Connect with us

Region

NEVJEROVATNA ISTORIJA MANASTIRA RAČA: U njemu se nalaze mošti kralja Dragutina, a čuvao je i najvažniji srpski dokument

Istorija manastira Rača u podnožju Tare.

Na desnoj obali reke Rače, u podnožju Tare, u blizini Bajine Bašte nalazi se manastir Rača u kom je pokojni patrijarh Pavle u dva maha bio monah. Takođe se u njemu za vrijeme Drugog svjetskog rata čuvalo Miroslavljevo jevanđelje, najveći i najvažniji dokument srpske književnosti iz 12. vijeka.

Patrijarh Pavle bio je monah u manastiru Rača od 1948. godine do 1950. kao i od 1951. do 1955. godine. Zahvaljujući njemu se dio svetih moštiju kralja Dragutina, mogu vidjeti u manastiru Rača. Što se tiče Miroslavljevog jevanđelja, njega je iguman Platon Milojević sačuvao ispod kamenih ploča u oltaru crkve zahvaljujući čemu je spašen od bugarske kaznene ekspedicije koja je 1943. godine spalila sve manastirske objekte, kako se navodi na vikipediji.

Manastir Rača udaljen je šest kilometra od Bajine Bašte, a isto toliko i od rijeke Drine. Vjeruje se da predstavlja zadužbinu kralja Dragutina i da je podignut 1276. godine. Pripada Eparhiji žičkoj Srpske pravoslavne crkve i predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od velikog značaja.

“Velika seoba pod patrijarhom Arsenijem III Čarnojevićem 1690. godine povukla je za sobom mnoge monahe, pa je manastir sasvim opustio. Turska vojska ga je zatim zapalila, kao i Georgijevski skit sa crkvom “Banjom“. Georgijevski skit se nalazi oko dva kilometra od manastira Rače kada se ide uzvodno uz rečicu Raču. Danas na tom mestu jedino se poznaju temelji crkvice i ćelija monaha, račanskih prepisivača. Georgijevski skit sa crkvom Banjom, posvećenoj Svetom velikomučeniku Georgiju, bio je centar srpske prepisivačke škole sve do odlaska račanskih monaha u Ugarsku”, napisao je nastojatelj manastira: protosinđel German (Avakumović) na sajtu Srpske pravoslavne Eparhija žička.

Manastir je podignut u nekadašnjoj Sokolskoj nahiji. Više puta je uništavan i ponovo iz pepela građen. Vjerovatno je prvi put postradao sa padom despotovine pod osmansku vlast 1459. godine, zatim neposredno posle Velike seobe 1690. godine i posljednji put poslije propasti Prvog srpskog ustanka 1813. godine. Prva obnova manastira organizovana je 1795. godine zahvaljujući Hadži Melentiju Stefanoviću, arhimandritu i kasnijem ustaničkom vođi, koji je preko vaseljenskog patrijarha uspio da dobije sultanov ferman o obnovi, navodi se na vikipediji.

“Pri polasku jeromonaha Melentija Stefanovića iz manastira Tronoše u Svetu Zemlju u Jerusalim, njegov duhovni učitelj arhimandrit Stefan Jovanović namenio mu je, pored hahiluka, i drugu ulogu. Snabdeo je Melentija dovoljnom svotom novca i naložio mu da pri povratku iz Jerusalima svrati u Carigrad i kod Porte (sultanova vlada) izdejstvuje dozvolu za obnovu manastira Rače. Preporukom Vaseljenskog patrijarha uspeo je da dobije odobrenje. Po povratku u Tronošu jeromonah Melentije odmah pristupa pripremama za obnovu manastira Rače zajedno sa jeromonasima Josifom i Isaijom. Njih trojica su rukovodili započetim radovima 1795. godine i pozvali na saradnju sve seljake koji su o svom trošku na drvenim kolima dovlačili kamen i građu.

Nova crkva je bila završena 1796. godine, na temeljima stare. Na Božić iste godine hram je osvešten, a pre toga je Hahi-Melentije dobio čin arhimandrita. Poslije propasti Prvog srpskog ustanka 1813. godine sa Karađorđem i drugim vojvodama Hahi-Melentije prelazi u Austriju. Bratstvo manastira Rače, ostavši bez svog igumana, živelo je u stalnom strahu od turske osvete, znajući da Turci ne mogu oprostiti Hahiji što ih je isterao iz Sokolske nahije, pa se svakodnevno nadalo njihovoj odmazdi.

I zaista, nije se dugo čekalo. 16. oktobra 1813, Memšir-aga iz Srebrenice s vojskom pređe Drinu i opkoli manastir. Neki monasi su se razbježali, a u crkvi se zatekao iguman Isaija i đakon Ignatije. Turci upadnu u crkvu pa na kamenoj časnoj trpezi odsijeku im glave. Zatim sruše ikonostas, a ikone i sve drvene stvari nabacaju na njihova tela i zapale crkvu i sve okolne manastirske zgrade, a drveće i voće okolo posijeku.

Tako je manastir Rača, posle nepunih 18 godina od svoje prve obnove 1795. godine, 1813. ponovo spaljen. Nekoliko preživjelih monaha našli su utočište u Tronoši, ali je i ona spaljena godinu dana kasnije. Neki se potom vraćaju u Raču i podižu privremenu kapelicu, podnoseći oskudicu kraj srušenog manastira”, napisao je nastojatelj manastira: protosinđel German (Avakumović).

Nakon završetka Drugod srpskog ustanka Hahi-Milentije se vratio u Srbiju i odmah pristupio obnovi crkve, međutim ostala je bez ikonostasa i živopisa. Ikonostas u hramu Vaznesenja Hristovog u manastiru Rači uradio je slikar iz Šapca Georgije Bakalović 1840. godine, a 1854. je završeno oslikavanje unutrašnjosti hrama.

“Zvonik je završen 1849. godine. Za vrijeme austrijske okupacije 1915-1918. godine okupator je skinuo i zbacio zvona sa zvonare. Danas se u zvoniku nalaze tri zvona. Početkom nemačke okupacije 1941. godine manastirski konak je služio za smještaj izbjegle djece iz Bosne. Tokom 1941. godine Nijemci su opljačkali manastir. 16. oktobra 1943. godine kaznena ekspedicija, sastavljena od Bugara, došla je preko Kaluđerskih bara i zapalila sve zgrade u manastirskom krugu. Manastir je pretrpio veliku štetu.

Na mjestu starog konaka podignut je nov 1969. godine, sa kapelom. Na Kaluđerskim barama na Tari izgrađena je 1975. godine dvospratna zgrada, podešena za prijem gostiju. U njenom sastavu je kapela posvećena Saboru srpskih svetitelja. Ova zgrada je metoh manastira Rače, nalazi se na manastirskom imanju i pod upravom je manastira”, napisao je nastojatelj manastira: protosinđel German (Avakumović).

Loading...

Region

DETALJI O NOVOJ VLADI SRBIJE: Zna se premijer, a BIĆE I IZNENAĐENJA, ali jedna stvar ostaje ista

Premijer nove Vlade Srbije će biti Đuro Macut, ljekar sa zavidnom karijerom, a što se tiče njenog sastava biće puno iznenađenja i novih ljudi.

Jedna stvar se neće mijenjati, pa će i ovaj kabinet u Nemanjinoj 11 u Beogradu imati 25 ministarstva. To je ono što, ukratko, za sada znamo o novoj Vladi Srbije koja treba da bude formirana do 18. aprila u ponoć, kada i ističe zakonski rok za taj posao, prenosi Blic.

Mandatar Vlade je Đuro Macut, kako je 6. aprila saopštio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

– Jedan izuzetno hrabar čovjek, veoma miran, smiren, tolerantan, trpeljiv, strpljiv i verovatno najveći stručnjak iz oblasti endokrinologije od Beča do Istanbula. Na ponos državi Srbiji što ćemo takvog čovjeka poslije Blagoja Neškovića. On je bio posljednji lekar predsjednik vlade od 1945. do 1948. godine. Prvi put ćemo imati lekara na čelu vlade, pa kad ima Evropa i Evropska komisija i jednog pedijatra na čelu svoje vlade, vjerujem da će Srbija postići velike uspjehe i ovo je čovjek razgovora – kazao je Vučić.

Jutro poslije objavljivanja odluke, novi mandatar nije želio da otkriva nikakve detalje. Đuro Macut se oglasio i izjavio da o svojim potezima sa pozicije premijera neće govoriti prije podnošenja ekspozea u Skupštini Srbije.

– Još nema tačnog datuma za podnošenje ekspozea, ali svakako se očekuje do definisanog i zakonom predviđenog termina, 18. aprila – rekao je Đuro Macut.

Analitičari su odmah nakon što je otkriveno njegovo ime, ocijenili da bi Macut trebalo “da predstavlja neku vrstu mosta prema opoziciji i studentima u blokadi”.

zgrada Vlade Srbije
FOTO: MITAR MITROVIĆ/RINGIER

– Takva vrsta autoriteta je bila neophodna vlasti da pokrene stopirane procese koji se ne tiču samo dijaloga i rešavanja društvene krize. Kada budemo znali sve ministre znaćemo i koji su prioriteti nove vlade – rekao je ranije za Blic izvršni direktor Cesida Bojan Klačar.

Sastav Vlade saopštiće Macut, a predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsjednik SNS Miloš Vučević izjavio je da se u novoj Vladi Srbije jedna stvar neće mijenjati.

– Broj resora će u novoj vladi ostati isti, jer promena iziskuje i raspravu o zakonima o vladi i o ministarstvima – kazao je Vučević.

To znači da će, kao i sadašnja, nova Vlada imati 25 resora, a ostaje da se vidi da li će u njoj i dalje biti i pet ministara bez portfelja.

Biće mnogo novih ljudi

Što se tiče imena, Vučević je rekao da će u Vladi biti i dosadašnjih ministara, kao i da će biti mnogo novih imena.

– Mislim da i u ovoj vladi ima ljudi koji zaslužuju da ostanu ministri, ima pozicija koje treba promijeniti. Vjerujem da će biti mnogo novih ljudi – rekao je Vučević.

Svesrpski sabor zajednička sjednica vlada Srbije i Srpske Miloš Vučević
FOTO: BORISLAV ZDRINJA

Lični pečat daće Macut, a Klačar je za Blic ranije rekao da bi, imajući u vidu profil mandatara Đure Macuta, u novoj Vladi trebalo očekivati kombinaciju političara i ekspertskih ministara.

On vidi dva razloga za ovu svoju tvrdnju:

Nije realno očekivati da premijer bez iskustva može da upravlja bez jakih političkih imena u Vladi

Ovo je oročena Vlada i kao takva ne može da započne, a ni završi dugoročne reformske procese

Rok za Vladu 18. april

Vlada koja je sada u tehničkom mandatu izglasana je 2. maja prošle godine, sa 152 glasa “za“, 61 “protiv“ i bez uzdržanih, od 213 onih koji su pristupili glasanju.

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, a novi ministri bi, kako je Vučić ranije je najavio, trebalo da polože zakletvu do Velikog petka 18. aprila kada i ističe zakonski rok za njeno formiranje. To znači da je nekih sedam dana ostalo do novog kabineta u Nemanjinoj 11.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Region

DRAMA NA IBARSKOJ: Muškarac prijeti pištoljem, POMINJE IZVRŠITELJE, pregovarači na terenu!

Isplivali su detalji drame na Ibarskoj magistrali.

Drama na Ibarskoj traje od 8 sati jutros, od kada je muškarac Ž. C. (59) izletio na put i stavio sebi pištolj na sljepoočnicu uz prijetnju da će se ubiti. Kako se saznaje, on je izašao iz svog automobila nasred puta, uzeo pištolj i stao na kolovoz!

Navodno, kako javljaju očevici, muškarac spominje i izvršitelje dok drži pištolj na sljepoočnici. Na licu mjesta su interventni timovi i mnogo policije sa pregovaračima. Saobraćaj je obustavljen, a stigla je i Hitna pomoć.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Daću sve od sebe da se SAČUVA MIR između Srba i Bošnjaka”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će dati sve od sebe da se sačuva mir između Srba i Bošnjaka i istakao da bi hapšenje Milorada Dodika bilo katastrofalno za Bosnu i Hercegovinu, jer bi se time narušio mir.

– Bošnjake doživljavam kao naše sestre i braću. Neću da se mešam u unutrašnje odnose u Bosni i Hercegovini osim do onoga što se i nas tiče, a to je poštovanja Dejtonskog sporazuma. Mi smo potpisnici Dejtonskog sporazuma i uvek ćemo pružati podršku i Republici Srpskoj, ali i BiH u celini i uvek želeti najbolje moguće odnose – rekao je Vučić večeras gostujući na televiziji Njuzmaks Balkans gdje je odgovarao na pitanja novinara iz Njujorka, Beograd i Sarajeva.

Na pitanje novinarke iz Sarajeva, da javnost u BiH izražava zabrnutost zbog konituirane podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku koji je prvostepenom presudom osuđen za narušavanje mira i stabilnosti i da ta podrška narušava ugled Srbiji na međunarodnoj sceni, rekao je da je njegov ugled i ugled Srbije neuporedivo veći od onih koji ga kritikuju.

– Kada govorimo o svemu tome, moj ugled i ugled Srbije je neuporedivo veći od onih koji me kritikuju i optužuju za nedostatak ugleda. Samo što ne mogu sebe da pogledaju u ogledalo uvek gledaju kako će nekom drugom nešto da prebace i kažu. Toliko o mom ugledu. Moj ugled je takav da sam nedavno bio i sa Antonijom Koštom, Ursulom fon der Lajen i Makronom, da se redovno viđam i sa Ficom i Orbanom, da razgovaram sa Trampom, bio sam šesti lider u svetu koji je sa njim razgovarao, razgovaram i sa Zelenskim, sa Putinom. Toliko o ugledu – rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje kakvu poruku Srbija šalje podržavajući aktere koji otvoreno osporavaju Dejtonski sporazum i hoće li Srbija djelovati u cilju povratka u okvir tog sporozuma, rekao je da je veoma važno da se držimo svakog slova Dejtonskog sporazuma.

– Srbija se od početka do dana današnjeg striktno držala Dejtonskog sporazuma. Ali Dejtonskog sporazuma. Ne iskrivljenih želja sarajevskih političara, čije tvrdnje morate da ponavljate, već baš slova Dejtonskog sporazuma. Milorad Dodik nije kriv za mnoge od stvari za koje ga optužujete, a kada on kaže da je za secesiju Republike Srpske, ja kažem Srbija podržava Dejtonski sporazum i Srbija podržava teritorijalni integritet BiH – rekao je Vučić.

Dodao je da Srbija podržava i teritorijalni integritet Republike Srpske kao entiteta u okviru BiH, jer je to sastavni deo Dejtonskog sporazuma.

On je dodao da za razliku od političara u Sarajevu, on Dejtonski sporazum tumači tačno kako je napisan.

– Srbija se veoma odgovorno i ozbiljno ponaša. Srbija nema ministre koji na dnevnom nivou napadaju ljude iz Sarajeva, samo zato što pripadaju BiH, nekoj drugoj naciji ili nekoj drugoj veri. Kao što u Sarajevu postoje ministri, predsednici, članovi Predsedništva i članovi Saveta ministara, koji svakodnevno nemaju šta drugo da kažu, već vređaju na najbrutalniji način i mene i druge ljude iz Beograda. Niti je to diplomatija, niti se tako razvijaju ozbiljni odnosi – rekao je Vučić.

Vučić je rekao da se Srbija trudi da gradi dobre odnose sa BiH i da smatra da 30 godina posle Dejtonskog sporazuma, ako neko misli da može da drži moralne pridike Srbiji to neće prihvatiti i boriće se protiv toga.

– Pokažite od 2012. godine da li sam i jednom rečju pogazio Dejtonski sporazum ili bilo šta loše rekao o BiH i Bošnjacima ili bilo čemu. Pošto to nećete naći i ne možete da rešite probleme unutar BiH, nego uvek morate da prebacujete nešto Srbiji, čak i kad ne znate šta biste da prebacite Srbiji. Ja nemam ništa protiv toga, nastavite, mi ćemo nastaviti da gradimo Srbiju, vama uvek da pružamo ruku, hteli ili ne hteli vi da je prihvatite – naglasio je on.

Vučić je odgovarajući na pitanje novinara kako bi Srbija reagovala u slučaju hapšenja Milorada Dodika, rekao da bi to bila katastrofa za BiH i da čini sve što može da uvjeri zapadne partnere u to, jer bi se time narušio mir.

Dodao je da se nada da će se u Sarajevu pojaviti ljudi koji će reći “dobro je za Bosnu i Hercegovinu da ne pokušavamo da hapsimo Milorada Dodika”.

– Ne zaboravite da je sukob u BiH počeo kada je ubijen svat na Baščaršiji Nikola Gardović. Ne bih želeo da nam se dogodi bilo kakav sukob i daću sve od sebe da nam se nikada više ne dogodi. Jer mi smo sestre i braća i mi moramo zajedno da živimo – rekao je on.

Dodao je da se hapšenjem Dodika narušava mir.

– Hapšenjem Dodika i oni koji govore mora da se puca, da se puca u meso, kao što govore pojedini poslanici i predstavnici zvaničnog Sarajeva, time se puca u mir, a ne samo u Milorada Dodika. Time se ne traži samo njegovo hapšenje, već se traži sukob sa srpskim narodom. Onaj ko to ne vidi i ne razume, ja mislim da ne treba da opstane na političkoj sceni – rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno