Connect with us

Društvo

OGLASIO SE PRINC FILIP O KRALJU PETRU II “Moj deda nije ukrao nikakvo zlato, SVE JE TO PROPAGANDA”!

Princ Filip se oglasio o Petru II i sefu 555 koji se nalazi u Narodnoj banci Srbije.

Famozni sef 555 koji se nalazi u Narodnoj banci Srbije, koji je poznat i kao “Titov sef”, dugo izaziva veliku pažnju. U njemu se, kako se navodi, nalaze dragocijenosti velike vrijednosti. Princ Filip Karađorđević oglasio se na društvenim mrežama i pokrenuo temu, koja dugo intrigira javnost, o svom dedi kralju Petru II Karađorđeviću navodeći da nije otišao iz zemlje svojom voljom, da nije ukrao nikakvo zlato i da se blago nalazi u pomenutom sefu.

Princ Filip Karađorđević se oglasio na društvenoj mreži X, a mi objavu prenosimo u cjelosti: “Moj deda, mučenički Kralj Petar II Karađorđević, koji je rođen na današnji dan prije tačno 100 godina, na svojim leđima ponio je svu muku, jad i čemer našeg naroda. Kralj-Dječak, kako je neretko bio nazivam, u najtežim vremenima svjetske istorije na svojim, tada još uvek nejakim plećima, nosio je preveliko i preteško breme. O Kralju Petru II su se i narod i ratni saveznici toga vremena teško ogreijšili, i cijeli svoj život u izgnanstvu proveo je rastrzan željom da se vrati u Otadžbinu.

Imao je tragediju da kao dijete ostane bez oca. Kada je 9. oktobra 1934. godine, u Marselju, ubijen kralj Aleksandar, bio je to najtragičniji moment međuratne Jugoslavije. Mladi kraljević Petar u vrijeme ubistva oca nalazio se u Engleskoj gdje je upućen na školovanje. Imao je tada samo 11 godina. Nakon toga, maloljetni kralj Petar II sve vreme provodi u Jugoslaviji dok je Knez Pavle upravljao zemljom kao prvi namjesnik, u iščekivanju punoletstva kralja Petra II. Pučisti su 27. marta 1941. proglasili mladog kralja Petra II punoljetnim, da bi ga potom, mimo njegove volje, odveli u emigraciju.

Bila je to situacija koju su doživjele brojne krunisane glave tokom Drugog svjetskog rata pošto je nacistička Njemačka okupirala veliki dio Evrope. Počev od kralja Norveške Hakona VII, do grčkog kralja Đorđa II. Manje više svi oni su se tokom rata, privremeno, zajedno sa svojim vladama našli na tlu Britanije ili njenih posjeda. Većina se po okončanju rata vratila u svoje zemlje. Sudbina kralja Jugoslavije Petra II Karađorđevića bila je međutim mnogo tragičnija. Komunističke vlasti u Jugoslaviji zabranile su Kralju i Kraljevskoj porodici povratak u Jugoslaviju, i Kralja Petra II proglasili državnim neprijateljem. Moj deda se, ponovo ne svojom voljom, nikada više nije vratio u svoju zemlju.

U junu 1941. doveden je u Englesku, gdje je prihvaćen kao simbol protivljenja nacizmu. U to vrijeme Kralj Petar II je u Britaniji prikazivan kao neka vrsta uzora otpora Njemačkoj. Slavljen i uvažavan, iako neiskusan, mladi kralj se u novoj poziciji, okružen lukavim političarima i diplomatskim uticajima, teško snalazio.

Jedan od najčešće korišćenih argumenata proteklih decenija protiv Kraljevske porodice je da je Kralj Petar II Karađorđević u aprilu 1941. godine “pobjegao iz zemlje i poneo narodno zlato”. Kralj Petar nije ukrao narodno zlato i nije živio bogato u emigraciji. Jedan gram zlata on nije razmijenio! Ovu priču su sistematski po završetku Drugog svjetskog rata proturali protivnici monarhije i, kao mantru, prenijeli je na svoje potomke.

Kraljevina Jugoslavija dočekala je Drugi svjetski rat sa stabilnim rezervama i neposredno prije ratnih sukoba planski je nastojala da sačuva novac i zlato i skloni ih na sigurno. Ipak, tokom povlačenja prema Crnoj Gori morala je da spali velike emisije novčanica, kako novac ne bi došao u ruke okupatora.

I to je bila jedinstvena mjera u istoriji monetarne politike jedne države. Sve ono što od ličnih stvari nije uspio da ponese kralj ili drugi članovi kraljevske porodice prilikom evakuacije, u ratnim i poratnim godinama, do današnjeg dana, bilo je predmet okupatorske, a zatim organizovane državne pljačke i otimačine.

