Connect with us

Društvo

NEOČEKIVAN OBRT Evropa prebukirana gasom, cijena na momenat pala ispod nule

Evropa ima sada toliko prirodnog gasa da ne zna šta će s njim, pa je cijena na spot tržištu ove nedjelje nakratko postala negativna, objavio je CNN.

Evropski zvaničnici su mjesecima upozoravali na energetsku krizu tokom predstojeće zime, jer je Rusija nekada najveći snabdjevač prirodnog gasa u regionu – smanjivala isporuke u znak odmazde za sankcije koje je Evropa uvela zbog ruske invazije na Ukrajinu, navodi se u prilogu američkog medija.

Sada su skladišta gasa u EU skoro popunjena, pa tankeri koji prevoze tečni prirodni gas (TPG), kako se dodaje, stoje u lukama jer nemaju gdje da istovare teret, a cijene padaju.

Referenta cijena fjučersa prirodnog gasa (kupovina mjesec dana unaprijed) na evropskom tržištu pala je za 20 posto od prošlog četvrtka i za više od 70 procenata otkako je krajem avgusta dostigla rekordnu vrijednost. Na holandskom spot tržištu, cijena za isporuku gasa u roku od sat vremena pala je u jednom momentu ispod nula evra, prema podacima Interkontinentalne berze.

– Cijene su skliznule na negativnu teritoriju zbog “prebukiranosti mreže” – rekao je za CNN Tomas Marzec-Manser, šef za analitiku tržišta gasa u kompaniji Independent Komoditi Intelidžens Servisis (ICIS).

To je iznenađujući preokret situacije za Evropu, u kojoj su domaćinstva i preduzeća bila pogođena zastrašujućim skokom cijene jednog od njenih najvažnijih izvora energije u prethodnom dijelu godine.

Masimo Di Odoardo, potpredsjednik za istraživanje tržišta gasa i TPG u firmi “Vud Mekenzi”, kaže da se ovako dramatičan zaokret sreće u velikoj mjeri duguje neuobičajeno blagom vremenu.

– U zemljama kao što su Italija, Španija, Francuska, temperature i potrošnja gasa su bliže nivoima iz avgusta i početka septembra. Čak i u nordijskim zemljama, i u Velikoj Britaniji i Njemačkoj, potrošnja je daleko ispod prosjeka za ovo doba godine – dodaje.

Skladišta gasa u EU su sada popunjene skoro 94 odsto, prema podacima operatera Gas Infrastrakčer Jurop. To je znatno iznad 80 odsto, koliko je 27-člani blok postavio kao cilj koji treba dostići do novembra.

To je izuzetno visok nivo – rekao je Di Odoardo, napominjući da je maksimalni nivo skladišštenja u proseku iznosio 87 procenata kapaciteta u posljednjih pet godina.

Nastojanja Evrope da obezbijedi što više gasa uoči zime dovela su do gomilanja tankera s TPG u evropskim lukama, zbog manjka terminala za skladištenje.

Feliks But, šef u kompaniji Vorteks za praćenje podataka o TPG, navodi za CNN da čak 35 plovila pluta u blizini luka u sjeverozapadnoj Evropi i na Iberijskom poluostrvu, ili plove veoma sporo prema njima, zbog manjka skladišnih kapaciteta za istovar.

– Tim brodovima će vjerovatno trebati još mjesec dana da udome teret – dodaje on.

Zajedno, ti tankeri nose TPG vrijedan oko dvije milijarde dolara, prema podacima provajdera podataka sa energetskog tržišta Argus Media.

Uprkos nedavnom padu cijene gasa u Evropi na oko 100 evra po megavat satu, evropski fjučersi prirodnog gasa su i dalje za 126 odsto iznad nivoa na kom su bili prošlog oktobra, kada su ekonomije počele ponovo da se otvaraju poslije korona blokada i kada je potražnja skočila.

Cijene bi mogle ponovo oštro da porastu u decembru i januaru ako vrijeme naglo postane hladnije, upozorava But. Uprkos činjenici da je ruski udio u ukupnom evropskom uvozu gasa pao sa 40 posto na samo 9,0 procenata, region bi mogao da se nađe u teškoj situaciji sljedećeg ljeta kada bude trebalo da popuni zalihe za iduću zimu.

Procjenjuje se da će cijene dostići 150 evra po megavat-satu do kraja 2023. godine, kaže Bil Vederbern, ekonomista za robna tržišta u Kepital Ekonomiksu, i objašnjava da će punjenje skladišta uoči sljedeće zime zahtijevati od EU da uveze još više TPG, jer mora da nadomjesti izgubljeni uvoz ruskog gasa za cijelu godinu, navodi CNN.

Društvo

POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi

Dječak Seudin Husić ima četiri tumora na mozgu i jedan na obrvi, sakuplja se pomoć za liječenje

Udruženje građana “Humanitas” provodi humanitarnu akciju za liječenje Seudina Husića (11) iz Kalesije, dječaka koji se suočava s teškom dijagnozom četiri tumora na mozgu i jednim na obrvi.

Seudinova majka Amira Mujdanović je zatražila pomoć jer je jedina nada za ozdravljenje liječenje u Turskoj.

Zahvaljujući saradnji UG Humanitas i turskih ljekara, utvrđeno je da je za prvu fazu liječenja potrebno prikupiti 126.457,75 KM. Taj iznos pokriva troškove liječenja, bolničkog smještaja, avionskih karata, putnih isprava i osnovnih potreba za dječaka i njegovu majku.

Svi koji žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:

Pozivom na humanitarni broj 17150 donirate dvije KM (dostupno za korisnike Mtel, BH Telecom i HT Eronet), prenosi Klix.

Uplatom na račun UG Humanitas: 5551000062303262 “Nova Banka” a.d. Banja Luka

Putem PayPal aplikacije: paypal@humanitas.ba

Nastavi čitati

Društvo

Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.

URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.

– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.

Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.

U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.

Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.

Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.

Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.

– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.

Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.

Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.

– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.

Nastavi čitati

Društvo

DA LI JE “NJEMAČKA PENZIJA” I DALJE SIMBOL BLAGOSTANJA U STAROSTI: Penzioneri u drugoj zemlji, ipak, imaju više

S obzirom na veće doprinose, nije iznenađujuće što su austrijske penzije prije nekoliko godina postale veće od njemačkih. Međutim, što se tiče troškova, inflacija uzima svoj danak, pa se sada razmatraju opcije za poboljšanje održivosti penzionog sistema u ovoj zemlji.

Njemačka penzija je decenijama simbol blagostanja u starosti. Međutim, najveća evropska ekonomija je već neko vrijeme u krizi, što se odražava i na penzije.

Tako je Austrija uspjela da pretekne Njemačku po visini penzija. Samo pretprošle godine, prosječna bruto penzija tamo je porasla za 632 evra. Međutim, to je posljedica razlika između dva penziona sistema.

“Stopa doprinosa za zakonske penzije ostala je stabilna na preko 22 procenta već dugi niz godina”, rekao je profesor ekonomije Holger Bonin, šef Instituta za napredne studije u Beču, dodajući da je stopa u Njemačkoj trenutno ispod 19 procenata.

Inflaciono opterećenje
A državne subvencije u Austriji su trenutno veće nego u Njemačkoj, prenosi Fenix-magazin.de. Međutim, profesor Bonin upozorava da je austrijski penzioni sistem opterećen inflacijom. Tamo sada počinje diskusija o tome kako stabilizovati penzioni sistem, koji više nije održiv, a stanovništvo stari.

Međutim, to ne znači da sistem funkcioniše lošije. U stvari, za razliku od Njemačke, preduzetnici i državni službenici učestvuju u austrijskom penzionom sistemu.

“Želimo da obezbijedimo bolju penzijsku sigurnost za preduzetnike. Sve novozaposlene osobe koje nisu povezane sa sistemom obaveznog penzijskog osiguranja uključićemo u sistem zakonskog penzijskog osiguranja na način koji je prilagođen preduzetnicima. Drugi oblici penzionog osiguranja koji obezbijeđuju pouzdanu penzijsku sigurnost za samozaposlene ostaće mogući”, navodi se u koalicionom sporazumu između CDU/CSU i SPD-a.

Uključivanje preduzetnika
Uključivanje samozaposlenih u penzioni sistem moglo bi da stvori problem, jer bi se broj zahtijeva za penziju povećao, ali bi taj potez mogao ublažiti demografski teret.

Florijan Blank, šef odjeljenja za socijalnu politiku u Fondaciji Hans Bekler, ionako podržava ovu inicijativu, jer je sistem koji uključuje više osiguranih lica i stabilniji, a pozitivno je i to što su sada osigurani ljudi koji ranije nisu bili osigurani. Stoga, “proširenje penzionog osiguranja zapravo može imati smisla”.

Nastavi čitati

Aktuelno