Connect with us

Zanimljivosti

NESVAKIDAŠNJI DOGAĐAJ! Šest planeta zasijaće na nebu 28. avgusta

Šest planeta – Mars, Merkur, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun zasijaće na nebu nešto prije izlaska sunca 28. avgusta u takozvanoj paradi planeta koja nastaje kada se tri ili više planeta u vedroj noći mogu vidjeti na nebu.

Riječ je o planetarnom poravnanju koje je već počelo.

Prema broju vidljivih planeta postoji mini planetarno poravnanje kada se u jednoj liniji vide tri planete.

Zatim postoji malo planetarno poravnanje sa četiri planete i veliko poravnanje kada se na nebu vidi pet ili šest planeta.

Konačno postoji i potpuno planetarno poravnanje, a tada se vidi sedam planeta.

Profesionalni astronomi smatraju da ovakva poravnanja nemaju nikakav naučni značaj, sem možda za statistiku i slično, a osim toga, planete se nikada ni vizualno ne poravnavaju baš po jednoj idealno pravoj liniji, već po luku ekliptike, što golim okom nije baš lako uočiti.

Sve planete biće poredane na desno od izlazećeg sunca, objavio je časopis “Astronomski magazin”.

Ukoliko je nebo vedro, planete se djelimično mogu vidjeti i golim okom, posebno Mars i Jupiter.

Za Uran i Neptun potreban je teleskop, a Saturn će biti dostupan i golim okom mada ne i njegovi prstenovi.

Ovo poravnanje je inače zagrijavanje pred još veći događaj koji nas očekuje zadnjeg dana februara naredne godine, kada će se okupiti sedam planeta, dakle, Mars, Jupiter, Uran, Venera, Neptun, Merkur i Saturn.

Zanimljivosti

OTAC ILONA MASKA O LOKACIJI ZA PROUČAVANJE DUGOVJEČNOSTI: “Sviđa mi se ideja o BiH”

Inženjer i istraživač Erol Mask, otac američkog preduzetnika Ilona Maska, izjavio je da razmatra istraživanje u oblasti dugovječnosti zbog rastućeg interesovanja za produženje ljudskog života.

“Ranije ove godine, rečeno mi je: ako pokrećete institut, trebalo bi da se fokusirate na dugovječnost. Ljudi su spremni da ulože ogromne količine novca u dugovječnost, a ne u gravitaciju. Rekao sam: možemo mi to da uradimo”, saopštio je Mask u intervjuu RIA Novosti.

Prema njegovim riječima, cilj takvog istraživanja je povećanje ljudskog životnog vijeka na 120 godina, prenosi Tanjug.

Mask je podsjetio da je prije 1914. godine prosječan životni vijek evropske žene bio samo 39 godina, a sada se procjenjuje na oko 87 godina.

Istovremeno, biznismen je rekao da planira da otvori Institut za gravitaciju, koji će, po njegovom mišljenju, pomoći unapređenju proučavanja ove oblasti i približiti čovječanstvo putovanju kroz prostor-vreme.

Saopštio je da razmatra Bosnu i Hercegovinu kao lokaciju za institut.

“Sviđa mi se ideja o Bosni i Hercegovini jer tamo žive hrišćani, muslimani i drugi. Nije samo jedna religija, već raznolikost, a to je veoma važno”, rekao je Mask.

Rekao je da je razmatrao i Dubai, gdje je kao prednost istakao “prosvećeno” rukovodstvo emirata, ali je rekao i da je njegova jedina zvanična religija (islam) učinila emirat manje pogodnom opcijom.

Mask je dodao da će za pokretanje instituta biti potrebno oko 100 miliona dolara.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

SPEJSIKS ZA 17 milijardi dolara kupuje BEŽIČNI SPEKTAR

Kompanija Spejseks saopštila je danas da će kupiti licence za bežični spektar od kompanije Ekostar, kako bi otvorio novi segment svoje satelitske mreže Starlink za oko 17 milijardi dolara (14,5 milijardi evra).

Taj veliki posao ključan je za proširenje Starlinkovog poslovanja s novim 5G umrežavanjem, preneo je Rojters.

Kompanije su se takođe složile oko sporazuma koji će omogućiti pretplatnicima Ekostarovog Bust Mobajla pristup Starlinkovoj direktnoj usluzi prenosa na ćeliju, kako bi proširili satelitski servis na područja bez usluge.

Kupovina spektra omogućava Spejseksu da počne sa izgradnjom i raspoređivanjem nadograđenih, laserski povezanih satelita koje će, kako kompanija navodi, proširiti kapacitet ćelijske mreže “više od 100 puta”.

Operativna direktorka Spejseksa Gvin Šotvel, rekla je da će sporazum pomoći kompaniji da “popuni mobilne mrtve zone širom sveta”.

“Sa ekskluzivnim spektrom, Spejseks će razviti satelite sledeće generacije Starlink Direct do ćelije, koji će imati značajnu promenu u performansama i omogućiti nam da poboljšamo pokrivenost za korisnike gde god da se nalaze u svetu”, ističe ona.

Vest je dovela do skoka akcija Ekostara za 19 odsto u ranom trgovanju.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

STIŽE SEZONA AJVARA! Kako najbrže oljuštiti papriku

Da li ste znali da postoji trik zbog kojeg kožica paprike sama spada za samo 10 sekundi? Ovaj jednostavan trik štedi vreme i energiju, a rezultat je savršeno oljuštena paprika bez muke.

Priprema paprike

Operite papriku i zarežite je na nekoliko mesta, posebno oko stabljike – to pomaže da toplota prodre ravnomerno i olakša odvajanje kožice.

Trik sa ključalom vodom

Potopite papriku u ključalu vodu na samo 10 sekundi. Zatim je odmah prebacite u ledenu vodu – termički šok će učiniti da kožica spontano popusti.

Oljuštite bez napora

Nakon 10 sekundi u ledenoj vodi, kožica se lako skida bez korišćenja noža ili grebanja. Paprika je spremna za punjenje, pečenje ili salatu.

Nastavi čitati

Aktuelno