Connect with us

Društvo

Od 1. avgusta: Zdravstveno u Srpskoj samo za građane sa redovnim doprinosima

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od sutra, od 1. avgusta finansira zdravstvenu zaštitu samo za građane koji su na jedan od zakonom predviđenih osnova prijavljeni na osiguranje i za koje se redovno uplaćuju doprinosi – bez izuzetka, saopšteno je iz ove ustanove.

Napominju da odluka Vlade Republike Srpske po kojoj je omogućeno da svi građani imaju zdravstveno osiguranje bez obzira na uplatu doprinosa ističe danas 31. jula.

Tako da FZO RS od sutra, u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, može da finansira zdravstvenu zaštitu samo za građane za koje se redovno uplaćuju doprinosi.

– Ovo je prilika da ponovo pozovemo građane koji još nemaju zdravstveno osiguranje, poput nezaposlenih, da posjete nadležne poslovnice Fonda i regulišu svoj status. Takođe, budući da je Vlada dala rok od dva mjeseca, vjerujemo da su poslodavci ovu priliku shvatili krajnje ozbiljno i da su provjerili stanje svojih obaveza u Poreskoj upravi, izmirili dugovanja ili eventualno napravili po potrebi reprograme dugovanja sa Poreskom upravom i slično, a kako ne bismo ponovo došli u situaciju da na desetine hiljada građana ostane bez osiguranja- kažu iz FZO.

Naglašavaju da se neplaćanjem doprinosa ne uskraćuju samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja, već se dovodi u pitanje kompletan zdravstveni sistem i funkcionisanje svih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj.

– Napominjemo da FZO RS kada se uplate doprinosi tu uplatu u sistemu vidi dan ili dva nakon uplate, zbog čega je važno da se doprinosi plaćaju pravovremeno, odnosno kako je predviđeno zakonom, a ne u zadnji čas. Važno je da osiguranici znaju da kada se uplate doprinosi, Fond “pušta” osiguranje na period od dva mjeseca. Prema tome, poslodavci imaju dovoljno vremena da obaveze izmiruju na vrijeme, kako bi osigurana lica imala u kontinuitetu osiguranje. U slučaju eventualnih problema, osiguranici, kao i poslodavci, mogu da se jave i u naše poslovnice- preciziraju iz Fonda.

Poslodavci koji imaju reprograme, dodaju, potrebno je da redovno izmiruju obaveze po osnovu reprograma, ali i svoje tekuće obaveze da bi radnici imali zdravstveno osiguranje. Isto tako, građani koji još nemaju zdravstveno osiguranje, potrebno je da posjete nadležne poslovnice Fonda i regulišu svoj status, u skladu sa zakonom.

Prijava trudnica

Trudnice koje su zaposlene na zdravstveno osiguranje prijavljuje poslodavac koji je dužan da za njih uplaćuje doprinose.  Ukoliko trudnica nije zaposlena, a partner jeste (bračni ili vanbračni), na zdravstveno osiguranje se može prijaviti preko partnera za koga se, takođe, moraju uplaćivati doprinosi.  Ukoliko ne postoji nijedna ova mogućnost, tada se trudnica na zdravstveno osiguranje može prijaviti po osnovu svog stanja i njena zdravstvena zaštita se finansira iz budžeta Srpske. Isto važi i za porodilje kao i za žene u procesu planiranja porodice. Tada se na zdravstveno osiguranje prijavljuju u Fondu i sa sobom nose nalaz nadležnog ljekara. Dakle, po osnovu trudnoće – trudnica ne može da se prijavi sve dok je zaposlena ili ima osnov osiguranja preko zaposlenog supruga, bez obzira na to da li se doprinosi plaćaju.

Prijava djece

Djeca se na zdravstveno osiguranje prijavljuju preko roditelja. Da dijete ne bi ispaštalo, ako se za jednog zaposlenog roditelja ne plaća doprinos, dijete može da se prijavi preko drugog roditelja za kojeg se doprinosi plaćaju. Po osnovu godina života dijete se može prijaviti na osiguranje samo ako ne postoji drugi osnov, npr. ako su oba roditelja nezaposlena. Ukoliko se za roditelje ne plaća doprinos, to ne znači da dijete može da se prijavi po osnovu godina života.

Šta u slučaju promjene posla?

Osiguranici koji promijene posao, a djeca ili dijete je bilo prijavljeno preko njih, potrebno je, takođe, da o tome obavijeste Fond kako dijete ne bi ostalo bez osiguranja. Naime, roditelji kada promijene poslodavca, a  u Fondu ne prijave promjenu, sa odjavom sa osiguranja prethodnog poslodavca odjavljuje se i dijete.

– Zato je jako važno da roditelji kada promijene poslodavca, posjete nadležne poslovnice Fonda i dijete preko sebe ponovo prijave na osiguranje (ponijeti rodni list djeteta) kako bi se i dalje ostvarivala zdravstvena zaštita u punom obimu za dijete. Dakle, pored prava postoje i obaveze, te je jako važno da se o tome vodi računa- kažu iz Fonda.

