Connect with us

Društvo

Mlijeka sve manje u marketima

Zalihe mlijeka u marketima su na minimumu, a zbog straha da bi domaće stanovništvo moglo ostati bez ove osnovne životne namirnice pojedini trgovci iz Srpske predložili su nadležnima u BiH, da po uzoru na Srbiju, zabrane izvoz mlijeka dok se situacija na tržištu ne stabilizuje.

Da je na rafovima tanja ponuda posljednjih dana uvjerili su se i građani koji su u pojedinim marketima zatekli proizvode tek dvije mljekare, dok je ranije izbor bio višestruko veći.

U kompaniji “Frukta trejd” iz Dervente tvrde da, ako se ovakva situacija nastavi, za deset dana na policama neće biti ni litre mlijeka.

– U utorak smo uputili dopis Ministarstvu trgovine i turizma RS u kojem smo ukazali na probleme sa snabdijevanjem mlijeka. Predložili smo da i BiH uvede zabranu izvoza sa ciljem da se obezbijede dovoljne količine za domaće tržište. Brojne zemlje su posegle za tom mjerom.

Naši prerađivači izvoze na ino-tržište, a nama isporučuju robu na kašičicu – navode u “Frukta trejdu” i dodaju da nadležni moraju hitno reagovati.

U pomenutoj kompaniji, koja ima trgovačke lance širom RS, tvrde da u ovoj krizi profitiraju samo prerađivači mlijeka.

– Farmeri grcaju u problemima od suše, poskupljenja stočne hrane, đubriva, goriva, a otkupna cijena je nikakva. S druge strane, mi imamo ograničenu maržu na osam odsto, što nije dovoljno ni da se podmire troškovi struje – žale se u “Frukta trejdu”.

Zalihe mlijeka tope se i u marketima “As”, iako, kako kažu u ovom trgovačkom lancu za sada nema masovne kupovine.

– Na policama naših marketa trenutno ima mlijeka, snabdjeveni smo jer imamo nešto zaliha, ali svi dobavljači nam isporučuju i do 60 odsto manje količine u odnosu na ranije. I sporno je samo mlijeko, drugi mliječni proizvodi uredno stižu – rekli su u marketu “As”.

S druge strane, direktor kompanije “Tropik” i predsjednik Udruženja poslodavaca trgovine Bojan Risović kaže da iako je domaće tržište u pat poziciji, ipak ne bi trebalo uvoditi zabrane izvoza.

– Protivnik sam bilo kakvih zabrana izvoza jer takve blokade dovode do nestašica proizvoda. Imamo problema sa nabavkom mlijeka, zalihe su male kao u svim drugim trgovačkim lancima jer su dobavljači znatno smanjili isporuke. BiH je mnogo mlijeka uvozila iz Srbije, a činjenica je da naše mljekare zbog visokih cijena u inostranstvu imaju motiv za izvoz. Nestašica će definitivno biti – tvrdi Risović i dodaje da građani u narednom periodu mogu očekivati dodatni rast cijena mlijeka.

Da će mlijeko ponovo poskupjeti tvrdi i vlasnik i direktor bilećke mljekare “Pađeni” Nenad Vukoje, ali ne precizira za koliko.

– Cijena sirovog mlijeka još nije došla na nivo koji može ispratiti troškove proizvodnje, a kada se to desi rašće i cijene mlijeka u marketima – kazao je Vukoje.

Dodaje da mljekara “Pađeni” radi standardno dobro, da nije došlo do pada proizvodnje mlijeka.

– S naše strane smatram da je domaće tržište dobro snabdjeveno i da neće doći do značajnih poremećaja, čak ni u teoriji građani ne mogu ostati bez mlijeka, a kamoli da se to desi. Mljekarski sektor u RS može podmiriti potrebe domaćeg stanovništva – tvrdi Vukoje.

Direktor proizvodnje u sarajevskoj mljekari “Milkos” Dino Bačvić rekao je da isporuke mlijeka trgovačkim lancima nisu smanjenje drastično.

– Na svim tržišta u okruženju postoji nedostatak sirovog mlijeka, pa tako i u BiH i naša proizvodnja je zbog toga neznatno smanjena ali to nije zabrinjavajuće. Indirektan problem nam nanosi odluka Srbije o zabrani izvoza jer su pojedine mljekare iz BiH koje su od tamo uvozile sirovo mlijeko zbog tog poteza ostale bez sirovine i okrenule se otkupu domaćeg mlijeka čime su automatski nama smanjene raspoložive količine za preradu – pojašnjava Bačvić za “Glas”.

Proizvođači mlijeka u Srpskoj zbog niza problema najavljivali su da će prosuti mlijeko po ulici ukoliko se nešto uskoro ne riješi. Farmer Čedomir Borojević iz Šamca smatra da takvi radikalni potezi nikome ništa dobro ne bi donijeli, ali naglašava da se hitno mora raditi na povećanju otkupne cijena mlijeka.