Pod izgovorom brige za kulturno-istorijsko nasljeđe, država je otimala privatnu imovinu Karađorđevića. Najveći dio tog blaga danas se nalazi u muzejima ili u famoznom sefu 555 Narodne banke Srbije. Ono malo porodičnih dragocijenosti koje su članovi kraljevske porodice uspjeli da ponesu sa sobom u emigraciju, nisu uspjeli da sačuvaju jer su u godinama egzila i nemaštine bili prinuđeni da rasprodaju gotovo sve što su imali kako bi preživjeli.

O rezervama zlata Kraljevine Jugoslavije, koje su bile sklonjene zbog najezde okupatorske vojske, postoje jasni dokazi, pisani tragovi: gdje su i kada bili sklonjene, kako su trošene i kada su poslije rata vraćene u Jugoslaviju. Kralj Petar II i Kraljevska porodica najveća su žrtva laži i besprizorne propagande komunističkog režima.

Zbog te propagande, dio naroda ga je tako nepravedno osudio i okarakterisao kao izdajnika, prihvatajući na taj način sve komunističke zamke i propagandu prosipanu kako bi mladog nesrećnog Kralja odaljili od svog naroda. Ali, kao što znamo, Bog je iznad svih nas, i nema te laži koja može vječno živjeti. Istina kad-tad ugleda svjetlost dana. Nepravda nad mojim dedom, Kraljem Petrom II djelimično je ispravljena kada su njegovi zemni ostaci iz Amerike prenijeti u Otadžbinu i 26. maja 2013. sahranjeni u porodičnom mauzoleju Crkve Svetog Đorđa na Oplencu”, napisao je princ Filip Karađorđević.

Društvo

INTENZITET SAOBRAĆAJA POJAČAN! I dalje gužva na ovom graničnom prelazu

Intenzitet saobraćaja i dalje je pojačan na graničnom prelazu Gradiška na ulazu i izlazu u BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Frekvencija vozila pojačana je i na graničnom prelazu Karakaj na ulazu iz Srbije u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima saobraćaj je povremeno pojačan, ali zadržavanja za sada nisu duža do 30 minuta.

Nastavi čitati

Društvo

HODOČAŠĆE ZA POMOĆ MALENOM LUKI! Dejan Živić nakon 12 dana pješačenja stigao do OSTROGA

Manastir Ostrog i isposnica u kojoj se podvizavao Sveti Vasilije i u kojoj počivaju njegove mošti, decenijama važe za sveto mjesto u kojem bolesni traže i nalaze Božju milost i put do iscjeljenja duše ili tijela.

Na hodočašće od Kraljeva do Ostroga 10. aprila krenuo je Dejan Živić Žiži (51) sa željom da doprinese prikupljanju pomoći za liječenje šestogodišnjeg Luke Radovića iz Kraljeva. On je na svoje odredište stigao poslije pređenih 360 kilometara i 12 dana pješačenja.

Veteran Živić, potpredsjednik udruženja Pokret Srce heroja želi da dječaku Luki omogući liječenje i normalan život Živić je porijeklom iz Obilića na Kosovu i Metohiji, sa boravištem u Kraljevu.

Do penzionisanja bio je pripadnik Žandarmerije, a za ovo putovanje dobio je blagoslov iz Eparhije žičke. Na sebi je nosio garderobu sa obilježjima Pokreta Srce heroja i sa likom Luke kojem je, za transplantaciju matičnih ćelija u bolnici u Turskoj, potrebno tri i po miliona dinara.

Prije mjesec i po dana članovi Pokreta posjetili su porodicu Radović, koja živi u Ribnici i prije početka Živićevog pješačenja već uspjeli da prikupe skoro polovinu potrebne sume – 1.660.000 dinara, piše ATV.
– Nadam se da će nakon završetka ovog mog poduhvata na računu biti dovoljno novca da Luka nastavi liječenje – poručio je Dejan Živić.

Živić je pješačio preko Ušća, Raške, Novog Pazara, Ribarića, Mehovog Krša, Rožaja, Berana, Bijelog Polja, Mojkovca, Kolašina, a putovanje preko Podgorice i Danilovgrada završio je u Manastiru Ostrog. Njegova je želja bila da, putujući, što više ljudi upozna sa apelom za pomoć koja je Luki potrebna.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno sa kišom, moguća pojava grada

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje nestabilno vrijeme sa kišom u većini predjela, a ponegdje je moguć grad.

Ujutro i prije podne na jugu će biti oblačno uz povremenu kišu, a u ostalim predjelima suvo i sa sunčanim periodima. Od sredine dana kiša i pljuskovi sa grmljavinom premještaće se od juga ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i lokalnih nepogoda uz jače pljuskove i moguću pojavu grada.
Duvaće slab do umjeren južni i jugozapadni vjetar.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 15, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 17 na jugozapadu do 26 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda navode da danas preovladava umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz pojavu pljuskova i grmljavine.

Nastavi čitati

Aktuelno