Connect with us

Društvo

NEKRETNINE U SRPSKOJ SVE TRAŽENIJE! Banjaluka najatraktivnija za kupce!

U Republici Srpskoj je u posljednjem tromjesečju prošle godine prodato ukupno 1.356 završenih stanova, sa prosječnom cijenom od 3.074 KM po kvadratnom metru, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Broj završenih prodatih stanova u Srpskoj u posljednjem tromjesečju prošle godine veći je za 4,9 odsto nego u istom periodu 2023. godine.

Od ukupnog broja prodatih završenih stanova u Srpskoj, njih 454 su bila u Banjaluci, sa prosječnom cijenom od 3.714 KM po kvadratnom metru.

Proizvođačke cijene u stanogradnji u Srpskoj u četvrtom tromjesečju prošle godine u poređenju sa trećim tromjesečjem bile su veće za 0,6 odsto.

Broj završenih prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u četvrtom tromjesečju 2024. godine veći je u odnosu na prosječan broj završenih prodatih novih stanova u 2023. godini za 75,2 odsto, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, ističe za “Nezavisne novine” da je ovaj podatak prihvatljiv i da pokazuje da tržište nekretnina nije turbulentno.

“Potražnje u Banjaluci ima i ponuda se prilagođava, gradi se dosta, izdato je dosta građevinskih dozvola”, kazao je Milanović i dodao da je stanje na tržištu nekretnina stabilno.

Ističe da, što se tiče cijena u prošloj godini, one se nisu puno mijenjale i nisu puno rasle.

“Na primjer, jedan isti investitor pravi zgrade, pa kad jednu završi, druga može biti malo skuplja, upravo zato što je bolja lokacija ili imaju malo bolji nivo opreme”, kazao je Milanović.

Dodao je da nema nekih značajnih promjena, nema velikog skoka cijena, ali nema ni pojeftinjenja.

“Sve je to upravo zato što je tržište građevinskog materijala stabilno, malo povećanje troškova prouzrokuje cijena rada i nedostatak radnika”, kazao je Milanović.

Kako je rekao, naši građani ne mogu da podnesu previsoke cijene i da dođe do nekog značajnog skoka cijena, ostali bi bez kupaca, a to nikome nije u interesu.

“Što se tiče Banjaluke, potražnje i dalje ima, a to je osnovni parametar na osnovu kojeg se formira cijena”, kazao je Milanović i istakao da očekuje stabilno stanje, kao što je bilo i u prošloj godini.

“Što se tiče potražnje, najviše se traže jednosobni stanovi i oni od 50 do 60 kvadrata koji imaju dvije spavaće sobe, i to uglavnom kupuju mladi bračni parovi koji imaju djecu”, kazao je Milanović.

Prema njegovim riječima, cijene novih stanova po kvadratu iznose od 2.800 do 6.000 KM.

“Banjaluka je izuzetno atraktivna lokacija u Srpskoj, a stanove potražuju kupci sa svih strana”, dodaje Milanović.

Dragan Gruban iz Agencije za nekretnine “Agent Enex” u Prijedoru i urednik Facebook stranice Dom.ba, kazao je da je, što se tiče Prijedora, ovaj grad u ekspanziji gradnje. Kad su u pitanju cijene u prošloj godini, one se nisu puno mijenjale i nisu puno rasle.

“Što se tiče cijena, ne očekujemo njihov pad”, kazao je Gruban, ističući da cijena kvadrata u novoj gradnji košta oko 3.000 u užem centru grada, dok udaljenost dva, tri kilometra od centra košta od 2.500 do 2.700 KM.

Društvo

MALO PROMJENE Danas sunčano i do 37 stepeni, pljuskovi i grmljavina ponegdje, stiže razvedravanje popodne!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti sunčano uz malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru se u prvom dijelu dana očekuju padavine.

Ponegdje će biti jači pljuskovi sa grmljavinom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne se na sjeveru očekuje prestanak padavina uz razvedravanje, dok će se od jugozapada ka istoku javiti lokalni razvoji oblačnosti koji će ponegdje donijeti kišu i pljuskove praćene grmljavinom.

Јutarnja temperatura vazduha od 13 u višim predjelima i na istoku do 23 na jugu, a dnevna od 30 na sjeveru do 37 na jugoistoku, u višim predjelima u Krajini od 25 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.

U Republici Srpskoj i FBiH preovladava sunčano vrijeme uz malu oblačnost, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NA TRPEZAMA PILETINA SUMNJIVOG PORIJEKLA! U BiH se prodaje odmrznuti turski file nepoznate starosti!

U BiH se uvozi smrznuti pileći file iz Turske, kojem je starost nepoznata i koji se nezakonito stavlja u promet, nakon što se odmrzava i koristi u prodaji kao svježi proizvod u prodavnicam, restoranima i roštiljnicama.

Upozoravaju na ovo iz Koordinacionog odobra živinara/peradara BiH.

-Proizvođači živinarskih/peradarskih proizvoda traže da se onemogući stavljanje u promet odmrznutog filea i da se propišu drastične kazne radi narušavanja zdravlja potrošača. Posebno djece, te odraslih osoba – navodi se u saopštenju.

Naime, najveće firme u oblasti živinarske/peradarske proizvodnje i proizvodnje hrane za životinje, koje pokrivaju 90% proizvodnje sektora BiH, ukazali na probleme sa kojim se konstantno susreću. Poskupljenje energenata, sirovina i repromaterijala, velika opterećenja od strane države, problemi radne snage i uvoza živinarskih/peradarskih proizvoda drastino se odražavaju na proizvodnju.

-Konstantan uvoz piletine sumnjivog kvaliteta pored domacih proizvodnih kapaciteta poznatih po kvalitetu piletine i sa dozvolom za izvoz na trzište zemalja EU, a koji mogu zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta, je problem za proizvođače – poručuju iz Koordinacionog odobra živinara/peradara BiH.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

NOVI UDAR NA DŽEPOVE RODITELJA! Cijene udžbenika u Srpskoj veće za pet odsto

Uoči početka nove školske godine roditelje osnovaca u Srpskoj dočekaće nimalo prijatno iznenađenje, kompleti udžbenika za školsku 2025/2026. godinu u prosjeku će biti skuplji za pet odsto u odnosu na lani, a ove korekcije uz rast cijena ostalih potrepština neophodnih za đake zasigurno će predstavljati veliki udar na kućne budžete.

Da će doći do promjene cjenovnika za “Glas” su potvrdili u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, navodeći da su na taj korak primorani zbog porasta cijene udžbenika.

– Za školsku 2025/2026. godinu došlo je do usklađivanja cijena sa cijenom koštanja udžbenika, a to podrazumijeva cijenu materijala od kojih se udžbenici izrađuju, cijenu štampe, autorska prava i druge pojedinosti koje ulaze u cijenu koštanja. Uzimajući u obzir sve navedeno, kod nekih udžbenika je došlo do povećanja, a kod nekih do pada maloprodajne cijene. Povećanje nije išlo linearno, već isključivo prema troškovima proizvodnje i nabavke. U prosjeku cijena kompleta udžbenika povećana je za pet odsto. Ovdje isključivo govorimo o udžbenicima koji su u našem izdanju – pojasnili su iz Zavoda i dodali da još nisu dobili cijene udžbenika za pojedine strane jezike kao i udžbenika namijenjenih djeci koja izučavaju nacionalnu grupu predmeta po nekom od NPP-a kantona, a za koje Vlada Srpske nabavlja knjige, jer traje tenderska procedura.

Poredeći sa prethodnom godinom u Zavodu navode da je povećanje cijene kompleta išlo od četiri KM, koliko je poskupio komplet udžbenika za šesti razred pa do 21,50 KM za peti razred, navodeći činjenicu da od ove školske godine imaju udžbenik za nastavni predmet digitalni svijet, koji do sada nije postojao.

