Connect with us

Svijet

OVO SE ODNOSI I NA BiH! Tramp potpisao izvršnu uredbu kojom se SUSPENDUJE POMOĆ drugim zemljama

Američki predsjednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu kojom se privremeno suspenduju svi programi spoljne pomoći SAD na 90 dana kako bi se revizijom u tom periodu utvrdilo da li su oni u skladu sa ciljevima njegove politike, saopštila je Bijela kuća.

Nije precizirano na koje će programe pomoći uticati ova naredba, jer je Kongres SAD već dodijelio sredstva za mnoge od njih i obavezno je da se ta sredstva potroše, ako već nisu, prenosi Ej-Bi-Si njuz.

U Trampovoj naredbi je navedeno da je pomoć suspendovana “kako bi se procijenila efikasnost programa i usklađenost sa spoljnom politikom SAD”.

U naredbi objavljenoj na sajtu Bijele kuće, među mnogima koju je Tramp potpisao prvog dana svog povratka na funkciju, navodi se da “industrija strane pomoći i birokratija nisu usklađeni sa američkim interesima i u mnogim slučajevima suprotni američkim vrijednostima”.

Tramp je potpisao niz izvršnih naredbi pred svojim pristalicama na Kapitolu i u Bijeloj kući, među kojima je proglašenje nacionalne vanredne situacije na američko-meksičkoj granici i izlazak SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma. Tramp je potpisao i izvršnu naredbu o povlačenju SAD iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO). On je potpisao i izvršnu naredbu kojom se odlaže primena zabrane TikTok-a u SAD.

Takođe je potpisao naredbu da federalni radnici odmah prekinu rad od kuće koji je bio uveden tokom pandemije korone, kao i naredbu kojom se zabranjuje obračun sa “političkim protivnicima” prethodnih uprava.

Svijet

TRGOVINA ORUŽJEM I DROGOM Više od 60 uhapšenih širom Izraela

​Više od 60 ljudi uhapšeno je širom Izraela zbog sumnje na trgovinu oružjem i drogom u nizu racija tokom noći, kao rezultat tajne operacije, saopštila je izraelska policija.

Policija navodi da je jedan tajni agent izvršio 57 transakcija trgovine oružjem, drogom i falsifikovanim dokumentima u više policijskih okruga širom zemlje, inkriminišući osumnjičene, prenosi “Times of Israel”.

Takođe su prikupljeni “značajni dokazi” povezani sa nizom teških krivičnih djela nasilja, uključujući otmicu i pucnjave, saopštila je policija.

Među privedenima su i vođe bandi iz Hadere.

Nastavi čitati

Svijet

REKORDNIH 70 ODSTO NIJEMACA nezadovoljno radom vlade

Rekordnih 70 odsto Nijemaca nezadovoljno je radom vlade, pokazala je anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja INSA, koja je sprovedena za list “Bild”.

Uz to, 68 odsto ispitanih negativno procjenjuje rad njemačkog kancelara Fridriha Merca, što je povećanje za četiri procentna poena u odnosu na prethodnu anketu sprovedenu krajem novembra.

Samo 23 odsto je pozitivno ocijenilo aktuelnog kancelara, što je pad od dva procentna poena u odnosu na novembarske rezultate.

Anketa je sprovedena od 4. do 5. decembra na uzroku od 1.005 stanovnika Njemačke.

Nastavi čitati

Svijet

Sikorski poručio Ilonu Masku DA IDE NA MARS!

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je Ilonu Masku da ide na Mars nakon što je američki milijarder pozvao na ukidanje EU.

“Idi na Mars. Tamo nema cenzure nacističkih pozdrava”, napisao je Sikorski kao odgovor.

Sikorski je mislio na incident iz januara 2025. godine tokom inauguracione parade američkog predsjednika Donalda Trampa.

Mask je viđen kako pravi gest sličan rimskom pozdravu, koji uključuje ispružanje desne ruke ka spolja sa otvorenim dlanom. Pokret je upoređen sa nacističkim pozdravom, koji je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju.

Kritičari, uključujući aktiviste za ljudska prava, istoričare i jevrejske zagovaračke grupe, opisali su to kao nacistički pozdrav i optužili Maska da promoviše antisemitske ideje.

Mask je negirao optužbu i nazvao poređenja sa Adolfom Hitlerom zastarjelim političkim napadom.

Komentari Maska uslijedili su nakon odluke Evropske komisije da kazni platformu “Iks” sa 120 miliona evra prema Zakonu o digitalnim uslugama, tvrdeći da platforma nije ispunila pravila transparentnosti za oglase i korisničke naloge.

Mask je više puta kritikovao politike EU, koju je nazvao Četvrtim rajhom.

Nastavi čitati

Aktuelno