Connect with us

Hronika

NASTAVLJENO SUĐENJE ZELJKOVIĆU “Cijene nisu bile sumnjive BILA JE VELIKA POTRAŽNJA”

Komisija za javne nabavke medicinske zaštitne opreme nije se sastajala, a maske koje su naručene od konzorcijuma preduzeća “Prokontrol” i “Promeding” odgovarale su potrebnim standardima i njihova cijena od 6.90 KM po komadu tada je bila prihvatljiva.
Ovo je, u banjalučkom Okružnom sudu rekla pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske (IJZ RS) Jela Aćimović na suđenju bivšem direktoru Instituta Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženim u predmetu “Korona ugovori”.

Osim Zeljkovića, optuženi su direktor firme “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić, te direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, kao i vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković te bivši direktor firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

Aćimovićeva je potvrdila da je bila član Komisije za javne nabavke u IJZ RS, ali da je njen posao bio da procijeni tehničke karakteristike robe, da li odgovaraju standardima i potrebama.

Istakla je da je u vrijeme nabavki bila zaposlena u epidemiološkoj službi u Institutu.

Potvrdila je da se u slučaju nabavki medicinskih maski, odnosno zaštitnih maski KN95 od konzorcijuma “Prokontrol-Promeding” radilo o pregovaračkom postupku. Taj konzorcijum je za institut nabavio 50.000 pomenutih maski za ukupno 345.000 KM.

“Nisam proučavala proces nabavki, a u ovom slučaju prvo sam dobila informativnu ponudu koju mi je donijela koleginica Vanja Čanković iz službe za ekonomsko finansijske poslove. Utvrdila sam da sertifikat maski odgovara standardima i propisima”, rekla je Aćimovićeva.

Pojasnila je da se dokumentacija pripremala u dan ili dva dana i da se radilo o hitnim vanrednim nabavkama. Kazala je da u vrijeme pomenutih nabavki nije imala informacije čime se bavi firma “Prokontrol” te da je kasnije iz medija saznala da nema dozvolu za nabavku medicinske opreme. Potvrdila je da, iako na zapisniku Komisije za javne nabavke o ocjeni kvaliteta ponuđača za nabavku medicinskih-respiratornih maski piše da su se sastajali, to nije bilo tako.

“Komisija se nije sastajala, već smo dobijali dokumentaciju koja je meni dolazila sa potpisom predsjednika komisije Dragana Obradovića koji je ekonomske struke. Čim je bio njegov potpis smatrala sam da je taj dio koji se odnosi na njegovu oblast uredu. Pregledala sam sertifikat o maskama i tehničke karakteristike su odgovarale standardnim propisima”, rekla je Aćimovićeva.

Pojasnila je da se komisija nije sastajala jer je tada bila preporuka da se ne sastaje više ljudi zbog zaraze, a ona je imala puno posla kao i ostali. Potvrdila je da nije vidjela tendersku dokumentaciju o pomenutoj nabavci koju joj je pokazala tužilac, ali je potvrdila da je na tim dokumentima faksimil Zeljkovića.

Aćimovićeva je na pitanje odbrane pomenutog optuženog da li je nužda nalagala hitnost i pregovarački postupak, rekla da je takvo njeno mišljenje.

“Znam da je pregovarački postupak kraći i u to doba bilo je teško doći do opreme, a bile su to hitne nabavke”, rekla je između ostalog Aćimovićeva.

Istakla je da optuženi Zeljković nije njoj sugerisao da odabere određenog ponuđača i nije čula da je to nekome drugom rekao. Kazala je da su količine određene medicinske i zaštitne opreme definisane na osnovu potreba zdravstvenih ustanova.

Pojasnila je da su od konzorcijuma “Promeding-Prokontrol” nabavljene KN95 maske koje spadaju u ličnu zaštitnu opremu od virusa korona.

“Cijena tih maski od 6.90 KM po komadu nije bila sumnjiva jer je vladala ogromna potražnja u svijetu. Na to je ukazivala i činjenica da se obična maska prodavala za dvije KM, a bilo je ponuda po višim cijenama. Ta cijena se činila prihvatljivom”, rekla je Aćimovićeva odgovarajući na pitanja odbrane.

Zeljkovića i ostale optužene terete zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije korona virusa kojim je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka.

