Connect with us

Politika

NOVI MANDAT, NOVA DJELA! Ovo je Stanivukovićev program za RAZVOJ BANJALUKE!

Most u naselju Dolac, kolektor na Vrbasu, nove javne garaže, sradnjoškolski centar, zaobilaznica oko Banjaluke, žičara na Banj brdu i prva tramvajska linija, samo su neki od planova koje je kandidat PDP za gradonačelnika Banjaluke, Draško Stanivuković, predstavio u Planu i programu PDP za Banjaluku od 2024-2030. godine.

– U našem programu posvetili smo pažnju svakoj oblasti u našem gradu. Radili smo na poboljšanju saobraćajne infrastrukture, unapređenju obrazovanja, razvoju turizma sa posebno posvećanom pažnjom ekologiji. Ovo će biti naša djela sutra. Prethodni mandat započeli smo obećanjaima, završili djelima i nema sumnje da će tako biti svaki naredni put – rekao je Stanivuković.

On je naglasio da ovo nisu nova obećanja u političkoj kampanji, nego projekti na kojima se već radi, a neki od njih biće završeni u prvoj godini mandata.

Most u naselju Dolac – Izgradićemo most u Docu kao jedan od najvećih infrastrukturnih projekata i novi simbol našeg grada. Ovaj most će znatno ubrzati protok saobraćaja u gradu i smanjiti gužve. Osim toga, svojim modernim izgledom Banjaluci će dati novi šarm kakav imaju evropske metropole.

Кolektor na rijeci Vrbas – Zaštita životne sredine, očuvanje kvaliteta vode, kao i smanjenje rizika od poplava benifiti su koje će gradu donijeti izgradnja kolektora koju Vrbas čeka decenijama.

Grad bez makadamskih puteva – Jedan od privih koraka u naredom mandatu biće nastavak izgradnje modernih saobraćajnica. Zato će naš cilj u narednom periodu biti asfaltiranje svih makadamskih puteva na teritoriji grada Banjaluke.

Srednjoškolski centar i Građevinska škola – Izgradićemo srednjoškolski centar sa Poljoprivrednom i Politehničkom školom koji će mladima omogućiti kvalitetnije obrazovanje, bolju povezanost i još jednom potvrditi da je Banjaluka grad mladih. Pored srednjoškolskog centra izgradićemo i novi objekat Građevinske škole.

Neradna nedjelja – Neradna nedjelja za trgovce i dalje ostaje naš cilj od kojeg nećemo odustati. Istrajaćemo na tome da ovaj prijedlog postane realnost i nastaviti raditi u interesu porodice, jer je borba za svakog člana porodice vodilja naših programa.

Rješavanje pitanja vodosnabdijevanja – Naš prioritet odmah prve godine biće ulaganje dodatnih 10 miliona КM u sistem „Tunjice 1 i 2“ kako bi se u potpunost riješio problem vodosnabdijevanja u područjima potkozarskih sela kao i ostalim kritičnim područjima.

Nova kanalizaciona mreža – Problemi sa kanalizacijiom i otpadnim vodama postaće prošlost u Banjaluci, jer ćemo kontinuirano raditi na razvoju nove kanalizacione mreže. Naš cilj je 100 km kanalizacije kojima ćemo se primaći cilju da svaka kuća u Banjaluci ima kanalizaciju.

Izmještanje deponije u Ramićima – Problem sa deponijom Ramići biće trajno i sistemski riješen, a deponija će biti izmještena na adekvatne lokacije daleko od naseljenih dijelova grada.

Saobraćajna obilaznica – Završenom izgradnjom mosta u Česmi, a potom i povezivanjem sa magistralnim putem Banja Luka-Кotor Varoš biće završena prva obilaznica, nakon čega će tranzit postati nova aleja. U narednom periodu biće intenzivirani i radovi na obilaznici oko zapadnog tranzita.

Novih 20.000 sadnica – Utrostručavanje broja sadnica imaće višestruku korist za Banjaluku, posebno u borbi protiv zagađenja vazduha, poplava i borbi protiv velikih talasa vrućina. Nova stabla biće posađena u svim dijelovima grada, naročito urbanim sredinama gdje je upravo sadnja stabala ključna za održivot i stvaranje prijatnije atmosfere prilikom velikih vrućina. Novim sadnicama Banjaluka će zadržati epitet grada aleja.

Uređenje Suturlije, Trapista i Banj brda – Vodeći se ekološkim vrijednostima i promocijom zdravog načina života, u narednom periodu izgradićemo i obnoviti tri rekreativne zone. Ove zelene oaze biće odlično mjesto za odmor i rekreaciju, ali i pomoćnik u smanjenju zagađenja vazduha.

Sportska gimnazija – Čuveni Sokolski dom postaće Sportska gimnazija, čiji će program biti prilagođen onima koji se profesionalno bave sportom. Sokolski dom biće mjesto gdje će stasavati vrhunski sportisti sa programom prilagođenim tako da neće morati birati između sportske karijere i obrazovanja, već će im biti omogućeno oboje.

Кuća „Predah“ – Zajedno sa svim ljudima dobre volje kroz našu akciju „Od Banje Luke sa ljubavlju“ biće izgrađena kuća za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju. Ova kuća će biti dom za sve one koji nakon što ostanu bez roditelja ili staratelja i dalje trabaju brigu drugog lica.

Javne garaže – Nedostatak parking mjesta u gradu postaće prošlost izgradnjom javnih garaža u samom centru grada kojima ćemo trajno riješiti probleme sa nedostatkom parkinga u gradu. Sa više stotina novih parking mjesta problem parkinga biće riješen na duži period.

Besplatan električni autobus – U cilju smanjenja zagađenja vazduha, buke, gužve u saobraćaju naš cilj biće dovođenje električnog autobusa na ulice Banjaluke, koji će za sve putnike biti besplatan. Ovim korakom Banjaluka će biti u koraku sa razvijenim evropskim gradovima po pitanju ekološkog prevoza.

Prva tramvajska linija – Nastavićemo saobraćajnu revoluciju. Prva tramvajska linija omogućiće brži, ekološki prihvatljiv i ekonomičan prevoz, te smanjiti saobraćajne gužve i zagađenje vazduha.

Nova poslovna zona – Otvorićemo vrata nove poslovne zone koja će nuditi vrhunske uslove za proizvodne i prerađivačke kompanije, uz sveobuhvatnu podršku i najmoderniju infrastrukturu. U perspektivi cilj poslovne zone je otvaranje više hiljada novih radnih mjesta.

Žičara do Banj brda – Nakon izgrađenog vidikovca nastavićemo da uređujemo ovu rekreativnu zonu, a pogled na Banju Luku biće još ljepši sa nove žičare koju ćemo izgraditi.

– Pored novih projekata, nastavljamo sa povećanjem subvencija za boravak djece u privatnim vrtićima do potpunog izjednačavanja cijena, nastavljmo sa mjerama pronatalitete politike, kao i povećavanjem ulaganja u sport i kulturu. Banjaluka ide naprijed, postaje moderan evropski grad u kome svaki naš sugrađanin ima pravo na dostojan život i sigurnu budućnost. Naša djela su garancija za to – zaključio je Stanivuković.

Politika

DA NIJE SMIJEŠNO BILO BI TUŽNO! Investitori iz Singapura “isparili”

Ni četiri mjeseca nakon velike najave o izgradnji vjetroparka kod Trebinja čija se vrijednost procjenjuje na milijardu i po KM – konkretnih informacija nema.

Ko su investitori, gdje je projekat zapeo i zašto izostaju odgovori – pitanja su na koja ni nakon 4 mjeseca nismo dobili jasne odgovore.

Dok nadležni izbjegavaju kamere, opozicija tvrdi – riječ je o još jednoj predizbornoj priči.

Od najave da će investitori iz Singapura graditi vjetroelektranu u Trebinju do danas – gotovo potpuna tišina.

Na dopis koji smo još u decembru uputili na jedini dostupni mejl firme Zodic energy – odgovor nikada nije stigao. Pokušaji da dobijemo konkretnije informacije vodili su nas do Gradske uprave.

U neformalnom razgovoru, načelnica Odjeljenja za prostorno uređenje Amerisa Zavitan Jeftović rekla nam je da niko iz Gradske uprave Trebinje nije imao direktan kontakt sa firmom iz Singapura, već da je posrednik bio Zoran Butulija.

Ipak, pred kamere nije željela – prvo zbog viroze, a mjesec dana kasnije nije ispunila obećanje da će dati izjavu. Pred kamere nije želio ni Zoran Butulija, koji nam je, takođe u neformalnom razgovoru rekao da je u partnerstvu Zhongbo grupe koja je zvanično ranije odustala od projekta i Zodic energy u Banjaluci registrovana firma koja treba da gradi vjetropark u Trebinju. Butulija nas upućuje na Gu Šoućjena, direktora firme registrovane u Banjaluci.

Na naš upit, Šoiućjen nam je odgovorio da se trenutno nalazi u Kini te da će se vratiti u Banjaluku kroz desetak dana kada možemo dobiti odgovore. Nakon toga komunikacija je prekinuta pa ni nakon mjesec dana nemamo povratnu informaciju.

Sve to otvara niz pitanja – ko zapravo stoji iza projekta, kakva je veza između kineskih, singapurskih, ali i indijske firme sličnog naziva Zodiac energy do koje nas je dovela potraga za informacijama o singapurskoj firmi Zodic energy.

Zbog svega onoga što je ostalo nejasno, opozicija izražava ozbiljnu sumnju da će projekat uopšte biti realizovan, upozoravajući da se slične priče često aktiviraju upravo uoči izbora.

‘‘Tu je umiješano i nama jedno poznato ime firma Net invest iz Beograda na čijem je čelu Zoran Butulija, a koja je inače, gle čuda, davala papiur i neku vrstu opravdanja i procjene vrijednosti Komsar enerdžija kad ga je od Serdarova kupovao Luka Petrović i ERS i kad smo izgubili 300 miliona KM.

Čim vidite jedne te iste firme, ista imena, a već smo zbog njih izgubili stotine miliona maraka, ni ovdje ne možete očekivati ništa dobro. Ja bih volio da se naprave te vjetroelektrane i da Trebinje dobija 15 miliona KM godišnjih prihoda i da imamo nove izvore električne energije ali iskustvo nas uči da nijedan projekat ove vlasti za 20 godina korumpirana vlast nije mogla da završi, a pitanje je do kada će narod da podržava korumpiranu vlast iza koje ostaju samo desetine i stotine miliona KM izgubljenih sudskih sporova‘‘, rekao je za našu televiziju Nebojša Vukanović, lider liste Za pravdu i red.

Da je sve u vezi sa projektom vjetroelektrane u Trebinju od samog starta sumnjivo, smatra i Milica Radovanović. Predsjednik Gradskog odbora Srpske demokratske stranke u Trebinju.

‘‘Naše vlasti nama pričaju o milionskim iznosima koje planiraju dati firmi koja maltene ne postoji, mi nemamo nikakve transparentne podatke o njihovom poslovanju. Dakle, kako ste vi u stanju da nekome date milionski posao nekome za koga ne znate da li je uopšte kredibilan i sposoban da ispuni bilo šta od očekivanja koja vi imate.

Naš narod očigledno nije ni zainteresovan, mi brinemo brojne druge brige, kako da preživimo od dana do dana, kako da platimo gorivo, račune za struju i ostalo tako da mi o nekim firmama iz Singapura i milionskim iznosima koje poslove im dodjelujemo uopšte nemamo vremena da se njima bavimo‘‘, smatra Milica Radovanović.

Bez odgovora nadležnih, bez jasnih investitora i sa sve više nelogičnosti – priča o vjetroparku za sada više liči na političko obećanje nego na konkretan projekat

Reklo bi se da je priču o trebinjskom vjetroparku odnio vjetar – ali je izvjesno da će je isti taj vjetar ponovo donijeti prvom prilikom, i to baš u vrijeme predizborne kampanje. A dok se nadležni kriju iza izgovora i izbjegavaju javnost, ostaje stara izreka – ko želi, nađe način, a ko neće, nađe izgovor.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

REVIZORI ANALIZIRALI DODIKOV BUDŽET! Više od 60 miliona KM potrošeno ne može se objasniti gdje?!

Revizori u Republici Srpskoj češljali su između ostalog i finansijsku dokumentaciju Službe predsjednika Republike Srpske za cijelu prošlu godinu. Većinom 2025. godine na funkciji predsjednika Republike Srpske nalazio se Milorad Dodik. Njega je tek 22. oktobra te godine na ovoj funkciji (kao vršilac dužnosti) naslijedila Ana Trišić-Babić.

Smještaj i putovanja

U izvještaju kojeg potpisuje glavna revizorka Božana Trninić navodi se da Služba predsjednika Republike Srpske u kontekstu finansijske revizije za 2025. godinu dobija pozitivnu ocjenu.

Tako ova revizija, kako je navela, nije našla ništa sporno u domenu raspisanih jabavki u ukupnom iznosu od 2,7 miliona KM, iako su čak sklopljena 23 direktna sporazuma.

Riječ je o najnetransparentnijem obliku javnu nabavke.

Služba predsjednika Republike Srpske kojom je veći dio 2025. godine šef bio Dodik, kako se navodi, imala je rashode od 83.709.101 KM. Samo na lična primanja otišlo je skoro pet miliona KM odnosno 4.935.163 КM.

Rashodi po osnovu korištenja roba i usluga iskazani su u iznosu od 66.826.135 КM.

Čine ih rashodi po osnovu zakupa, utroška energije, komunalnih, komunikacionih i transportnih usluga, režijskog materijala, putovanja i sl.

Na putovanja i smještaj otišlo je skoro pola miliona KM, a na korištenje mobilnih telefona u prošloj godini spiskano je 115.158 KM.

Posebno je zanimljiv nalaz revizora koji konstatuje da je “pojeo” najveći dio rashoda odnosno skoro 62 miliona KM.

“Ostali neklasifikovani rashodi iskazani su u iznosu od 61.925.703 КM, a odnose se na rashode za stručno usavršavanje zaposlenih (7.036 КM), rashode za bruto naknade za rad van radnog odnosa (1.005.211 КM), po osnovu reprezentacije (257.672 КM), za poreze, doprinose i neporeske naknade na teret poslodavca (18.048 КM) i ostale nepomenute rashode (60.637.736 КM)”, ističe se u izvještaju.

Pripadnicima MUP-a za osiguranje otišlo 137.955 KM

“Nepomenuti” rashodi od 60.637.736 KM koji čine više od 70 posto od ukupnih rashoda od 83.709.101 KM nisu dalje elaborirani u ovom izvještaju.

Zanimljiva je i struktura naknada za rad određenim saradnicima.

“Rashodi za bruto naknade za rad van radnog odnosa odnose se na senatorski dodatak članovima Senata Republike Srpske (31.880 КM), funkcionalni dodatak savjetnicima koji su angažovani bez zasnivanja radnog odnosa u Službi predsjednika (430.147 КM), rashode za bruto naknade po ugovoru o djelu (405.229 КM) i naknade angažovanim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za poslove obezbjeđenja predsjednika Republike (137.955 КM)”, istaknuto je u izvještaju.

(Fokus.ba) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

BLANUŠA O GORIVU I POTEZIMA VLADE “Umjesto 14, vrate 4 KM i tvrde da su pomogli!”

Predsjednik Srpske demokratske stranke Branko Blanuša ponovo je apelovao na delegate SNSD-a u Domu naroda PS BiH da zaštite egzistenciju građana i omoguće privremeno zamrzavanje akciza. “Imamo najniže plate u regionu i najskuplje gorivo. Nije nikakva pomoć to što se na benzinskim pumpama vraća 10 feninga po litru, jer država od građana uzme 30 feninga akciza i još PDV na taj iznos, što znači da po litru dizela izdvojimo 35 feninga. Uzmu 35 feninga, vrate 10 i kažu da su pomogli. Zamrzavanjem akciza, na rezervoar od 40 litara dizela, cijena bi bila manja za 14 KM. Nije pomoć nego ponižavanje građana to što umjesto 14 KM vrate 4 KM”, naglašava Blanuša.

On ilustruje primjerom da je prosječna plata u Hrvatskoj duplo veća nego u Republici Srpskoj i BiH, ali njihova Vlada reaguje svako 14 dana i cijene goriva su niže nego u BiH. “Isto rade i Vlada Srbije, gdje je prosječna plata za 200 evra veća nego u Republici Srpskoj, kao i u Crnoj Gori gdje je prosječna plata isto veća za 200 evra nego kod nas. Samo naša vlast se ponaša u maniru `Selo gori, a baba se češlja`”.

Predsjednik SDS-a ističe da su priče o navodnom prenosu nadležnosti čista budalaština.

“Nadležnost nad sistemom indirektnog oporezivanja je prenijeta prije dvije decenije i sve što se tiče indirektnih poreza je u nadležnosti institucija na nivou BiH. Ako se SNSD-u nije dopala mogućnost da Savjet ministara može intervenisati, jer je to operativno i
najjednostavnije rješenje, i ako sumnjaju u svoje ministre u Savjetu ministara, onda su mogli djelovati amandmanski i reći da Parlamentarna skupština BiH u slučaju krize može zamrznuti akcize na period do šest mjeseci. Izostanak takvog amandmana jasno govori
da je njihov jedini cilj da sav teret krize svale na pleća naroda”, konstatuje Blanuša.

Predsjednik SDS-a Branko Blanuša navodi da je inflatorni udar prisutan svuda i da bez ozbiljne i sistemske intervencije države kojom bi se sačuvala energetska stabilnost možemo očekivati dalji rast i onako rekordnog broja siromašnih.

“Znam da oni sa platama od preko 6.000 KM ne razmišljaju o cijenama hljeba, goriva, lijekova, pa ih pozivam da jedan mjesec pokušaju preživjeti od 1.600 KM”, poručio je Blanuša.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno