Connect with us

Društvo

Na popravnom završilo 638 vozača

Da vozači u Srpskoj, uprkos novčanim i drugim kaznama, ignorišu saobraćajne propise rizikujući svoje i tuđe živote, svjedoče podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS prema kojima je lani na ponovno predavanje o saobraćajnim propisima poslato 638 vlasnika vozačkih dozvola, što je za 101 više u odnosu na godinu ranije.

Vozača koji su upućeni na ponovno predavanje o saobraćajnim propisima ne manjka ni ove godine, a prema riječima načelnice Odjeljenja za odnose sa javnošću MUP-a RS Mirne Miljanović do 7. aprila na području Srpske zaprimljene su 152 prijave.

– Vozač se upućuje na predavanja o saobraćajnim propisima ukoliko u roku od jedne godine od sticanja prvog kaznenog boda bude određeno sedam kaznenih bodova. Vozaču koji u periodu od 30 dana od dana prijema poziva ne dostavi popunjenu prijavu i dokaz o uplati za troškove predavanja, nadležni organ kod kojeg se vodi u evidenciji vozača rješenjem privremeno oduzima vozačku dozvolu dok ne dostavi potvrdu o odslušanom predavanju – objasnila je Miljanovićeva.

Dodala je da ukoliko vozač u predviđenom roku dostavi prijavu i dokaz o uplati za troškove predavanja, a ne odazove se na predavanje ili ne odsluša predviđen broj nastavnih časova, takođe će mu privremeno biti oduzeta vozačka dozvola koja će biti vraćena nakon što dostavi dokaz o odslušanom predavanju.

– Vozaču kojem je u periodu praćenja od jedne godine određeno deset kaznenih bodova, organ kod kojeg se vodi u evidenciji rješenjem privremeno oduzima vozačku dozvolu na period od 30 dana i upućuje mu poziv sa prilogom prijave za provjeru poznavanja propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima – istakla je Miljanovićeva.

Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović rekao je za “Glas” da pojedinci, uprkos činjenici da zbog ignorisanja propisa mogu ponovo završiti na predavanjima o saobraćajnim propisima, ne mare za pravila ponašanja tokom vožnje.

– Ova mjera je dobra za vozače koji učestalo krše propise da se dodatno edukuju i kroz tu obavezu preispitaju svoje stavove. Smatram da učestala kršenja propisa nisu uzrok neznanja nego da to svjesno rade – kazao je Radović.

Prema riječima člana Savjeta za bezbjednost saobraćaja grada Banjaluka Milenka Jaćimovića očigledno je da određeni problemi postoje i nakon polaganja vozačkog ispita.

– Svako novo slušanje predavanja i polaganje iziskuje dodatno vrijeme i novac, posebno ako se uzmu u obzir oni koji su tek položili – kazao je Jaćimović koji je i vlasnik auto-škole “Mir” u Banjaluci.

On kaže da se prošle godine u auto-školu javilo dvadesetak takvih vozača.

– Imali smo vozača kojem je dva puta poništena vozačka dozvola zbog kršenja propisa – rekao je Jaćimović.

Prema njegovim riječima, ova zaštitna mjera za vozača koji u određenom periodu skupi sedam kaznenih bodova, a početnik četiri, je prestroga, jer ako se, kako kaže, samo uzme u obzir da jedan pojas ili slovo “P” nosi bod, to je previše.

Dom naroda Parlamenta BiH danas bi, između ostalog, trebalo da razmotri prijedloge zakona o dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH, među kojima je i uvođenje kaznenog boda za nepropisno parkiranje, odnosno na mjestu predviđenom za parkiranje lica sa invaliditetom.

Nadzor

Mirna Miljanović je objasnila da ukoliko je vozaču u periodu praćenja od jedne godine od dana sticanja prvog kaznenog boda određeno deset kaznenih bodova, on je pod praćenjem još godinu, pa ukoliko zaradi ponovo deset kaznenih bodova organ kod kojeg se vodi u evidenciji rješenjem mu privremeno oduzima vozačku dozvolu na period od 60 dana. Potom se vozaču upućuje poziv sa prilogom prijave za provjeru poznavanja propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

– Ukoliko se poslije isteka dvije godine vozaču odredi ponovo sedam ili deset kaznenih bodova, prema njemu se postupa kao da je prvi put stekao kaznene bodove po opisanom postupku za prvu i drugu godinu praćenja.

Društvo

I U PRIJEDORU PRODUŽENA SEZONA GRIJANJA! Radijatori ostaju topli

Sezona grijanja u Prijedoru produžava se zbog vremenskih prilika i niskih temperatura, najavio je vršilac dužnosti direktora prijedorske “Toplane” Duško Miletić.

On navodi da će se gradsko grijanje u Prijedoru nastaviti do momenta dok temperature ne budu dovoljno visoke kako građani ne bi trpjeli hladnoću.

– Toplana AD Prijedor produžiće sezonu grijanja u dogovoru sa gradonačelnikom. Želimo da naši korisnici imaju tople domove, iako je szona zvanično završena, naglasio je Miletić.
Sezona grijanja inače traje od 15. oktobra do 15. aprila, a u zavisnosti od temperature vazduha može početi prije i završiti se kasnije.

Od subote slijedi novo naoblačenje i padavine. Na planinama, i u većem dijelu Bosne biće čak i snijega ili susnježica, a u Hercegovini se očekuje kiša.

Jutarnji minusi izvjesni su na planinama, pa će tako u Kneževu sutra ujutru temperatura biti minus 3. Slab mraz je moguć do sredine naredne sedmice, kada se očekuje blagi porast temperature.

Minimalne temperature zraka variraće između minus 2 i plus 3, na jugu Hercegovine do 8 stepeni. Najviše dnevne temperature u BiH biće između 3 i 8 stepeni, na jugu do 14.

U periodu od 26. aprila do kraja mjeseca zadržaće se nestabilno vrijeme. Kiša je moguća svaki dan, većinom u vidu kratkih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

INFLACIJA U BIH DRASTIČNO PADA: Budžeti pod pritiskom zbog povećanja plata

Međunarodni monetarni fond (MMF) povećao je prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Bosne i Hercegovine na 2,5 odsto za tekuću godinu.

U odnosu na oktobar prošle godine, MMF je prognozu povećao za 0,5 odsto.

Kako su naveli iz ove finansijske institucije, procjenjuje se da je ekonomija u prethodnoj godini rasla 1,8 odsto.

“Očekujemo da će inflacija u ovoj godini usporiti na tri odsto sa 6,1 odsto prošle godine. Deficit tekućeg računa projiciran je na 4,5 odsto BDP-a u ovoj godini, u odnosu na 4,3 odsto BDP-a u 2023. godini”, navodi se u posljednjem izvještaju MMF-a.

Dodali su da se rast pokazao otpornim uprkos kontinuiranim negativnim uticajima rata u Ukrajini i na putu je da ojača počevši od ove godine, iako će ta stopa rasta biti ispod prosjeka.

“Inflacija je nastavila trend opadanja, ali pritisci izazvani povećanjem plata ne prestaju. U fokusu fiskalne politike trebalo bi da bude ponovno uspostavljanje održivosti kroz obuzdavanje tekuće potrošnje, uz istovremeno očuvanje investicijskih izdvajanja koja će podstaknuti rast. Oba entiteta suočavaju se s velikim potrebama za finansiranjem koje se vjerovatno neće moći podmiriti samo na domaćem tržištu i trebaju pripremiti planove u slučaju nedovoljnog finansiranja”, kazali su iz Međunarodnog monetarnog fonda.

Siniša Pepić, doktor ekonomske diplomatije, rekao je za “Nezavisne novine” da su povećanje prognoze rasta BDP-a i smanjenje inflacije pozitivni znakovi za ekonomiju Bosne i Hercegovine, jer ukazuju na potencijalni rast i stabilnost.

“Međutim, visoki pritisci na budžete zbog povećanja plata mogu predstavljati izazov jer mogu dovesti do deficita i nekontroliranog rasta javnog duga. Prognoze MMF-a, iako nisu uvijek potpuno tačne, mogu pružiti korisne smjernice jer se temelje na analizi različitih ekonomskih faktora. Slabljenje inflacije obično dovodi do stabilizacije ili pada cijena, ali to zavisi od drugih faktora kao što su troškovi proizvodnje i potražnja”, naglasio je Pepić.

Ekonomista Slaviša Raković poručuje da prognoze MMF-a treba uzeti sa rezervom.

“Nekoliko pokazatelja nije u skladu sa ovom prognozom, a prije svega industrijska proizvodnja. Takođe, pogrešno je tvrditi da sada plate vrše inflatorni pritisak kada se lako da izračunati koliko zaostaju u rastu za inflacijom, a takođe i koliko zaostaju u odnosu na rast budžetskih prihoda”, istakao je Raković.

Prema njegovim riječima, ne treba očekivati pad cijena zbog zaustavljanja inflacije.

“Naročito će biti interesantna pozicija u trećem kvartalu kada bi trebalo da hrana sezonski bude jeftinija”, zaključio je Raković.

Nastavi čitati

Društvo

Kraj suđenja u predmetu “Ejup Ganić i drugi”: DOBROVOLJAČKA – 32 GODINE BEZ PRAVDE

Kraj suđenja u predmetu “Ejup Ganić i drugi”, za zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, počinjene u maju 1992. godine, još se ne nazire i teško je dati i grubu procjenu o datumu izricanja presude, o čemu svjedoči podatak da je posljednje ročište održano 21. februara, a sljedeće je zakazano tek za 8. maj.

U Istočnom Novom Sarajevu i Sarajevu u subotu, 20. aprila, biće obilježene 32 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici gdje je, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, 2. i 3. maja 1992. poginulo i ubijeno najmanje 28 pripadnika JNA.

Nebojša Vidaković, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Srpske, podsjetio je da je Tužilaštvo BiH 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu “Dobrovoljačka”.

“Sud BiH potvrdio je u maju 2022. godine optužnicu protiv 10 lica, među kojima je i Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, koja ih tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja”, naveo je Vidaković.

Vidaković je naglasio da je Sud BiH u decembru 2022. godine potvrdio optužnicu protiv još jednog lica u istom predmetu, i to protiv Kerima Lučarevića.

Vidaković je podsjetio i da je 2005. godine, tadašnji CJB Istočno Sarajevo podnio krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu.

Međutim, dodao je Vidaković, međunarodni tužilac u BiH DŽud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.

Vidaković je rekao da je pravosuđe Srbije za zločin u Dobrovoljačkoj ulici teretilo i preminulog generala Armije RBiH Jovana Divjaka, koji je bio uhapšen u Austriji 2011. godine po osnovu potjernice iz Srbije, ali je austrijski sud tada odbio da ga izruči Srbiji.

On je podsjetio i da je pred Sudom BiH završen postupak protiv komandanta Specijalne jedinice MUP-a RBiH Dragana Vikića, pomoćnika ministra unutrašnjih poslova RBiH Jusufa Pušine, te Nermina Uzunovića i Mladena Čovčića, koji su optuženi za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima, odnosno za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku.

“Međutim, Sud BiH je 21. aprila 2022. godine donio oslobađajuću presudu za sve optužene u ovom procesu, čime je još jednom jasno pokazao da nema namjeru kažnjavati zločine počinjene nad pripadnicima srpskog naroda”, ukazao je Vidaković, a prenosi Srna.

Slučaj “Dobrovoljačka” komentarisao je i predsjendik Srpske Milorad Dodik.

“Moram reći da se sada obilježava stradanje u Dobrovoljačkoj, ali to kod mulimana ne postoji. Zločinac je smo onaj za kojeg oni misle da jeste”, naveo je Dodik.

Predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić rekao je da “sarajevske kabadahije” koje plaća Federacija, ljudi koji bi trebalo da čuvaju porodice srpskih žrtava u subotu, 20. aprila, u Dobrovoljačkoj ulici, najprimitivnije na društvenim mrežama komentarišu stavove predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Kojić je rekao Srni da je jedan od tih kabadahija i pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Sakib Omeragić, koji u subotu ne smije biti na ulici u policijskoj uniformi i da ljudi poput njega ne bi smjeli da rade u javnim institucijama.

“Grad koji je protjerao 157.000 ljudi, grad koji je u 211 logora tamničio Srbe, sada se predstavlja kao žrtva, pa dokle više?!, naveo je Kojić.

Programom obilježavanja u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih rativa, u subotu u 10 časova u Crkvi Svetog velikomučenika u Istočnom Novom Sarajevu biće služen parastos za ubijene pripadnike JNA.

U 11 časova u Sarajevu u Ulici Hamdije Kreševljakovića, nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici, predviđena je mirna šetnja, polaganje cvijeća i vjerski pomen.

Nastavi čitati

Aktuelno