Connect with us

Društvo

NIŠTA OD DOGOVORA: Radnici RiTE Gacko od ponedjeljka idu u štrajk

Sastanak članova sindikata Rudnika I termoelektrane Gacko i rukovodstva Elektroprivrede Republike Srpske nije urodio plodom zbog čega će u utorak 22. novembra radnici RiTE Gacko stupiti u štrajk.

Predsjednik sindikata Rudnika i termolektrane Gacko Željko Tepavčevića kaže da nisu uspjeli naići na razumijevanje rukovodstva da se u plan poslovanja za uvrsti povećanja plata za radnike.

– Zahtjevi sindikata RiTE Gacko su povećanja cijene rada sa 150 na 170 KM i izmjene člana kolektivnog ugovora 64. i 67. koji se odnose na povećanja plata onim ljudima koji imaju otežane uslove rad. Očekivali smo da ćemo naići na razumijevanje, uvažavajući sve okolnosti i poslovanja i proizvodnje električne energije u ovim izazovnim vremenima, ali nažalost toga razumijevanja nije bilo – istakao je Tepavčević.

U Elektroprivredi kažu da ne mogu udovoljiti pojedinačnim zahtjevima sindikalnih organizacija, odnosno da radnici iz cijelog sistema prvo moraju obaviti pregovore sa svojim upravama kako bi se sve analiziralo u matičnom preduzeću i predložilo Vladi Republike Srpske.

– Za sada ne možemo reći da nema povećanja plata. Ostalo je da se uradi jasna analiza prije svega upravnopravni osnov i jasna i detaljna analiza o kojoj masi sredstava se radi da bi se moglo detaljno informisati vlasnik i viđeti koji su to izvori sredstava koje mora holding obezbjediti da bi se ispoštovale preuzete obaveze – rekla je Nada Trninić, v.d. finansijski direktor Elektroprivrede RS.

Međutim, predstavnici radnika tvrde da njihovi brojni raniji pozivi rukovodstvo ERS nisu urodili plodom sve dok nisu najavili štrajk.

– Nažalost, kada sindikat pristupi radikalnim vidovima sindikalne borbe onda nas zovu na sastanak. Prvo smo 18. maja uputili dopis ispred sindikata za sastanak, potom 12. jula, 10. avgusta, 29. avgusta i 1. novembra i niko se nije udostojio da nas pozove da razgovaramo da pravimo analize jer sigurno za ove zahtjeve su potrebne analize – istakao je Tepavčević.

Kada su u pitanju potraživanja između RiTE Gacko i Elektroprivrede i tu se rade o različitim ciframa.

Ono što je definitivno Elektroprivreda dužna je Gacku, a prema računici sindikata dugovanju su 27 miliona dok su prema računici rukovodstva oko 15 miliona.

U Elektroprivredi potvrdili su da će ovu godinu završiti sa gubitkom, ne navodeći koliki će on biti.

– Tačno je da u 2022. godini očekujemo poslovanje matičnog preduzeća sa gubitkom jer je matično preduzeće preuzelo obavezu prodaje električne energije odnosno trgovinu i snabđevanje, a ima i zaključene ugovore sa zavisnim preduzećima. Na početku ove godine nije se moglo očekivati šta će se događati na tržištu i kakvo će biti ostvarenja obima proizvodnje – naglasila je Trninićeva.

Nakon Gacka 28. novembra najavljen je i štrajk radnika RiTE Ugljevik

(BN)

Društvo

PUT OD 230 KILOMETAR: Sa Sokoca na Ostrog krenula 33 hodočasnika, među njima i 13 djevojaka

Sa Sokoca je jutros na pokloničko putovanje do manastira Ostrog krenula grupa od 33 hodočasnika, među kojima 13 djevojaka.

Oni će nakon pređenih 230 kilometara u subotu, 11. maja, u predvečerje praznika Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, stići na večernju službu u svom odredištu.

Predsjednik sokolačkog Udruženja “Sveti Vasilije Ostroški” Milan Maričić izjavio je da je ovo 15. hodočašće i poklonjenje moštima Svetog Vasilija vjernika sa Romanije, a tradicija je počela još 2009. godine kada su do manastira Ostrog krenula trojica mladih Sokočana.

On je istakao da su jutros na ovaj put, nakon blagoslova sveštenika iz porte Crkve Svetog proroka Ilije, krenuli hodočasnici sa Sokoca, iz Rogatice, Pala i Višegrada.

On je rekao da je prvi odmor hodočasnika planiran nakon pređenih 45 kilometara, u mjestu Dub kod Rogatice, zatim u Foči, u Rafting klubu na granici Crne Gore i Republike Srpske, u manastiru Piva, u sportskoj sali u Vidrovanu, a potom šesti dan pješačenja dolaze na večernju službu u manastir Ostrog.

