Connect with us

Politika

OBJAVLJENA ISTRAŽIVANJA! Trivićeva ispred Dodika, Cvijanovićeva ubjedljiva pred Šarovićem (FOTO)

Istraživanje raspoloženja biračkog tijela u Republici Srpskoj, koje je radio Faktor Plus, pokazuje da Jelena Trivić ima prednost u odnosu na Milorada Dodika u trci za predsjednika Republike Srpske, dok Željka Cvijanović vodi ispred Mirka Šarovića za poziciju srpskog člana Predsjedništva BiH.

Urezultatima ovog istraživanja, koje se nalazi u posjedu Srpskainfo, navodi se da je anketa na uzorku od 3.000 punoljetnih građana Republike Srpske rađena metodom lice u lice, anonimno, te da je prikupljanje podataka rađeno u periodu od 5. do 15. septembra ove godine.

Na pitanje da li biste izašli na izbore 2. oktobra, 53,6 odsto anketiranih dalo je potvrdan odgovor, a njih 46, 4 odrečan.

Što se tiče davanja povjerenja političkim strankama, najviše građana, prema istraživanju Faktor Plusa, svoj glas bi dalo SNSD – 27,1 odsto, zatim SDS – 17, 9 odsto, za PDP bi glasalo 15,1, Ujedinjenu Srpsku 5,8, Pokret za državu 5,5, DNS 2,9, SP 2, 8, Demos 1,4, SPS 1,3 odsto. Listi za pravdu i red Nebojše Vukanovića povjerenje bi dalo 1,2 odsto anketiranih, a Hrvatska koalicija Banjaluka HDZ BiH – HDZ 1990 dobila je jedan odsto podrške. NPS je, po ovom istraživanju, dobio 0,8 odsto.

Na pitanje za koga biste glasali za srpskog člana Predsjedništva BiH, većina anketiranih, njih 35,7 odsto, svoj glas bi dali Željki Cvijanović.

Za Mirka Šarovića bi glasalo 29,8 odsto, Nenada Nešića 3,3, dok bi za Vojina Mijatovića glasalo 2,5 odsto.

Što se tiče izbora za predsjednika Republike Srpske, Jelena Trivić uživa podršku 47,2 odsto ispitanika, Milorad Dodik 44,9 odsto, Radislav Jovičić 3,2, Neđo Đurić 1,6 odsto.

Takođe, istraživanje Faktor Plusa pokazalo je da su političke partije, koje su od 2020. do 2022. imale najveći pad u podršci birača DNS (40 odsto), Demos (22), SPS (17), te SDS (4).

S druge strane, političke partije koje su u posljednje dvije godine ostvarile najveći rast u podršci birača su Ujedinjena Srpska (39 odsto), Pravda i Red Nebojša Vukanović (15), te SP (4 odsto).

Na kraju, u procjeni Faktor Plusa, koji je inače jedna od najuglednijih kompanija iz Srbije koja se bavi istraživanjem javnog mnjenja, a koja je, podsjećamo, pred prošle lokalne izbore iznijela najpreciznije prognoze o rezultatima izbora u Banjaluci, navodi se da je Željka Cvijanović “u značajnoj prednosti u odnosu na Mirka Šarovića”, da je Jelena Trivić “u blagoj prednosti u odnosu na Dodika”, dok su, kako se ističe, trenutno mnoge parlamentarne stranke ispod cenzusa.

Takođe, navodi se “veliki i iznenađujući napredak koalicije bošnjačkih stranaka”.

Srpska info

Politika

SNSD PROGLASIO POBJEDU Kovačević objavio da Karan vodi sa 8.500 glasova

Kandidat SNSD za predsjednika Republike Srpske Siniša Karan pobijedio je na prijevremenim izborima u Srpskoj. bjavio je ovo Radovan Kovačević, portparol SNSD koji ističe da Karan ima oko 8.500 glasova više u odnosu na protivkandidata iz SDS Branka Blanušu. – Na 95,61 odsto obrađenih biračkih mjesta Karan ima 208.988 glasova, a Blanuša 200.558 – kaže Kovačević.

On je istakao da će se uskoro obratiti i lider SNSD Milorad Dodik koji će proglasiti pobjedu. Kovačević je pozvao opoziciju da se uozbilji te je ponovio da pobjeda Karana znači pobjeda nad Kristijanom Šmitom i svih onima koji su radili protiv Srpske.

Kovačević kaže da vjeruje da će konačna razlika u korist Karana biti oko 15.000.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

BABALJ “Branko, izađi na pred Palatu i sačuvaj volju naroda”

Napisao je ovo Darko Babalj (SDS), srpski član Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i dodao:

“Izađi pred Palatu predsjednika Republike u Banjaluci i pozovi narod da sa tobom proslavi pobjedu! Zaštiti pobjedu koju su ti građani danas dali!”

Ako ne odeš večeras, dodaje Bablj, oteće ti pobjedu kao što su je i dosad otimali, pod krinkom noći, izbornim prevarama i malverzacijama.

“Navikli su otimati godinama. Pokaži zube, Branko! Pobijedio si! Ovo je tvoja noć, noć pobjede SDS-a. Nema političkog komfora, ne smijemo dozvoliti da te pokradu!”, istakao je Babalj.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

BLANUŠA U BANJALUCI VODI ZA 13 000 GLASOVA! Stanivuković poručuje “Grad je neosvojiva tvrđava za SNSD”

Sa više od 13.000 glasova razlike, kandidat opozicije prof. dr Branko Blanuša ostvario je ubjedljivu i, prema riječima lokalnih zvaničnika, istorijsku pobjedu u Banjaluci.

Predsjednik Pokreta za pravdu i slobodu, Draško Stanivuković, poručio je da je ovim rezultatom Banjaluka još jednom potvrdila da je „bastion opozicione borbe, najsnažniji pokretač promjena i neosvojiva tvrđava za SNSD“.

„Zahvaljujem mojim Banjalučanima, jer smo zajedno odbranili sve ono za šta smo se prethodnih godina borili. Ovaj rezultat je dokaz da politike koje sprovodimo imaju veliku podršku naroda“, istakao je Stanivuković.

Dodao je da je zajednički rad sa profesorom Blanušom tokom kampanje bio ključan, naglasivši da su obišli svaki dio grada, što je, kako kaže, biračko tijelo jasno prepoznalo i nagradilo.

„U nove pobjede idemo još odlučnije, snažnije i ujedinjeniji nego ikada. Nadam se ovakvom rezultatu i u drugim dijelovima Republike Srpske“, poručio je on, zaključivši: „Idemo dalje, idemo jače!“

Nastavi čitati

Aktuelno