Prema navodima optužnice u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto medicinskih zaštitnih odijela za 351,38 odsto, a termalnih kamera za 198,30 odsto.

TRAVEL FOR FAN
Jela Aćimović je rekla da u vrijeme pomenutih spornih nabavki nije znala ništa o firmi “Travel for fan” i ko je Saša Marković te da on nije dolazio direktno do nje.

Branilac Advokat Jadranka Ivanović rekla je da ima imejlove koje su upućeni na njenu i adresu Jelene Đaković – Dević u kome ih Branislav Zeljković kao doktorice moli da pogledaju ponudu za nabavku zaštitnih odijela koju je dao Marković.

Predsjednik sudskog vijeća Dragan Uletilović odbio je da se svjedok na to izjasni jer odbrana pomenute imejlove nije dostavila tužiocu koji se s tim nije upoznao.

Hronika

DETALJI TRAGIČNE NESREĆE KOD KOTOR VAROŠI! Poginula trudnica

U saobraćajnoj nesreći kod Kotor Varoša danas je poginula trudnica Sabina Tufekčić (28) iz ove opštine.

Ona je kobnih momenata bila suvozač u “pežou 307”, kojeg je vozila njena sugrađanka Sandra Narić (21), a koja je teško povrijeđena te je prevezena u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, pišu Nezavisne.

Nesreća se dogodila oko 13 časova na putu Banjaluka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Uviđaj je obavio dežurni tužilac Aleksandar Simonović, zajedno sa pripadnicima Policijske stanice Kotor Varoš.

Tužilac je naredio da se utvrdi uzrok nesreće, kao i obdukciju tijela nastradale žene.

Nastavi čitati

Hronika

DRAMA NA BANJALUČKIM ULICAMA! Vozača “mercedesa” pokušale zaustaviti brojne policijske patrole

Prava drama odigrala se sinoć na ulicama Banjaluke kada su vozača “mercedesa” pokušale zaustaviti brojne policijske patrole.

Tokom bježanja, Banjalučanin je u jednom trenutku proletio i kroz ograđeni plac za prodaju automobila, oštetivši jedno vozilo.-Ganjalo ga je 10-ak patrola. Nakon što je proletio kroz plac, nekoliko trenutaka kasnije ponovo je proletio pored brzom cestom- ispričao je izvor Srpskainfo.

Završnica drame odigrala se u banjalučkom naselju Budžak/Lazarevo.Policijske patrole koje su učestovale u potjeri pokušavale su u nekoliko navrata da popriječe put vozaču “mercedesa”, ali bez uspjeha.Na kraju vozač je ipak, upao u zamku, ali je ostavio automobil i ponovo pobjegao.Na kraju je ipak, uhapšen.Srpskainfo saznaje da se radilo o Z.B. koji je od ranije poznat policiji po izvršenju težih krivičnih djela.

Nastavi čitati

Hronika

VELIKA AKCIJA POLICIJE U BiH! Zaplijenili skupcjene satove i vozila NARKOBOSA

Kantonalni sud u Bihaću donio je rješenje kojim se Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom dozvoljava privremena zapljena imovine 38-godišnjeg narkobosa iz BiH Dine Muzaferovića Cezara.

Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom boravile je prošle sedmice na području Unsko-sanskog kantona, gdje po rješenju Suda obavljena zaplijena – privremeno raspolaganje imovine Muzaferovića u Velikoj Kladuši.

Radi se o dvije kuće. Osim toga, po rješenju Suda, od Cezara su oduzeti skupocjeni satovi. Jedan je ručni sat zlatne boje, ali i zlatni nakit.

Osim toga, policija je tražila i njegova vozila. Mercedes, Porše, Audi i motor marke Jamaha.

No, dva vozila nisu pronađena. Porše i Mercedes. Jedan je prebačen u Hrvatsku prije dolaska policije, a drugi na područje Bijeljine.

Za njima će biti raspisana Interpolova potjernica. Vjeruje se da je vrijednost vozila veća od 300.000 evra, piše Avaz.

Cezarovoj grupi, podsjećamo, koja je harala Hrvatskom stavlja se na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Holandiji i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Kilogram kokaina
USKOK navodi da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 evra, kilogram marihuane za 1.600 evra te 100 grama hašiša za 500 evra.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je izručen iz Njemačke.

Cezara Еuropol smatra “visoko vrijednom metom”.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno