Connect with us

Svijet

Lavrov i Si promovisali pet principa u SARADNJI RUSIJE I KINE

Kineski predsjednik Si Đinping sastao se u utorak u Pekingu sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom.

Napominjući da se ove godine navršava 75 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između dvije zemlje, Si je rekao da su Kina i Rusija krenule novim putem harmonične koegzistencije i saradnje između velikih zemalja i susjeda, što je koristilo dvjema zemljama i njihovim narodima i doprinijelo međunarodnoj pravičnosti i pravdi.

„Predsjednik Putin i ja smo se složili da nastavimo da održavamo blizak kontakt kako bismo obezbjedili nesmetan i stabilan razvoj kinesko-ruskih odnosa. Dvije strane bi trebalo da iskoriste priliku da proslave 75. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa Kine i Rusije i kinesko-rusku Godinu kulture da u potpunosti primijenimo važan konsenzus koji smo postigli predsjednik Putin i ja“, rekao je on.

Si je istakao da Kina podržava ruski narod na razvojnom putu koji odgovara njihovim nacionalnim uslovima i podržava Rusiju u borbi protiv terorizma i održavanju socijalne sigurnosti i stabilnosti.

Kina uvijek pridaje veliki značaj razvoju kinesko-ruskih odnosa i spremna je da ojača bilateralnu komunikaciju sa Rusijom i unaprijedi multilateralnu stratešku koordinaciju u BRIKS-u i Šangajskoj organizaciji za saradnju, rekao je Si.

On je dodao da će dvije zemlje pokazati više odgovornosti, ujediniti zemlje na globalnom jugu u duhu jednakosti, otvorenosti, transparentnosti i inkluzivnosti, promovisati reformu globalnog sistema upravljanja i energično voditi izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo.

Vang je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Lavrovom rekao da se po pitanju Ukrajine Kina nada da će vidjeti „primirje i okončanje rata što je prije moguće“. Kina podržava blagovremeno sazivanje međunarodne konferencije koju će priznati i Rusija i Ukrajina, uz ravnopravno učešće svih strana i poštenu diskusiju o svim mirovnim opcijama.

Lavrov je predsjedniku Siju prenio srdačne pozdrave i dobre želje predsjednika Putina. Lavrov je rekao da je Kina pod snažnim vođstvom predsjednika Sija postigla dostignuća koja su privukla globalnu pažnju i pružila važne mogućnosti drugim zemljama da ostvare zajednički razvoj, čemu se Rusija duboko divi.

Lavrov je rekao da je prioritet ruske spoljne politike sveobuhvatna konsolidacija i unapređenje odnosa sa Kinom, a ponovni izbor predsjednika Putina garantuje kontinuitet rusko-kineskih odnosa.

On je dodao da je Rusija voljna da ozbiljno primijeni važan konsenzus koji su postigla dvojica šefova država, ojača bilateralnu i multilateralnu koordinaciju i radi sa drugim zemljama globalnog juga na jačanju solidarnosti i saradnje kako bi doprinijela stvaranju pravednijeg međunarodnog poretka.

“Ovih 75 godina je pokazalo važnost, za nas i cijeli svijet, međusobnog povjerenja, susjedstva, prijateljstva, jednakosti i obostrano korisnog partnerstva – nešto što, kao što ste naglasili Vi i predsjednik Vladimir Putin, nadmašuje blokovske podjele koji datiraju iz ere Hladnog rata i ne cilja nijednu treću stranu”, rekao je Lavrov.

Ranije tokom dana, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji razgovarao je sa Lavrovom u Pekingu, a obje strane su izrazile nadu za jačanje praktične saradnje u različitim oblastima, prenijela je Sinhua.

Najviši diplomati dvije zemlje nakon sastanka održali su zajedničku konferenciju za novinare. Vang je na konferenciji za novinare pomenuo diplomatski princip “pet uvijek” (five always). Na primjer, rekao je da dvije zemlje uvijek treba da slijede strateške smjernice diplomatije šefa države i da uvijek treba da se pridržavaju principa izbjegavanja konfrontacije i savezništava u okviru ciljanja bilo koje treće strane.

“Kina i Rusija uvijek treba da ostanu na pravom kursu u vezi sa glavnim principijelnim pitanjima. Kao stalne članice Savjeta bezbjednosti UN i velike zemlje u usponu, Kina i Rusija aktivno odgovaraju na zajedničke težnje i legitimne brige naroda svih zemalja, zalažu se za novi put međudržavnih odnosa koji podrazumijeva dijalog i partnerstvo, a ne konfrontaciju i savez (misli se na udruživanj protiv “treće strane”), i aktivno promovišu izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo”, rekao je Vang.

Jang Đin, saradnik istraživač na Institutu za studije Rusije, Istočne Evrope i Centralne Azije pri Kineskoj akademiji društvenih nauka, rekao je u utorak za Global Times da primjedbe koje je dao Si o principu “pet uvijek” koje je naveo Vang pružaju okvir i nacrt za budući razvoj kinesko-ruskog sveobuhvatnog strateškog partnerstva koordinacije.

Pojašnjeno je da mnogi glasovi sa Zapada, uglavnom iz SAD, kao i neki visoki zvaničnici NATO-a, insistiraju na tome da se odnos Kine i Rusije prikaže kao „antizapadni savez“, što u Kini smatraju potpuno pogrešnim jer se radi o principima „nesvrstanosti, nekonfrontacije i targetiranja bilo koje treće strane“.

Svijet

IZRAELSKI MEDIJI: Vojska odobrila planove za operaciju u Rafi

Načelnik štaba Izraelskih odbambenih snaga (IDF) Herzi Halevi odobrio je u ponedjeljak konačne planove za vojnu operaciju u gradu Rafa i u izbjegličkim kampovima u Pojasu Gaze, piše portal Ynet njuz.

Ne navodeći izvor te informacije, sajt tvrdi da se izraelski tenkovi nalaze na granici Gaze i da su spremni da počnu operaciju kojom Izrael želi da iskorijeni militantnu grupu Hamas, prenosi Tajms of Izrael.

Kako se navodi, plan za invaziju se sastoji iz više faza, a invazija može biti obustavljena ili odložena u slučaju napretka u razgovorima o taocima koje drži Hamas.

Portal takođe tvrdi da će u naredna dva do tri dana biti ili postignut dogovor o taocima ili će kopnena operacija Izraela otpočeti, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

UŽAS U AMERICI: Četiri policajca ubijena tokom akcije hapšenja

Četiri policajca su ubijena, a četiri su povrijeđena u pucnjavi u gradu Šarlot u američkoj državi Sjeverna Karolina.

Kako je saopštila policija, ubijen je i napadač.

Šef policije Šarlot-Meklenburga Džoni Dženings rekao je na konferenciji za novinare da su trojica ubijenih policajaca pripadnici američke operativne grupe za begunce, koju čine policajci iz različitih agencija.

“Četvrti policajac bio je Džošua Ajer, koji je šest godina služio u odeljenju Šarlot-Meklenburg”, rekao je Dženings i dodao da je grad izgubio “heroje koji su samo željeli da zaštite našu zajednicu”.

Policajci su ubijeni dok su išli osuđenom zločincu da uruče nalog za hapšenje.

“Došli su do kuće u kojoj se nalazio osumnjičeni, kada je počeo da puca na njih”, rekao je Dženings.

Policajci su uzvratili vatru i osumnjičeni je ubijen u dvorištu ispred kuće.

Policajci su potom otvorili vatru unutar kuće. Nakon napetog sukoba, SWAT tim je pretresao kuću i priveo dvoje ljudi. Vjeruje se da je najmanje jedan od njih pucao na policiju.

Lokalna TV stanica WSOC-TV javila je da je njihov helikopter snimio oklopno vozilo kako prolazi kroz dvorišta i prevrće kante za reciklažu prije nego što su policajci izneli povređenu osobu iz vozila i prebacili je u kola hitne pomoći, prenosi Telegraf.rs.

Pored četvorice ubijenih, Dženings je rekao da su upucana i četiri policajca iz Šarlota koji su bili na mestu zločina. Jedan je u kritičnom stanju, dok su trojica stabilno.

Nastavi čitati

Svijet

Savjet bezbjednosti UN o SITUACIJI U BIH

Savjet bezbjednosti UN danas će raspravljati o situaciji u BiH.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić prethodno je rekao, da će sjednica Savjeta biti održana na zahtjev Rusije i da bi na njoj trebalo da se obrati srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Cvijanovićeva je zvanično zatražila obraćanje putem video-linka.

Srna je objavila da su Amerikanci uputili zahtjev Savjetu bezbjednosti da se na sjednici obrati i Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH.

U slučaju da Šmit želi da se obrati, ruska misija zatražila je da to bude u ličnom svojstvu, jer on kao visoki predstavnik nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti i oni ga u skladu s tim i ne priznaju kao visokog predstavnika.

Nastavi čitati

Aktuelno