– Cijena mlijeka uz podsticaje resornog ministarstva ne bi smjela u ovom momentu biti ispod 1,50 KM, a ona je oko 1,05 KM jer je otkupna cijena kod mljekara 0,80 KM a podsticaj je 0,25 maraka. Ministarstvo i mljekare nešto preduzimaju, uvoze junice ali zbog kompletne situacije broj proizvođača se stalno smanjuje, krave završavaju na klanju, a opada i proizvodnja mlijeka po grlu zbog suše – priča Borojević.

Destimulacija

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da mljekarski sektor ove godine karakteriše stagnacija nivoa proizvodnje i otkupa sirovog mlijeka uz pad isporučilaca sirovog mlijeka zbog odustajanja sitnih proizvođača.

– Otkup je od januara do jula smanjen za 7,26 odsto. Među razlozima je smanjena proizvodnja po grlu zbog lošije ishrane izazvane poskupljenjem krmnih smjesa i koncentrovane hrane za više od 40 odsto. Dodatni problem su posljedice suše, te što otkupne cijene sirovog mlijeka ne prate cijene stočne hrane što djeluje destimulativno na proizvođače – naveli su u resornom ministarstvu.

Društvo

RATNI VETERANI IDU U PROTESTE! “Ovako više ne ide”

Iz Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koje je najglasnije sa zahtjevima da vlasti nešto konačno učine na poboljšanju statusa bivših boraca VRS, poručuju da je sada “samo pitanje dana” kada će ratni veterani, kako najavljuju, izaći na ulice i krenuti s masovnim protestima.
Nedavno je održana sjednica predsjedništva našeg udruženja, gdje su donijeti i pojedini zaključci o toj temi. Bivši borci su nezadovoljni i traže konkretne akcije – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske Nedeljko Klincov.

Osvrćući se na to što su, umjesto bivšim borcima, političari već početkom ove godine odlučili da sebi podignu plate, Klincov kaže da je to najbolji dokaz o kakvoj se “neviđenoj pohlepi radi”.

– Strašno je da ti ljudi, od kojih su velika većina milioneri, nemaju minimum saosjećenja prema onima koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a kakvih je ogroman broj u Republici Srpskoj. Borci koji su stvarali Srpsku potpuno su gurnuti na margine. Mi ćemo 3. juna održati skupštinu našeg udruženja i jedna od glavnih tačaka o kojoj ćemo raspravljati biće poziv na masovne proteste. Jasno je svima da ovako više ne ide – poručuje Klincov.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa pljuskovima, ali TEMPERATURA DO 28 STEPENI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa povremenim lokalnim pljuskovima, uz dnevnu temperaturu vazduha do 28 stepeni Celzijusovih.

U prvom dijelu dana na jugu i zapadu biće oblačno uz slabu i povremenu kišu, a u ostalim predjelima suvo uz sunčane periode i toplije.

Sredinom dana i tokom poslijepodneva prolazna kiša i pljuskovi će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, dok se tokom noći sa četvrtka na petak na sjeverozapadu očekuje jače naoblačenje koje do jutra donosi jaku i ponegdje obilniju kišu.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od šest stepeni, a dnevna od 21 do 28 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, na jugu i planinama povremeno jak jugozapadni.

Nastavi čitati

Društvo

Da li BiH ima DOVOLJNO LJUDSTVA I OPREME za borbu sa VATRENOM STIHIJOM?

Bosnu i Hercegovinu je tokom 2024. godine zadesio veliki broj požara, koji su zbog nepristupačnosti terena na kojem su buknuli nerijetko prijetili i stanovništvu, ali i uništavanju prirodnih bogatstava, prije svega šume i nacionalnih parkova.

Nažalost, u pojedinim situacijama imali smo primjer da nadležni nisu željeli dati saglasnost za djelovanje pomoći iz regiona i tako su zasigurno onemogućili da se problem, odnosno vatra, što prije ugasi, sa što manjim posljedicama.

Da li su nakon takvih dešavanja nadležni u BiH djelimično progledali, pa prije svega politiku ostavili sa strane, daće odgovor Savjet ministara BiH, kojem je Ministarstvo bezbjednosti BiH uputilo prijedlog odluke koja podrazumijeva da, ukoliko svi domaći kapaciteti budu angažovani u borbi sa vatrenom stihijom, bude zatražena i međunarodna pomoć.

Ona bi, kako piše u odluci, podrazumijevala angažovanje vatrogasnih snaga, sredstava i letjelica za gašenje požara sa posadom, a ta pomoć mogla bi biti zatražena od svih zemalja sa kojima BiH ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u zaštiti i spasavanju.

“Pomoć će biti zatražena isključivo u slučaju kada svi raspoloživi domaći kapaciteti, uključujući vatrogasne jedinice, resurse civilne zaštite, Oružanih snaga BiH i drugih nadležnih službi na svim nivoima vlasti, budu u potpunosti angažovani i kada procjena situacije ukaže na to da BiH vlastitim resursima nije u mogućnosti efikasno odgovoriti na prijetnju”, navodi se u odluci.

A dok nadležni pripremaju pomoć “za svaki slučaj”, provjerili smo koliki su zaista resursi i kapaciteti onih koji svake godine rizikuju svoje živote pri gašenju požara.

“Spremni smo apsolutno”, tvrdi Boris Trninić, direktor Civilne zaštite Republike Srpske.

On se nada da u slučaju eventualnih problema kao 2024. godine, političari neće biti u glavnoj ulozi, već će se podrediti spasavanju stanovništva, imovine i ostalog.

“Da se nije prošle godine miješala politika, ne bi bilo onoliko štete. Nadamo se da će primjenom pomenute odluke biti puno efikasnije ukoliko bude trebalo da se djeluje”, kaže Trninić za “Nezavisne” te uvjerava da Civilna zaštita RS ima dovoljno ljudstva i opreme, kao i da su tu i vatrogasne jedinice.

Najveći problem za vatrogasce i civilnu zaštitu su izuzetno nepristupačni tereni u BiH, gdje po pravilu i dolazi do požara. U takvim situacijama, sa zemlje je nemoguće djelovati, zbog čega veliku pomoć imaju od strane MUP-a Republike Srpske i Oružanih snaga BiH. Boban Kusturić, načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske, kaže za “Nezavisne novine” da na raspolaganju imaju tri helikoptera za gašenje požara.

“Imamo tri helikoptera sa kapacitetom hiljadu litara svaki. Plus imamo i jedan helikopter za izviđanje požara”, pojašnjava Kusturić. Ukoliko bi eventualno stigao poziv za pomoć pri gašenju požara sa nivoa Savjeta ministara BiH ili Oružanih snaga BiH, navodi da će o tome odlučivati Vlada RS.

“Procedura je da se treba obratiti Vladi RS, pa će oni odlučiti o tome”, kazao je Kusturić.

Letjelicama raspolažu i Oružane snage BiH.

Aldin Brašnjić, direktor Federalne uprave Civilne zaštite, kaže da OS BiH imaju četiri helikoptera, a da se najmanje dva koriste kada je to potrebno, što je i rađeno 2024. godine.

“Procedura je da se ide preko Ministarstva sigurnosti BiH, pa Predsjedništva BiH pa na Oružane snage BiH, kako bi angažovali pripadnike Oružanih snaga i njihovu opremu. To je prošle godine jako dobro funkcionisalo, iako je bilo najviše letova. Čak 14 gašenja požara je bilo prošle godine putem helikoptera. Angažovali smo dva puta i EUFOR, jednom i Hrvatsku, tako da imamo dovoljno kapaciteta”, poručuje Brašnjić.

Ipak, on priznaje da se sve ovo mora dodatno ojačati.

“Imamo problem kada su požari na otvorenim prostorima zato što se mora to gasiti samo letjelicama zbog nepristupačnosti prostoru. Drugi veliki problem je što i dalje imamo veliku površinu koja je minirana, opasno je slati ljude na neka mjesta, naročito po tim planinama i šumama i onda se moraju angažovati letjelice”, kaže on za “Nezavisne”.

Podsjeća da je još 2022. godine donesen zaključak o uspostavljanju agencije koja će se samo baviti konkretnim rješenjima za problem požara, ali da ništa nije urađeno.

“Mi smo predlagali da ta agencija u početku bude pri FUCZ, da nabavimo bar dva air traktora, ali onda i sami znamo da bi to svakako bio tehnički problem u smislu angažovanja pilota, jer su njihove plate mnogo veće nego što se može njima dati po zakonu o platama na federalnom nivou. Imamo tih nekih tehničkih problema, ali Vlada se mora odrediti kojom brzinom će to ići”, ističe Brašnjić.

Zato Vladu FBiH nisu čekali u kantonima u Hercegovini. Oni su početkom ove godine nabavili air traktor, koji je iznajmljen od Hrvatske i biće stacioniran u Mostaru.

Pored air traktora, Brašnjić navodi da bi od velike koristi bila i nabavka sistema za brzo otkrivanje požara.

“I tu imamo neke intencije da preko kantona zajedno krenemo u nabavku tih tzv. termalnih kamera koje otkrivaju požare. Radimo na tom planu, ali kao direktor FUCZ-a smatram da to može puno bolje i brže, ali i sami znate koliko je ovdje sve decentralizovano, jer imamo federalnu, pa kantonalnu te državnu upravu”, zaključio je Brašnjić.

Nastavi čitati

Aktuelno