Nastavi čitati

Društvo

KAFA U BIH PONOVO POSKUPLJUJE: Uskoro stižu nove cijene

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među stanovnicima, ističu naši sagovornici i dodaju da su i sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

Naime, kako je za “Nezavisne novine” rekao Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, cijene sirove kafe na berzi u proteklom periodu išle su gore i pred njima je turbulentno vrijeme.

“Teško je dati neku prognozu šta će se dešavati u narednom periodu, ali sigurno je da će do rasta cijene doći”, kazao je Banjac i dodao da će se to odraziti na sve vrste kafe.

“Sve sorte kafe jako su poskupjele, tako da je neupitno da će cijene biti veće, a to će se poskupljenje odraziti i na ekspreso, ali i na ostale vrste kafe”, kazao je Banjac i istakao da će minimalno 10 odsto doći do rasta cijene.

Istakao je da je teško predvidjeti tačne cijene u budućnosti, ali kako kaže, ono što je sigurno, jeste da se cijene neće vratiti na one od prije nekoliko godina.

Dodao je da je najtraženija domaća kafa, nakon toga espreso, ali i instant brze kafe.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, kazao je da su ugostitelji očekivali da dođe do stabilizacije cijene kafe, ali da berze govore drugačije.

“Sada će vjerovatno doći do malih korekcija cijena i u ugostiteljskim objektima”, kazao je Kurtinović i naglasio da su sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

“Generalno, mi možemo da stavimo cijene koliko želimo, ali onda se postavlja pitanje kome stavljamo te cijene, da li ćemo imati gostiju”, kazao je Kurtinović i dodao da se cijene kafe u Banjaluci kreću između 2,30 i četiri marke.

Kako je rekao, ukoliko se desi dodatni rast, građani će sigurno piti manje kafe.

Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu”, ističe da kod njih neće biti poskupljenja, jer kako kaže, žele da zadrže kupce.

“Jedino ako cijene nastave abnormalno da rastu, moraćemo da pratimo taj trend, ali da to poskupljenje bude minimalno”, kazao je Grbić.

Istakao je da cijena robuste kafe raste, jer kako kaže, nema je u velikim količinama, dok je velika potražnja za ovom vrstom kafe.

“Cijene arabike takođe rastu, ali ne toliko drastično, tako da ćemo cijenom arabike uspjeti da pokrijemo ova povećanja da ne bismo morali povećati cijenu naše kafe, jer ipak želimo da budemo konkurentni cijenom na tržištu”, kazao je Grbić.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), BiH je tokom prva tri mjeseca ove godine uvezla nešto više od 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona maraka, a najviše kafe je stiglo iz Brazila, i to u količini od 2,7 miliona kilograma.

“Vrijednost kafe koja je uvezena iz Brazila bila je nešto viša od 18 miliona maraka”, naveli su iz UIO BiH.

Dodaju da je u istom periodu prošle godine u BiH stiglo 4,6 miliona kilograma kafe, vrijedne nešto više od 32,5 miliona KM.

“Tokom prva tri mjeseca ove godine BiH je izvezla 36.171 kilogram kafe u vrijednosti od 445.443 KM”, rekli su iz UIO BiH i dodali da su lani u istom periodu izvezena 10.954 kilograma kafe u vrijednosti od 147.321 KM.

Nastavi čitati

Društvo

NASTAVLJA SE POTRAGA ZA ZATRPANIM RUDAROM: Obrušavanje zemlje pravi probleme

Potraga za rudarom zatrpanim u jami Rudnika lignita “Mramor” kod Tuzle nastavlja se i danas, ali konstantno obrušavanje zemlje pravi dodatne probleme.

Iz Rudnika mrkog uglja “Kreka” saopštili su da se moraju zaštiti i spasilačke ekipe koje čine sve kako bi rudar bio pronađen.

“Plan akcije spasavanja i sve aktivnosti usmjerene su da se na bezbjedan način, uz maksimalne napore Čete za spasavanje, što prije dođe do našeg komorata”, navodi se u saopštenju.

Predsjednik Sindikata radnika rudnika uglja u Federaciji BiH Sinan Husić podsjetio je da je rudar 3. maja ostao zatrpan u jami dubokoj 170 metara kada se obrušila zemlja, prenose federalni mediji.

U ovoj jami 2020. godine je poginuo jedan rudar, dok se u jami Dobrnja Jug, udaljenoj nekoliko stotina metara, prije 34 godine dogodila najveća rudarska nesreća na ovim prostorima, kada je smrtno stradalo 180 rudara.

Nastavi čitati

Aktuelno