Građani bez prihoda

Građani koji ne ostvaruju prihode na zdravstveno osiguranje mogu biti prijavljeni u Fondu zdravstvenog osiguranja. Potrebno je da ponesu ovjerenu kućnu listu, a licem bez prihoda se smatra onaj građanin čija mjesečna primanja po članu domaćinstva ne prelaze najnižu neto platu u Republici Srpskoj. Primjera radi, ukoliko porodica ima četiri člana, ukupni prihodi se podijele sa četiri i taj iznos ne smije prelaziti najnižu platu u Srpskoj. Građani ne moraju da donose potvrdu iz Poreske uprave o visini prihoda, jer FZO RS ima pristup ovoj evidenciji Poreske uprave.

Srpskainfo

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nagli pad temperature

U BiH će biti osjetno svježije i nestabilno vrijeme, uglavnom sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, te najvišom dnevnom teperaturom vazduha do 31 stepen Celzijusov.

Tokom noći i ranijih jutarnjih časova biće pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom, uglavnom na istoku i u Hercegovini, a lokalno su mogući i jači pljuskovi i nepogode u vidu jakog do olujnog vjetra.

Od podneva će biti nestabilno, te će se na zapadu javiti jače naoblačenje s kišom i pljuskovima praćenih grmljavinom, koje će se širiti na sjeveru i istoku, dok se uveče očekuje prestanak padavina uz djelimično razvedravanje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Duvaće umjeren vjetar, pri jačim pljuskovima i jak, zapadnih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 16 do 21, a najviša dnevna od 24 do 31 stepen Celzijusov.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE RASTU SVE BRŽE: Inflacija u BiH u junu dosegnula najviši nivo u posljednjih 10 mjeseci

Hrana i piće glavni krivci za skok inflacije

Inflacija u Bosni i Hercegovini ponovo bilježi uzlazni trend — u junu je dostigla 4,6 posto na godišnjem nivou, što predstavlja najvišu stopu još od avgusta prošle godine, saopštila je Agencija za statistiku BiH.

Glavni pokretač inflacije i dalje ostaju poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića, koja su u odnosu na isti mjesec lani skuplja za čak 10,8 posto. Ovaj skok je izraženiji nego u maju, kada je rast iznosio 9,9 posto.

Značajno su porasle i cijene u drugim sektorima: usluge u restoranima i hotelima skuplje su za 7,2 posto, obrazovanje za 1,9 posto, stanovanje i komunalije za 1 posto, oprema za domaćinstvo za 1,1 posto, a rekreacija i kultura bilježe rast od 4,9 posto — svi ovi sektori zabilježili su veći tempo rasta nego mjesec ranije.

S druge strane, cijene u sektoru transporta pale su za 4,3 posto u odnosu na juni prošle godine, ali je pad bio blaži u poređenju s majskim minusom od 6,4 posto.

Na mjesečnom nivou, potrošačke cijene u BiH su u junu porasle za 0,3 posto. Najviše su doprinijela poskupljenja u restoranima i hotelima (1,6%), obrazovanju (1,1%), transportu (0,8%) te rekreaciji i kulturi (0,7%).

Nastavi čitati

Društvo

STIŽE NAGLO ZAHLAĐENJE: Nova upozorenja za građane!

Nakon vrhunca toplotnog talasa i temperatura do 40 stepeni za vikend stiže naglo zahlađenje i moguće nepogode.

Očekuje se i pad temeperature čak i za 20 stepeni. Nagle promjene mogu ostaviti brojne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje ljudi.

Meteorolog Milica Đorđević ističe da stanovništvo u narednim danima može očekivati jake pljuskove, ali i olujni vjetar.

“Nestabilno vrijeme sutra uveče. Imaćemo narednih noći u nedjelju, ponedjeljak i utorak uslova za lokalne nepogode. Uglavnom će ovog puta biti u vidu jakih puljuskova. Moguće je da u kratkom intervalu bude jačih padavina i jakog olujnog vjetra. S obzirom da ozbiljna kiša nije dugo padala, tlo je bilo skroz suva, može se desiti da padne malo jača kiša i da dođe do bujučnih poplava”, upozorava Milica Đorđević.

Nagle vremenske promjene najviše utiču na zdravlje građana.

Specijalista porodične medicine, Brankica Miljanović poručuje da je najavljeni nagli pad temperature posebno opasan za djecu, starije osobe i hronične bolesnike.

“Najugroženija kategorija ljudi su svakako mala djeca do jednu godinu, hronični bubrežni bolesnici, kardiovasklarni bolesnici. Takođe, osobe koje boluju od plućnih bolesti, metaboličkih bolesti i svakako osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti”, kaže Miljanovićeva, prenosi RTRS.

Osim na fizičko zdravlje drastične promjene vremena utiču i na mentalno. Mogu izazvati depresiju, razdraživost, promjene u raspoloženju.

Ipak po riječima meteorologa, najavljeno zahlađenje je kratkog daha jer nam avgust donosi novi toplotni talas i nove tropske temperature i do 40 stepeni.

Ekspert za bezbjednost i zdravlje na radu, Vera Trefalt Božić naglašava da toplotni udar može da izazove vrlo opasnu situaciju po organizam.

“Prije svega to je dehidracija organizma, toplotni stres, toplotni grčevi, toplotni udar. Toplotni udar je najteža situacija, najteže utiče na zdravlje jer se vrlo brzo povećava temperatura organizma čak i do 40, 40,5 stepeni. To je jedna ozbiljna situacija”, naglasila je Trefalt Božić.

Nastavi čitati

Aktuelno