Connect with us

Svijet

NACRT SPREMAN ZA BAJDENOV UVID: Plan Zelenskog za pobjedu uključuje vojne resurse od značaja za poraz Rusije

Plan ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za pobjedu u ratu uključiće detaljnu listu vojnih resursa od vitalnog značaja za poraz Rusije, zajedno sa zahtjevom za dozvolu da napadne rusku teritoriju korišćenjem raketa dugog dometa, rekao je danas visoki vladin zvaničnik.

Plan, čiji je nacrt otkriven prvi put, takođe će naglasiti neophodnost ulaganja u jačanje kapaciteta ukrajinske domaće proizvodnje oružja. Biće predstavljen tokom samita sa američkim predsjednikom Džoom Bajdenom kasnije ovog mjeseca, navodi japanska agencija Kjodo.

Kako se rat, koji je pokrenut u februaru 2022, odugovlači, Ukrajina ima za cilj da preuzme vodeću ulogu u mirovnim naporima predlažući konkretne mjere da izvrši vojni, ekonomski, politički i diplomatski pritisak na Rusiju, navodi japanska agencija, pozivajući se na izjavu zvaničnika.

Očekuje se da će Zelenski prisustvovati Generalnoj skupštini UN u Njujorku krajem septembra i predstaviti svoj plan pobjede Bajdenu i dvojici kandidata na američkim predsjedničkim izborima 5. novembra, potpredsjednici Kamali Haris i republikanskom kandidatu Donaldu Trampu.

Na vojnom frontu, plan će odrediti potrebnu količinu i tipove naoružanja, uključujući rakete dugog dometa koje su obezbijedile Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, kao i rokove njihove isporuke i očekivani uticaj na bojnom polju.

Ukazujući na uspjeh ukrajinskog napada na rusku zapadnu oblast Kursk, plan će takođe sugerisati da će pojačani napadi na rusko tlo biti efikasni u stvaranju socijalnih nemira u zemlji koju predvodi predsjednik Vladimir Putin, navodi Kjodo.

Što se tiče ekonomskih mjera, plan će pozvati saveznike na ulaganja u proširenje ukrajinske proizvodnje oružja poput bespilotnih letjelica i projektila, dok će se zahtijevati primjena novih sankcija kako bi se oslabila sposobnost Rusije da nastavi rat.

Politički potezi će uključivati traženje prevremenog članstva Ukrajine u NATO. Diplomatski, biće naglašena potreba za jačanjem odnosa sa zemljama u usponu globalnog juga, od kojih Rusija zavisi od trgovine, kako bi se maksimizirao pritisak na Moskvu, prenosi japanska agencija.

Svijet

ZAROBILI GA Američki marinci upali na Iranski brod (VIDEO)

Američki generalštab za Bliski istok (CENTCOM) objavio je snimak na kojem se vidi kako američki marinci iz helikoptera upadaju na teretni brod Touska, koji plovi pod iranskom zastavom.

Na snimku se vidi kako vojnici polijeću s amfibijskog jurišnog broda USS Tripoli, nakon čega se spuštaju užadima na palubu broda i preuzimaju kontrolu.

Američka vojska navodi da su prethodno više sati upozoravali posadu.

Prema istim informacijama, brod je onesposobljen nakon što je razarač USS Spruance otvorio vatru na strojarnicu koristeći brodski top, čime je zaustavljeno njegovo kretanje.

Donald Tramp, predsjednik SAD ranije je objavio da su američki marinci presreli su i zarobili teretni brod koji je plovio pod iranskom zastavom i pokušao probiti američku blokadu. Iran, sa druge strane, tvrdi da SAD nije zauzeo njihov brod, prenosi Blink.

Nastavi čitati

Svijet

ODBILI DRUGU RUNDU! Iran odustao od mirovnih pregovora sa Amerikom

Iran je odbio da učestvuje u drugoj rundi mirovnih pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama, navodeći kao razloge „pretjerane zahtjeve Vašingtona, nerealna očekivanja, konstantnu promjenu stavova“, kao i „tekuću pomorsku blokadu“, što Teheran smatra kršenjem prekida vatre, javila je iranska agencija IRNA.

Prethodno je CNN prenio da će iranska delegacija ipak doputovati u Pakistan na pregovore sa predstavnicima SAD, dok je Tasnim prenio da Iran još nije donio konačnu odluku o učešću.

Prema izvorima CNN-a, Iran je navodno očekivao da naredne srijede bude objavljeno simbolično zajedničko saopštenje o produženju prekida vatre.

Izvori su dodali da bi, potom, ukoliko sve bude išlo kako je planirano i američki predsjednik Donald Tramp pristane da ode u Islamabad, iranski predsjednik Masud Pezeškijan takođe doputovao u taj grad i da bi bio održan zajednički sastanak predsjednika na kojem bi oni potpisali zajedničku „Islamabadsku deklaraciju“.

Tokom razgovora, održanih na visokom nivou u pakistanskoj prestonici prošlog vikenda, nije postignut dogovor.

Nastavi čitati

Svijet

RUSIJA NUDI RJEŠENJE ZA IRANSKI URANIJUM! Evo šta je predloženo

Rosatom je spreman da pomogne u uklanjanju obogaćenog uranijuma iz Irana, izjavio je generalni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov.

“Svi pažljivo pratimo napredak pregovora između predstavnika Sjedinjenih Američkih Država i Irana, kao i izjave američkog predsjednika, posebno u vezi sa iranskim nuklearnim programom. Upravo je izjava Donalda Trampa da je ‘Iran trebalo da dobije nuklearno oružje u roku od dvije sedmice’ poslužila kao glavni razlog za pokretanje velike vojne operacije”, rekao je Lihačov, prenosi RIA novosti.

Prema riječima Lihačova, uklanjanje iranskog obogaćenog uranijuma ostaje ključno i osjetljivo pitanje tokom pregovora.

“U svakom slučaju, pozdravićemo sve sporazume između strana u sukobu koji će dovesti do okončanja oružanog sukoba i dugoročnog mira”, dodao je šef Rosatoma.

Lihačov je dodao da je, pored veoma složenih tehničkih aspekata, ključni aspekt budućih sporazuma povjerenje.

“I ovdje, samo Rusija ima pozitivno iskustvo u interakciji sa Iranom. 2015. godine, na zahtjev Irana, već smo uklonili obogaćeni uranijum iz Islamske Republike. Spremni smo da pomognemo po ovom pitanju”, kazao je Lihačov, prenosi Tanjug.

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je u petak planove da Sjedinjene Američke Države, zajedno sa Iranom, iz Irana iznesu obogaćeni uranijum, i da ga prebace u SAD.

Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Ismail Bagei izjavio je da ne postoji odluka o iznošenju obogaćenog uranijuma iz Irana u Sjedinjene Države, ili neku drugu zemlju.

Nastavi čitati

Aktuelno