Connect with us

Svijet

OKEANI SE BORE SA VIŠKOM TOPLOTE: Evo zašto bi to trebalo da nas brine

Zbog klimatskih promjena, temperatura svjetskih okeana bila je na rekordnom nivou svaki dan tokom prošle godine, pokazala je analiza BBC-ja. Gotovo 50 dana zaredom temperatura okeana bila je rekordna.

Krivac za zagrijavanje okeana krije se u gasovima koji zagrijavaju planetu, ali i prirodni vremenski događaj El Nino. Pregrijani okeani utiču na život ispod površine mora te su podstaknuli novi talas izbjeljivanja korala.

Analiza se temelji na podacima klimatske službe EU-a Copernicus. Copernicus je takođe potvrdio da je prošli mjesec bio najtopliji april zabilježen u pogledu temperature vazduha.

Okeani u borbi s viškom toplote

Okeani apsorbuju oko četvrtine ugljen-dioksida koji ljudi proizvedu te apsorbuju oko 90 posto viška toplote. Međutim, tokom 2023, okeani su pokazali da se bore s viškom toplote i da je morska površina posebno “pogođena” vrućinom.

Od marta 2023. prosječna površinska temperatura globalnih okeana počela je da raste sve više i više od dugoročne norme, dosegnuvši novi rekord u avgustu. Posljednjih mjeseci temperatura okeana nije pala, već je morska površina u februaru i martu dosegnula novu globalnu prosječnu dnevnu temperaturu od 21,09 Celzijusovih stepeni, pokazuju podaci Copernicusa.

Zagrijavanje okeana kao razlog za brigu

Podaci pokazuju ne samo da je svaki pojedini dan od 4. maja 2023. oborio temperaturni dnevni rekord za to doba godine, već je u nekim danima razlika u temperaturi bila ogromna. Oko 47 dana temperature su bile rekordne za to doba godine i bile su više za 0,3 Celzijusova stepena, prema BBC-ovoj analizi podataka Copernicusa.

Temperaturni rekordi oboreni su 23. avgusta 2023, te 3. i 5. januara 2024, kada je prethodna najviša temperatura nadmašena za oko 0,34 Celzijusova stepena.

“Činjenica da sva ova toplota odlazi u okean, i da se on zapravo zagrijava u nekim aspektima čak i brže nego što smo mislili, razlog je za veliku zabrinutost. Ako temperature nastave da rastu, posljedice će biti teške”, kaže profesor Mike Meredith iz Britanskog antarktičkog istraživanja.

Izbjeljivanje korala i šteta za carske pingvine

Ovo zagrijavanje okeana uzrokovano ljudskim djelovanjem ima značajan uticaj na globalni život u moru i možda čak pomiče sezonski ciklus temperatura mora, prema nedavnoj studiji.

Jedna od najznačajnijih posljedica zagrijavanja okeana jest masovno izbjeljivanje korala na globalnom nivou. Korali postaju bijeli i umiru jer vode u kojima žive postaju prevruće. Oni su ključni element u okeanskom ekosistemu, dom za otprilike četvrtinu svih morskih vrsta.

Neobično topla mora takođe su možda uzela danak jednom od najpoznatijih okeanskih stvorenja na najhladnijem kontinentu – carskom pingvinu.

“Bilo je primjera urušavanja morskog leda prije nego što su mladi carskog pingvina pravilno perjali, a bilo je i slučajeva masovnih utapanja. Carski pingvin je ugrožena vrsta zbog klimatskih promjena, a morski led i temperatura okeana snažno utiču na to”, kaže profesor Meredith.

“Klimatske promjene događaju se prebrzo da bi ih evolucija sustigla”

Zbog visokih temperatura u Ujedinjenom Kraljevstvu su brojne životinje potpuno nestale s obalnih mjesta, kao što su neke vrste štekavaca. “Problem klimatskih promjena je taj što se događaju prebrzo da bi ih evolucija sustigla”, kaže morska biologinja dr Nova Mieszkowska sa Univerzitetu u Liverpoolu.

Na velškoj obali, tim sa Univerziteta Aberystwyth, koristi istu tehnologiju za praćenje promjena u morskoj populaciji kao policija na mjestu zločina. Prikupljaju DNK tragove iz uzoraka vode, a oni su pokazali da neke invazivne vrste napreduju, uključujući morsku mlaznicu za koju se vjeruje da potječe iz Japana i koja raste poput tepiha preko morskog dna.

“Oni sprečavaju rast domaćih organizama u područjima koja koloniziraju”, kaže profesor Iain Barber, voditelj Odsjeka za nauke o životu na Univerziteta Aberystwyth.

“Budući da se tako dobro snalaze u našem okruženju, potencijalno mogu zauzeti ogromna područja morskog dna. Čini se da vrste koje su invazivnije reaguju snažnije na globalno zagrijavanje i povećanje temperature vode”, govori profesor Barber.

Uticaj El Nina

Jedan važan faktor koji je prošlu godinu učinio još toplijom po pitanju temperature okeana je bio El Nino. Taj vremenski fenomen bio je pojačan ljudskim emisijama gasova koji zagrijavaju okeane. Za vrijeme El Nina, toplija voda dolazi na površinu Pacifika, što povećava rast temperature svjetskih okeana.

El Nino je počeo u junu 2023, nakon dužeg razdoblja hladnijih uslova La Nine, a vrhunac je dosegnuo u decembru. Ali, drugi okeanski bazeni koji obično nisu pogođeni El Ninom takođe su doživjeli rekordne morske toplotne talase. Zbog toga naučnici pokušavaju otkriti šta se tačno događa.

“Atlantik je bio topliji nego inače, a to nije obrazac koji se povezuje s El Ninom – tako da je to nešto drugačije”, objašnjava Carlo Buontempo, direktor Copernicusa. Ova toplota još uvijek postoji u mnogim okeanskim bazenima, uključujući tropski Atlantik.

Češći nastanak tropskih oluja

Toplija mora tropskim olujama daju dodatnu energiju, a to bi moglo podstaknuti sezonu uragana. “U tropskom Atlantiku još uvijek postoji velik dio toplije vode od uobičajene i to potiče razvoj tropskih ciklona”, objašnjava dr Buontempo.

Istraživači upozoravaju da će postojati i dugoročne posljedice kojima će se društvo morati prilagoditi. Na primjer, topljenje ledene ploče i zagrijavanje dubokih okeana vjerovatno će u idućim vijekovima nastaviti da podstiče rast nivoa mora.

“Kada govorimo o klimatskim promjenama, skloni smo to svesti na promjene na površini jer tamo živimo”, rekla je Angélique Melet, istraživačica iz Mercator Ocean Internationala. “Duboki okean jedan je od aspekata globalnog zagrijavanja”, dodala je Melet koja ističe da treba smanjiti emisije.

“Zavisno od naših radnji, možemo smanjiti brzinu globalnog zagrijavanja i možemo smanjiti ukupnu amplitudu tog zagrijavanja i porasta nivoa mora”, kazala je dr Melet za BBC, prenosi Index.

Svijet

MAKRON OSTAJE NA STAROM KURSU “Naš interes je da Rusija NE POBIJEDI”

Evropske zemlje ne bi trebalo zauvijek da delegiraju pitanja bezbjednosti Vašingtonu, izjavio je francuski predsjednik Emanuel Makron.

– NATO, naravno, igra ključnu ulogu, a mi Evropljani želimo da igramo svoju ulogu unutar NATO-a, ovaj evropski stub ne umanjuje značaj Alijanse, ali moramo preuzeti odgovornost za strateško buđenje – rekao je Makron na sastanku Evropske političke zajednice u Budimpešti.
On je rekao da Evropa ne treba zauvijek da delegira bezbjednost Amerikancima.

– Pobjeda Ukrajine u ratu protiv Rusije je u najboljem interesu Evrope. Naš interes je da Rusija ne pobijedi – rekao je Makron.

SRNA

Nastavi čitati

Svijet

BAJDEN SE POMIRIO SA SUDBINOM “Mirno ćemo predati vlast”

Američki predsjednik Džozef Bajden saopštio je danas da će “mirno predati vlast” pobjedniku na predsjedničkim izborima u toj zemlji Donaldu Trampu 20. januara, odnosno na isteku svog mandata.

– Mora se prihvatiti izbor koji su Amerikanci napravili. Imamo odgovornost da uradimo što više u naredna 74 dana – rekao je Bajden u prvom obraćanju javnosti nakon što je Tramp u srijedu proglasio pobjedu na izborima.
On je ocijenio da je kandidatkinja Demokratske stranke na izborima i sadašnja potpredsjednica SAD Kamala Haris vodila dobru kampanju i da treba da bude ponosna na nju.

– Vodila je inspirativnu kampanju i svi su mogli da vide nešto što sam ja rano naučio da toliko poštujem, a to je njen karakter. Ona ima kičmu i ima odličan karakter, pravi karakter – rekao je Bajden.

Bajden je istakao da razumije različita osjećanja među Amerikancima u vezi sa ishodom izbora, dodajući da je važno da se rezultati prihvate.

– Za neke ljude vrijeme je pobjede, za druge vrijeme gubitka. Kampanje su takmičenja, nadmetanja vizija. Zemlja bira jedno ili drugo, mi prihvatamo izbor koji je država napravila”, rekao je Bajden.

On je istakao da Amerikanci ne treba da gledaju jedni druge kao neprijatelje.

– Ne možete voljeti svoju zemlju samo kada pobijedite. Ne možete voljeti svog bližnjeg samo kada se slažete – rekao je Bajden.

Srna

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN DIŽE TENZIJE “Niko ne garantuje da Zapad neće upotrijebiti NUKLEARNO ORUŽJE”

Niko ne garantuje da Zapad neće upotrijebiti nuklearno oružje ukoliko prijetnje eskaliraju, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin.

On je tokom sastanka međunarodnog diskusionog kluba “Valdaj” upozorio da međunarodni sukobi donose obostrano uništavanje, te da postoji oružje koje može to da učini i da se ono stalno unapređuje i stiče nove oblike, zahvaljujući napretku tehnologije.

“Klub vlasnika takvog oružja se širi i niko ne garantuje da se ono neće upotrijebiti u slučaju gomilanja rastućih prijetnji i konačnog uništenja pravnih i moralnih normi”, rekao je Putin.
Ruski lider istakao je da je svijet došao do “opasne tačke”, te da pozivi Zapada na nanošenje teškog strateškog poraza Rusiji izazivaju “ekstremni avanturizam” među zapadnim političarima.

Putin je naglasio da svijet svjedoči formiranju novog svjetskog poretka.

“Potpuno novi svjetski poredak formira se pred našim očima. Nove sile se uzdižu. Narod postaje sve svjesniji svojih interesa, svoje vrijednosti, identiteta i samoopredjeljenosti. Sve više se insistira na cilju razvoja i pravde”, dodao je Putin.

Nastavi čitati

Aktuelno