscilacija cijena hrane i energije, do političke nestabilnosti unutar zemlje.
Fiskalna politika, iako trenutno još u granicama, suočava se s izazovima, poručili su iz MMF-a.
“Deficit generalne vlade (razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda svih nivoa vlasti u BiH) ostao je na 1,75 posto BDP-a, ali se za 2025. predviđa porast na 2,6 posto zbog povećanja plata i penzija“, rekli su u MMF-u i poručili da vlasti treba da izbjegavaju daljnje diskrecione mjere koje povećavaju deficit i da hitno izrade planove za krizne situacije.
Entiteti se, prema izvještaju, suočavaju sa velikim potrebama za finansiranjem. Federacija BiH planira emisiju euroobveznica, dok se RS oslanja na bilateralne kredite i domaće tržište. MMF naglašava potrebu za izgradnjom finansijskih rezervi, reformom javnog sektora i unapređenjem programa socijalne pomoći.
Valutni odbor ostaje stub makroekonomske stabilnosti u BiH, a Centralna banka (CBBiH) zadržava snažan nivo deviznih rezervi. MMF podržava planove za jačanje okvira obavezne rezerve i nadzor nad bankarskim sektorom. Upozorava se i na rizike usljed brzog rasta kredita i tržišta nekretnina, te se preporučuju dodatne makroprudencijalne mjere kako bi se očuvala stabilnost.
Reforme ključne za pristupanje EU i zadržavanje investicija
Politička fragmentacija i slabi kapaciteti institucija usporavaju reforme, smatra MMF i naglašava važnost Plana rasta za BiH, koji može donijeti milijardu evra EU sredstava u periodu 2025–2027. Posebno se insistira na reformama energetskog sektora i uspostavljanju mehanizama za određivanje cijene ugljika, uoči implementacije evropskog CBAM sistema.
“BiH mora hitno implementirati mjere MONEYVAL-a kako bi izbjegla stavljanje na sivu listu FATF-a 2026. godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti međunarodne finansijske tokove i investicije. Istovremeno, razvoj digitalnog identiteta, e-usluga i modernizacija tržišta rada prepoznati su kao ključni faktori za unapređenje poslovnog okruženja“, navodi se u izvještaju.
MMF poručuje da BiH mora hitno unaprijediti fiskalnu disciplinu, reformisati javni sektor i ojačati institucionalne kapacitete kako bi osigurala stabilnost, podstakla rast i ubrzala evropski put.
-
Društvo3 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika1 dan ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika1 dan ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Svijet3 dana ago
VELIKI PROBLEMI ZA ZELENSKOG Ukrajinci gube veoma bitnog saveznika, buknula svađa koja će mnogo uticati na Kijev