Connect with us

Banjaluka

NEPRISTUPAČAN TEREN: Gradonačelnik obišao radove na izgradnji vodovodnog sistema u naselju Ponir, uskoro redovno vodosnabdijevanje

Gradonačelnik Draško Stanivuković sa saradnicima obišao je danas radove na izgradnji vodovodng sistema u naselju Ponir, a riječ je o vodovodnom sistemu Jagare-Ponir-Starčevica-Debeljaci.

Tom prilikom on je poručio kako je riječ o izuzetno izazovnom projektu, s obzirom da je riječ o nepristupačnom i teškom terenu.

-Da bi smo započeli realizaciju ovog projekta bilo je potrebno da se stvori hiljadu preduslova. Ali nijedan preduslov i nijedan uslov se ne stvaraju, ukoliko se vi za to grčevito ne izborite. Radi se o jednom našem cilju, koji smo skoro pa u potpunosti ostvarili – a to je da svako naselje u ovom gradu, svaki dio i svaki pedalj, budu pokriven vodom, da svi imaju gradsku vodu i redovno vodosnabdijevanje. Da bi smo to uradili bilo je potrebno da uložimo i ulažimo više desetina miliona KM. Tako smo na teritoriji Bronzanog Majdana to i uradili i danas ona situacija koja je bila prije – da vode ima pa nema – uložili smo više od 2 miliona KM i to smo riješili. Slavićka očekujemo da će biti gotova do kraja maja ili početka juna, što će omogućiti uredno vodosnabdijevanje za više od 150 domaćinstava. Ista je situacija i sa Donjim Kolima. Uskoro zvaršavamo i projekat vode u Racunama. Kada sve pogledamo, došlo je do ove tačke, gdje se sada nalazimo a koja nam je važna. Za redovno vodosnabdijevanje, za cijele jagare uloženo je gotovo 1,7 miliona KM, te više stotina domaćinstava i sve kuće u budućnosti koje će se graditi, imaće uredno vodosnabdijevanje. Bez Jagara voda nije mogla da dođe ovdje – kazao je on.

Naglasio je i to kako je bilo potrebno da se urade potisni cjevovde i sve drugo što je bilo neophodno da bi danas, kako kaže gradonačelnik – vodu mogli da dovuku na Ponir.

-Za nas je ponir jedna od najvažnijih kota. Radićemo dva rezervoara od 300 kubnih metara, sa više od 14 kilometara vodovodnog sistema da bi Ponir imao vodu. Kada zavšrimo ova dva rezervoara, onda možemo raditi krakove ka Trešnjiku i ka Debeljacima i spuštati se u visinske zone Starčevice, Potoka, kuća koje se nalaze u sklopu Rekerativne zone. Ovo nikada prije nije bilo, ovo je važan projekat. Rok za izvođenje radova je godinu dana. Mi smo radovi počeli prošle godine i ovo bi moglo da bude gotovo do početka naredne godine – rekao je gradonačelnik.

Gradksi menadžer, Bojan Kresojević poručio je kako je ova gradska administracija od početka mandata završila 205 kilometara cjevovoda.

-Ovo je zaista najveći iskorak u gradu. Kada uzmemo u ozbir da ćemo u okviru projekta vodosnabdijevanja Ponir, koji se između ostalog finansira iz sredstava Evropske unije, imati dodatnih 14 kilometara cjevovoda, te sa započetim radovima u Šumarima i svim ostalim projektima koje uveliko radimo, imaćemo i do 270 kilometara cjevovoda do kraja 2024 godine, što nas dovodi – sa početnih 92 do trenutnih 99 posto građana Banje Luke koji će biti pokriveni gradskim sistemom vodosnabidjevanja. Na to sve možemo biti ponosni. Porethodne sedmice smo imali važnu posjetu evropske delegacije koji vrše nadzor na realizacijom projekta koji oni finasiraju. Tada smo im rekli da su za nas najveći nadzor građani i da se trudimo da dinamika bude mnogo bolja i brža od one koja je projektovana. Nakon što su obišli, između ostalog i ovo gradilište, potvrdili su da je dinamika na zavidnom nivou – kazao je gradski menadžer.

Jedan od mještana ovog dijela grada, Nikola Ćurlić rekao je kako je Ponir oduvijek imao problema sa vodosnabdijevanjem, te je zahvalio gradonačelniku i njegovim saradnicima koji su prepoznali važnost ovog projekta.

-Zahvaljujemo se gradonačelniku i njegovim sradnicama koj su unijeli veliku trud za ovaj projekat. Da nije njihovog angažovanja, vjerovatno bi ovaj projekat duže trajao. Trasa je teška, radnici rade vrijedno svaki dan. Mi otkako postojimo imamo problem sa vodom, jer je ovo visinksa zona gdje voda nestaje veoma često, posebno u ljenim mjesecima, pa smo se snalazili ko kako zna – kazao je on.

Izvođač radova je preduzeće „Hidrokop“, a svi projekti u okviru investicionog ciklusa „Voda 3“ finansiraju se sredstvima Evropske unije.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ I AMBASADOR SLOVENIJE SERDAR na Manifestaciji “Slovenački dani”

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, zajedno sa ambasadorom Slovenije u Bosni i Hercegovini, Damijanom Serdarom, bio je dio manifestacije “Slovenački dani” koja se po petnaesti put održava na granici Banjaluke i Laktaša, u Slatini.

Stanivuković je istakao da je Banja Luka uvijek bila grad otvorenog srca, a ovaj događaj je najbolji pokazatelj velikog prijateljstva sa Slovenijom. Na manifestaciji su prisustvovali i mnogi Banjalučani koji žive i rade u Sloveniji, što dodatno potvrđuje čvrste veze između dva naroda.

“Zahvaljujem se Mladenu Luniću, predsjedniku udruženja ‘Triglav’, na gostoprimstvu. Radujem se nastavku sjajne saradnje, a Grad će biti podrška pri rješavanju pitanja prostora u kojem će udruženje moći da održava svoje manifestacije i njeguje tradiciju,” izjavio je Stanivuković.

Gradonačelnik je naglasio da podrška neće izostati ni juče, ni danas, ni u budućnosti, te da su ovakve manifestacije važan pokazatelj zajedničkih vrednosti i ciljeva.

Ova manifestacija još jednom je pokazala da Banja Luka i njeni građani njeguju prijateljstva i podržavaju inicijative koje doprinose kulturnom i društvenom bogatstvu regije.

Nastavi čitati

Banjaluka

KO VIŠE KUPUJE TOLIKE STANOVE Cijena kvadrata prestigla rekordnih 5.000 KM

U samom centru grada, cijena kvadrata prestigla je i rekordnih 5.000 KM, dok je u u atraktivnim naseljima poput Nove Varoši i Rosulja cijena kvadrata od 4.000 KM.

Istakla je to agentkinja za nekretnine Barbara Fabić.
– Sa druge strane imamo i podnožje Starčevice, koje drži cijenu od 3.800 do 4. 000 KM, dok su naselja poput Budžaka i Ade, malo pristupačnije, te je cijena kvadrata ispod ispod 3.000 KM – navodi Fabićeva za RTRS.

O vječitoj dilemi, kupovini novog stana ili stana stare gradnje koji mora da se renovira, Fabićeva kaže da kada se sve cijene uporede i stave na papir, svede se na isto.

Na pitanje, koja to klijentela, sa ovakvim cijenama kupuje stanove u Banjaluci, Fabiećva navodi da nema određene grupe ljudi.

– Imate tu i mlade bračne parove, koji putem kreditnih sredstava uzimaju stanove, imate naše ljude koji su van naših granica, pa su stekli određen novac, te ulažu u nekretnine kod nas, imamo klijente koji su imali manji stan, koji su prodali doplatili određenu sumu novca, pa kupili veći stan – navodi Fabićeva.

Dodaje, da se manji stanovi više kupuju, jer se kao investicija mogu dalje proslijediti.

Što se tiče odnosa ponude i potražnje najma stanova u Banjaluci, Fabićeva dodaje da je ponuda trenutno malo veća nego potražnja.

– Najniža cijena najma stana u Banjaluci, koja se trenutno može naći jeste 450 KM i to je samo za najam. Troškovi režija se plaćaju posebno, a oni igraju veliku ulogu u formiranju same cijene za najam. Ako su troškovi režija veći, najam mora biti manji i obrnuto. U prehtodnom periodu nije došlo do poskupljena cijene najma stana, a ja lično smatram da neće ni doći. Kada je riječ o iznajmljivanju stanova, mi kao agencija stanove iznajmljujemo na minimum godinu dana, za koji se potpiše ugovor. Imate tu i depozit koji se uplaćuje obično u iznosu jedne stanarine – dodaje Fabićeva.

Dodaje, da za sada nema naznaka da će doći do pada cijena po kvadratu, ali da ne bi trebalo ni da ta cijena raste.

Nastavi čitati

Banjaluka

DAN OTVORENIH VRATA U AZILU: Sugrađani se družili sa ljubimcima

Povodom Dana otovrenih vrata, više sugrađana, udruženja građana i svih ljubitelja pasa posjetili su azil za pse na Manjači.

Ovom prilikom, družili su se sa ljubimcima, šetali ih i hranili, a neki od pasa iz azila našli su i svoje nove vlasnike.

Podsjećamo da je sam postupak udomljavanja jednostavan i potpuno besplatan. Važno je napomenuti da su psi u azilu prošli kompletan tretman, koji obuhvata pregled veterinara, sterilizaciju, obradu protiv vanjskih i unutrašnjih parazita, a osim zdravstvene obrade, životinje prođu i test karaktera.

Osim što posvećuje posebnu pažnju obezbjeđivanju boljih uslova u azilu i svakodnevno radi na zbrinjavanju napuštenih životinja, Grad je pokrenuo i akciju udomljavanja pasa pod nazivom „Udomi ljubav“ kako bi zbrinute životinje dobile i svog vlasnika.

Pokrenuta je i posebna Fejsbuk stranica, a organizuju se i Dani otvorenih vrata.

Ukoliko ste zainteresovani da udomite nekog od pasa iz azila, sve potrebne informacije možete dobiti putem telefona na brojeve: 051-244-526 i 065-690-857 ili putem fejsbuk stranice „Udomi ljubav“.

Nastavi čitati

Aktuelno