Connect with us

Društvo

Penzionere angažuju u javnim ustanovama, najviše ispaštaju mladi

Premda je ugovor o djelu namijenjen isključivo za radnike specifičnih znanja i vještina koje ih čine nezamjenjivim, on se godinama zloupotrebljava za angažovanje penzionera u javnim institucijama i to najčešće pravnika i ekonomista.

Ovo tvrde sagovornici teksta, a potvrđuju podaci Poreske uprave u Republike Srpske, u čijim je evidencijama po ugovoru o djelu u svim sektorima angažovano čak 6.259 osoba koje su ostvarile pravo na penziju.

– Evidentirano je 6.259 osoba koja su ostvarila pravo na penziju, a koji su istovremeno bili angažovani po osnovu ugovora o djelu kod poslodavaca i u javnom i u privatnom sektoru – rekli su u Poreskoj upravi i dodali da ne vode zasebnu evidenciju da li se njihovi ugovori odnosne na privatni ili javni sektor.

Zakon o radu RS doslovno kaže da “poslodavac može sa određenim licem da zaključi ugovor o djelu radi obavljanja poslova koji su van djelatnosti poslodavca, a koji imaju za predmet samostalnu izradu ili opravku određene stvari, samostalno izvršenje određenog fizičkog ili intelektualnog posla”.

Ovaj zakon, dakle, jasno govori da je ovaj ugovor namijenjen samo onima koji imaju posebna znanja bez kojih se ne može završiti određeni posao.

Umjesto toga, on se koristi za angažovanje savjetnika, pravnika i ekonomista, mahom partijskih kadrova, koji kao penzioneri dobijaju apanažu od nekoliko hiljada maraka, naravno uz penziju koje se ne odriču, kaže ekonomista Zoran Pavlović.

On objašnjava da se po ovom ugovoru može isključivo angažovati neko čije su usluge nezamjenjive za obavljanje nekog posla, ali da se to ne radi, jer nam nedostaje pravi sistem koji je ekonomičan i pravedan, koji ne čuva mjesta isključivo za partijske kadrove.

– Ovo je direktna zloupotreba, što vidimo i sada na listama, jer se za parlamente kandiduju razni kandidati koji imaju preko 70 godina. Ovo je amoralan i nepošten sistem i okrenut onima koji ga maksimalno zloupotrebljavaju, a to najviše košta mlade ljude. Normalno bi bilo da se u postupku pripremanja nekog stručnjaka za penziju, izgradi struktura koja nastavlja njegov posao. Očigledno je da mi nemamo nikakvih moralnih kodeksa i zakonskih obaveza – kaže Pavlović.

On ukazuje da ista situacija vlada među političarima penzionerima, koji su odavno ispunili uslove za starosnu penziju i dobili otpremninu, pa se opet vratili na posao kao nezamjenjivi kadrovi, poslanici, delegati i, naravno, savjetnici.

– Ovo je sve pokazatelj da ništa nismo sistematično riješili. Ja sam ispunio uslove za penziju i mogu da imam menadžerski ugovor bez naknade, a ako sam zaposlen, ne mogu da dobijem penziju. Kod nas vlada stav da treba uzeti i penziju i raditi kao kadar bez kojeg se ne može po osnovu ugovora o djelu. Da smo ozbiljna zemlja, mi to ne bismo nikada dopustili. Zašto to ne bi moglo ovako: Da neko ostane kao volonter i pomogne na osnovu toga da ima znanje i želju – pita Pavlović.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić kaže da treba imati u vidu i to da nam odavno nedostaje radne snage, zbog čega je dio penzionera ponovo vraćen na posao, piše Capital.

– Ima tu više kategorija. Postoje oni koji su radili svojih 40 godina pa su angažovani do četiri sata dnevno pa ne moraju da otkazuju svoju penziju. Ako je više od toga, mora da izađe iz penzionog sistema. Znam da penzioneri neće da se odreknu penzije, a vjerovatno se mnogima piše četvoročasovno radno vrijeme, a da na poslu ostaju osam. U javnom sektoru ima mnogo savjetnika koji su angažovani baš po tom ugovoru – kaže Trivić.

Društvo

KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.

Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.

“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 40 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i vruće, uz dnevnu temperaturu do 40 stepeni Celzijusovih.

Na zapadu se u poslijepodnevnim časovima očekuje umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 13 do 18, u višim predjelima od 10, a dnevna od 34 do 40 stepeni Celzijusovih. Duvaće slab vjetar, istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

MMF UPOZORIO BiH: Potrebne hitne reforme i fiskalna disciplina

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) upozorava da i pored određenog rasta, ekonomiju Bosne i Hercegovine prate brojni rizici – od unutrašnjih političkih tenzija do vanjskih ekonomskih šokova.

Na nedavno završenim redovnim konsultacijama sa predstavnicima BiH, misija MMF ocijenila je da je privredni rast BiH ubrzan sa dva odsto u 2023. na 2,5 posto u 2024. godini, podstaknut snažnom domaćom potražnjom, rastom kredita, privatnim investicijama i doznakama, piše Capital.

Nezaposlenost je pala na 11,7 odsto, a realne plate bilježe godišnji rast od osam odsto. Istovremeno, inflacija je nakon pada na 1,7 posto u 2024. ponovo počela da raste, dostižući 3,7 odsto u maju, prvenstveno zbog viših cijena hrane.

Ipak, MMF upozorava da su ekonomski izgledi i dalje neizvjesni. Predviđa se rast BDP-a od 2,4 posto u 2025, ali uz visoke rizike – od potencijalnog pogoršanja geopolitičke situacije, preko oscilacija cijena hrane i energije, do političke nestabilnosti unutar zemlje.

Fiskalna politika, iako trenutno još u granicama, suočava se s izazovima, poručili su iz MMF-a.

“Deficit generalne vlade (razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda svih nivoa vlasti u BiH) ostao je na 1,75 posto BDP-a, ali se za 2025. predviđa porast na 2,6 posto zbog povećanja plata i penzija“, rekli su u MMF-u i poručili da vlasti treba da izbjegavaju daljnje diskrecione mjere koje povećavaju deficit i da hitno izrade planove za krizne situacije.

Entiteti se, prema izvještaju, suočavaju sa velikim potrebama za finansiranjem. Federacija BiH planira emisiju euroobveznica, dok se RS oslanja na bilateralne kredite i domaće tržište. MMF naglašava potrebu za izgradnjom finansijskih rezervi, reformom javnog sektora i unapređenjem programa socijalne pomoći.

Valutni odbor ostaje stub makroekonomske stabilnosti u BiH, a Centralna banka (CBBiH) zadržava snažan nivo deviznih rezervi. MMF podržava planove za jačanje okvira obavezne rezerve i nadzor nad bankarskim sektorom. Upozorava se i na rizike usljed brzog rasta kredita i tržišta nekretnina, te se preporučuju dodatne makroprudencijalne mjere kako bi se očuvala stabilnost.

Reforme ključne za pristupanje EU i zadržavanje investicija

Politička fragmentacija i slabi kapaciteti institucija usporavaju reforme, smatra MMF i naglašava važnost Plana rasta za BiH, koji može donijeti milijardu evra EU sredstava u periodu 2025–2027. Posebno se insistira na reformama energetskog sektora i uspostavljanju mehanizama za određivanje cijene ugljika, uoči implementacije evropskog CBAM sistema.

“BiH mora hitno implementirati mjere MONEYVAL-a kako bi izbjegla stavljanje na sivu listu FATF-a 2026. godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti međunarodne finansijske tokove i investicije. Istovremeno, razvoj digitalnog identiteta, e-usluga i modernizacija tržišta rada prepoznati su kao ključni faktori za unapređenje poslovnog okruženja“, navodi se u izvještaju.

MMF poručuje da BiH mora hitno unaprijediti fiskalnu disciplinu, reformisati javni sektor i ojačati institucionalne kapacitete kako bi osigurala stabilnost, podstakla rast i ubrzala evropski put.

Nastavi čitati

Aktuelno