Connect with us

Politika

OŠTRA REAKCIJA PEJKE MEDIĆ “Radovanović i Rolih nagrađeni za izbacivanje srpskih novinara sa BHRT-a”

Bivši direktor BH radija Pejka Medić oštro je reagovala na izjavu SNSD-ove Snježane Novaković Bursać na društvenoj mreži X, podsjećajući na ulogu kadrova ove stranke u gašenju srpskih glasova na BHRT-u.

“Uz podsjećanje da glavnu riječ i u drugom javnom servisu – BHRT vode Rajko Radovanović i Slavko Rolih iz SNSD-a. Na današnji dan 2022. godine, uz njihovu saglasnost, na ulicu su izbačeni novinari iz Republike Srpske. Za to zlodjelo, dvojac je nagrađen za četiri godine sa po 135 hiljada KM”, napisala je Medićeva.

Podsjećamo, Rajko Radovanović je na čelo Upravnog odbora BHRT-a imenovan 2021. godine, a za to su najzaslužniji tadašnji član Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović i tadašnja šefica Kluba SNSD-a u ovom domu Snježana Novaković Bursać. Radovanović je u žižu javnosti došao početkom marta 2022. godine kada je objelodanjeno da je dao saglasnost na otpuštanje srpskih novinara sa BHRT-a, i to 1. marta – dana koji Republika Srpska ne priznaje i kada je 1992. godine na Baščaršiji ubijen srpski svat Nikola Gardović.

Srpski član Upravnog odbora BHRT-a i SNSD-ov kadar Radovanović, zajedno sa generalnim direktorom BHRT-a Belminom Karamehmedovićem, potpisao je otkaze upravo na ovaj datum, čime je trećina srpskih novinara u sjedištu BHRT-a ostala bez posla. Od 930 zaposlenih u RTV domu u Sarajevu, radilo je svega 34 Srbina iz Republike Srpske, a nakon 1. marta 2022. godine ostalo ih je samo 25.

Iako je otkaze pravdao teškom finansijskom situacijom, generalni direktor BHRT-a je u isto vrijeme zaposlio novog portira na rampi ispred RTV doma, što dodatno potvrđuje sumnje u stvarne motive ove odluke. Prema sistematizaciji radnih mjesta, u BHRT-u postoji manjak novinara i na radiju i na televiziji, ali su na spisku za otkaze završili isključivo srpski novinari sa ugovorima na određeno vrijeme.

Ovaj plan, kako se navodi, pripreman je još od jula 2021. godine, kada je dužnost predsjedavajućeg UO BHRT-a preuzeo upravo Radovanović. Njegova politička karijera nastavila se uprkos smjeni s funkcije direktora Lutrije RS u septembru iste godine zbog lošeg upravljanja, nakon čega se našao na birou za zapošljavanje.

Takođe, Radovanović je iste godine na sjednici UO BHRT-a glasao i za cjelodnevni specijalni program povodom tzv. Dana nezavisnosti BiH, koji se praznuje samo u FBiH i koji Republika Srpska ne priznaje. Osim toga, zgrada RTV doma u Sarajevu je, po prvi put u istoriji, za vrijeme njegovog predsjedavanja Upravnim odborom osvijetljena bojama bh. zastave.

Radovanović nikada nije odgovorio na pitanje zašto su baš srpski novinari u RTV domu dobili otkaze.
Banjaluka24

Politika

KO VODI DRŽAVU?! Pola političke scene BiH pod istragama, a svi i dalje na funkcijama!

Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda (NiP) i ministar inostranih poslova BiH, pridružio se sve dužem spisku zvaničnika u BiH koji su na meti istražilaca.

Pod lupom istražnih organa u BiH su mnogi aktuelni političari i nosioci bitnih funkcija. Tu su i trojica najviših rukovodilaca u Republici Srpskoj, predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.

Ali, ni tu se lista ne završava, jer su pod istragom, uz Konakovića i Dodika, još dvojica stranačkih lidera – Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, te predsjednik SDS-a u ostavci Milan Miličević.

Kada je u pitanju Konaković, riječ je o istrazi koju je ranije vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS), a, prema dostupnim informacijama, tiče se dodjele grantova dok je on bio predsjedavajući Skupštine KS.

“Tužilaštvo Kantona Sarajevo nema više stvarnu nadležnost za postupanje u ovom predmetu, koji je u fazi popisa s ciljem dostavljanja POSKOK-u”, potvrdila je Azra Bavčić, portparol Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo.

Istovremeno, Konakovićeva stranka je pod lupom Tužilaštva BiH, potvrdili su iz ove pravosudne institucije.

“Provjere koje se tiču finansiranja stranke Narod i pravda, a koje po naredbi Tužilaštva BiH sprovodi Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), u vezi su sa predmetom “Black Tie” (Crna kravata)”, potvrđeno je za “Nezavisne novine” iz ove pravosudne institucije.

Naime, provjere koje radi SIPA bazirane su na sumnjama da je stranka NIP, čiji je predsjednik Konaković, finansirana novcem koji je pripadao narko-kartelu “Tito i Dino”, na čijem čelu je Edin Gačanin, zvani Tito.

Uz Konakovića, na meti Tužilaštva BiH su i Višković, Stevandić i Dodik, a koji u međuvremenu čeka i drugostepenu presudu Suda BiH, nakon što je prvostepenom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja pod optužbama za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

U drugom predmetu, Dodik, Višković i Stevandić su osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH, te su nedavno saslušani, nakon čega im je ukinut pritvor.

Pritvor je nedavno ukinut i Nešiću, lideru DNS-a, koji je osumnjičen da se o zakon ogriješio dok je bio na čelu “Puteva Republike Srpske”. Tadašnji, a u međuvremenu smijenjeni ministar bezbjednosti BiH je iza brave proveo skoro pet mjeseci, a istraga protiv njega još uvijek traje.

Pod istragom su i Milan Miličević, gradonačelnik Teslića i lider SDS-a u ostavci, kao i potpredsjednik teslićke Skupštine Mehmed Dubravac i odbornik Meša Jašarević. Oni su uhapšeni početkom juna ove godine, te je za njih predložen pritvor, a Okružni sud u Banjaluci je taj prijedlog odbio.

“Miličeviću i Dubravcu se na teret stavlja da su od oktobra 2024. godine do 22. maja 2025. godine po prethodnom dogovoru, s ciljem promjene skupštinske većine, posredniku u tri navrata dali 80.000 KM, koje je on trebalo da preda Jašareviću, da u okviru svojih službenih ovlaštenja kao odbornik, suprotno političkim uvjerenjima stranke kojoj pripada, glasa za prijedloge skupštinske većine, da bi naknadno stupili u kontakt sa Jašarevićem i dali mu ukupno 250.000 KM, kako bi napustio svoju političku opciju i glasao po nalogu osumnjičenih”, naveli su ranije iz Tužilaštva.

Zajedničko svima njima je što oni i dalje obavljaju bitne funkcije, a Nešić, koji je nakon hapšenja izgubio ministarsku fotelju, kasnije je dobio drugu – imenovan je za zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je smiješno vjerovati u integritet pravosudnih institucija u BiH nakon svih egzibicionih poteza i spektakularnih akcija izvedenih pred očima javnosti.

“Prije bih rekla da se istrage sprovode na određeni politički mig kao svojevrsna politička osveta. Mnogi su ‘upetljani’ ili dobro informisani o prljavim rabotama nekih od političara, ali se to u političkoj trgovini na veliko zanemari, zaklope se oči dok se međusobni odnosi ne naruše, i tad se aktivira cjelokupna istražna, medijska, pravosudna artiljerija kako bi se javnosti pokazalo da nema nedodirljivih”, ocjenjuje Topićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

FUDBALSKO-POLITIČKA SKUPŠTINA U TESLIĆU Sjednica ponovo na centru terena, odbornici razdvojeni 100 metara!

Sjednica Skupštine grada Teslića ponovo na fudbalskom stadionu, koju je sazvala jedna trećina odbornika.

Na sjednici se raspravlja o sudskim odlukama koje kažu da je nezakonit opoziv bivšeg predsjednika i zamjenika Skupštine Dragutina Škrebića i Veljka Јotanovića.

Odbornici SNSD, SPS i koalicionih partnera ne prisustvuju sjednici, jer smatraju da je i ovo nezakonito.

Naime, na sredini terena sto za odbornike -100 metara dalje Mehmed Dubravac i Meša Јašarević. Razlog – mjere zabrane, koje je sud odredio gradonačelniku Milanu Miličeviću i njima dvojici prema kojima jedan od drugog moraju biti toliko udaljeni.

Nastavi čitati

Politika

Borenović: Dodik zaćutao o pljački u aferi “Viadukt”, svi tragovi vode ka režimu SNSD-a!

Poslanik PDP u Parlamentu BiH Branislav Borenović izjavio je danas da je Milorad Dodik, kako kaže, nakon nekoliko dana “pjenjenja i obmanjivanja javnosti”, potpuno zaćutao o aferi “Viadukt”, u kojoj je iz budžeta Republike Srpske, prema tvrdnjama opozicije, izvučeno 120 miliona KM.

Borenović je na društvenim mrežama poručio da je najavljena istraga izostala, te postavio pitanje zašto ćute nadležne institucije Republike Srpske.

– Naravno da Dodik ima strah od “Viadukta”, jer svi tragovi, a svakim danom ih je sve više, vode ka njegovom režimu i njegovim ljudima – naveo je Borenović.

On je ponovo optužio vlast Republike Srpske, predvođenu SNSD-om, da je omogućila ljudima okupljenim oko firme “Viadukt” da, kako kaže, “opeljaše Srpsku za 120 miliona KM”, ističući da je riječ o sumi koja bi mogla da obezbijedi izgradnju 40 novih škola i vrtića.

– Samo ozbiljne pravosudne istrage, procesuiranja, hapšenja i zatvorske kazne mogu zaustaviti ove bezobzirne pljačke i otimačine – poručio je Borenović.

U prethodnim sedmicama opozicija je u više navrata ukazivala na navodne zloupotrebe i iznude budžetskog novca preko firmi koje su povezane s firmom “Viadukt”. Vlada Republike Srpske i nadležna tužilaštva se još uvijek nisu zvanično oglasili po ovom pitanju.

Nastavi čitati

Aktuelno