– Cijena kompleta udžbenika za peti razred je 166,50 KM i data je sa dvorazrednim udžbenicima – Muzičkom kulturom četiri i pet i Atlasom nijemih karata četiri i pet. Bez ova dva udžbenika cijena iznosi 146,50 KM. Takođe, cijene kompleta za šesti razred iskazane su sa drugim stranim jezikom, njemačkim, čiji smo mi izdavač, baš kao i za sedmi, osmi i deveti razred, s tim da u ta tri kompleta nije uračunat Školski geografski atlas, koji učenici kupuju najčešće u šestom razredu i traje do kraja osnovnoškolskog obrazovanja – pojasnili su u Zavodu.

Dodaju da pripremu i štampu udžbenika privodi kraju te da se nadaju da će u prvoj sedmici avgusta u knjižarama imati sve knjige, uključujući i nove odobrene.

– U našim knjižarama ovih dana nije zabilježena veća potražnja za udžbenicima. Kako je jul mjesec godišnjih odmora i kako većina roditelja zna da još traje štampa, veću potražnju očekujemo od narednog mjeseca, a gužve u posljednjoj sedmici avgusta i prvoj sedmici septembra. Sve knjižare će imati dovoljne količine udžbenika i za osnovnu i za srednju školu – kazali su u Zavodu.

I ove godine, baš kao i prethodnih, Zavod je roditeljima ponudio mogućnost kupovine udžbenika i školskog pribora na rate.

– To su aktivnosti koje sprovodimo desetak godina. Na taj način želimo roditelje rasteretiti većeg udara na kućni budžet u septembru, kada je, pored udžbenika i školskog pribora, potrebno zadovoljiti i sve druge potrebe koje nastaju polaskom djeteta u školu, odnosno spremanjem školaraca za novu školsku godinu – rekli su u Zavodu.

Predsjednica dobojskog udruženja građana “ToPeeR” Snežana Šešlija za “Glas” kaže da je neprijatno iznenađena odlukom o poskupljenju udžbenika, navodeći da ne vidi potrebu za takvim potezom.

– Ovo poskupljenje će zasigurno biti još jedan udarac za većinu roditelja u Srpskoj. Veoma mali broj lokalnih zajednica dijeli besplatno udžbenike i to ne svim učenicima, rijetko su obuhvaćene sve kategorije djece, tako da je ovo neprijatno iznenađenje, jer nije dovoljno samo kupiti knjige. Školarcima se mora obezbijediti i pribor, rančevi, odjeća, obuća, što roditeljima odnosi daleko više novca. Obrazovanje ne smije biti luksuz, a ovako to ispada – kategorična je Šešlija.

Vlada Srpske već godinama obezbjeđuje besplatne udžbenike za osnovce od prvog do četvrtog razreda te za pojedine kategorije učenika, poput pobjednika republičkog takmičenja ili za socijalno osjetljive kategorije, a prošle godine ovom odlukom bilo je obuhvaćeno 43.870 đaka, odnosno 53 odsto ukupnog broja učenika. Pojedine lokalne zajednice, poput Banjaluke, obezbjeđuju besplatne udžbenike za sve osnovce od petog do devetog razreda.

Cijene kompleta udžbenika za školsku 2025/2026. godinu

RAZRED CIJENA (u KM)

prvi 27

drugi 133

treći 144

četvrti 151,50

peti 166,50

šesti 237

sedmi 252

osmi 271

deveti 261

SREDNjE ŠKOLE

U Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva RS napomenuli su da su cijene udžbenika za srednju školu mahom ostale na prošlogodišnjem nivou.

– Samo kod pojedinih udžbenika je došlo do povećanja cijene i tu je bilo neminovno da dođe do korekcije, to jest povećanja maloprodajne cijene. Naglašavamo da od ove godine prvi put imamo udžbenike za određene predmete u strukama zdravstvo, saobraćaj i ekonomija, pravo i trgovina te se nadamo da ćemo ovim olakšati savladavanje sadržaja i doprinijeti kvalitetu nastavnog procesa – rekli su u Zavodu, prenosi Glas Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno