Connect with us

Politika

OSAM PARTIJA iz BiH zaradilo više od 15 miliona KM

Najveće partije u BiH, tri iz Republike Srpske i pet iz FBiH, a koje na neki način participiraju u vlasti, da li na lokalu, entitetskom ili zajedničkom nivou, tokom prošle godine imale su, zbirno gledajući, budžet oko 15,4 miliona maraka.

Do ovog broja se dođe kada se pročešljaju finansijski izvještaji ovih stranaka, koje novac koriste kako za finansiranje svojih političkih aktivnosti i plate zaposlenih, tako i predizborne kampanje, što postaje ponovo aktuelno pred predstojeće lokalne izbore u BiH.

Najveći dio ovog novca – 12,4 miliona maraka one su dobile iz budžeta, dok ostatak predstavljaju članarina, prilozi fizičkih lica, ali i prihodi od imovine kojom raspolažu. Rekorder je SDA, na koju se odnosi gotovo jedna četvrtina pomenute svote novca – oko četiri miliona maraka. Iz budžeta je ovoj stranci uplaćeno tri miliona, a ono što je karakteristično za ovu partiju, koja je na posljednjim opštim izborima ispala iz igre za pravljenje vlasti na nivou BiH, jeste što je ona imala i značajne prihode od članarine – 376.000. Značajna svota novca obezbijeđena je i putem novčanih priloga od strane fizičkih lica. Oni su tokom prošle godine iznosili 360.000.

Na drugom mjestu ove liste, rangirane po količini novca kojim su partije raspolagale tokom prošle godine, nalazi se SDP BiH. Njihovi ukupni prihodi iznosili su 2,7 miliona, od čega se na budžet odnosi 1,9 miliona, a na prihode od imovine 452.000 maraka. Treća stavka – članarina. Od nje je inkasirano ukupno 244.500. Radi se uglavnom o licima koja u ime SDP-a participiraju na nekoj od funkcija.

Nekako rame uz rame, na trećem i četvrtom mjestu su SNSD i HDZ BiH. Najveća partija u Republici Srpskoj, koju predvodi Milorad Dodik, imala je za 155.000 manje prihode od SDP-a. Od 2,5 miliona, oko 80 odsto ovog novca je došlo iz budžetske kase. Sudeći prema finansijskim podacima o poslovanju, a koji se dostavljaju na provjeru Centralnoj izbornoj komisiji BiH – SNSD ima najvjernije i najorganizovanije partijske vojnike, jer je na ime članarine inkasirao pola miliona maraka.

Za razliku od svojih koalicionih partnera, HDZ uglavnom “preživljava” na budžetskim jaslama sa kojih je ovoj stranci prebačeno 2,25 miliona. Nešto “sitno” je inkasirano i od članarine – ukupno 148.000. Sve ostale stavke su zanemarive, pa čak i prilozi fizičkih lica.

Druga po jačini stranka u Republici Srpskoj, a peta na ovom neformalnom spisku je SDS. On je tokom prošle godine imao na raspolaganju 1,1 milion maraka, od čega se 80 odsto odnosi na novac iz zajedničke kase. Ostatak se uglavnom odnosi na članarinu – 157.000 maraka, te jedan mali dio na priloge – 9.700 maraka, što je, primjera radi, 40 puta manje nego u slučaju SDA.

Nekim bajnim prilozima fizičkih lica, ali ni članarinom, ne može se pohvaliti ni PDP, šesti na ovoj listi. Ukupni prihodi iznosili su milion maraka. Ono što je zanimljivo za ovu partiju – nakon SDP-a imali su daleko najveće prihode od imovine. Kada se podvuče crta, ukupno 348.000.

Na začelju ovog spiska su Demokratski front Željka Komšića i Narod i pravda Elmedina Konakovića. Prihodi ove dvije partije iznosili su 927.000, odnosno 785.000 maraka. Značajan dio ovog novca obezbijeđen je od priloga fizičkih lica. Procentualno gledajući, oko osam odsto.

Kampanja
Na posljednjim lokalnim izborima održanim 2020. godine političke partije su na predizbornu kampanju potrošile 5,52 miliona, što je bilo skoro duplo manje u odnosu na opšte izbore koji su održani 2018. Pojedini analitičari smatraju da se politički subjekti u BiH sve više okreću jeftinijim, a mnogo efikasnijim načinima komuniciranja sa potencijalnim glasačima – putem društvenih mreža i drugih internet platformi, a što bi, kako smatraju, moglo obilježiti i predstojeće lokalne izbore u oktobru ove godine.

Politika

“BANDA I DALJE RADI ŠTA HOĆE” Vukomanović o stanju u Šumama Srpske, pita DA LI ŠALJU PREDUZEĆE U STEČAJ?!

“Organizovane bande” u javnim preduzećima mogu da pljačkaju prirodna bogatstva, krše zakone, zapošljavaju nestručan kadar, gomilaju dugove i čak i kada to sve potvrdi predsjednik Republike Srpske niko za to neće odgovarati.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, podsjećajući na izjavu predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika da se u “Šumama Republike Srpske” stvorila “organizovana banda koja pljačka narodno bogatstvo šuma, sprovodeći antizakonske radnje, otuđujući javnu imovinu“.

– Nije ovo bila jednina najava rasula u ovom preduzeću. I v.d. generalnog direktora “Šuma Republike Srpske” Blaško Kaurin, poručio je prošle godine da će “preduzeće do kraja godine da zablista”. S obzirom na to da nije precizirao do kraja koje godine će „Šume Republike Srpske“ da zablistaju, ovom prilikom ga pitam na koju godinu je tačno mislio? Da li opet na neku izbornu koja će služiti za disciplinovanje koalicije ili je i ta izjava bila dio postizbornog igrokaza u kojoj su izjave blistale, a „Šume Republike Srpske“ sve dublje tonule? Šta je sa 1.000 radnika viška? Zašto radnicima još uvijek nisu isplaćene plate i doprinosi i da li je sve ovo uvod za stečaj u „Šumama Republike Srpske“ po dobrom starom receptu? – upitala je ona.

Podsjeća da je od blistavih izjava prošlo nekoliko mjeseci, a za sve navedeno niko nije odgovarao, naprotiv, problem se gomilaju, a radnici Šumskog gazdinstva Oštrelj – Drinić započeli su štrajk, zbog zapošljavanja nestručnih ljudi, a otpuštanja stručnjaka.

– Osim velikih najava Dodika i Kaurina, podsjećam i da je premijer rekao da nije pristalica pukih smjena već da traži odgovornost, a da je ministra rekao da će prvi rezultati “popravljanja stanja u preduzeću” biti poznati do kraja godine. Nijedan od ovih najava se nije obistinila, a pored toliko priče o ovom preduzeću javnost i dalje ne zna stvarno stanje – navodi ona.

Dodaje da je sada već izvjesno da je sva priča oko „Šuma Republike Srpske“ bila predstava za javnost i još jedan znak da kad god ljudi na vlasti pokažu brigu za neki javni interes, da je to samo priprema terena za neke druge lične interese.

Nastavi čitati

Politika

NOVALIĆ SE UPOREDIO SA GENERALOM MLADIĆEM! Kako se iz zatvora oglašava na mrežama?

Fadil Novalić i iz zatvora uspijeva ostati u centru pažnje BH javnosti.
Iako je već mjesecima iza rešetaka, Novalić ili barem neko ko to radi u njegovo ime, svako malo nam se oglašava na Fejsbuku. Komentariše političke odnose u zemlji, analizira ekonomske politike, “raskriva” međunarodnu zajednicu, dijeli lekcije, moralizuje i ponovo ponavlja refren o sebi kao navodnom mučeniku i žrtvi montiranog procesa.

Pretnje i samice
Tako je u poslednjoj jadikovci Novalić potvrdio da mu je zabranjeno telefonski komunicirati, može samo preko advokata po ranijoj najavi. To pravo mu je, kako je objavio jedan sarajevski portal, ukinuto zbog stalnih objava na Fejsbuku, a upravo je ovu vijest on potvrdio putem Fejsbuka.

U svojoj objavi Novalić tvrdi da su mu ugrožena osnovna ljudska prava.

– Nametnuti režim mi je nelegalno oduzeo zakonski garantovano pravo na telefonske pozive. Ponudili su mi da se nagodim – da se prestanem oglašavati ovde, kako bi mi vratili pravo koje mi ne mogu oduzeti ni po kojem osnovu. Pretili su mi i samicom bez nikakvog obrazloženja. Ovakvo grubo kršenje ljudskih prava je rezervisano za Bošnjake, koje istinski mrze. To imajte na umu – naveo je Novalić.

Onda se uporedio s Ratkom Mladićem.

– Ratko Mladić nije izgubio pravo na pozive kada se iz zatvora javio u TV program uživo i Srbima poručio „ljubi vas deda Ratko“. Ovo su bazična ljudska prava. Ta vrsta pritiska neće uroditi plodom. Od nagodbe nema ništa. Ja ću nastaviti da komuniciram s vama i da razotkrivam štetu koju namećena Trojka čini Federaciji, i nikakve mere me u tome neće sprečiti – naveo je u objavi.

Dirljiv pokušaj
„Dirljiv“ je Novalićev pokušaj da sebe predstavi kao nevidjenu žrtvu torture i navodnog terora režima, no u ovom slučaju stvari su, ipak, mnogo jednostavnije. Naime, zatvorska kazna ne podrazumeva samo gubitak slobode, nego i brojnih građanskih prava, uključujući i ono na javno oglašavanje. To su zatvorska pravila koja važe za sve osuđenike. Neke izuzetke se mogu napraviti za zatvorenike koji zbog dobrog vladanja uživaju određene pogodnosti, naprimjer, da im se dozvoli da daju intervju za medije ili izdaju knjigu. Međutim, po BH zakonima, korišćenje interneta i oglašavanje putem istog strogo je zabranjeno. Naravno, iz razumljivih sigurnosno-reabilitacijskih razloga.
Zamislimo, u suprotnom, da se Mevlidu Jašaraviću, osuđenom za teroristički napad na Ambasadu SAD, dozvoli da se javno oglašava iz zatvora i širi svoju terorističku agendu? Ili ubicama osuđenim na maksimalne zatvorske kazne? Ili ratnim zločincima osuđenim za genocid i druge najgore vrste zločina.

Dakle, jasno je da je zabrana korišćenja i oglašavanja na društvenim mrežama neophodni dio zatvorske kazne.

No, možda SDA-ovi bivši i sadašnji funkcioneri misle da se zakoni i pravila ne odnose na njih i da je država njihovo vlasništvo, te da mogu činiti što im se prohtije.

Novalić je osuđen u predmetu “Respiratori”, a na mrežama je i trag i o brojnim neprocesuiranim aferama – od sumnji u korupciju u vezi s namjenskom industrijom i Novalićevim privatnim firmama preko zatvaranja „Fabrike duvana Sarajevo“ do uništavanja „Cimosa“ u Srebrenici.

Ko objavljuje statuse?

Jedna od većih misterija je ko i kako, zapravo, piše i objavljuje Novalićeve statuse na Fejsbuku. Prema informacijama koje posjeduje „Dnevni avaz“, riječ je o jednoj poznatoj sarajevskoj novinarki bliskoj SDA. Novalić joj putem telefona izdiktira svoje ideje ili ih napiše na papirić, nakon čega ona to prenese u Fejsbuk statuse.

Nastavi čitati

Politika

JEDINO ŠTO JE PREOSTALO! Ministri će biti kažnjavani zbog nepoštovanja parlamenta BiH

Ministri u Savjetu ministara BiH i ostali zvaničnici u institucijama BiH mogli bi biti kažnjavani ukoliko “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke Parlamentarne skupštine BiH.

Naime, dosadašnja praksa je pokazala da ministri, ali i drugi zvaničnici institucija BiH ne poštuju odluke parlamenta BiH, a posebno da ne poštuju zaključke kojima se traži da se određena pitanja riješe.

Pored toga, poslanici Predstavničkog doma PS BiH, kao i delegati Doma naroda BiH, sve češće se suočavaju sa time da im zvaničnici ne žele odgovoriti na postavljena pitanja čak mjesecima, a da za to niko ne bude kažnjen.

Iako su u Zakonu o parlamentarnom nadzoru BiH propisane kazne za slučaj da se dođe do ovakvih situacija, problem je u tome što u zakonu do sada nije bilo utvrđeno ko je nadležan da provodi inspekcijski nadzor i kaznene odredbe.

Zbog toga su poslanici u Predstavničkom domu PS BiH Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović po hitnom postupku predložili dopune zakona kojima se definiše da će inspekcijski nadzor i kažnjavanje ubuduće vršiti Upravni inspektorat Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.

“Tražili smo način kako da uozbiljimo odnos Vijeća ministara BiH i institucija BiH prema Parlamentarnoj skupštini BiH. Zastupnici, ali i delegati u oba doma Parlamentarne skupštine BiH u situaciji smo da čekamo odgovore na pitanja koja smo postavili u usmenom ili pisanom obliku i po nekoliko mjeseci. Čak i onda kada usmeno najavimo pitanje ministru, on često ne dođe na sjednicu i ne daju odgovore kako je to utvrđeno Pravilnikom i zakonom. Veliki je broj tih slučajeva, evo i sada čekam odgovore na neka pitanja koja sam postavio prije dva mjeseca”, kaže za “Nezavisne novine” Jasmin Emrić, poslanik NES-a u PD PS BiH.

On ističe da su se poslanici već ranije obraćali upravo Upravnom inspektoratu Ministarstva pravde BiH da izvrši inspekcijski nadzor u pomenutim situacijama, ali da im je iz Inspektorata tada rečeno da oni za to nisu nadležni.

“Oni su se proglasili nenadležnim jer u Zakonu o parlamentarnom nadzoru nije konkretno navedeno koji organ ili institucija vrši inspekcijski nadzor ili ko provodi kaznene odredbe. Zato smo smatrali da je neophodno da se po hitnom postupku ovo usvoji, gdje će se samo odrediti da Upravni inspektorat vrši inspekcijski nadzor i provodi kaznene odredbe”, poručuje Emrić, dodajući kako smatra da nema razloga da dopune zakona ne budu usvojene jer bi se time ostvarila efikasnost i funkcionalnost parlamentarnog nadzora.

Nenad Grković iz Kluba poslanika SDS – PDP – Za pravdu i red ističe da su ove dopune trebale biti usvojene još ranije i poručuje da će ih ovaj klub podržati.

“Definitivno imamo na vlasti jednu grupu ljudi koja se toliko neodgovorno ponaša, ne žele ni javnosti kojoj su odgovorni da iznesu podatke koje ih pitaju ne samo poslanici, već i novinari”, rekao je Grković za “Nezavisne”.

Dopune zakona predviđaju i mogućnost žalbe Ministarstvu pravde BiH na rješenje Upravnog inspektorata, ali je, kako je definisano, odluka Ministarstva pravde BiH konačna i obavezujuća.

Što se tiče kazni za nepoštovanje Zakona o parlamentarnom nadzoru, odnosno za one koji “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke parlamenta BiH, za odgovorne osobe one su od 100 KM do 1.000 KM, dok je za instituciju od 1.000 do 40.000 KM.

Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru BiH bi trebalo da se nađe na redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana za 23. januar.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno